Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25508370872_6cd2e85c55_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul meu telescop, dar care?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 17 Aug 2016 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit azi cu cei de la http://skywatcher.ro , i-am intrebat in legatura cu telescopul http://skywatcher.ro/SK/SKMak90EQ1.htm , nu vine cu geanta de transport (poate exista ceva pe piata si se poate cumpara separat) Transportul este de 50 Ron, Vine la pachet cu doua oculare : 25mm (putere de marire 50x) si 10mm (putere de marire 125x) si are garantie doi ani.

Am o nelamurire totusi, el are doua oculare si cred ca este inclus si acel adaptor de 90 de grade, corect? Trebuie sa folosesc acel adaptor pentru unghiul de 90 mereu? sau doar cand e nevoie, pot sa pun direct ocularul in telescop si sa ma uit in el normal? Ca la un benoclu?

Totul va costa 1,040 Ron, eu zic ca e ok pentru ce poate , la cat de mic e, portabil si plus ca poti sa il folosesti si in natura.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2016 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are rol doar ca sa privesti mai comod, ia imagineaza-ti ca nu ai avea diagonala si telescopul e indreptat fix in sus.
Ar trebui sa mearga si fara, doar sa poata ajunge in focus, altfel ii trebuie un prelungitor.
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit acest filmulet , https://www.youtube.com/watch?v=QfevAq6wLbE la asta ma refer el nu mai foloseste unghiul de 90 de grade. Se vede acolo tot ce are, are ceva in plus? sau e decat ocularul prins in telescop.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Aug 2016 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general, telescoapele (inclusiv makurile) dau o imagine inversata pe ambele axe, adica rasturnata cu susul in jos si inversata stanga cu dreapta. Pe langa pozitia mai comoda, oglinda diagonala la mak (si nu numai) mai are rolul sa readuca imaginea cu susul in sus. Stanga-dreapta raman inversate, dar este mult mai bine decat cu capul in jos.

In clipul de pe youtube, omul ori a tinut camera cu capul in jos, ori a rotit filmul pentru a obtine imaginile cu orientarea corecta.



FOV.gif
 Descriere:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae1.html
 Marime fisier:  9.32 kb
 Vizualizat:  de 6363 ori

FOV.gif



telescope-image-orientation.gif
 Descriere:
http://www.bhphotovideo.com/explora/outdoors/buying-guide/telescope
 Marime fisier:  41.86 kb
 Vizualizat:  de 6359 ori

telescope-image-orientation.gif


Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trimis ieri un email la cei de la skywatcher.ro si i-am intrebat specific de acest lucru. Asta e raspunsul:

EU: Imaginea redata de catre telescop este inversata sau este la fel ca si cum te uiti prin benoclu?
Skywatcher.ro : Telescopul Mak90EQ1 poate fi folosit si pentru observatii terestre, avand imagini corect orientate.

Din asta inteleg ca imaginea este bine orientata, acum nu cred ca m-ar mintii sau ar mentiona SPECIFIC ca este folosit si pentru observatii in natura daca imaginea este inversata intr-un fel. Cine s-ar uita la o pasare cu capu in jos Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AdrianXEN a scris:
..benoclu..
Binoclu Smile

Acum depinde si cum te uiti, poti privi la ocular in lungul telescopului cu fata spre telescop, poti privi dintr-o parte, sau pot privi cu spatele la telescop.
Observ ca raspunsul celor de la skywatcher contrazice ce a zis nobody mai devreme.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Man, makul de 90 sau oricare altul se pot folosi in modul terestru impreuna cu o prisma cu acoperis la 45 sau 90 grade care inverseaza imaginea sus/jos si stanga/dreapta redand-o astfel corect pentru ochi.
Mai interesant mi se pare mie cum o sa faci observatii terestre cu montura EQ fara sa o treci in modul AZ ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am cam " bEnoclat cam mult " la modelul respectiv Smile , eu zic ca este evident ca imaginea ar trebuii sa fie bine orientata atunci cand mentionezi ca un telescop este si pentru observatii terestre, eu vroiam sa stiu doar daca se poate vedea prin el si fara acel adaptor de unghi de 90, care e super ok cand te uiti pe cer! dar cand vrei sa vezi o cladire care e perpendiculara cu pamantul sau sa te uiti in jos, iti cam rupi gatu cu acel adaptor. Intelegi ce vreau sa spun.


Edit: zoth, daca ce spui tu este adevarat atunci anuleaza complet raspunsul celor de la skywatcher.ro , zice clar ca reda imaginea corect orientata, daca nu o facea eu cred ca imi mentiona ca poate doar cu ajutorul acelei prisme. Sunt putin cam derutat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca cu prisma e redata corect atunci fara nu e redata corect, si invers, daca fara e corect atunci cu nu mai e corect.

Citat:

care e super ok cand te uiti pe cer! dar cand vrei sa vezi o cladire care e perpendiculara cu pamantul sau sa te uiti in jos, iti cam rupi gatu cu acel adaptor. Intelegi ce vreau sa spun.
Nu cred ca iti rupi gatul, il pui mai jos si te uiti de sus in jos, in ocular.

Citat:
Mai interesant mi se pare mie cum o sa faci observatii terestre cu montura EQ fara sa o treci in modul AZ ..
Cred ca merge comutata in AZ, are surub din cate vad in poza, desigur se presupune ca poza e corecta si asa si vine montura:


SK90MAKEQ1Zbd.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  23.01 kb
 Vizualizat:  de 6318 ori

SK90MAKEQ1Zbd.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Aug 2016 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy
Citat:
Observ ca raspunsul celor de la skywatcher contrazice ce a zis nobody mai devreme.

Observi gresit. Cei de la Skywatcher presupun ca folosesti oglinda diagonala din dotare.
Dar hai pune direct un ocular obisnuit la iesirea din tub de la mak si spune cum vezi imaginea.

"sau pot privi cu spatele la telescop" ... mai poti privi si stand in cap, vei avea o imagine orientata corect.
Good luck ! Laughing

@AdrianXEN
Am un mak care-l mai folosesc si la observatii terestre. Poate ca stiu bine ce vorbesc.
Daca tii telescopul la orizontala, e mai comod cu diagonala, te uiti un pic aplecat.
Altfel trebuie ori sa ridici telescopul la nivelul ochilor (nerecomandat), ori sa te pui in genunchi.
Dar nu ma crede, convinge-te singur.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Observi gresit. Cei de la Skywatcher presupun ca folosesti oglinda diagonala din dotare.
...
Scuze daca e asa, dar am interpretat ce ai zis mai devreme:

Citat:
In general, telescoapele (inclusiv makurile) dau o imagine inversata pe ambele axe, adica rasturnata cu susul in jos si inversata stanga cu dreapta. Pe langa pozitia mai comoda, oglinda diagonala la mak (si nu numai) mai are rolul sa readuca imaginea cu susul in sus. Stanga-dreapta raman inversate, dar este mult mai bine decat cu capul in jos.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 18 Aug 2016 11:10, modificat de 1 data in total
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu se poate fara acel adaptor de unghi de 90` atunci e ok, fac cum a zis valy las montura mai jos si ma uit de sus in jos , si va fi mult mai comod. Dar un lucru este sigur, atunci cand promovezi un produs, si spui anumite lucruri despre ele trebuie sa fie adevarate.

Exemplu, nu poti sa spui ca un Desktop de 900 Ron din altex, poate sa ruleze cele mai performante jocuri de ultima generatie, iar dupa ce il cumperi iti spun ca poate face acest lucru doar daca ii mai cumperi o placa video performanta care si aia costa 1,200 Ron in plus. Asta imi suna a reclama mincinoasa.

Comanda a fost facuta de ieri, maine imi vine si voi vedea cu ochii mei daca este adevarat. Oricum ar fi eu consider ca in pachet trebuie sa vina cu tot ce trebuie si aici ma refer la toate acesoriile pentru a face observatii terestre intr-un mod corect.

In legatura cu montura, am vazut ca telescopul are un suport simplu " tip surub" la fixarea pe EQ1 presupun ca pot cumpara un trepied foto si il pot monta acolo, atunci poti sa il misti cum vrei tu.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aa, pai daca l-ai comandat atunci sa fie intr-un ceas bun Smile

Probabil ca daca nu corespunde specificatiilor il poti returna, dar spream sa nu fie cazul.
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult, sper sa nu fie cazu, sa nu incep aceasta aventura cu o minciuna Smile, am sa va zic maine cum sta treaba. Pana atunci ma uit de o geanta de transport, stie cineva unde pot gasii? sau daca nu sunt pentru telescoape macar o geanta pentru aparatura foto in care sa intre trepiedu si telescopu Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar ai nevoie de geanta?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact