Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224953
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul meu telescop, dar care?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 15 Aug 2016 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy asta si fac, incerc sa nu ma grabesc si sa iau ceva , iar dupa sa vad ca aveam sansa sa cumpar ceva mai bun cu aceiasi bani. Am vazut in filmulet ca genu asta de telescoape au capace, sa inteleg ca praful intra mai mult cand il folosesti ca dupa... poti pune frumos capacul si nu mai intra nimic. Nu prea inteleg eu ce e cu decolimarea, e o problema doar la acest model sau e ceva general pentru acest tip de telescoape?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Aug 2016 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Decolimarea este, mai pe intelesul tuturor o aliniere necorespunzatoare, o dezaxare a elementelor optice. In cazul de fata la telescoapele newtoniene o dezaxare a oglinzii principale cu cea secundara . Decolimarea poate aparea in general la transport, daca tubul nu e transportat intr-un material ce absoarbe socurile inevitabile dintr-o masina. Dar nu e un capat de tara daca se intampla pentru ca la un telescop newtonian aceste doua oglinzi ar trebui sa fie prevazute cu suruburi de reglare a colimarii (doar unele din modelele ieftine nu au aceste suruburi deci nu poti face colimarea)
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 15 Aug 2016 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa gasesc un telescop cam de performantele acestuia :
http://www.astroshop.ro/skywatcher-telesco...r_0_select

Dar cu dimensiuni mai mici, cu cat posibil. Voi ce crede-ti vreunu din aceste doua se poate apropia de perfomanta celui mentionat mai sus? Si mai ales poate stiti daca au oglinzile suruburi pentru realinierea oglinzilor in caz de deviere.

http://www.astroshop.ro/omegon-telescop-do...r_1_select
http://www.astroshop.ro/orion-telescop-dob...ob/p,13768

Daca nu poate aveti voi alte variante. Postati un link. Multumesc mult.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2016 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia-l pe ala recomandat de Valy la inceput
http://skywatcher.ro/SK/Dobson6.htm

Este mai ieftin decat astroshop.ro - asta este in germania si platesti transport mai mare decat de la skywatcher.ro care este in Romania

Telescoapele mentionate de tine au aperturi mai mici (90mm si 114mm) iar ca pret sunt oarecum la fel sau mai mari.

Nici macar un SC de 150mm sau un mak de 150mm nu vor fi la fel de bune ca dobsonul de 150mm/F8 fie si numai pentru ca costa de 3 ori ma mult...

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.


Ultima modificare efectuata de catre Manu72 la 16 Aug 2016 00:00, modificat de 1 data in total
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 15 Aug 2016 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite ca la transport nu m-am gandit, vad ca cer aproape 100 ron pentru transport. Vad ca cei care vand telescopul respectiv sunt din Cluj, culmea... acum o saptamana am fost acolo. Deci sa inteleg ca nu am sanse sa gasesc ceva mai mic, si performante cat de cat apropiate de acel tub de 150. Ori iau ceva mai slab in performanta , dar mai mic si un pic mai ieftin. Ori iau pe acel Dub de 150 si am performanta dar cu dezavantajul ca e ceva maricel pentru un apartament.

EDIT: acesta este bun? http://skywatcher.ro/SK/DobsonHeritage130.htm e cu aproape 400 ron mai ieftin decat cel mentionat, este cu mult mai mic, dar se mareste destul de mult. Voi ce zice-ti?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 15 Aug 2016 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AdrianXEN , NU umbla la apertura si nici la gabarit , cu cit e mai mare / greu e mai stabil si mai usor de manevrat la observatii . Daca ai gradina , ii faci un carucior si il poti acoperi bine impotriva umezelii . Poti sa ii faci un mic adapost . Daca treci de la Dobson la alte modele , iesi mai scump cu montura , care chiar acest rost il are , de a fi mai ieftin .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2016 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dobsonul de care am amintit are f/8, are cautator optic, e simplu, are apertura suficienta. Daca vrei mai ieftin dar la fel de performant poti incerca SH, ex.: http://www.astronomy.ro/forum/Vinde-(privat)-f10.html .
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 17 Aug 2016 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar totusi sunt curios cam ce modele de o marime mai mica sunt degente din punct de vedere al dotarilor si performantelor. Majoritatea timpului il petrec la bloc, iar un Dub mai micut ar prinde foarte bine atunci cand vrei sa il scoti afara in parc sau in fata blocului. Dar acum sa vadem daca si poti vedea ceva cu el.

Voi ce crede-ti? dati-mi cateva linkuri cu modele care voi crede-ti ca sunt decente.

Multumesc mult!
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2016 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vrei un dob mai micut.

Pentru un dob mic ai nevoie de o masa pe care sa pui acel dob - si in cazul asta unde mai este castigul? In loc sa iesi in spatele blocului cu un dob de 150mm/F8 iesi cu unul de 130mm/F5 si cu o masa...

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2016 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Notiunea de decent e foarte relativa.
Poti incerca si asa ceva: http://skywatcher.ro/SK/SK709EQ2.htm

Ar fi bine sa vezi pe viu un telescop, poate iti faci o idee mai realista decat niste discutii pe forum. Nu ai pe nimeni prin zona?
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 17 Aug 2016 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

" In loc sa iesi in spatele blocului cu un dob de 150mm/F8 iesi cu unul de 130mm/F5 si cu o masa... " buna asta.

In zona la mine nu stiu pe nimeni sa fie pasionat de asa ceva, multi nu au timp si bani sa investeasca in astronomie. Ultima data cand am pus mana pe un telescop a fost la un observator astronomic din oras, niciodata nu am folosit unul cumparat. Am mai vazut unele pe la altex, dar... pe bune acum, altex si telescoapele aveau din acelea la 200 ron Smile .

Eu inteleg faptul ca in astronomie mai mare = MAI BUN mai puternic, . Acel dub de 150 nu e greu, greutatae nu e o problema imi e sa nu fie prea mare pentru un apartament si greu de miscat de colo colo. nici nu stiu daca intra tubul in protbagaj la masina. Cel din filmul asta : https://www.youtube.com/watch?v=UiW7rRSApBA e de 200 deci presupun ca e mai gros tubul dar lungimea e aceasi?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 17 Aug 2016 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e tot la 1200 focala, deci tubul e la fel de lung.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 17 Aug 2016 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baza e la fel de voluminoasa? daca le puiu una langa alta difera doar grosimea tuburilor dar inaltimea lor e la fel? aici ma refer la inaltimea cu tot cu baza.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10656



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2016 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AdrianXEN a scris:
..nici nu stiu daca intra tubul in protbagaj la masina. ..
Ce masina ai? E mai bine sa il pui pe bancheta din spate, cred ca incape pe lungime, mai amortizeaza din socuri.
Acum nu trebuie sa ramai fixat pe dobson, daca ai temeri cu dimensiunile poti incerca si asa ceva: http://skywatcher.ro/SK/SKMak90EQ1.htm
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 17 Aug 2016 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Masina e UN VW polo, pe bancheta cred ca va intra bine, am carat doua bicilete intregi in ea Very Happy dar am scos cu totu toata bancheta din spate. Uite am scris pe poza asta toate dimensiunile care le stiu acum, ce nu stiu e cat de inalta e baza.


Acel telescop care l-ai postat acum e mult mai mic dar presupun ca performantele nu mai sunt aceleasi. Corect?



dobson6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  35.55 kb
 Vizualizat:  de 4693 ori

dobson6.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact