Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
39.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

montura ecuatoriala ... chiar fara pretentii ...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm ... nu inteleg pentru ce va cereti scuze ... ati postat o serie
de critici constructive , bazate evident pe experienta , din care invat ... si in mod subtil , ma
obligati sa accept niste provocari , sa ma autodepasesc . Pentru asta , va multumesc.

Am mai spus-o , sunt poate putin mai " dificil " ca partener de discutii , ma enervez repede si
incep sa scap expresii mai " colorate " uneori , dar sunt suficient de inteligent sa accept ca nu
ma pricep la toate , si sa invat din greseli si/sau critici ( mai ales daca acestea din urma sunt
bine documentate si corecte ) .

Am mai fost intrebat de ce nu folosesc acele stifturi / boss-uri de centrare ... intotdeauna de catre
persoane care au experienta in domeniul prelucrarii mecanice . Doar acest lucru ma asigura ca
stiti despre ce e vorba , si nu vorbiti degeaba ... drept pentru care va rog respectuos sa nu va
suparati si sa parasiti discutia , vreau sa invat tot ce se poate de la dvs. Doar ca trebuie sa
aveti putina rabdare cu mine ... mai derapez uneori , dar imi revin repede .

cheers.
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Very Happy Da, si eu ma enervez repede... Nu este nevoie de scuze. Apropos, eu sunt Alex. nu este nevoie de dvs., respectul este o problema de continut, nu de forma din pct. meu de vedere.

Doua din cele mai mari probleme in functionarea angrenajelor va fi asigurarea cotelor de functionalitate:

1. cota critica 1 este distanta intre melc si roata. Este o cota foarte precisa (sutimi de mm), si atentie, fixa! Asadar fara arculete de impins pe ici pe colo.

2. cota critica 2 este asezarea generatoarei melcului in planul median al rotii. Se poate rezolva elegant din inaltimea celor doi suporti ai axului melcat de care intrebam daca sunt prelucrati impreuna.


Am pe undeva un articol bun despre roti melcate...tre' sa caut.

PS: puteti pune sectiune cu ans. dvs.? in transparenta mi-e greu sa inteleg unele chestii.

Alex.



Untitled.png
 Descriere:
 Marime fisier:  12.53 kb
 Vizualizat:  de 6362 ori

Untitled.png


Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea ar fi imaginile ...

Imaginea 1 :

dupa cum vedeti , folosesc un sistem de centrare ... axul principal nu e prins fara control
de discul de tranzitie intre axe , este fixat prin presiune la cald , cotele diametrelor fiind diferite
cu vreo 2 zecimi ( m-am bazat pe faptul ca aluminiul se dilata mult mai puternic decat otelul , iar la
racire se strange suficient sa formeze un ansamblu rigid si foarte solid )

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

imaginea 2 :

perspectiva sectiunii

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

imaginea 3 :

sectiunea din fata , flat ...

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

imaginea 4 :

cotele la care faceti referire ...

[deprecated_img]http://i1187.photobucket.c...cated_img]

Deci , fara arcuri pentru tensinare ... facem sistem fix , rodat cum trebuie , ca un fel de
" lepuire " ?

Cotele de care vorbiti eu pot sa le obtin din prelucrare ... masina mea lucreaza fara probleme la
precizia standard toolroom ( 0,001" sau 0.025mm ) , unghiurile de 90 de grade le masor cu un
vinclu master Mitutoyo , si de obicei imi ies ( mai ales daca nu mi-e lene sa folosesc calele plan
paralele in menghina ) ... Menghina mea nu ridica , este un Gerrardi modular , cu un sistem
de impingere a bacurilor foarte inteligent .

Mai greu e cu cautatul referintei " zero " pentru masina ... am un 3D taster Haimer , dar am reusit
sa rup toate probele , si acu' caut marginea cu un edge-finder mecanic ... o gasesc la vreo 2-3
sutimi , da' nu e in regula ... Am comandat probe ( ale acu bile de 4mm ) , dar mai dureaza pana
ajung aici , asa ca ma chinui cu batul ala ...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce material este făcută patina de la ambreiaj?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Intram putin in forta:

Acea rodare, ''lepuire'' nu are legatura cu functioarea propriu-zisa, desi trebuie facuta si ea, cu atat mai bine direct pe montura in pozitia de functionare. Cum suruburile cu bile functioneaza pentru un joc nominal dat, asa functioneaza si angrenajul nostru. Prin reglarea precisa a cote critice 1 cum am numit-o, asiguram acest joc de functionare. Cum cotele noastre nu sunt materalizate in ansamblu, le vom asigura printr-un joc de tolerante. Vedeti poza ''cote''.

Inteleg ca s-au folosit rulementi radiali pentru a prelua sarcini axiale (si reducere TIR!!!!) incercand un montaj ''O" tipic rulmentilor radiali axiali. Ca ''rule of thumb'' max.20% din capacitatea radiala la incarcarea unui rulment radial se poate folosi ca sarcina axiala. Strict ''profi'' doar cu rulmenti radial-axiali putem vorbie cu adevarat de montaje ''O" sau ''x". Dar telescop de cateva sute de kg sa inteleg ca (inca) nu aveti Smile

Primul "O", este OK...in acceptiunea de mai sus.
Haideti sa ne uitam la al 2-lea. Pentru oricare forta F1 sau F2, unul din cei 2 rulmenti radiali isi va pierde pretensionarea. (apasam cu F1 detensionam Rul2, apasam cu F2 detensionam Rul1).

In practica, avem doi rulmenti care niciodata nu vor fi ambii tensionati radial-axial. Acum sa facem o gluma, avem o ditamai'' maciuca'' pe care o tin de jos, intr-un singur rulment, care va prelua tot momentul exercitat de telescop. Daca facem calcule, probabil ajungem la niste valori impresionante. Poza cu incarcare forte.

Booon...
Propunere (de viitor) facem una bucata carcasa cilindrica in care montam axul care la capatul de sus are un rulment atat de mare in diametru incat permite montarea rotii melcate in interiorul camasii cilindrice.
Astfel, avem lagaruit axul la ambele capete, si cu permisiunea dvs. de a imparti jena de mai sus, acum tinem ambii ''maciuca'' fiecare cu cate un rulment la capat. (radial, radial-axial, putem avea chiar rulment cu ace in zona inferioara...asta las la placerea proiectantului Smile)

Sper totusi ca e poza clara, n-am timp azi de desenat in SolidWorks, ma asteapta sotia sa-mi fac cei 5k pasi....

O zi buna,
Alex.



Cote.png
 Descriere:
 Marime fisier:  561.41 kb
 Vizualizat:  de 6276 ori

Cote.png



Incarcare forte.png
 Descriere:
 Marime fisier:  561.44 kb
 Vizualizat:  de 6276 ori

Incarcare forte.png



model nou.png
 Descriere:
 Marime fisier:  18.5 kb
 Vizualizat:  de 6276 ori

model nou.png


Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Din ce material este făcută patina de la ambreiaj?



bronz grafitat ( cel putin asa m-a asigurat onul de la care am luat materialul ... )
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Savin a scris:
Salutare!

Intram putin in forta:.....................

Alex.


O sa va rog sa-mi lasati un pic de timp sa asimilez ... tot intru in tura de noapte , am timp
sa pritocesc ... m-ati luat nitel " in forta " , si trebuie sa ma acordez la nivel ...
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Booon ... am inteles cum sta treaba cu preload-ul rulmentilor , oricum , aplic acelasi principiu si la
suruburile cu bile de la masinile mele . Acolo insa folosesc radiali-axiali , imperecheati de producator
din aia cu semne " V " daca stiti ...

Faceti o paralela intre clasa de precizie a suruburilor cu bile ( C3-C7 ) , si tolerantele de executie
a ansamblului melcat ... inteleg unde vreti sa ajungeti . Orice sistem de acest gen TREBUIE sa
posede o toleranta , altfel , se blocheaza , corect ? Cu cat toleranta e mai mica , cu atat precizia
de lucru / pozitionare e mai buna . Aici insa suntem limitati de calitatile masinii pe care se lucreaza
si dupa cum bine ati spus , masinile specializate costa ...enorm .

Prezentarea grafica este destul de clara , putin cam " old-school " , dar perfect inteligibila ...
Ma mira faptul ca lucrati in SolidWorks si nu va plac 3D-urile " ghosted " ... Cum se impaca
desenul asistat de computer cu metoda veche de reprezentare grafica gen desen tehnic pe hartie ?

Nu e rea ideea din ultima poza ... trebuie mai intai studiat in ce masura poate fi executat respectivul
ansamblu , componentele disponibile , limitarile masinilor pentru prelucrarea pieselor , etc .

O corectie ... ansamblul melcului ( ax melcat + rulmenti + blocuri rulmenti ) poate fi reglat ...insa
doar intr-un singur grad de libertate ... o sa pun o imagine in care se va vedea clar acest lucru .


Sper ca intelege toata lumea ca aceasta discutie se poarta la nivel de conceptie , este foarte clar
ca nu voi implementa eventualele modificari in proiectul la care se face referire in acest topic .
Mai am putin si termin , nu are sens sa mai modific ceva ... vom vedea ce va iesi , intentionez
sa rog un coleg de forum care se pricepe sa testeze nitel rezultatul , sa vedem in ce masura
am obtinut ce doream ...

Apropo , ceea ce doream era sa construiesc o montura mult mai usoara
decat EQ8 , MANUALA , sa poata fi instalata repede si usor , sa duca un tub optic de 6-8kg , si ,
foarte important , sa nu coste mai mult de 1000RON ( ma refer la materiale , nu la manopera )
Eu sper ca mi-am atins scopul ... cred ca reusesc sa termin in cateva zile , si vom vedea ce-am
reusit ....


cheers.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si m-am enervat , si tocmai am achizitionat o montura Celestron CGEM computerizata de pe ebay ...
sper sa ajunga in vreo 2 saptamani .

http://www.ebay.com/itm/Celestron-91526-CG...SwUdlWdDVs

Mai intai o montez sa vad cum merge , dupa care o fac praf si studiez cum e facuta ... poate
reusesc sa inteleg si eu ca lumea cum functioneaza tarasenia ...


cheers.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 02 Aug 2016 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Katran, te-ai aprins prea tare. Sunt sigur ca montura ta e foarte buna si potrivita pentru refractorul tau. Nu strica montura aia scumpa, daca vrei un mic upgrade cumpara un trepied de lemn - eu am dat 200 lei pe unul nou si foarte solid, lemnul e net superior metalului, atenueaza rapid vibratiile.
_________________
0770403936
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lepuirea este un termen corect și cum a spus Alex, cel mai bine să fie făcută cu piesele montate în poziția finală. Se pot șlefui fin și suprafețele pieselor care țin melcul dacă distanța nu se mai încadrează în toleranță după lepuirea danturii. Se pot face lucruri mult mai precise manual, cu răbdare, exact ca la șlefuirea opticii de telescop. Sigur că la serie este cu totul altceva, pregătirea de fabricație necesită SDV-uri adecvate dar la un prototip poți atinge ce precizie dorești.

Noi ăștia old-school așa am învățat să desenăm și așa înțelegem și piesele mai bine, cu vederi și secțiuni 2D. Eu nu am desenat nimic pe calculator la proiectele mele ci numai pe hârtie cu creionul, rigla și compasul, dar de curând, fiind nevoit să fac un prototip cu microcontroler și senzori ceva mai profesional a trebuit să învăț un CAD de specialitate și am ales KiCAD după ce m-am enervat vreo săptămână cu Eagle. Trebuie să învățăm tot timpul.

Scuze pentru divagație. Spor la proiect! Se apropie vertiginos de ceva utilizabil, cred eu.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus Boldis a scris:
Katran, te-ai aprins prea tare. Sunt sigur ca montura ta e foarte buna si potrivita pentru refractorul tau. Nu strica montura aia scumpa, daca vrei un mic upgrade cumpara un trepied de lemn - eu am dat 200 lei pe unul nou si foarte solid, lemnul e net superior metalului, atenueaza rapid vibratiile.


Nu m-am aprins ... eram de ceva vreme hotarat sa cumpar o montura mai mititica decat EQ8 si
mai usor de utilizat . Imi trebuia doar doar un mic impuls ...

Chiar ma gandeam la un Barlebach ... da' nu e mai greoi decat un trepied standard de otel ?
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:


Scuze pentru divagație. Spor la proiect! Se apropie vertiginos de ceva utilizabil, cred eu.



Multumesc . Pot indrazni sa va trimit cumva fieratania sa o testati nitel ? Dupa ce termin , evident ...
As vrea sa obtin o opinie avizata , daca nu ar fi prea complicat ...


cheers.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 02 Aug 2016 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat asa ceva - http://www.magnetcenter.ro/trepied-lemn-hedu-1062

E solid si merita cele 4,2 kg ale sale.

_________________
0770403936


Ultima modificare efectuata de catre Remus Boldis la 03 Aug 2016 11:43, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2016 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lasă că o testăm împreună. Voi veni la București la sfârșitul lunii. Abia aștept! Smile

Însă experiența mea cu monturile ecuatoriale tinde la zero virgulă cinci. O să ne uităm la câteva obiecte, comparativ. Pentru vizual EQ mai mult încurcă și o să vezi de ce. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact