Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

montura ecuatoriala ... chiar fara pretentii ...


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2016 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Da, am fost imprecis in exprimare, ax=ax melcat.
0.025mm este o precizie buna pentru astfel de prelucrari, dar ai grija si de suma tolerantelor ce apar in definirea cotelor functionale. Sunt sigur ca din asta se trage ... Alinierea melcului cu roata in acelasi plan este o conditie imperativa de fuctionare. Ps:incearca si o "pata de contact".
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Iul 2016 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca problema fundamentala este la profilul dintilor.
Un tarod metric are forma triunghiulara de 60 de grade.
La melc trebuie sa fie undeva la 40 de grade (trapez) si cu un unghi de avans la taiere de 18-20 de grade, altfel nu calca bine.

Ca idee, poti sa-ti faci tu sculele potrivite, relativ simplu:

Making a telescope worm wheel and gear set on the mini-lathe for astrophotography . Step by Step.
http://www.mini-lathe.org.uk/making-telesc...athe.shtml

Notes on Machining Techniques for Worm Drives
http://easyweb.easynet.co.uk/~chrish/cance.../worms.htm



worm2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.23 kb
 Vizualizat:  de 6863 ori

worm2.jpg



worm12.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  33.08 kb
 Vizualizat:  de 6863 ori

worm12.jpg


Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 07:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Man , geometria filetului modul folosit la genul asta de angrenaje o cunosc , am studiat
chestia destul de bine ... dupa cum spuneam , am inceput deja sa-mi adun sculele necesare pentru
executarea corecta si in ordinea corespunzatoare a acestor operatii ( freza dedicata pentru danturare
modul 1 , disc freza pentru " gashing " , cutit de strung profilat pentru axul melcat , masa rotativa
pentru indexarea rotii dintate , etc ) . Formulele pentru calcularea corecta a diametrelor in vederea
obtinerii unei reductii folosibile in genul asta de aplicatie ( astronomie ) sunt disponibile pe net , le-am
studiat si pe alea ... teoretic , in scurt timp , voi fi capabil sa produc un set melcat utilizabil in conditii
corecte . Deocamdata a trebuit sa recurg la metoda asta empirica ( tarod standard metric plus strung )
datorita lipsei sculelor ...

Nu merita sa-mi fac sculele singur , in mod sigur nu voi obtine precizia necesara ... e mai simplu , mai
practic si mai eficient sa achizitionezi scula necesara de la un producator specializat , sau , cum am
facut eu , din targul de fiare de la Obor ( am pe cineva acolo care aduce niste scule mai serioase ,
stiu sigur , la asta ma pricep nitel ... )

Revenind ... am reusit sa pun melcul paralel cu roata dintata , masurat la comparator . Bataia
radiala in axul melcului nu depaseste 5 microni . Problema apare la roata dintata , mai precis ,
la rulmetul superior care e pozitionat exact in planul dintilor ... Bate radial vreo 3 sutimi , cu o
periodicitate constanta ( de 2 ori pe rotatie ) . O sa incerc sa rodez angrenajul , si sa gasesc
cu exactitate acea " pata de contact " ...


Am invatat mult din constructia asta ... mecanica , geometrie , rabdare ... in fond , asta e important.
Intotdeauna , calatoria e mai interesanta decat destinatia ...parca asa spunea un baiat destept pe
undeva ...


cheers.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, acesta-i spiritul ATM... distilat! Smile

Urmăresc cu atenție (dar fără îngrijorare) acest proiect! Mult spor! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... ma gandeam sa postez cateva imagini cu schitele de executie , poate exista
oarece nelamuriri , greseli , si le discutam / indreptam cumva . Sper ca desenele sa fie suficient
de sugestive , sa se poata intelege corect asamblarea si functionarea monturii ... E cam tarziu sa mai
modific ceva , dar eventualele corectii tot trebuie facute , macar la nivel conceptual ...























Nu cred ca imaginile sunt in ordinea corecta ... dar nu asta conteaza , ci masura in care am reusit
sa ma fac inteles in conceptie ...

cheers .
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Conceptual (si fizic) arata bine Smile
Vad ca nu folosesti stifturi pentru centrarea elementelor!!!!

Acum nu prea inteleg ce prin ce procedeu vrei sa prelcrezi roata melcata.
In practica se folosesc 3 metode:
-cu freza modul (sa inteleg ca asta vrei sa o folosesti?) - NU RECOMAND dpdv al divizarii imprecise
-cu freza melc modul (necesita utilaj specializat de danturare) - CEA MAI PRECISA PRELUCRARE
-cu cremaliera pieptene (necesita utilaj special de danturare) - NU RECOMAND

Explicatia lui Nobody, este perfect valida, frezarea cu tarod nu produce profilul correct.

Eu inteleg ca ai un atelier bine dotat, dar totusi, frezarea de angrenaje este pentru masini speciale/specializate...care din pacate costa de rup Sad

PS: cum faci masuratorile flancului dupa prelucrare? Este foarte important acest lucuru...

Recomand Ovision! Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La reglajul pe altitudine ai pus rulment și piuliță mobilă pe axul filetat... e overkill. Chiar monturile pretențioase au un șurub simplu care împinge direct în braț, este un reglaj pe care nu-l faci decât atunci când pui montura în pol și nu ai nimerit corect planul orizontal. Ce ține piulița să nu se rotească în locaș?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 01 Aug 2016 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte impresionanta desfasurarea de tehnica a lui katran si cred ca nu sint putini cei care "saliveaza"Mr. Green .
2 comentarii am, ca de , este gratis, mai scumpe fiind laudele:
- Totusi cam masiva constructia. Am impresia ce se poate corecta acest lucru.
- Pentru o reprezentare a ansamblului as prefera sa nu vedem liniile ascunse. Ar fi mai clar un model opac cred.

spor sa fie si sanatate!
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Savin a scris:
Salutare!
Conceptual (si fizic) arata bine Smile
Vad ca nu folosesti stifturi pentru centrarea elementelor!!!!

Acum nu prea inteleg ce prin ce procedeu vrei sa prelcrezi roata melcata.
In practica se folosesc 3 metode:
-cu freza modul (sa inteleg ca asta vrei sa o folosesti?) - NU RECOMAND dpdv al divizarii imprecise
-cu freza melc modul (necesita utilaj specializat de danturare) - CEA MAI PRECISA PRELUCRARE
-cu cremaliera pieptene (necesita utilaj special de danturare) - NU RECOMAND

Explicatia lui Nobody, este perfect valida, frezarea cu tarod nu produce profilul correct.

Eu inteleg ca ai un atelier bine dotat, dar totusi, frezarea de angrenaje este pentru masini speciale/specializate...care din pacate costa de rup Sad

PS: cum faci masuratorile flancului dupa prelucrare? Este foarte important acest lucuru...

Recomand Ovision! Smile



Absolut de acord , pseudodanturarea cu tarodul nu scoate un profil corect . Nici nu am afirmat asa
ceva ... vom vedea ce iese la final .

Utilaje serioase ? In atelierul meu am utilaje de vreo 100.000EUR , incluzand strung automat ( facut
la comanda la spanioli , un Pinacho 165 ) , freza cnc , router cnc ( ambele au automatic tool change)
Ce nu am este o masa rotativa ... am avut o Yuasa de 10 inch controlata cnc , dar am vandut-o ...
asa ca trebuie sa-mi cumpar alta . Am pus ochii pe un trunion table Haas , sa vedem daca mi-o tine
masa frezei , ca e cam grea ...

Evident , voi folosi metoda 2 ( cu freza melc modul ) . Freza o am deja , imi lipseste discul pentru
prelucrarea primara ... dar e pe drum , de la Haimer .

Daca prin stifturi de centrare intelegi asa numitul " boss " de centrare , pai asta folosesc ... poate
nu se vede din poze , dar e acolo ...


cheers.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
La reglajul pe altitudine ai pus rulment și piuliță mobilă pe axul filetat... e overkill. Chiar monturile pretențioase au un șurub simplu care împinge direct în braț, este un reglaj pe care nu-l faci decât atunci când pui montura în pol și nu ai nimerit corect planul orizontal. Ce ține piulița să nu se rotească în locaș?


Daca observi cu atentia imaginea , o sa-ti dai seama ... acolo nu e o piulita , ci un cilindru cu o
gaura filetata , care nu se poate roti din cauza lateralelor cu capetele rotunjite ... plus ca axul filetat
are rulmentii ingropati in placutele de prindere , nu se poate deplasa in nici o directie ... tolerantele
de executie acolo sunt foarte mici , dar , asa cum spuneam , ansamblul se misca liber , fara jocuri




Sunt de acord ca e putin overkill , dar asa e designul la GM8 ...iar eu am incercat sa-l replic cat
mai fidel ... poate daca studiezi si pozele de pe internet ale monturii GM8 , o sa intelegi mai usor .

cheers.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihai leahul a scris:
Foarte impresionanta desfasurarea de tehnica a lui katran si cred ca nu sint putini cei care "saliveaza"Mr. Green .
2 comentarii am, ca de , este gratis, mai scumpe fiind laudele:
- Totusi cam masiva constructia. Am impresia ce se poate corecta acest lucru.
- Pentru o reprezentare a ansamblului as prefera sa nu vedem liniile ascunse. Ar fi mai clar un model opac cred.

spor sa fie si sanatate!


Nu este deloc masiva ... dimpotriva , e nitel mai mica decat EQ5 , dar mai grea ... axele de otel si
componentele de alama sunt grele , dar n-am vrut sa le fac din aluminiu ... Am fost limitat si de
cotele rulmentilor ( 25mm x 47mm x 12mm ) , probabil d-aia mi-a iesit corpul principal nitel mai
grasut , dar tot nu are decat 68mm in diametru ... Probabil ca se poate corecta intrucatva , insa e
necesara o regandire completa a proiectului , folosirea unui alt gen de rulmenti ( colivii cu ace ) ,
axele principale sa fie facute din teava , nu din bara , etc .

Modelul opac este prezentat chiar in primele doua imagini ale topicului ... o sa incerc sa postez
cateva imagini suplimentare , dar deseara , ca e ceva de prelucrat , in principal randare , chestie
care ia nitel timp ...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, la acel cilindru m-am referit, i-am zis piuliță. Mie mi se pare că se poate roti între furci de asta am întrebat. Când am construit mecanismul de la montura mea m-am lovit de problema asta așa că piulițele mele sunt paralelipipedice și au un ghidaj pe o parte dar n-am reușit să scot jocul.

Având în vedere materialele folosite probabil va ține mai mult decât un EQ5.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2016 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,


100kEUR mie nu-mi zice nimic cand e vb. de prelucrari de precizie. Recunosc, nu am atelier acasa, dar am lucrat intr-o matriterie...iar prelucrari mecanice cunosc suficient de bine, d-aia mi-am permis sa ma bag in discutie.

"Furnizorii'' astia destepti baga ''Autochanger'' sa fure ochii dar stau cu un profile de aluminiu/otel imbinate/sudate pe post de batiu. Sa vezi cum toarce un Mazak cu batiu turnat si scoate span de 0.5mm.

Apreciez, si salut initiativa ta de a face o montura cap-coada, dar incerc sa-ti explic ca un angrenaj melc-roata melcata DE PRECIZIE, nu e de facut acasa... apropos, cum masori ca ti-a iesit bine roata? Smile

Orice prindere intre 2 elemente doar cu surub sunt susceptibile de a se misca in timp + o lipsa a pozitionarii corecte a celor doua elemente unul fata de celalalt.

Atasez o schita!

EDIT: exista si suruburi speciale cu o zona cilindrica nefiletata, care se pot folosi direct ca surub+stift in acelasi timp, dar necesita adancimi de gaurire mai mari, implicit componentele tale vor fi mai groase.


Spor,
A.



stifte.png
 Descriere:
 Marime fisier:  26.29 kb
 Vizualizat:  de 6643 ori

stifte.png


Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' Alexandru ... dar ce va spune faptul ca respectivele masini ( freza cnc si routerul cnc ) le-am
construit singurel , in atelierul prorpiu , dupa un proiect propriu ? Evident , a trebuit sa import oarece
componente ( ghidaje profilate , suruburi cu bile , etc ) , dar am reusit pana la urma ...

Asta e ultima masina terminata ... atasez un filmulet cu testul initial de frezare in aluminiu 7075 ,
freza de 8mm cu 3 taisuri , helix 55 , feed 26mm/sec , DOC 0.8mm .

https://youtu.be/ihUbePzfDUI

Va contrazic , si o sa va demonstrez la un moment dat ca se pot face ansambluri
melcate la o precizie decenta , chiar si in conditii DIY ( mai degraba shop-made ) . Stiu ce scule
sunt necesare , si sunt in proces de achizitie ... cunosc teoria , practica o s-o invat , ca nu-i un capat
de tara ... mai greu e cu timpul liber , dar nu imposibil ...

Masuratorile de care vorbiti nu cred ca le pot face corect ... pot doar sa testez rezultatul final ...
inca nu am invatat sa masor corect si nici nu posed sculele specializate ... evident ca am sublere ,
micrometre si alte asemenea , dar masuratoarea la care faceti referire se face nitel altcumva ,
si chestia asta n-am invatat-o ...inca .
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Aug 2016 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Imi cer scuze ca ati inteles gresit mesajul...poate e si vina mea, tre' sa invat sa ma exprim...

Va doresc spor, si astept cu placere sa fiu contrazis. Smile

Alex.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact