Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Informatii despre Explore Scientific 70* ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii despre Explore Scientific 70* ?
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Are cineva ocularele Explore Scientific 70*:
http://www.astroshop.ro/explore-scientific...mm/p,50381
?
Puteti sa imi spuneti daca ar merge in Mak-ul 150 ? Sunt design Plossl ? Stiam ca de obicei ocularele plossl au ATOV undeva la 50*...52*. Am deja TV plossl 25mm si GSO 32mm (SWA). Oare set-ul asta chiar si la un pret bun (zic eu...) nu ar fi cam...superfluu la ce am deja? Ma gandisem sa le iau doar pentru plusul de ATOV si sa incerc sa folosesc ocularul ES de 35mm (2") in focuserul Mak-ului care are si posibilitate de 2" (am inteles ca vignetata...dar totusi). Sunt bune? calitativ vorbind.
Multumesc.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Iul 2016 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am 20mm si 10mm de 70gr. In newtonul meu de f5 sunt foarte bune in centrul imaginii dar pe margine isi face repede aparitia coma datorita diafragmei mici a telescopului meu. Dar la Mak-ul tau cu f12!!! cred ca nu au nici o problema (nu o sa apara coma!) Deci pt instrumentul tau cred ca merita sa le folosesti. Sunt fully multi-coated si sunt ieftine cu toate ca au o constructie robusta si de calitate (daca le vezi ai zice ca sunt dintr-o clasa de oculare mai scumpe). Nu sunt plossl, sunt design erfle.
Dar si eu sunt curios ce parere au si altii despre aceste oculare
Cer senin!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2016 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce spune tudor este in principiu corect .
Trebuie insa sa verifici diametrul alezajului din Makul tau.
Un ocular de 35mm ,daca ar avea camp de 60 grade , ar avea nevoie de alezaj de 35mm.
Cum ocularul are camp de 70 de grade , inseamna ca cere un alezaj ceva mai mare .Poate 38mm ?
Degeaba poti atasa oculare de 2'' daca undeva alezajul este mai mic de aceste valori.
Va apare vignetarea care este fenomenul de obstructionare a imaginii de catre parti mecanice ale telescopului.

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, prin "alezaj" te referi, presupun, la tubul de obturație al mak-ului? Conul de lumină este îngust la catadioptrice, chiar dacă nu se produce vignetare ocularele de 2" sunt overkill.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii Explore Scientific 70*
Raspunde cu citat (quote)

Eu am inceput sa achizitionez (asa cum m-a sfatuit domnul Pteancu) "fioroasele" oculare TV Plossl. Am deja 25mm si 8mm (e pe drum...)si deasemeni mi-am luat TV 2x barlow dar am zis ca ceva extra ATOV ...nu strica. Bugetul nu imi permite sa imi iau Naglere...si am citit ca Explore Scientific sunt apreciate. Chiar ma gandeam sa fac eforturi sa imi iau incet...incet...ES la 82*. Dar daca ES la 70* este prea mult pentru Mak-ul meu...atunci inseamna ca trebuie sa raman la Plossl...Intrebarea mea este de ce se fac atunci oculare SWA si UWA...pentru 1 1/4"? Sau problema este doar la Mak-uri cum spune domnul Erwin? Atunci GSO-ul meu de 32mm si 68* este vignetat daca il pun in Mak 150? Pai eu vreau DSO...inseamna ca trebuie sa schimb telescopul?
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diametrul tubul de iesire la Mak-ul de 150mm este destul de mic (undeva intre 25 si 30mm - valorile pe care le-am gasit sunt destul de contradictorii), dar cum acesta este departe de planul focal, vignetarea este graduala si destul de non-invaziva.

Ochiul este destul de insensibil la vignetare si este posibil sa nu te deranjeze, in special daca nu tii mortis sa o pui in evidenta.
Oricum sensibilitatea la vignetare este ceva foarte personal si subiectiv. Unii sunt absolut insensibili, alti nu suporta nici cea mai mica urma de vignetare.

Daca vrei sa incerci oculare de 2" pe mak-ul tau, eu am SWA-urile de 34mm si 28mm pe 68° asa ca ne putem intalni intr-o seara si poti sa decizi personal cat de mult este ochiul tau sensibil la vignetare si cat de mult o sa te bucure un ocular de 2" pe Mak.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2016 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii Explore Scientific 70*
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru bunavointa. Neaparat cand trec prin Bucuresti (sunt bucurestean dar nu mai locuiesc permanent in Bucuresti...vin in Bucuresti cam la fiecare 3...4 saptamani...) va caut si as vrea sa incerc ocularele (cand veti fi disponibil).
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iul 2016 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Termenul de ''alezaj'' este mai tehnic , dar putem sa-i zicem si ... ''gaura''. Very Happy
Diametrul relevant este cel mai mic diametru al gaurii din oglinda principala sau al tubului parasolar de pe oglinda principala sau din placa de baza /montura OP.
Daca aceasta este de 25mm sau 30 mm , inca se pot folosi oculare de camp aparent mare ,chiar si de 82 grade , dar numai focale scurte, sa zicem de 15mm sau 17mm sau 20mm maximorum.

Manu72 are dreptate , s-ar putea ca vignetarea sa nici nu o observi.
Eu nu ma numar printre asemenea ''norocosi'' , o simt si ma deranjeaza la culme.

Am doua oculare pe 2'' , un LV 30mm si un Erfle Busch 30mm ,numai pentru luneta ''zoth'' 90 x600 mm si dobul 8 inch F/6.
Deci cele de mai sus sunt simple pareri.
Testarea efectiva este cea mai buna cale : ''Practica este criteriul suprem al adevarului'' a zis Platon.
Cele cateva mii de ani care au trecut nu au reusit sa-l contrazica pe marele inaintas.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2016 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii despre Explore Scientific 70* ?
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizarile in ceea ce priveste performantele optice pe care le pot "stoarce" de la Mak-ul 150. Ramane de vazut la cer...deocamdata cam putine zile frumoase am prins cu el. Parca e un facut...Cred ca am sa "incerc" si ES 70* (10mm, 20mm, 35mm(2")). Pretul este incitant si sper ca si performantele sa fie relativ bune...raportand si la experienta mea relativ redusa "la ocular"... Daca mai sunt colegi de forum care au folosit aceste oculare ii rog sa isi exprime parerile. Va multumesc pentru ajutor si sfaturi.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2016 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii despre Explore Scientific 70* ?
Raspunde cu citat (quote)

In lista aceasta extrem de interesanta si chiar actuala,( http://www.cloudynights.com/topic/532891-2...ers-guide/ ) nu am gasit seria asta de ES de care vorbesc in topic... Nici macar la 68* nu gasesc echivalent...decat aproximativ...nici pe ebay...nu se poate gasi asa ceva...10mm (1 1/4"), 20mm (1 1/4") si 35mm (2") 70*...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2016 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le gasesti ca Bresser 70°

Atat Bresser cat si Explore Scientific au in spate aceeasi companie parinte, acelasi "tatic", adica Jinghua Optical and Electronics Co (JOC).
Ocularele mai premium facute de JOC sunt scoase pe piata sub numele de Explore Scientifc iar seriile mai vechi de multe ori sunt rebranduite si vandute ca Bresser...
Ca sa nu mai zic ca JOC a produs multa vreme oculare pentru Meade, iar dupa despartirea de acestia, care despartire a fost cu ceva cantec, JOC a lichidat, la preturi derizorii si sub numele de Explore Scientific MaxVision, stocul de oculare din seriile Meade SWA 68°si UWA 82° pe care le mai avea prin depozite.

nimic nu se pierde Smile

Setul mentionat de tine este la un pret foarte decent si cred ca se vor comporta foarte bine in MAK-ul tau la F12, iar cand te vei satura de ele le vei putea vinde fara sa iesi prea mult in pierdere.
Insa asa cum a spus si Tudor, in telescoape mai rapide nu vor mai fi la fel de bune.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.


Ultima modificare efectuata de catre Manu72 la 20 Iul 2016 00:18, modificat de 1 data in total
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2016 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii Explore Scientific 70*
Raspunde cu citat (quote)

A...Ok. Multumesc pentru informatii. "Incurcate sunt caile...economiei de piata"...

Mai am o intrebare ca tot vorbim de oculare. Poate ca ar trebui sa constituie in sine subiectul unui alt topic. Mi-am cumparat TV Plossl 25mm urmeaza sa imi vina si cel de 8mm si am si TV 2x barlow. Socoteala era sa am 25mm + barlow2x = 12,5mm si sa il am si pe 8mm + barlow2x = 4mm. Deci 25mm, 12,5mm, 8mm si 4mm. Am citit un comentariu al domnului Pteancu ca socoteala nu este chiar asa...(nu mai gasesc topicul unde era discutia). Nu pun la indoiala ce afirma domnul Pteancu, dar daca nu se imparte la 2...atunci care e formula de calcul?

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2016 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Socoteala ta este ok in general, dar nu pentru 8mm+ barlow in Mak-ul de 150mm F12.
Ajungi la 450x ceea ce nu este realist pentru un Mak de 150mm si nici pentru seeingul de zi cu zi din Romania.
Insa va fi ok pentru un (viitor) telescop cu focala mai scurta.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iul 2016 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC

Calculele tale sunt corecte ,cu precizarea lui Manu72 care introduce o corectie realista foarte corecta la randul ei.
Oculare de 25mm si 8mm si Barlow 2x reprezinta o alegere buna.
O prostie este alegerea unor oculare de genul : 25mm , 12.5mm si Barlow 2x sau 20mm , 10mm si Barlow 2x.

Revenind la setul Tele Vue Plossl 25mm + Plossl 8mm +Barlow 2x , am citit recomandarile lui Al Nagler cu privire la alegerea ocularelor.
El s-a oprit intentionat la focala minima de 8mm cu setul de oculare Plossl din cauza faptului ca acest tip de ocular incepe sa aiba un eye relief mic in valoare absoluta sub focalul de 8mm.

Iar acest comentariu off-topic este al meu , nu al semizeului Al Nagler : contrar bla-blaului negativ raspandit pe Internet impotriva ocularelor ortoscopice , acestea au un eye relief mai mare si mai bine controlat decat ocularele Plossl.
Acest lucru este evident mai ales la focalele de la 10mm in jos.

Mircea
A

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 20 Iul 2016 16:17, modificat de 1 data in total
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2016 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Informatii despre Explore Scientific 70* ?
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru precizari.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact