Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
995310_540538269341809_1259603694_n_(1).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructie camera calda la observator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2019 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am terminat de instalat in camera calda (aproape) toata mobila si chiar si soba cea noua, care va avea un rol foarte important la iarna. Mai am de transferat din observator - biroul si scaunul aferent si de montat fereastra in dreptul biroului, ca sa am lumina.
Am sa pun apoi un rulou opac la fereastra (nu stiu daca la interior - din panza black-out sau la exterior - din aluminiu) si cred ca am sa cumpar si un covor dragut pe mijloc - fiindca vreau sa fie cat mai intim si confortabil.
Cel mai delicat o sa fie cu instalatia electrica. Electricianul ma tot amana si probabil - sper - o sa vina miercuri. Pana atunci trebuie sa caut cablu de extensie pentru monitor. Pentru mouse si tastatura incerc cu niste cabluri lungi de 5 m pe USB sau incerc cu un hub USB alimentat. Am unul, dar e o problema - cand e bagat in priza, computerul nu mai tin minte ce nu face (parca nu se mai inchide, ramane cumva blocat, trebuie sa reiau problema sa vad ce se intampla).
A iesit foarte misto (nu ca ma laud, sa imi fie iertat) - este extrem de placut inauntru si aproape ca nu mai vreau in casa ( Laughing ).



20190316_224352_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  480.86 kb
 Vizualizat:  de 1825 ori

20190316_224352_resized.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
cspopescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Feb 2015
Mesaje: 42



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 22 Mar 2019 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WOW! Arata super camera calda! Lipseste din peisaj o mica vitrina frigorifica Very Happy
Banuiesc ca ai lasat loc pt cabluri. Stii tu, faza cu podeaua...
Vad ca de data asta ai renuntat la ideea unui brau din caramizi pe conturul placii de beton, parca asa reiese din poze.
Eu as pastra PC-ul in camera rece, asa cum au mentionat Dorin si Mihai in mesajul anterior. Sa fii cu minimum de distanta pe partea de date. Distante mici, probleme mici... Un display suplimentar si un set tastarura/mouse wireless ar fi suficient. Nu stiu cum stai cu semnalul prin peretii de isopan.
Bafta!
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Apr 2019 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Cristi, lasa ca nici al tau nu arata rau.
Oricum, abia astazi pot spune ca am incheiat lucrarile la camera calda definitiv. A fost o lucrare mult mai grea decat ma asteptam si pot spune ca si un pic mai costisitoare. Poate si datorita faptului ca am dorit ca gradul de confort din aceasta incinta sa fie superior la ce am avut inainte.
Joi am reusit sa "pun mana" pe un electrician pe care l-am gasit cu greu si am reusit sa conectez camera calda la curent, cu 4 prize si 2 corpuri de iluminat cu LED. Acest fapt a deschis camp liber celorlalte lucrari ce erau in asteptare si care depindeau de conectarea la curent.
Am mutat deci biroul, monitoarele, tastaura si mouse-ul in noua incapere. Pentru monitoare am gasit cabluri de 5 m si la tastatura si mouse am folosit prelungitoare USB de 3 m. Ambele conexiuni au ajuns la calculatorul ramas in observator - la limita - dar au ajuns si toate functioneaza perfect. Va trebui sa mai trag o boxa de la calculator in camera calda, ca sa am si sunet nu numai lumina de la computer.
Fiindca am constatat ca lumina artificiala din camera calda este foarte puternica si absolut suficienta, am hotarat ca nu mai pun ferestra cea noua aici, din motive de intimitate si de izolare termica pe timp de iarna. Asa ca am pus-o in locul ferestrei mici de la observator, care era meschina ca si marime.
Am reusit sa mai curat un perete din observator de vopseaua alba care se cojeste de pe suprafata zincata a panourilor si acum, cu mutarea biroului in camera calda, am sa am front liber sa fac acest lucru si pe restul peretilor ramasi. Sper astfel ca si observatorul sa arate mult mai bine dupa acest upgrade. Ramane sa pun un cos si la soba din camera calda (care are si geam, ca un mic semineu), astfel incat iarna viitoare sa pot sta in cele mai bune conditii. Usa de la observator trebuie sa o scot si sa o rotesc cu 180 de grade (sa se deschida catre interiorul observatorului, nu catre camera calda cum este acum). In acest fel pot sa intind si canapeaua din camera calda si astfel 4 astronomi obositi pot dormi in cele mai bune conditii aici - 2 pe canapea, unul pe patul din observator si unul in hamacul din observator.
Oricum, a fost o lucrare interesanta si rezultatul a iesit peste asteptari. Pozele arata cum este totul acum.



10_final 2 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  553.24 kb
 Vizualizat:  de 1669 ori

10_final 2 [1600x1200].jpg



10_final 3 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  564.31 kb
 Vizualizat:  de 1669 ori

10_final 3 [1600x1200].jpg



10_final 6 [1600x1200].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  568.21 kb
 Vizualizat:  de 1669 ori

10_final 6 [1600x1200].jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact