Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Apus_Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

100mm RFT acromat


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Iul 2016 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului: 100mm RFT acromat
Raspunde cu citat (quote)

Ma bate gandul sa-mi iau un acromat rapid pentru vizual(30%) sau capturi rapide(70%) cu camerele mele planetare, folosind si filtre RGB, minus violet, eventual NB. Am si un 0,8x FR/FF pe care il pot folosi. Am doi candidati:

1. Skywatcher 102/500. Destul de cunoscut in randul amatorilor. Pro: este F5.
2. BRESSER MESSIER AR-102S/600 HEXAFOC OTA. Este un model nou cu focuser de 2,5".Pro:
-CA probabil este mai mica decat la SW F5
-cu FR este posibil sa am coma mai putin vizibila decat in cazul folosirii la F5, si as ajunge la F4.8.
-dotare mai buna: focuser mai mare, sina vixen inclusa, finder, un pic mai ieftin.

Dintre acestea doua, voi pe care l-ati alege?

*Mentionez ca nu ma intereseaza sa-l folosesc la planete/Luna. Mai am un ED80(F7), un newton 150/750 si unul de 150/1200.

Cer senin!
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2016 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newtonul nu este f/5? Cu cip mic nu te-ar afecta coma, in plus nu ai problemele optice ale unui acromat f/5, care cred ca nu se elimina chiar daca folosesti filtre sau cip mic.

ED80 cu focal reducer nu e o varianta buna, dece te gandesti sa iei un f5 nativ?

Prin camere planetare la ce te referi?

PS: in titlu zici "RFT", dar in text "acromat rapid", nu sunt neaparat echivalente.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 01 Iul 2016 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit un link, interesant de citit:

http://www.cloudynights.com/topic/305058-a...refractor/

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 01 Iul 2016 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Newtonul F5 are focala cam lunga, deci FOV mic pentru camera cu diagonala de numai 1/3", in plus la pixeli de numai 3.75 µm am doar 1arcsec/px, deci oversampling. Nu mai zic de alta camera cu pixelii de 2,40 microni, ce necesita o focala de 200-400mm. La vizual acest newton nu-l pot folosi deloc: este pe montura HEQ5, iar focuserul l-am rotit spre sina pentru un echilibru mai bun la astrofoto. De altfel orice newton pe montura ecuatoriala este un chin pentru vizual, mai ales daca este pe balcon. Newtonul lung il am pe montura dobson( perfecta pentru vizual), insa are camp mic.
- am incercat ED-ul cu 0,5xFR (mai multe tipuri). Toate introduc coma (mai mult sau mai putin). Cu 0.8x FR/FF am pozat numai cu DSLR-ul( cu rezultate bune), ajunge la F5,6. Dat fiind ca folosesc timpi mici de expunere cu camerele planetare, as prefera sa am un telescop mai rapid de F5, la o focala intre 400-500mm, cu campul corectat. La vizual, cu obiectivul de 80mm F7, nu vezi multe DSO.
- Cand m-am referit la RFT, m-am referit la un telescop de camp larg, cu o focala mai mica de 600mm. Ca sa fie si "rapid"-cel putin F5- trebuie sa aiba sa aiba apertura suficienta. Refractoarele de 100mm F5-F6, indeplinesc conditiile de focala, "viteza", pret acceptabil, greutate redusa. Si sunt mai bune la observatii vizuale pentru DSO decat cele de 80mm, chiar si ED. Cele de 120mm F5 au aberatiile mai mari, greutate si pret pe masura.
-"Camerele planetare" ce le folosesc pentru DSO: ASI224MC( 1,3Mpx; 3,75µm); BFLY-14S2C(1,4Mpx; 3,75µm); QHY5III-178M (6Mpx; 2,40µm); BFLY-23S6M (2,3Mpx; 5,86µm). Aceasta din urma s-ar potrivi la focale intre 500-750mm.
-Am citit postarile din link-ul respectiv( merci!), la fel multe alte referitoare la acest subiect si multe referitoare la filtrele necesare pentru reducerea CA. Eu am deja un Baader Semi-Apo de incercat; de asemenea multi recomanda si Baader 495nm Long pass( galben).
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2016 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca ai dreptate in ceea ce zici, dar totusi te invarti intre niste focale relativ apropiate, 500-600-750mm, si intre niste F de f5-f7/3, mari diferente nu as vedea.
Pt. newton pe balcon recomand trepied cu roti si tubul putin slabit in inel ca sa il poti roti astfel incat sa privesti comod.
Iar daca vrei camp mai larg pt. vizual iei ocular cu focala lunga Smile.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2016 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa iei in calcul si Bresser-ul AR127s / F5
Datorita constructiei cu 4 lentile ai cromatism mai mic si un camp mai plan decat oricare din celelalte 2 refractoare.
E drept ca este dublu ca pret fata de AR102s si in plus tubul este relativ lung si greu

http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...5-ota.html


Edit: acum am parcurs linkul postat de Herr Alien.
Apar acolo mentionate rezultate remarcabile obtinute cu 5" Petzval - este foarte posibil sa fie vorba de Bresser-ul AR127s din linkul de pe astromagazin. Din cate stiu eu Synta (Celestron/Skywatcher) nu a facut vreun Petzval.
Nu am gasit informatii specifice pentur AR127s, dar cred ca are aceeasi formula optica cu fratele mai mare AR152s. Adica obiectiv acromat F10 si un dublet reducator/corector in focuser care reduce focala la F5 si ofera si un camp relativ plan.
Ceea ce inseamna ca, din nefericire, focuser-ul nu poate fi schimbat cu unul mai performant.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Iul 2016 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

5" Synta Petzval design from Astrozap
https://www.astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=298

https://www.astrozap.com/scripts/prodList.asp?idCategory=20
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2016 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: 100mm RFT acromat
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:

-cu FR este posibil sa am coma mai putin vizibila decat in cazul folosirii la F5, si as ajunge la F4.8.


Cateva observatii:

- dubletele acromate folosite in RFT-urile chinezesti nu au si nu dezvolta coma, poate doar in combinatie cu FR dar asta inseamna mai degraba ca FR-ul respectiv nu lucreaza bine cu obiectivul lunetei. Ceea ce este caracteristic obiectivelor RFT este curbura mare a planului focal, cromatismul longitudinal mare si sferocromatismul accentuat.
- toate lunetele chinezesti f/5 vigneteaza cu focuser pe 2" (aici ar fi un avantaj al Hexafoc ota cu f/6 si focuser pe 2,5")
- diferenta intre cromatismul longitudinal la f/6 fata de f/5 este nesemnificativ mai mic, de ochi nu poate fi perceput si cred ca nici de chip-ul vreunei camere
- filtrele semi apo sau minus violet sunt total ineficiente pe un acromat f/5 sau f/6. Recomand filtru contrast booster sau filtre de banda ingusta. Merge si filtrul long pass 495nm ca varianta ieftina insa se pierde multa lumina.
- AR127s este mare, greu si prea scump pentru ceea ce poate

Sper sa fie de folos,
Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; APM 16x70ED; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Iul 2016 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mii de multumiri domnilor pentru raspunsurile si sfaturile dvs.. Mai ma gandesc o saptamana inainte de a da comanda (inclin spre Bresser-70%). Intre timp am mai adaugat ceva in "wish list"- trebuie sa schimb focuserul la newtonul SW 150/750PDS: patineaza la o incarcare mai mare( DSLR+ barlow ), este cam inalt, tubul focuser intra mult in OTA si cred ca se si inclina cand pun roata de filtre.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2016 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
.. patineaza la o incarcare mai mare( DSLR+ barlow ), ...
Nu se mai poate strange din suruburi?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2481



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 02 Iul 2016 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oarecum. La focuserele Crayford cu "rulmenti" din teflon exista un punct optim de strangere. Prea slab: are joc tubul focuser sau scapa cu totul la o mica incarcare; prea strans: axul de angrenare patineaza pe calea de rulare (aici avantaj la R&P).
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4766

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 02 Iul 2016 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cromatismul il mai poti ameliora daca faci capturi cu filtre RGB si refocalizezi la fiecare schimbare de filtru.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 04 Iul 2016 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cât de afectate de sfericitate vor fi imaginile din C si F , presupunând că verdele e bine corectat ? Sau la G mic nu mai contează ?!
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact