Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul_(Prelucrată).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224493
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rezolutie la infinit?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Sep 2007 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu pot trece cu cuvintele mele in aceata discusie, dar va dau cu cuvantele mele slabe ce sper ca o sa intelegeti.
Eu sant sigur ca multi dintre noi au avut deja posibilitatea a se uita prin telescoape cu aperturi mai mari.
Si sigur ne arata aceste telescoape, in comparatie cu acele mai mici, mai multe detalii.
Dar aici, ce vrea sa explica Zircon, nu este treaba numai de aceste telescoape, ci si de atmosferic seeing.
Si aici nu ne foloseste o optica mai mare nimic, daca seeing este sub aceasta marime, care ne da suficient detalii. Chiar daca intra lumina, nu ne foloseste, daca seeing-ul nu ne permite a desolva aceasta lumina.
Daca sant 8m diametru sau 300mm ....nu conteaza.
Experienta asta o putem face toti, ne trebue numai o zi proasta (seeing) si diferite aperturi la telescop Smile
Eu am facut observatii cu 6" si nu puteam sa vad nimic la planete, din cauza seeingului... ce ar fi iestit cu o mai mare apertura? ce sa mai scriu Wink

Instrumentele mari stiincifice au un avantaj magnific in comparare cu instrumentele amatoare. Aceste instrumente mari au optica activa, ce inseamna, ca optica este in stare a elimina seeingul, avand multe computere si tecnica de justare montata sub oglinda principala.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Sep 2007 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai fost atacat (la persoana) decat in cadrul subiectului topicului. Tavi nu a facut decat sa-ti faca niste recomandari (ironice) pe baza afirmatiilor si graficului afisat de tine Smile
Problema pe care o avem aici e una subiectiva deoarece are la baza senzatiile vizuale ale unor persoane.
Mai exista si o problema obiectiva datorata faptului ca teoria pe care tu o afisezi arata ca imaginile obtinute cu un telescop de 20 cm sunt echivalente ca rezolutie cu cele ale unuia de 50 cm iar dupa cata matematica stiu eu graficul ala poate continua si putem spune la fel de bine ca sunt echivalente ca rezolutie cu ale unui telescop de 800 cm Smile Ceea ce e destul de greu de inghitit chiar daca teoretic pare a fi asa.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2007 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Problema pe care o avem aici e una subiectiva deoarece are la baza senzatiile vizuale ale unor persoane.


Este adevarat ca pentru calculul grosismentului rezolvant se pleaca de la puterea de separare a ochiului uman, 60 secunde de arc, dar acest parametru este unanim acceptat pentru a fi introdus in niste relatii si mai mult de atat imprastierea valorii pe care o sufera acest parametru nu este atat de mare precum crezi.
In plus, alura graficului nu se schimba la variatia acestui parametru ci are loc o deplasare a acestuia pe verticala (usor mai sus daca acuitatea e mai buna decat media sau usor mai jos daca acuitatea e mai slaba), dar diferentele nu sunt semnificative.

Citat:
Mai exista si o problema obiectiva datorata faptului ca teoria pe care tu o afisezi arata ca imaginile obtinute cu un telescop de 20 cm sunt echivalente ca rezolutie cu cele ale unuia de 50 cm ...


Nici teoria si nici valorile rezultate din ea nu-mi apartin, graficul in cauza a fost construit pe baza relatiilor elementare din optica.
Da, in cazul unui seeing slab (vezi legenda), un telescop de 50 cm nu castiga nimic la rezolutie fata de unul de 20 cm.
Doar in cazul unui seeing normal, apare un palid castig, dar el este atat de mic incat nu poate fi luat in considerare,... aici mai apare si problema ridicata de skywatcher, acest palid castig poate fi important pentru cineva si total nesemnificativ pentru altcineva.

Citat:
...iar dupa cata matematica stiu eu graficul ala poate continua si putem spune la fel de bine ca sunt echivalente ca rezolutie cu ale unui telescop de 800 cm Ceea ce e destul de greu de inghitit chiar daca teoretic pare a fi asa.


stiu ca este greu de inghitit, dar din pacate asta e adevarul, nici mie nu-mi place ca graficul arata asa... Sad

... dar nu vreau sa se faca in continuare confuzia ca un telescop de 20 cm vede acelasi lucru cu unul de 50 cm in conditii de seeing slabe sau ca cel de 50 cm vede doar un pic mai bine decat cel de 20 cm in conditii bune de seeing, diferenta dintre imaginile furnizate de cele doua telescoape va fi mare indiferent de conditiile de seeing (dar aceasta diferenta nu se datoreaza in principal diferentei de rezolutie).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact