Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare si barlow pentru observatii planetare


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Ady
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2016
Mesaje: 89



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Mai 2016 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare si barlow pentru observatii planetare
Raspunde cu citat (quote)

Sunt un amator ,proaspat detinator al unui Telescop Skywatcher Dobson 200/1200.
Are 2 oculare unul de 10mm ,unul de 26mm si un Borlow 2X.

Ce ocular si barlow sa-mi cumpar pentru observatii planetare.
Parerea mea ...... un Barlow acromat 5x 1,25” (http://astromagazin.ro/barlow/2122-ocular-barlow-acromat-5x-125-.html) la 220 lei
si un Ocular Skywatcher Planetary 9,8,7,5,4mm la vreo 240 lei (http://astromagazin.ro/oculare/2036-ocular-skywatcher-planetary-4mm.html)

E bun asa?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2016 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai incercat combinatia ocular 10mm si barlow 2x, cum este? Este posibil ca pt. barlow-ul tau, daca pui ocularul mai departe, sa obtii o magnificatie mai mare, spre 3x.

5X s-ar putea sa fie cam mult, iti da o focala de 6m. Teoretic nu e rau pt. planete, dar practic s-ar putea sa fie cam mult, depinde de seeing, de cat de buna e optica, de aclimatizare, de cat de bun e barlowul. N-am incercat GSO dar un powermate 5x il pun doar de curiozitate, rar ii vad utilitatea in conditiile mele de observatii din balcon.

De curiozitate la un mom. dat am luat un skywatcher swa 4mm cu newtonul 200/1000 nu prea mergea, imagini soft, nu l-am folosit mai deloc.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Mai 2016 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocular ieftin cu Barlow inclus plus barlow ieftin extrem(5X)=horror Rolling Eyes
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Alex Ady
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2016
Mesaje: 89



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Mai 2016 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O recomandare de Barlow si ocular atunci? Multumesc.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Mai 2016 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea cea mare e de cati bani sa fie recomandarea!Vad ca ai deja acces la un 240X marire cu acel Plossl de 10mm si lentila Barlow 2x,un ocular ieftin de 4 mm nu aduce mare lucru in plus.Cea mai buna solutie ar fi sa astepti sa apara ceva bun la vanzare ca SH si poate sa intrebi atunci daca ar merita.Ca nou,poate un barlow 3X,dar de calitate,oricum peste 360X marire rar ai avea nevoie.Cum ti se pare ca se vede cu cele pe care le ai?
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Alex Ady
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2016
Mesaje: 89



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Mai 2016 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede mic Jupiter
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2016 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca doar marimea conteaza atunci un barlow 5x e tocmai potrivit. Sau un ocular cu focala foarte scurta.
Sus
Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2016
Mesaje: 24



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Mai 2016 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haideti sa fim onesti cu Alex!
Eu am un telescop identic cu al tau si pina acum am posibiliatea sa merg pina la o magnificatie de 200X, cu un ocular acceptabil de 6mm. La magnificatia asta vad multumitor Jupiter-ul cu detaliile sale, Saturnul cu diviziunea Cassini, ba aseara am vazut si ceva detalii pe Marte. Am mai testat de doua ori oculare de 5mm si de 4 mm, dar nu am fost deloc multumit de claritatea imaginii. Te intereseaza claritate, nu marime. Jupiterul tau poate sa fie MARE, dar degeaba e mare daca nu vezi detalii. Mai bine iei o gustare concentrata si gustoasa decit sa inghiti seara de seara o galusca fada si fara gust. Asa ca focuseaza-te pe claritatea imaginii, pe calitatea ei, petrece cit mai mult timp cu telescopul si cu ocularele pe care le ai si ochiul tau o sa se educe si o sa vada din ce in ce mai multe. Asa mi s-a spus si mie la inceput si, dupa multe ore de stat cu capu-n stele, am realizat ca, in pofida simplitatii, asta e sfatul ce mai bun.
Sterge de pe lista Barlow 5X sau 3X, nu ai ce face cu ele. Cu telescopul pe care il ai, in conditiile de cer de pe la noi, rar o sa poti sa depasesti 250X, magnificatie care deja iti este la indemina. Si eu simt nevoia sa cresc un pic magnificatia in unele seri (fac observatiile din afara unui oras, sa zicem ca am deasupra un cer suburban). Daca faci observatiile dintr-o zona cu poluare luminoasa puternica, poti sa iti iei cel mai bun si cel mai scump ocular, tot degeaba. Daca as alege un ocular cu un barlow, as merge pe 9mm+barlow 2X de calitate buna. Ceea ce poti face cu adevarat ca sa cresti calitatea observatiilor este sa iesi cit mai des la cer bun cu echipamentul pe care il ai.
Bafta si bucura-te de ceea ce ai!

_________________
Catalin Cretu
https://picasaweb.google.com/calpatin
Telescop: Skywatcher 203/1200 cm Dobson
Oculare: GSO Superview 2" 30 mm, Gold Line 6mm 1.25'', Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm
Binoclu: Nikon Monarch 10X42
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 02 Iun 2016 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu un telescop ca al tau. Acum cateva luni am vandut un ocular de 4mm pentru ca l-am folosit de 2 ori intr-un an. De ce? Nu au fost conditii atmosferice pentru x300. Rar prinzi asa ceva pentru acest telescop. Am in schimb un Wiliam Optics de 7 cu care se vede destul de bine. Mai am si un barlow de 2x in caz ca prind un super cer. Mai am un Nagler de 16 pe care pun un barlow 3x. Astfel ca am x171, x225 si x342 in cazuri extreme.
Concluzia: Pentru planete la Dobson 203/1200 ocular mai mic de 5 sa nu iei. De asemenea, daca iei barlow sa iei ceva mai calitativ. Si in general ortoscopicele sunt bune la planete.

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Iun 2016 06:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin a scris:
Daca as alege un ocular cu un barlow, as merge pe 9mm+barlow 2X


Am incercat si eu varianta asta,dar pe refractor cu 1000mm focala.Am folosit un ocular bine corectat iar imaginile au fost deosebite.
Sus
Alex Ady
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Apr 2016
Mesaje: 89



Localitate: Roman

MesajTrimis: 03 Iun 2016 08:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am doar de 10 si 26 cu barlow 2X venite cu telescopul

Ce parere aveti de ocularele cu zoom?

http://www.astroshop.ro/celestron-ocular-z...5-/p,20224


Nu m-ar ajuta asa ceva ?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Iun 2016 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele cu zoom sunt pline de compromisuri. Cred că sunt destinate celor cu mai puține pretenții . Dar chiar si așa , pot fi mai bune decat multe porcării chinezești etichetate drept oculare astro .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 03 Iun 2016 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am văzut un Leica fain. Nu mai știu ce zoom dar la 16mm l-am comparat cu Naglerul meu. Naglerul e mai bun, dar nici Leica nu e departe. Însă nu e nici ieftin.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Iun 2016 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general, ocularele cu focala variabila, adica zoom, nu sunt privite ca fiind o solutie mai buna decat ocularele fixe.

Teoretic, telescopul tau permite castig de rezolutie pana la o marire de 400x, dupa care nu mai apar detalii in plus. Iar asa cum spuneau colegii, atmosfera de la noi permite mariri de 200-250x, si destul de rar, mai mult toamna si iarna, mariri de 350-400x.

Asa incat, tie ti-ar trebui un ocular, sau o combinatie cu focala de 3mm, pentru marire maxima. Evident, sunt mai multe combinatii cu care ai putea sa obtii asta. De la un ocular de 6mm cu barlow 2x (pe care eu nu o recomand), la ocular de 15mm cu barlow 5x, care ar putea fi o solutie. Dar ce ti-as recomanda totusi, este un barlow 3x, pe care il cuplezi cu ocularul de 10 pe care il ai deja, si obtii 360x. Iar ulterior poti sa iei un ocular de 9mm. Evident, exista si oculare de 3mm dar sunt cam scumpe, iar unele au relief de ochi foarte scurt, si trebuie sa stai cu ochiul aproape lipit de el, chestie destul de inconfortabila.

Nu recomand sa utilizezi barlow-uri dincolo de specificatiile lor. Adica sa incerci sa montezi ocularul mai departe decat distanta recomandata. Am facut zeci de teste in acest sens, cu diverse oculare, barlowuri si prelungitoare, si chiar daca vezi un pic mai mare, vezi si o deteriorare a performantelor.

Cea mai mare problema in alegerea ocularelor este pretul. Ca exemplu, in general nu prea imi plac rezultatele date de oculare care au grup barlow inclus in constructie, cum ar fi Skywatcher Planetary. Dar cand am avut ocazia sa ma uit printr-un ocular Lacerta UWAN, cu grup barlow intern, cu focala de 4mm, si am vazut ca bate la claritate un Baader Hyperion de 5mm, mi-am cam schimbat parerea. Depinde acum daca iti permiti sa dai 800 lei sau mai mult pe un singur ocular.

_________________
Dragos N
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 03 Iun 2016 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca dai banii pe 3mm ii arunci pe geam. Nu faci nimic la puterea aia de marire. Daca cu 4 m-am uitat de 2 ori, cu 3mm cu siguranta nu ma uitam deloc. Asta strict pt 200/1200.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact