Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
leo3-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binocular


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2020 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am doua bino de la producatori diferiti: Baader si Seben. La ambele am montat barlow in adaptorul de 1,25 si am facut perechi de oculare de 25mm (o pereche sunt de la microscop si o pereche de Svbony/China - f. bune). Ambele bino, datorita drumului optic, au o distanta focala echivalenta de 5(!) mm (aproximata vizual masurand distanta intre 2 stele).
Deci va trebui sa-ti cauti oculare cu o focala mai lunga, pt a avea grosismente decente si un exit-pupil convenabil.
LE: barlow este in ambele cazuri de 2x.
In cazul bino de microscop (am avut si din acela), asa cum spunea si Saiph, trebuie sa elimini orice drum optic inutil, sa scurtezi la maxim toate tuburile
Sus
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 19 Feb 2020 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Bino
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Tocmai ce am primit adaptorul la 1.25 facut la strung.In zilele urmatoare o sa scurtez si portocularele sa vad ce rezultate obtin.Multumesc tuturor pt sfaturi si idei.o sa achizitionez si o pereche de oculare de 5x.o sa revin cu poze.
Sus
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 20 Feb 2020 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Cum spuneam, vreau sa mai cumpar cateva oculare de microscop pt bino. Am gasit ceva pe net, dar nu mi dau seama ce x au. Iar detalii despre ele pe net nu am gasit.



Screenshot_20200220_002814.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.7 kb
 Vizualizat:  de 4709 ori

Screenshot_20200220_002814.jpg



Screenshot_20200220_002845.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  53.16 kb
 Vizualizat:  de 4709 ori

Screenshot_20200220_002845.jpg


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Feb 2020 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

focalele si "x"-ii la ocularele de microscop sunt se pot afla unele din altele impartind 250 la oricare din ele.
mai exact: ocularul 5x va avea 50mm focala, ocularul 10x va avea 25mm focala. si tot asa..
doar ca vei avea campuri f mici. in microscopie un "extra wide field" va fi ceva in jurul a 50 grade. diafragma de camp e in mm si se da de regula dupa "x", la modul: "10x/23" (asa scrie si pe ocularele mele, care sunt pe standardul de 30.5mm, montate in unit#2, in cupe scurte de 1.25", pt wide field), iar daca faci schema geometrica vei constata exact unghiul aparent de care e capabil ocularul.

parerea mea e ca mai degraba te uiti dupa binocluri rusesti vechi 10x50 sau 15x50 - au ocularele in celule pe 23.2mm si focale de 20mm sau 13.3mm (mai putin cele de Tento7x50, care au 27mm diametru). ca branduri: Sotem, Berkut, Tento, Baigish.
8x30-urile mai pot avea si ele (diverse branduri) asemenea oculare, desi cel mai adesea pe 24.5mm (diametrul, nu focala), dar cert e ca toate vor fi f f low-profile, f f wide si f f bune dpdv al calitatii imaginii/campului.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Feb 2020 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In nici un caz nu cumpara oculare de microscop 5x.
Eu am un Zeiss 5x si are un camp aparent de abia 22 grade.
Categoric nu vei castiga camp vizual cu asa ceva.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Feb 2020 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atenție , cele două oculare din atașamentul de mai sus , sunt pentru proiecție , marca IOR . Au câmp aparent foarte mic .
Imaginea prin ele e bună ,că doar sunt orto abbe , dar relieful este uriaș și pupila de ieșire greu de țintit chiar dacă e mare.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 20 Feb 2020 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt sfaturi, o sa mai caut oculare de la binocluri vechi si voi face la strung adaptoarele.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Apr 2020 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
mai pun uneori pe teleul Tair 300 f/4.5, cuplat la o diagonala careia i-am atasat o celula de Barlow 2x


Montura obiectivului banuiesc ca e T. Cu ce piese ai adaptat oglinda? Ma bate gandul sa transform si eu un tele vechi in luneta.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Apr 2020 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tair 3s 300m are montura M42. Fiind foarte compact si eu am folosit foarte mult la observatii astronomice acest Tair adaptat pentru oculare 1.25". Eu i-am comandat unui strungar un adaptor metalic de la M42 la 1.25". Dar se poate si cumpara de la magazine specializate pe astronomie.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 03 Apr 2020 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
saiph a scris:
mai pun uneori pe teleul Tair 300 f/4.5, cuplat la o diagonala careia i-am atasat o celula de Barlow 2x


Montura obiectivului banuiesc ca e T. Cu ce piese ai adaptat oglinda? Ma bate gandul sa transform si eu un tele vechi in luneta.


Un adaptor M42x1 (F) la 1.25" (F) facut pe strung. Nimic complicat Smile cum a zis si Tudor. Daca-ti iei din comert gata facut (ceea ce nu prea am gasit), ai grija sa fie pasul corect, ca Tairul NU e pe T2 (adica M42x0.75 - ceea ce vei gasi, cel mai probabil, prin magazine si pe Ali).

(F)* semifica faptul ca acea caracteristica langa care e atasata notatia este una care primeste - fie filet interior, fie diametru interior (port/gaura/alezaj) nominal cat este mentionat. Cu (M) sunt mentionate caracteristicile exterioare (filet, diametru).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Apr 2020 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, mersi. Eu am T2 la teleobiectiv. Un adaptor la 1,25" e cat obiectivul. Wtf! Intrucat va primi un adaptor T2-EOS, probabil va trebui sa bricolez ceva din capace spate de obiectiv si teava de plastic. Pe-aici au cam disparut strungarii. Sau sa vad daca pot improviza ceva cu barlow/powermate... desi cam slabe sperantele.
Sus
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 16 Apr 2020 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Bino
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Am terminat de cosmetizat si adaptat bino-ul. I-am facut portoculare 1.25 la strung, am scurtat toate tuburile cat de mult s-a putut.L-am scos acum 1 saptamana la luna... SUPERB.. am folosit o pereche de oculare de microscop 10x.Aseara am zis sa-l scot iar la stele.. Surpriza vad dublu steaua..si pe deasupra am si aberatii cromatice Am stat 20 min sa incerc sa suprapun imaginile. NIMIC.Sa inteleg ca este decolimat? Din ce am citit in acest topic la un alt coleg.Ceva sfaturi? Intre timp o sa caut pe forum cum se colimeaza.
PS Revin cu poze
Cer senin!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Apr 2020 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea unui binoviewer nu e foarte dificila, dar necesita un pic de atentie.
Trebuie sa desurubezi toate cele sase surubele (3 pe o parte, 3 pe calalta) care tin mantaua uneia din jumatati pe corpul prismelor. Apoi ai de ajustat pozitia prismei paralelogram in asa fel incat sa obtii o singura imagine a unei stele. De preferat sa reglezi direct pe stele; am incercat sa reglez pe tinte terestre indepartate (minim 5-6km departare) si pe stele s-a dovedit a fi insuficient, desi antenele sau furnalele alea erau suprapuse perfect.
S-ar putea sa fie nevoie sa reglezi si cele doua surubele minuscule montate in lungul axei optice, sub capacul central (intre tuburile port-oculare). Il dai frumos la o parte si cu o surubelnita de ceasornicar reglezi de acolo mai intai, altfel e posibil ca nici o pozitie pe care o poti obtine la prisma paralelogram din suruburile transversale sa nu ajute prea mult.
Apoi pui mantaua la loc, fixand-o in cele 6 surubele si gata.
Daca schimbi ocularele cu altele, s-ar putea sa nu se pastreze intacta colimarea - am patit asta la un binoviewer (unit #3) la care ii pot pune ori oculare de 20mm, ori de 13.3mm, ambele perechi pe 23.2mm, iar cand ma uit prin unele colimarea e buna, dar prin celelalte nu mai e si trebuie sa desfac si sa ajustez. Nu exista joc in tuburile port-oculare, dar probabil lentilele sunt centrate diferit in celulele/carcasele lor, nu stiu exact care ar putea fi cauza.



80f6.5_bino_pipealtaz-.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  108 kb
 Vizualizat:  de 4168 ori

80f6.5_bino_pipealtaz-.JPG



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 16 Apr 2020 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Bino
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt sfaturi.. O sa incerc sa fac colimarea pe stea cand se mai incalzeste afara... Ca aseara am tremurat bine pe langa luneta.
Cer senin!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact