Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pipe-mount-az-80-a-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De ce ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
salex
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2007
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2007 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce ?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.
Incep primul meu mesaj cu 2 intrebari:
-de ce solidele nu se pot uni la loc dupa rupere/taiere ?
-ce se considera un sistem de referinta? Doar o locatie fizica sau un intreg micro-univers, cu tot cu "eter"-ul sau ?

Ultima intrebare este pusa in contextul explicatiilor gasite referitor la teoria relativitatii.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 27 Aug 2007 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Orice proces evoluează spre creșterea entropiei. Acest vers* arhicunoscut din trash-ul românesc este - mai puțin cunoscut - sub denumirea de principiul creșterii entropiei.
Orice proces evoluează în sensul producției minime de entropie - este o formă mai tare a versului de mai sus și e complet necunoscută în trash dar cunoscută în termodinamica neliniară.
Entropia caracterizează starea de dezordine a unui sistem. O cameră curată lăsată pe mâna oricui va evolua spre o cameră murdară, nu spre o cameră mai curată decât cu efectuare de lucru mecanic (care presupune de asemenea creștere a entropiei, în mediu, odată cu scăderea entrupiei din cameră prin organizarea/curățarea ei).
Exemplul clasic e cu o ceașcă pe care o scapi pe jos și se sparge. Sistemul trece în mod natural la o stare de dezordine mai mare. Niciodată nu va sări de la sine înapoi pe masă, ordonându-și părțile componente pentru a se organiza în forma nespartă. Ar contrazice principiul mai sus amintit. (precizez că e un principiu și nu se demonstrează).
O poți lipi la loc numai cu prețul efectuării de lucru mecanic ceea ce, spuneam mai sus, generează entropie.

* "crește, crește,
entropia crește
oțelul se topește
examenul sosește
brrrrrrrrrrr" Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 27 Aug 2007 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2. Prin definiție, un sistem de referință este un ansamblu din cadrul căruia este posibilă măsurarea intervalelor de spațiu și de timp.
Spunem că momentele de timp și poziițiile sunt discernabile

Sistemul de referință poate fi orice ansamblu de corpuri care satisface condiția de mai sus

_________________
הבה נגילה
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2007 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: De ce ?
Raspunde cu citat (quote)

salex a scris:
Salutare tuturor.
Incep primul meu mesaj cu 2 intrebari:
-de ce solidele nu se pot uni la loc dupa rupere/taiere ?
Salutări, salex! Există situații când două metale se pot suda „la loc” dacă suprafața de contact dintre ele este foarte bine șlefuită și aceste metale se țin un timp îndelungat (chiar luni întregi) sub presiune. De aici poți trage concluzia că solidele nu se unesc ușor după rupere/tăiere pentru că suprafața care rezultă în urma ruperii/tăierii nu este suficient de fină încât să permită apropierea tuturor atomilor care au fost îndepărtați. Cu cât suprafața de contact este mai rugoasă, cu atât procentul atomilor care se vor suda este mai mic și insuficient pentru a menține împreună două corpuri macroscopice foarte grele în comparație cu micuța forță dintre câțiva atomi.
salex a scris:
-ce se considera un sistem de referinta? Doar o locatie fizica sau un intreg micro-univers, cu tot cu "eter"-ul sau ?
Doar o locație fizică Smile. De fapt, pentru a stabili un sistem de referință, sunt necesare cel puțin patru puncte fixe necoplanare și un ceasornic.
salex a scris:
Ultima intrebare este pusa in contextul explicatiilor gasite referitor la teoria relativitatii.
Găsite unde? Dă-ne și nouă un link, pentru a putea înțelege mai bine la ce te-ai referit.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Aug 2007 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Slefuirea suprafetelor optice este o operatie prin care se "lucreaza" asupra nanometrilor ceea ce inseamna ca se ajunge la nivel molecular. In cursul acestor operatii se poate produce o "gripare" a celor doua bucati de sticla (scula si componenta optica care se slefuieste). Se produce un asa numit contact optic contact in urma caruia aerul dintre suprafete este (aproape) complet eliminat si cele doua corpuri sunt (aproape) imposibil de despartit. Solutia este incalzirea usoara.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 28 Aug 2007 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dl-e D, suprafețele acelea nu au o peliculă de lichid între ele? Întreb asta pentru că la fel se petrec lucrurile din cauza tensiunii superficiale... Wink
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Aug 2007 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru mine, un sistem de referinta este cel mai bine reprezentat de o multime de ceasuri sincronizate (a la einstein), uniform raspindite prin spatiu, aflate in repaus unele fata de altele
_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2007 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia: Nu. Lucrul asta se intampla mai ales la slefuirea planelor atunci cand vrei sa verifici cu un calibru optic. Daca ambele sunt slefuite la o precizie mai mare decat lambda/4 (lambda fiind lungimea de unda de 570 nanometri - galben/verzui la care ochiul e cel mai sensibil) se poate produce contactul optic care e o cvasilipire Smile
Sus
salex
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Aug 2007
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2007 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsurile date. Nu stiu de ce, dar forumul are momente cand nu merge. La voi e la fel?

-Din ce am inteles eu putem face un corp cu entropie la limita, astfel incat sa se dezintegreze singur ?
-Grafitul are structura in plane (planuri?!). Si totusi nu se mai lipeste la loc. Sau o bucata de sticla care este doar plesnita, deci care nu a avut interventie mecanica a vreunui dispozitiv de taiere ...
-Afirmatia "viteza luminii în vid este independenta de miscarea oricaror observatori si a oricaror surse si este observata ca având mereu aceeasi valoare" ma facut sa ma intreb ce se considera cu adevarat un sistem de referinta. Inteleg foarte clar ca miscarea sursei de lumina nu afecteaza viteza de transmitere, dar nu si cazul cu miscarea observatorului !
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2007 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forumul a fost atacat de un hacker. Poate asta e motivul.
In cazul sticlei dupa o plesnire intervin tensiunile interne ale materialului (sticlei) care deformeaza suprafata.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Aug 2007 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salex a scris:
Nu stiu de ce, dar forumul are momente cand nu merge. La voi e la fel?
La mine merge mereu (când îmi permite conexiunea la net). Probabil, așa cum spunea și Doru, noile măsuri de securitate îl mai îngreunează puțin, dar merge.
salex a scris:
-Din ce am inteles eu putem face un corp cu entropie la limita, astfel incat sa se dezintegreze singur ?
Niciun corp din Univers nu are durata de viață infinită. La un moment dat orice corp va dispărea. De exemplu, noi, oamenii, nu mai suntem azi aceiași cu cei care am fost în urmă cu câțiva ani, pentru că multe dintre celulele noastre au fost înlocuite cu alte celule noi, proaspete.
salex a scris:
-Grafitul are structura in plane (planuri?!). Si totusi nu se mai lipeste la loc.
În plane Smile. Nu se lipește pentru că grosimea unui plan este mult mai mare decât grosimea unui atom, deci planele dezlipite deja trebuie supuse aceluiași mecanism de lipire ca și celelalte substanțe solide.
salex a scris:
Sau o bucata de sticla care este doar plesnita, deci care nu a avut interventie mecanica a vreunui dispozitiv de taiere ...
Sau bucata de cretă ruptă, etc. Deci, în momentul ruperii, atomii se despart, iar energia de legătură se disipează. Pentru a putea lipi substanța înapoi, trebuie ca fiecare (sau aproape fiecare) pereche de atom să primească înapoi energia de legătură pierdută prin rupere, ceea ce nu este ușor și nu se produce spontan. Apropo, știai că forma suprafeței care rezultă la ruperea unei bucăți de cretă diferă în funcție de modul în care este ruptă (curbare sau torsionare)?
salex a scris:
Inteleg foarte clar ca miscarea sursei de lumina nu afecteaza viteza de transmitere, dar nu si cazul cu miscarea observatorului !
Probabil, între existența luminii și existența observatorului există o legătură profundă. Cu alte cuvinte, s-ar putea ca lumina să fie ceva subiectiv, ceva care depinde de prezența observatorului.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 28 Aug 2007 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salex a scris:
Nu stiu de ce, dar forumul are momente cand nu merge. La voi e la fel?


Nici mie nu-mi merge tot timpul si asta de cand mi-am schimbat modemul (ADSL) care il aveam de la distribuitorul meu de internet cu un modem ADSL with Wireless Router (pt ca aveam nevoie de internet peste tot in casa, nu doar pt desktop). Dar problema cred ca e din vina routerului (are firewall incorporat si alte chestii precum ping blocking etc.) pt ca nu e singurul site care imi face probleme ("The connection has timed out"); dar adevarul e ca is destul de putine la numar site-urile care imi fac aceeasi problema (doar trei).

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 28 Aug 2007 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Că veni vorba, la mine merge prost tare - dar eu intru prin alt calculator așa că nu mă plâng.

Cu entropia - așa e dacă nu izolăm perfect corpul respectiv - imposibil de altfel și tocmai la asta se referă principiul respectiv. În interacțiune cu mediul, da. Ajunge o grămăjoară de gunoi.
Despre principiul producției minime de entropie eu nu știu dar pare mai excelent, cam cum ar fi chestia cu energia potențială minimă... acolo unde-ți convine s-o iei minimă. Pe limba unora, asta e "mișto".

Pssss, d-le D, nu știam asta. E interesant, am să cetesc/ daca găsesc. Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Sep 2007 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salex a scris:
Inteleg foarte clar ca miscarea sursei de lumina nu afecteaza viteza de transmitere, dar nu si cazul cu miscarea observatorului !
nu prea imi dau seama ce ai vrut sa spui, insa viteza luminii nu depinde de viteza de deplasare a sursei
_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 03 Sep 2007 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Lucia: Nu. Lucrul asta se intampla mai ales la slefuirea planelor atunci cand vrei sa verifici cu un calibru optic. Daca ambele sunt slefuite la o precizie mai mare decat lambda/4 (lambda fiind lungimea de unda de 570 nanometri - galben/verzui la care ochiul e cel mai sensibil) se poate produce contactul optic care e o cvasilipire
Shocked nu știam de chestia asta... cum are loc ? descrieți, vă rog, mai amănunțit Very Happy . Chiar sunt curios.
_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact