Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_230439_39x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224745
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

observator astronomic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, finantarea de unde este? Sau este proiect privat?
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

privat 100%
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Mai 2016 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amplasarea este extrem de proasta la 23km deasupra la N de Bucuresti nu se poate face astronomie de acolo decat privit Luna Soare Planete eventual .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Decat deloc, sau in centrul Bucurestiului, mai bine acolo, macar e aproape, degeaba il facea in Chile ca nu aveai cum sa ajungi cu autocarul cu copii de ziua "Saptamanii altfel". Saptamana trecuta era gramada de tiruri cu scolari/prescolari la mol, asa au o optiune interesanta, numai sa fie terminat proiectul.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal, urez succes oricarei initiative de popularizare a astronomiei. Si cu cat e mai mare, cu atat mai bine.

Acum, ca orice om am si eu o intrebare si ceva observatii.

am inteles ca este o finantare privata. Asta poate fi o persoana, caz in care nu e treaba mea, sau o organizatie. Sau un grup de organizatii private. Ar fi interesnt de stiut cine organizeaza.

Pe de alta parte, paradoxal, este mai usor sa constriuesti un observator, decat sa-l mentii in functiune. Pentru ca, utilizarea buna nu cere doar bani, ci si oameni pregatiti si mai ales, foarte dedicati. Daca astronomul (astronomii de serviciu) inchid observatorul la ora 21 seara, ca de, au si ei familii, neveste, si nu pot sa stea pe langa telescop pana la 2 -3 noaptea, s-a dus popularizarea, si evident, toata treaba nu va merge.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
..Daca astronomul (astronomii de serviciu) inchid observatorul la ora 21 seara, ca de, au si ei familii, neveste, si nu pot sa stea pe langa telescop pana la 2 -3 noaptea, s-a dus popularizarea, si evident, toata treaba nu va merge.
Nu neaparat: daca dai acces remote sau publici pe net (live streaming) nu iti trebuie decat un paznic sa nu fure careva domurile, mai ales daca sunt din tabla sau sa nu faca scurt vre-un fir. Desigur daca ai vizitatori iti trebuie personal, dar nu vad o problema, pentru pretul corect cred ca se gasesc prin zona.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2016 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.p

Multumesc pentru explicatii si ,din nou, iti urez succes deplin.

Mie amplasarea imi pare foarte buna deoarece va exista aflux de vizitatori.
Publicul larg este impresionat de obiecte foarte spectaculoase , de craterele selenare , de inelul lui Saturn , de roiul M13, de o dubla luminoasa foarte colorata cum este Albireo.
Acestea se vad de oriunde , chiar si din fata Primariei , dintre 30 de stalpi de iluminat public ,fiecare cu cate cinci becuri . (De-ar crapa toate azi !).
Smacurile si pufoseniile albicoase extragalactice , fara forma si detalii si care ne excita si incanta pe noi , starnesc reactii contrariate.

Planetariul va fi ,in opinia mea , centrul de greutate al acestui complex astronomic.
Iar acesta trebuie sa aiba ca axa ei ''un artist'' al popularizarii.
Sau mai multi...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

paradoxal, va fi primul observator privat, asta inseamna ca va fi program 24 din 24 indiferent daca ninge, ploua sau este senin....amplasarea am mai spus candva, nu are legatura cu" profesionalismul" astronomiei, imi trebuie acces facil, vreau sa pregatesc sali de curs, vreau sa aduc studentii de la universitate pentru laboratoarele de astronomie, vreau sa aduc gradinita sa vada programe de planetariu, vreau sa cresc generatii de excelenta", exagerez, dar imi doresc ca astronomia in Romania sa nu fie o materie" de contrabanda.
Si asta este inceputul.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Mai 2016 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine va taia panglica ?

P.S.
Citat:
Care este diferenta dintre cosmonauti si astronauti ?

Cei de la Oxford zic asa:
cosmonaut - noun - an astronaut from the former Soviet Union
Word Origin 1950s: from cosmos, on the pattern of astronaut and Russian kosmonavt.

De pe wikipedia:
By convention, an astronaut employed by the Russian Federal Space Agency (or its Soviet predecessor) is called a cosmonaut in English texts. The word is an anglicisation of the Russian word kosmonavt (Russian: космонавт), one who works in space outside the Earth's atmosphere, a space traveler, which derives from the Greek words kosmos (κόσμος), meaning "universe", and nautes (ναύτης), meaning "sailor". Other countries of the former Eastern Bloc use variations of the Russian word kosmonavt, such as the Polish kosmonauta.

Coinage of the term kosmonavt has been credited to Soviet aeronautics pioneer Mikhail Tikhonravov (1900–1974).
https://en.wikipedia.org/wiki/Astronaut#Russian



2010-05-17_Bucuresti_D-Prunariu_Ion-Iliescu_Lester-Brown_a.jpg
 Descriere:
Cosmonaut Dumitru-Dorin Prunariu meeting United States environmental analyst Lester R. Brown. In the middle, former president of Romania Ion Iliescu. Bucharest, Romania, May 17, 2010
 Marime fisier:  50.35 kb
 Vizualizat:  de 7512 ori

2010-05-17_Bucuresti_D-Prunariu_Ion-Iliescu_Lester-Brown_a.jpg


Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Mai 2016 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un proiect aproape prea frumos ca sa fie adevarat. Mult succes!
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Mai 2016 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bafta pentru proiect! E super fain! Eu aici in Cluj am dus clasa la observator (nici eu nu aveam telescop pe atunci) si i-am zis omului sa ne arete ce e pe cer, pentru ca nu stiam la ce vrem sa ne uitam, c eva frumos, am zis. Si el ne-a aratat Betelgeuse si Sirius... Smile Wooow... o stea... care a ramas tot o stea. In cinci minute toata clasa si-a pierdut interesul si s-au dus acasa. Am ramas eu cu doi elevi si l-am rugat eu sa ne caute Jupiter, pentru ca el singur nu s-a gandit. Si atunci am vazut de prima data Jupiter cu lunile, cu dungi, cu pata rosie. Cand au auzit copiii care s-au dus mai repede acasa toti erau Crying or Very sad "Ooooo..."

Este foarte important ca si cel care se ocupa sa fie dispus sa caute pe cer, sa ofere lumii ceva frumos, si poate mult mai multi s-ar interesa de astronomie. E drept ca domnul de la observator facea naveta de la o cupola la alta, pt. ca eram doua clase diferite deodata acolo... dar poate putea sa se straduie mai mult, in opinia mea.

Mnah, cu toate astea spuse as vrea sa zic doar sa aveti grija sa aratati copiilor tot ce este mai bun pe cer! Smile Astronomia e ca fotbalul: depinde si de spectatori! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mai 2016 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele povestite de milanpicard arata diferenta dintre un astronom profesionist si unul care stie sa faca popularizare. Aceeasi diferenta se poate manifesta si la alegerea intrumentelor. Un profesionist va alege niste Ritchey-Chretien, ca asta foloseste cam toata lumea la observatoare, nu-i asa. Un instrument bun foto, dar slab vizual. Un popularizator va alege un refractor apo pentru planete, si un newton mare si gros, eventual in montura dobson, dar cu obstructie mai mica pentru DSO.

Ramane de vazut daca povestea asta frumoasa va deveni realitate.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mai 2016 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce spune Milan e foarte adevarat.
In vremuri de mult apuse , i-am scris la ''Stiinta si Tehnica'' si apoi am primit ajutor de la Alexandru Mironov si am incercat sa injghebam un cerc de Astronomie pe langa planetariul local.
Mama mia, ce scandal a iesit dar , n-o sa va vina sa credeti , nu cu politicienii.
Acestia dimpotriva , si ma refer aici la Comitetul UTC , au incercat sa ne ajute la sugestia lui Mironov.
Scandalul a fost cu angajatii planetariului...'' ce ne inchipuim noi , cine se va ocupa , cine va deschide ,cine va sta cu voi ...toata noaptea , cine va inchide observatorul , cine raspunde daca dispare ceva ...'' si au tinut-o asa pana ce am abandonat ideia.
Scandalul a fost pe viu , in fata celor 24 de tineri care au dorit sa se inscrie intr-un cerc de astronomie si cu care ne-am intalnit la planetariu.
Asa cum initial ne-am inteles cu angajatii institutiei.
Apoi au tinut ''sedinta de sindicat'' si au intors foaia.

Nu-i singura amintire ''astronomica '' ce imi provoaca amaraciune.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2016 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vremurile s-au schimbat. Chiar va fi echipa de la Știință și Tehnică la eveniment și am fost invitat personal de domnul Cătălin Beldea. Imi pare rău că nu-l am aici pe Hinds.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2016 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara
Revin cu date exacte despre instrumentar"luni, in principiu gandirea este ....o cupola de planetariu, cu diametru de 5 m, pentru circa 20-30 de spectatori, un observator cu un telescop de tip Ritchey Chretien de 500 de mm sau mai mare(inca nu stiu exact), pentru avansati, cu posibilitate de inchiriere tip de antena", m-am gandit la mediul academic, universitatile, si binenteles avansati, si nu in ultimul randproiectele proprii ale observatorului.
Dupa care exista 4 cupole, un apo de 200 de mm, un newtonian mare, un catadioptric,mai vad aici, diametrele si scoipurile, ma voi consulta cu producatorul, toate cu posibilitati de observare si pe tip de zi. Toate aceste instrumente pot fi inchiriate.
Monturi pe stalpi incastrati in beton.Si muult instrumentar, gen, oculare, filtre, etc, o sa fiu mai explicit luni.
Si pe masura ce voi aveea tote datele, le voi face publice.
Imi doresc foarte mult, ca duminica, la ora 11, va fi evenimentul de intalnire cu cei 12 cosmonauti, ingroparea capsulei timpului si anuntarea investitiei de construire al observatorului, care va aveea numele de dumitru prunariu sa fie cat mai multi colegi, ar fi o recunoastere al comunitatii astronomice din Romania.
Ce sa va mai zic....astept intrebari, in fiecare dimineata si seara am sa fac, o sesiune"de raspunsuri la intrebarile voastre, si de informare asupra evenimentului din data de 15, care se va tine la therme.
Eu sunt project manager aici la Therme, si mi s-a aprobat, in sfarsit aceasta investitie dupa o lupta"de 3 ani de zile.
astept intrebari.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact