Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m106cklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224579
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nu e o gaura neagra. Ba e o gaura neagra da' e goala


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2007 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella_Kosta a scris:
As prefera mai multa stiinta si misto doar cat sa o condimenteze...

Pt mult misto am alte siteuri si forumuri...
Bravo, Ella! Very Happy
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Aug 2007 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OFFTOPIC
dragon a scris:
N-are tata ca ti-ar da Smile Imi pare rau dar atat pot eu cel putin.
Într-adevăr, se vede...Smile.
dragon a scris:
Daca altii ar da pe delaturi cu stiinta, eu as sta si as asculta atent (sau poate m-as muta pe un alt site mai vesel Smile).
Da, se pare că nimeni de pe aici nu știe suficient pentru tine Laughing
dragon a scris:
Dar atunci cand mi se pare ca se bat campii am impresia ca e de datoria mea sa-i mai trag de maneca pe preopinenti.
Da, sigur, este de datoria ta să pui tot felul de mesaje offtopic, chipurile, ca să-i tragi de mânecă pe cei care „se pare” că bat câmpii Laughing. De când este normal un asemenea comportament? De când trebuie să-i tragem de mânecă pe preopinenți cu mesaje offtopic? De unde le-ai mai scos și pe astea? Rezumă-te dom'le la topic și toată lumea o să te aprecieze! Nu mai veni cu chestii de-astea slabe care provin din ceea ce ți „se pare” ție datorită ignoranței tale!
dragon a scris:
Si fac chestia asta fara incrancenare ca doar discutiile de pe forum sunt pentru relaxare.
Altă tâmpenie! Cine ai zis că discuțiile de pe forum sunt pentru relaxare? Tu crezi că eu am venit pe acest forum ca să mă relaxez? Vorba Ellei, dacă aș fi vrut un forum de relaxare căutam altceva. Deschide ochii omule și uită-te în jur: aici ești pe un forum de Știință, nu de bancuri! E clar?
dragon a scris:
Numai Abel are impresia ca aici se decide viitorul Pamantului, Sistemului Solar, Galaxiei noastre si pana la urma al Universului.
Eu sunt convins că mai sunt câțiva pe aici care știu că noi, aici, prin discuțiile noastre, putem aduce un mare progres omenirii (pentru că nu ne împiedică nimic, nici măcar faptul că suntem români). Doar cei ca tine, care consideră că acesta este un forum de relaxare, vor rămâne pentru mult timp departe de o asemenea bucurie provocată de speranța de a putea ajuta cu ceva umanitatea.
dragon a scris:
Pe de alta parte forumul asta a inceput ca un forum de astronomie, extensia la astrofizica si cosmologie s-a facut natural dar dupa aia a aparut o extensie la fizica in general care e cam trasa de par.
Iar ți „se pare” că e trasă de păr, din ceea ce știi tu! Este o altă dovadă că habar n-ai de Fizică și că uiți asta atât de des (chiar dacă și tu ai recunoscut uneori ignoranța ta)! Păi cum să fie trasă de păr relația dintre Fizică și Astronomie, omule?! Nu ți-e rușine? Știi despre ce vorbești? Se poate face Astronomie fără Fizică? Aaa, da, se poate, după mintea unuia care ar fi vrut ca acest forum să rămână un forum de relaxare Evil or Very Mad .
dragon a scris:
Mai ales ca unii "fiziceni" umbla pe la fundamentele cele mai de jos ale fizicii incercand s-o imburde. Se neaga mecanica clasica (precesia) se neaga natura ondulatorie a luminii, se neaga existenta gaurilor negre etc.
Ți-e ciudă cumva? Ți-e ciudă că nu poți contrazice argumentele pe care le-am adus privind precesia (care nu neagă, ci confirmă mecanica clasică!), sau privind imposibilitatea existenței găurilor negre, etc.? N-am ce-ți face! Dacă nu știi Fizică suficientă încât să aduci contraargumente științifice la ceea ce zic, vei rămâne un simplu om de jos care bolborosește în legătură cu ceea ce nu poate înțelege. Nu te ajută cu nimic. Pune-te și învață Fizică dacă vrei să te bage în seamă oamenii cu scaun la cap când vorbești despre argumentele mele.
dragon a scris:
Pentru ca nu-mi sta in fire sa plang de orice, rad Smile Very Happy Laughing
Avem nevoie și de „râsul” tău bolnav, pentru că ne ajută să vedem și alte perspective ale ignoranței umane. Dacă n-ar exista proști, n-am ști că trebuie să ne perfecționăm capacitatea de exprimare pentru a putea vorbi și pe înțelesul lor.

Scuzați-mi offtopicul, dar neștiința altora ne obligă...Sad
END OFF TOPIC

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 27 Aug 2007 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Raspuns: DA. Justificare: lui Dumnezeu nu-i este nimic imposibil
Domnule Iacob, incetati sa mai subliniati niste teme asupra carora am cazut de acord de mult cu totii. Devine obositor si penibil de plictisitor. Dupa cum ati putut lesne sa observati, dl RaduM stie ceva fizica. Nu e un scolar care trebuie sa tot fie tras de maneca. E Profesor.


Domnule Dragon, mulțumesc pentru răspunsul categoric. Este și ceea ce așteptam (un răspuns categoric). Poate o face și domnul profesor (în aceeași manieră categorică, DA sau Nu).

P.S. Răspunsul meu este: NU. Justificare: 1. Nimeni și nimic nu e perfect. 2. Varianta "Nu" mă ajută să dau o interpretare coerentă tuturor proceselor fizice, tuturor situațiilor practice (nu mă lasă niciodată fără informație, fără o explicație logică în acest sens).

Sincer, și eu am obosit să mai atrag atenția acestui subiect, un subiect de o importanța capitală pentru Fizică și nu numai.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 27 Aug 2007 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Răspuns categoric: da, există.
Justificare: dacă mă interesează mișcarea unui proiectil de artilerie, n-o să iau niciodată în considerare posibilitatea ca el să fie deviat de pe traiectorie de către un roi de țânțari. Dacă fac asta, mă trezesc în veșnicele plaiuri ale vânătoarei calculând, cu planșeta în brațe și fără scalp. Trebuie să accept existența unor ecuații care-mi modelează suficient de bine procesul. În rest, e despicare a firului în patru și comentarii care nu duc la nimic.

Au propos. Laughing
Comentariu: întrebarea Dvs. e nepotrivită. Denumirea de dinamică neliniară se referă la dinamica ecuațiilor ale căror soluții nu sunt combinații liniare de alte soluții ale ei. Un proces descris de o sinusoidă de exemplu este neliniar dar poate fi liniarizat oricând. La fel pentru o ecuație de gradul 2 sau exponențială, etc. Chestie care nu mai poate fi făcută pentru sisteme cărora le corespund mai multe stări pentru un parametru dat (cu bifurcații). Dinamica neliniară (ok, poate nu e denumirea cea mai fericită, nu e a mea, asta-i) se referă la acestea din urmă. A nu se confunda cu tot ceea ce nu e liniar, a nu se confunda cu ecuațiile neliniare de evoluție.

Ella: ia-o mai ușurel. Fă oleacă de economie. Rolling Eyes

_________________
הבה נגילה
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 27 Aug 2007 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OFF TOPIC

Citat:
am revenit dupa cateva luni pe aici si vad ca tot de mistouri va tineti...


Citat:
As prefera mai multa stiinta si misto doar cat sa o condimenteze...

Pt mult misto am alte siteuri si forumuri...


Dragă domnișoară Kosta,
la modul cel mai serios și cu tot respectul datorat vârstei trebuie să vă atrag atenția că nu aveți nici o cădere să explicați cuiva cum trebuie să discute idei științifice pe un forum.
Am căutat prin toate bazele jurnalelor științifice și, cu părere de rău, am constatat că numele dvs. nu apare în niciuna dintre acestea. În cercurile științifice, regula de aur este : "publish or perish", ceea ce putem traduce printr-o sugestivă parafrază public, deci exist . Reciproca e valabilă. Dacă nu publici, nu exiști. Și nu e vorba de a publica orice și oricum. Vă spun din experiență: când un om de știință aude un nume, prima întrebare este: unde a publicat_ iar a doua: ce a publicat? E o lume din care nu faceți parte.
Neexistând ca om de știință, nu cred că puteți strâmba din năsuc la o presupusă lipsă de seriozitate pe care eu una n-o constat. Aș accepta cel mult termenul "ironie" (nu c-aș fi rasistă dar termenul "mișto" aduce a discuție suburbană). Nici nu cred că e cineva de aici dator să se justifice. Nimeni nu ar trebui să-și pună cenușă în cap (bine, pe cap) pentru că anume cuiva nu-i place lipsa de snobism.
Poate ar fi cazul să știți că, pentru a avea pretenții de a-i îndruma pe alții cum să facă știință trebuie să ai formația corespunzătoare și că nu e suficient să-ți alegi ca avatar o reconstituire neinspirată a feței lui Nefertiti pentru a te considera regină. Nici a descrie experiențe personale despre cum "il prinzi că te înșală" nu te face expertă în psihologia cuplului, cu atât mai puțin în astrofizică sau cosmologie - domenii în care am constatat că sunteți la etapa compilațiilor de duzină.
Vă rog să observați că acest topic deschide discuția despre golurile la scară mare în distribuția galaxiilor și că tema a fost tratată cu seriozitate și competență.
Cu cea mai mare seriozitate am să închei și eu, asigurându-vă de toată considerația - dacă aveți ceva de spus în privința găurilor negre goale sau nu, cu păr sau fără sau măcar în privința voids-urilor din distribuția galaxiilor.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Aug 2007 06:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
A nu se confunda cu tot ceea ce nu e liniar, a nu se confunda cu ecuațiile neliniare de evoluție.


În traducere: a nu se confunda cu natura.

Domnule profesor, cred că ați fi putut face oricând o cariera și în politică. Pentru a nu se crea o confuzie, deși, cred că întrebarea mea a fost extrem de concisă și clară, pe mine mă interesează PROCESUL ce reprezintă EVOLUȚIA ca atare și nimic altceva.

Poate că întrebarea pare nepotrivită în acest context, dar nu același lucru îl putem spune și despre eventualul răspuns categoric.

Evoluția ca și neliniaritate permite "roiului de țânțari" să își modifice efectivele. La urma urmei, chiar proiectilul este definit de "un roi" (mai mult sau mai puțin semnificativ) de țânțari, altfel spus: orice armăsar este răsărit din țânțari.

Concluzia: golurile la scară mare sunt justificate de neliniaritate.

Deoarece am impresia că răspunsul "categoric" al domnului profesor a fost Nu, repet întrebarea:

Evoluția perfect liniară poate fi o posibilitate?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2007 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel: bea un pahar cu apa rece, fa un dus si incearca sa vezi daca ai ceva de spus despre marile goluri descoperite in distributia galaxiilor. Daca nu, taci.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Aug 2007 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am tăcut. Că încă nu am nimic de zis despre aceste goluri foarte interesante. În schimb, felicitările mele pentru cei care știu să le analizeze atât de riguros!
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Aug 2007 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Domnule profesor, cred că ați fi putut face oricând o cariera și în politică.
Laughing Laughing
Păcat că nu mi-a trecut prin gând... Laughing Laughing
Noroc că nici n-o să-mi treacă. Laughing Laughing

Răspunsul este DA. În limitele de care avem nevoie. În rest, e filosofie.

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Aug 2007 07:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fără o filosofie coerentă, fără o strategie clară nici nu ne putem da seama de ce avem nevoie. Oricum, constat că răspunsul categoric este același: NU. Nevoile noastre nu pot intra în calcul atunci când întrebarea face referire la ideea de posibilitate, adică de caz real. Ca și posibilitate pur formală, evident că răspunsul este DA.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2007 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, va dau dreptate. Domnule Radu, de asemenea. Domnule Abel, cred ca este prima (si poate ultima oara) cand sunteti de acord cu mine.

Si d-ra Lucia...

1. Am pretins vreodata ca as fi om de stiinta? Cred ca scrie clar chiar pe acest forum cam cum stau eu in acest domeniu al astronomiei, nici macar fizica la scoala n-am facut ca lumea. Ce stiu am invatat doar singura si bineinteles ca este foarte posibil sa am lacune. De fapt probabil, sau mai bine zis, sigur sigur. Vedeti descrierea membrilor.

2. Nu cred ca am spus sa nu fie facuta vreo gluma, si nu am impus asta. Nici nu as fi avut dreptul si n-as fi fost ascultata. Ma refeream doar sa mai discutam si niste subiecte la care se refera siteul in sine. Nu la nivel academic, ci la nivelul fiecaruia. Ca de asta este forum de astronomie, si nu de altceva.

3. Pe langa astronomie poate am si alte idei in cap si poate am dreptul sa stau si pe alte forumuri, siteuri etc.

4. Nu cred ca aveti dreptul sa faceti publice aici informatii despre mine. Daca le-ai gasit, ca oricine stie ce e aia Google, data viitoare pastrati-le pentru dumneavoastra. Sau macar nu comentati daca nu ma cunoasteti. Pentru informarea dumneavoastra, desi nu vad de ce m-as justifica, nu obisnuiesc sa stau pe siteuri dedicate femeilor, insa BLOW apartine unei foarte bune prietene si i-am facut o placere cu asta. Daca era ceva rusinos, puteam pur si simplu sa am alt nick, dar prefer sa fiu eu peste tot. Si sincer n-am avut plangeri pana acum, indiferent de mediile in care ma invart.

Chiar orice propozitie declanseaza o disputa pe forumul asta?

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Aug 2007 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Topicul asta a inceput foarte usor cu o stire care mie mi s-a parut interesanta. A raspuns foarte la obiect dl prof RaduM. Era si normal pentru ca-i servisem o minge perfecta. Era chiar domeniul care-l preocupa. A facut precizarea ca formarea structurii Universului implica niste procese neliniare dupa care, hopa ... dl Iacob cu intrebarea "exista si procese liniare?". De aici a inceput derapajul. Ce sa raspunzi la astfel de intrebari mai ales ca pe tema asta s-a mai discutat cu dansul de n-spe mii de ori. E demult clar ca pentru dansul nimic nu e liniar, nimic nu e omogen etc. Ca sa nu injur (ca nu-mi sta in fire) am bagat o gluma. Atunci ai aparut tu (dupa o indelungata absenta Smile) si ai facut un comentariu care se pare ca pe lucia a cam calcat-o pe nervi. Probabil ca ar fi fost mai bine daca as fi injurat Laughing Nu orice propozitie declanseaza dispute pe acest foru. Doar unele.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 30 Aug 2007 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare foarte clar că intenția d-șoarei Ella a fost să tragă de urechi niște tipi care-și vedeau de treaba lor, cuminți, la o poantă, o discuție mai serioasă, încă două poante...

Dacă aș intra pe un oarece forum și m-aș apuca să spun: "ei, uite ce prostie, tot de dulcegării vă țineți_ ia mai terminați cu telenovelele dacă mai vreți să stau pe-aici, că mai am și treabă sau alte site-uri de butonat",

ce mi-ar răspunde membrii respectivi ?
În nici un caz "roger-roger". Laughing
Probabil mi-ar explica drăguț să-mi văd de treabă.
Am scris în consecință, d-șoară Ella, și ca atare sper să înțelegeți ideea.

PS. Nu m-ar deranja să le spuneți celor de pe forum-ul acela ce fac eu pe aici. Realizez foarte bine că poate citi absolut oricine chestiile scrise de noi aici și mai mult, poate oricine să intre și să comenteze "la mișto".

și... ce are, domnule, toată lumea cu Google? Eu folosesc yahoo sau altavista si e ok.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 30 Aug 2007 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic bun. Probabil n-ar trebui să mă amestec, dar, Luluțo, exagerezi nițel. Ella putea să spună asta cu gând simpatic, nu neaparat infatuat. Wink
Ella, dacă te referi la chestia cu Nefertiti, apoi mie nu mi se pare că aceea e informație a cărei divulgare conduce la sfârșitul omenirii. Very Happy Dacă eu spun acum că Lulu se aprinde repede pentru că e foarte sensibilă sper că n-o să-mi facă scandal că divulg secrete de stat. Aș fi de părere chiar că e bine să ne cunoaștem ca să putem comunica mai deschis. Lucia a făcut referiri și la lucrările mele, pe aici. No problem. Și-mi era elevă, încă.
Oricum, am să caut și eu site-ul ăla, înțeleg că scrii lucruri interesante pe acolo... Very Happy Very Happy Laughing

PS. Putem reveni la subiect? Rolling Eyes

_________________
הבה נגילה
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 31 Aug 2007 06:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur.

Ar putea exista o limită în ceea ce privește dimensiunea unor astfel de găuri?
Ar fi posibilă estimarea masei lor?
Dacă nimic nu se conservă, atunci încotro diametrul unei astfel de imensități?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact