Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m106cklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2016 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultimele saptamani am avut mai mult timp liber decat as fi vrut.
Practic nu am voie si nu pot sa ridic nimic.
M-as alatura din nou cu mare bucurie observatiilor , ultima am facut-o pe 11 Iulie , dar deocamdata trepiedul Penelopa sau dobsonianul de 125mm sunt prea grele pentru mine.

Asa ca am citit.
Am sa scriu mai multe la topicul ''Jurnal de lectura'' de la Off-topic.
Mai am 25 de pagini si termin cartea lui Rod Mollise ''The Urban Observer''.
(Am cartea de la un prieten de forum si pe care sunt deocamdata suparat Evil or Very Mad ceea ce nu ma impiedica sa-i fiu recunoscator deoarece este o carte extraordinara. )
Ceea ce a spus mai sus Milan , si apoi zoth , se inscrie perfect pe linia sfaturilor lui Rod Molisse care observa DSO si din oras.
Metoda principala de cautare a obiectelor in ziua de azi este cea numita in engleza ''eyepiece hopping'' si este cea comentata pe larg de colegi.
Aceasta metoda cere , asa cum a explicat Milan de numeroase ori , o pregatire prealabila intensa.
Altminteri in loc de cautare educata ,instruita devine o bajbaiala.

Metoda este noua si pentru mine.
Pentru aplicarea ei mi-am calcat pe inima si am instalat si eu Stellarium , lucru pe care pana acum il consideram o fitza.

Pe de alta parte , Rod Mollise recomanda monturile GO-TO pentru observatorul urban.
Ba chiar considera aceste monturi drept cel mai mare progres in Astronomia de amatori.
Atentie insa ,unele monturi sunt mai GO-TO decat altele.

Problema de fond ramane cea din romanul fratilor Strugatki ''Picnic la margine de drum''.
Fara o pregatire prealabila , amatorul care utilizeaza GO-TO ramane tot cu nimic , vede o insiruire de flostomoace pufoase-cetoase.
Exista un anumit numar ,diferit de zero , de asemenea monturi vandute si in Romania.
Sectiunile de observatii ale forumurilor nu sunt insa sparte tandari de torente de rapoarte de observatii.
Strugatki : ce pricepe vrabia din ceea ce fac , despre automobilul , casetofonul ,muzica , de unde vin ,unde se duc , ce griji , preocupari , ce discuta , ce spera ,ce ambitii , ce visuri au , ce cunosc despre lume,viata si Univers acei turisti care se opresc pentru un scurt picnic la margine de drum ?
Ce pricepe vrabioiul astronomic ce apasa pe butonul telecomenzii si habar nu are ca se uita la cel mai batran roi stelar sferic cu 500.000 de stele , la galaxia canibala M51 sau la quasarul accesibil amatorilor aflat la miliarde de ani-lumina distanta ?

Spiritul , iluminat de stiinta , este cel care ne ajuta sa intelegem toate , ''sa vedem''.
Pentru asta trebuie sa ai curiozitatea sa studiezi , sa muncesti cu intelectul si atunci vei fi rasplatit.
Altminteri , montura GO TO , nu-i decat o gramada opaca de roti dintate si electronica si care te conduce direct in tara lui Lehamite.
E naspa , dar de munca nu te scapa nici macar GO TO! Very Happy

Parerea mea ...pe persoana fizica (devenita destul de silueta in ultima vreme ) !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Aug 2016 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat din ''The Urban Observer'' - Rod Mollise, pag. 68:
Citat:
Not everybody thinks go-to is such a good thing, however. If you read the Internet astronomy message boards or have listened in on a heated conversation or two at your local astronomy club, you’re aware that some observers are opposed to go-to on philosophical grounds. They claim that by automating the finding process amateur astronomers, particularly new amateur astronomers, miss out on the fun that comes with learning the constellations and star hopping. I wish some of these die-hard traditionalists would pay a visit tomy backyard on a spring night and have some “fun” star hopping through Virgo. I’m willing to bet they’d lose heart in that bright desert soon enough and make friends with my Nexstar 11.

I do think amateurs should learn the constellations as a matter of personal pride, but telling an urban observer to star hop doesn’t have the desired result of making him or her a better observer. It often just means she’ll drop out of the hobby due to the difficulty inherent in star hopping in city skies and the boredom of not seeing much. If you observe in the city, get a go-to telescope if at all possible


Apropo, GoTo se poate folosi si in mod manual, doar cu tracking.
Te mai ajuta si daca ai obstructii vizuale (cladiri, pomi etc.) sau mai observi prin sparturi de nori.
Poti sa hoinaresti pe cer, iar daca ai gasit ceva interesant sau te-ai pierdut poti afla imediat pe unde esti.
De bazait, bazaie numai la viteze mari.
Poti schimba oculare, filtre si alte cele fara sa pierzi obiectul si fara sa tot misti de telescop.
Un GoTo Alt-Az este foarte compact are doar un fir sau doua.
Si alte cele, nu te obliga nimeni sa-l folosesti la modul idiot.

P.S. Sa vezi obiecte "la norma" se pare ca merge mai bine fara GoTo ...
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Aug 2016 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea! Poti sa nu crezi daca vrei, dar exact acum am intrat sa intreb pe forum ce s-a intamplat cu tine, daca nu ai patit ceva! Si se pare ca da! Pfff... operatie, sau ce? Insanatosire grabnica, orice ar fi fost! Sper sa se simti mai bine acum!

CU GoTo se pare ca nu se poate zice un DA sau NU clar. Sunt prea multe argumente VALIDE si pro, si contra. De aceea cum spun de obicei oamenii: care ce vrea, nu ne uitam in jos la nimeni care are una sau alta. Asa si cu fotografia, cu desenatul (astronomic): unii traiesc pentru asta, altilor nu le pasa. Sa nu devenim hateri ca nu are rost, nu? Smile Eu de topicul cu Goto zic ca daca nu vezi stelele din jur de atata poluare luminoasa, degeaba mergi exact la locatia potrivita, nu ai sa vezi nici targetul. Dar nici asta nu e asa, unul din Las Vegas (!) a zis pe forumul international ca el traieste intr-o supernova, pt. ca langa el e aeroportul din Las Vegas! Smile Si doar cu GoTo mai vede ceva! Smile Deci oricum e bine, depinde de situatie, asteptari... Sa nu se supere cei care au Goto pt. ceea ce am spus mai devreme. Nu vroiam sa para ca eu cred ca ei nu fac bine. Dar asa a iesit si imi cer scuze pentru asta!

Ah, si Mircea, ma bucur ca ti-ai pus Stellarium! Sunt sigur ca pana te faci mai bine ai sa-l studiezi si il vei face deja sa danseze pt. tine si atunci vei vedea o multime de lucruri! Mai ales galaxii!! Very HappyVery HappyVery HappyVery Happy

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2016 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Milan , e bine sa vorbesti din nou cu camarazii de aventuri celeste !
Stai linistit , tu ai prezentat metoda ta de lucru si care da rezultate exceptionale pentru care nu pot decat sa te felicit.
Ar fi foarte frumos daca fiecare astronom amator s-ar stradui sa gaseasca metoda potrivita pentru el ,telescopul sau si locatia sa.
Si apoi ar face observatii .
Multumesc pentru oferta de a ma ajuta cu intelegerea lui Stellarium , voi reveni.

nobody

Foarte bun citatul , multumesc.
Acesta este tristul adevar al poluarii luminoase : nu ai cum sa gasesti obiectele pe un cer portocaliu stralucitor pe care se vad cinci-sase stele.
Dar cu ele poti orienta montura GO TO care apoi iti gaseste obiectele.

Cat despre faptul ca pe un cer poluat nu se vad obiecte DSO , acelasi Rod Mollise zice altceva : nu se vad atatea obiecte si nu se vad asa de bine ca pe un cer intunecat -nu are rost sa le comparam - dar multe se vad.
Prima cauza pentru care astronomul urban nu vede DSO este aceea ca nu le gaseste, discutata mai sus.
A doua cauza pentru care observatorul urban nu vede DSO insa este grosismentul gresit : in oras trebuie sa uiti de grosismentele mici si de ocularele cu focal lung.Trebuie sa folosesti grosismente considerabil mai mari decat pe un cer negru , 100x si 120x deja suna bine.
Pe SCT-ul sau de 11 inch Rod foloseste in mod curent un grosisment de 220x la observarea DSO.
Iar ''eyepiece hopping'' face pe la 120x.
Iar nebuloasele din oras sunt ,cu putine exceptii ,invizibile din oras fara filtre UHC de banda ingusta si/sau O III.Milan , confirmi ?

Dar cel mai bine este ca astronomul urban sa citeasca cartea citata.
Este un indreptar de supravietuire pentru astronomul urban.
Iar gama de telescoape folosita de autor include telescoape de la luneta de 60mm pana la reflectorul Dobson de 12.5 inch : se gasesc obiecte pe cerul orasului pentru toata lumea daca invatam cum sa le gasim si cum sa le observam , deci daca invatam sa devenim luptatori ai gherilei astronomice urbane.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Aug 2016 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, tot nu ai spus care a fost problema... daca e secret, ok. Sper sa te faci bine.

Daca ai citit cartea si stii ca sunt idei si informatii utile, ai putea sa ne impartasesti si noua cateva macar din cele mai bune? Ceva practic, ce putem folosi si noi!

Azi iar am vazut o droaie de lucruri. Smile Ma voi intoarce maine cu raportul. Tu cand ai sa te poti uita pe cer, acum inarmat cu Stellarium?

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2016 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La observatii voi reveni peste o luna.
Nu am cine sa-mi care/mute telescopul noaptea.
Am sa comentez la ''Jurnal de lectura'' despre cartea lui Rod Mollise pentru ca merita.
De multe ori mi-am amintit de tine cand o citeam , informatiile se potrivesc de minune.

Toate cele bune ,astept raportul tau de observatii , le citesc pe toate , macar cu cititul sa raman.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Aug 2016 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar unde e "Jurnal de lectura"? Ca nu-l gasesc!! Smile

P.S. Multumesc ca ti-ai amintit de mine. Smile Si pt. ca imi citesti rapoarteleee...zzzz... Eu daca as fi altcineva nu as mai citi articolele mele. Razz

_________________
Engage! Wink
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Aug 2016 07:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Dar unde e "Jurnal de lectura"? Ca nu-l gasesc!! Smile

Daca nu l-ai gasit inca: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=15326 Wink
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2016 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Orice Super Nova, a fost (asa se pare...pentru ca si astronomia, ca de altfel si celelalte "stiinte exacte" este departe de a oferi "adevaruri" care sa nu fie infirmate peste ceva timp...) o nebuloasa "pufoasa" la inceputurile formarii ei, asa cum orice vultur feroce...a fost la inceput un puiut pufos, foarte asemanator cu un...vrabioi (chiar si astronomic) daca vreti. Nu exista inca, o gena a astronomiei. Lucrurile astea se invata...in timp. Ceea ce exista in fiecare dintre noi, este insa (in diferite procente la fiecare...) Vanitatea. Morala crestina spune ca, "chestia asta" este izvorul tuturor desartaciunilor... Scuze pentru off topic (oricum, am vorbit si despre stele...nu?).
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2016 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC

Te bagi intr-o bataie care nu te priveste.
Dar ma rog , daca ai placerea si dorinta...poti sa mergi pe Cloudy Nights si sa participi la cafteala celor doua tabere pro si anti GO TO.
Eu nu am nici un interes in acest subiect, ''eyepice hopping'' imi rezolva problemele.


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt interesat decat sa pot observa cat mai bine si mai mult timp. De aceea incerc sa optimizez mai ales timpul si modalitatea de cautare. Eu am sa fac observatii, impletind cele doua metode, cu scopul declarat mai sus. N-am chef de cafteli si de discutii neprincipiale. Ceea ce am nevoie este un loc (ca forumul acesta) unde sa gasesc informatii si mai ales experienta impartasita (asta se gaseste greu...si pana inventez eu "oul"...). Sincer, am invatat foarte mult de la colegii de pe forum (dumneavoastra, Erwin, Nobody, Zoth, Teo, T.Stanescu, milanpicard, Dbird....si cati altii. Ca se mai infirbanta dialogul cateodata...eu nu am obiceiul sa ma bag. Dar nici sa raman dator nu prea imi sta in obicei.
Cu stima.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Aug 2016 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Chiar ca nu mai inteleg nimic , nu cumva ai incurcat topicurile ?
Esti sigur ca la topicul acesta trebuia sa pui aceste mesaje ?
Aici toata lumea te incurajeaza sa iti iei GO TO chiar si cei care folosesc metodele mai vechi sau mai simple.
Nu este nici un dialog infierbantat si nu vad unde si cu ce ai ramas dator. Rolling Eyes

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca asa mi s-a parut mie referitor la discutia despre GoTo si varbii astronomice... Oricum eu inca o data va spun ca sunt mai mult decat multumit ca sunt pe forumul asta si ca am acces la informatii direct de la oameni cu experienta ca dumneavoastra. Sunteti ultimul om de pe forum cu care as vrea sa intru in "conflicte..." (n-am de gand sa intru in conflict cu nimeni, de fapt, nu sunt genul...) pentru ca am invatat extrem multe de la postarile dumneavoastra.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Aug 2016 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha , deci asta era !
In alegoria strugatkiana intreaga umanitate este asemuita cu pasarelele care asista lipsite de intelegere la picnicul de pe marginea de drum.
La acea scara nu mai conteaza daca vrabioiul este astronomic sau nu.
Dupa cum am spus, spiritul prin puterea intelegerii este cel care ne lumineaza.
O intelegere care de data aceasta ti-a lipsit.
Citesti SF ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2016 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Fan Asimov, ACClark, Poul Anderson...si ma chinuie talentul...am mai scris si eu dar nu pot arata ...mereu mi se pare ca sunt tampenii...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact