Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_11_reprocessed_background_correction.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Serie noua de oculare - Vixen HR


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2016 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Serie noua de oculare - Vixen HR
Raspunde cu citat (quote)

Pentru posesorii de instrumente cu focale mici care doresc sa faca observatii planetare, Vixen a iesit pe piata cu noua serie HR cu focalele de 1.6mm, 2.0mm si 2.4mm. Performantele se anunta a fi de top, formula optica inca necunoscuta. Numarul de elemente este 5 organizate in 3 grupe iar campul aparent pe la 42 grade. Speculatii pe baza asemanarilor constructive exista intre aceasta serie si ocularele Pentax XO, deocamdata insa doar speculatii. Ocularele sunt de constructie japoneza.


hr.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  108.92 kb
 Vizualizat:  de 10729 ori

hr.jpg



hr_g.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.32 kb
 Vizualizat:  de 10729 ori

hr_g.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Apr 2016 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta este o aparitie remarcabila.

In primul rand, cred ca sunt cele mai scurte oculare de telescop facute pana acum. Oricum, un alt ocular de 1,6mm nu stiu sa existe pe piata.

In al doilea rand, graficele arata o comportare foarte buna (extrem de buna) atat pe refractoare relativ lungi, cat si pe newtonuri foarte rapide, cum este Vixen R200SS, care este F4. Graficele prezinta pe axa verticala valoarea Strehl si pe cea orizontala semiunghiul FOV/AFOV.

In al treilea rand, relieful de ochi de 10 mm le face mai confortabile decat ocularele Plossl sau orthoscopice, care se apropie de aceste focale.

Evident, probabil multi vor stramba din nas avand in vedere unghiul vizual de doar 42*, dar utilizarea lor este predilect planetara, asa incat e suficient. In schimb, posesorii de telescoape rapide sau foarte rapide, cred ca vor fi destul de atrasi de ele. Singurele probleme sunt ca e nevoie de un cer bun la puterile mari pe care le pot da aceste oculare, si de un buzunar destul de larg. 279 dolari bucata.

Au aparut si in Italia, la 285 euro.

http://www.skypoint.it/en/orthoscopic-and-...ution.html

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Apr 2016 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit trei fotografii relevante ale unuia din aceste oculare, alaturi de doi din cei mai scurti competitori.


162952816.qIZysZGb.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  94.92 kb
 Vizualizat:  de 10628 ori

162952816.qIZysZGb.jpg



162952817.xFuxghxq.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  69.58 kb
 Vizualizat:  de 10628 ori

162952817.xFuxghxq.jpg



162952818.R0N537lE.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  53.84 kb
 Vizualizat:  de 10628 ori

162952818.R0N537lE.jpg



_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2016 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare a fi intradevar o serie interesanta ce completeaza frumos focalele mici dominate in mare parte de oculare chinezesti.
Daca rezultatele sunt conform graficelor afisate (si nu ma indoiesc de acest lucru) atunci pretul ocularelor este cu totul rezonabil.

PS. Graficele nu le-am mai explicat crezand ca sunt clare pentru toata lumea ... Laughing
http://www.vixen.co.jp/product/at/acc/hr.html

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O imagine cu lentilele de ochi si diafragmele de camp pentru aceasta serie de oculare:


hr_d.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  127.54 kb
 Vizualizat:  de 10558 ori

hr_d.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant. Pentru prima data cand vad oculare cu diafragma de camp detasabila. Cel putin asa cred, avand in vedere faptul ca au rizuri pe lateral. Si tare sunt curios de ce? Daca le scoti, or fi avand camp mai larg, dar distorsionat?
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata si primul test sumar al ocularului HR 2.4mm gasit pe CN facut de userul nipon "fmasa":

fmasa a scris:
I prepared 4mm ZAO Ⅱ and Eic-16 for a comparison. I use APQ100/640 and Baader BBHS diagonal mirror. HR 2.4mm is about 267×. 4mm ZAO Ⅱ and Eic-16 are 256×.
Jupiter contrast and resolution do not have a difference. The sharpness of the crater is equal to both. HR image was a warm color slightly, and ZAO II image was neutral.



hr_t.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.74 kb
 Vizualizat:  de 10552 ori

hr_t.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Interesant. Pentru prima data cand vad oculare cu diafragma de camp detasabila. Cel putin asa cred, avand in vedere faptul ca au rizuri pe lateral. Si tare sunt curios de ce? Daca le scoti, or fi avand camp mai larg, dar distorsionat?


Dragos, diafragmele detasabile situate in capetele barelelor nu sunt adevaratele diafragme de camp. Mai mult ca sigur sunt niste diafragme suplimentare cu rol in gestionarea mai buna a luminii parazite.
La campul si focalele declarate, adevaratele diafragme de camp ar trebui sa fie semnificativ mai mici. Asadar prin eliminarea diafragmelor detasabile campul nu o sa creasca.

Exista si speculatii pe unele situri japoneze privitoare la formula optica a acestor oculare, posibil sa fie konig cu element barlow intern. Informatia provine tot de la userul 'fmasa'.



hr_l.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  9.1 kb
 Vizualizat:  de 10540 ori

hr_l.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Apr 2016 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acea diafragma este detasabila probabil pentru a permite montarea unui filtru.
La asa o focala scurta si camp relativ ingust, nu ai cum sa ai o diafragma de camp asa de mare. Pana undeva la 53 de grade camp aparent, diametrul diafragmei de camp este mai mic decat focala ocularului. In plus, un filtru nu se pune in planul focal, s-ar vedea marit orice fir de praf sau defect microscopic de pe suprafata filtrului.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, tu ai zis ca alea sunt diafragmele de camp, cand ai pus fotografiile. Si cum tu esti expertul, eu te-am crezut. Smile
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Embarassed . Sincer am zis asa din lene, sa nu mai stau sa explic ca astfel de focale se obtin greu nativ si mai mult ca sigur ocularele au element barlow intern. Cum elementul barlow se aseaza inaintea planului focal iar diafragma de camp exact in acel plan, era clar ca diafragma externa este una suplimentara, nu cea care determina campul. Dar lenea e grea uneori ...

Nu sunt expert, dupa ce am aflat de aparitia acestei serii am strans ceva informatii de ici de colo, de pe unde am gasit si am prezentat ocularele si amatorilor nostri in ideea in care cineva dintre noi ar avea nevoie de asemenea focale.

Multumesc de atentionare Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine. Dar tu ai vreo idee ce e cu toate tuburile alea dintre grupurile de lentile. Ca pe undeva este o diafragma, sigur. Dar de ce atatea tuburi diferite?
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trecut in imaginea de mai jos cam ce vede ochiul meu. Diafragma intermediara este un semn de intrebare. E posibil ca ocularul sa fi fost proiectat astfel incat sa mearga si fara grupul barlow si atunci aceasta diafragma intermediara joaca rolul celei externe din configuratia completa, adica gestioneaza lumina parazita.

In ideea asta se desurubeaza barelul ocularului apoi grupul barlow cu tot cu montura lui, se infileteaza la loc barelul si ramane ocularul la focala lui nativa (care deocamdata nu stie nimeni cat este).

De multe ori japonezii fac chestii de astea ...



hr_ex.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.71 kb
 Vizualizat:  de 10438 ori

hr_ex.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Apr 2016 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil, dar din cate am vazut eu, m-as cam mira sa prevada scoaterea grupului barlow, avand in vedere ca pozitia lui e critica, atat pentru obtinerea focalei, cat si pentru compensarea sistemului.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2016 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici discutia ar fi mai lunga pentru ca implica cel putin doua aspecte principale:

Primul se refera la faptul ca din pct de vedere constructiv (si ma refer acum la faza de proiectare a unui ocular) putem intalni atat sisteme care au corectie globala (schema de baza a ocularului+elementul multiplicator gen barlow) iar una fara alta nu merg ok (cazul ocularelor Hyperion spre pilda) si sisteme compuse din structuri corectate individual (element barlow corectat individual+schema optica ocular deasemenea corectata individual) si care impreuna se comporta ok ca si cum am avea un barlow si un ocular separate (cazul ocularelor Eudiascopic/Ultima de focale mici spre pilda).
Ambele solutii sunt posibile si au cam acelasi grad de dificultate. Poate din punct de vedere mecanic sa apara ceva diferente la constructiile modulare dar nu diferente semnificative.

Al doilea aspect se refera la afinitatea japonezilor de a concepe sisteme modulare (un fel de multitasking instrumental). Sa ne aducem aminte de Borg, Vixen, Tak, etc.
Afirmatia mea ca este posibila folosirea ocularului fara elementul barlow nu trebuie interpretata stricto sensu. Este foarte posibil ca structurile interne sa fie corectate individual si ca atare la celelalte oculare cu focale diferite sa intalnim fix acelasi ocular de baza dar cu element barlow diferit sau de ce nu, pe viitor sa apara si alte focale (evident mai mari) care sa nu mai includa elementul barlow dar constructia de baza sa fie aceeasi.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact