Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
278.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu. Sunteti de acord? Justificati...
Da
7%
 7%  [ 8 ]
Nu
86%
 86%  [ 91 ]
Mi-e egal
5%
 5%  [ 6 ]
Voturi totale : 105

Autor Mesaj
Bianca Sala
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2009
Mesaje: 17

Motto: Watch the stars and from them learn! (Albert Einstei)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Mai 2009 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca mai demult se facea astronomie, asta din ce mi-au povestit cei mai in varsta decat mine. Din pacate sistemul romanesc actual, asa cum spuneai, are multe probleme si introducerea unei materii ca astronomia, unde nu sunt profesori capabili, nu cred ca ar aveam prea mare succes. Stiu din discutiile purtate de noi la scoala cu unii profesori, trebuia sa ii corectez eu pe ei, fiind pasionata si citind stirile astronomice.
Dar nu doar la noi este problema aceasta. Eu de exemplu am primit o bursa in Anglia, dar nici vorba de astronomie. A trebuit sa aleg cea mai apropiata solutie, dar si aceea include doar doua vorbe despre astronomie. In final am ales matematica, fizica, chimie si matematica superioara. Acum, ramane de vazut la facultate, poate voi reusi sa termin astronomia...

_________________
Suma inteligentei pe planeta e constanta, populatia se afla in continua crestere.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 21 Mai 2009 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca acum 5 ,6 ani ,ai fi facut o statistica se putea observa un singur lucru ,majoritatea elevilor de liceu si vb de scoli medi nu de scoli cu renume la intrebarea profesorului ''de ce nu inveti ,ce vei face in viata'' elevul raspundea ''plec in Spania Italia etc'' loviti de mirajul castigurilor banesti imediate .Acum ca si pe acolo a aparut o boala numita ''criza'' ,elevii se gandesc la lucruri mai pamantesti.Bineinteles ca parerile sunt impartite ,nu pot spune ca peste tot este la fel .Cand majoritatea elevilor nu vor mai avea probleme grave cu Romana si Matematica atunci se poate implementa astronomia in scoli ,pana atunci este drum lung ,majoritatea elevilor se lupta sa ia un amarat de ''bac'' si foarte zapaciti de ce se intampla ''uite capacitatea nu e capacitatea, uite teza unica nu e teza unica'' ca in romania.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 21 Mai 2009 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ora 23 incepe observatorul pe ''Antena 1'' se vorbeste despre teza unica si sa vedeti ce au scris elevi in lucrari .....''Miorita era oaie turnatoare'' ''Toma Alimos era mutant'' s.a.m.d drumul este lung si tare as vrea sa ajunga astronomia in scoli.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Bianca Sala
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2009
Mesaje: 17

Motto: Watch the stars and from them learn! (Albert Einstei)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Mai 2009 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate va ajunge peste vreo 10 ani... Si da, ai perfecta dreptate cu " amaratul de bac", elevii nu sunt in stare sa ia un amarat de 5 cand subiectele sunt foarte simple incat oricine poate lua minim 8.
Cat despre tezele nationale, mai bine nu discutam... Confused Sad Crying or Very sad

_________________
Suma inteligentei pe planeta e constanta, populatia se afla in continua crestere.
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2009 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Acum au cea mai mare miscare de amatori din lume. [...] Exista grupuri de amatori americani care sunt la nivelul unor profesionisti. Astronomia de amatori avansati la ei se bazeaza pe constructia propriilor instrumente.


Îndrăznesc să sugerez o clarificare a acestei afirmații. Clarificare care ar lămuri de fapt și problema studiului astronomiei în școală. Mai exact, consider că este necesar să se specifice că este vorba de "observatorii amatori americani". Asta deoarece din punct de vedere tehnic da, poate că amatorii americani stau foarte bine și mulți sunt la nivel de profesioniști. Dar numai tehnic. Acest criteriu nu îi face neapărat pe toți și niște astronomi amatori. Nu vreau să fiu greșit înțeles dar am sentimentul că se confundă sistematic (mai ales la noi) două noțiuni diferite: aceea de astronom amator cu aceea de observator amator. Și mă refer în general, la discuțiile legate de astronomia de amatori. Observatori (utilizatori de telescoape) amatori câtă frunză și iarbă dar astronomi amatori mai puțini. Faptul că ai telescop "tare" chiar și construit în regie proprie și te pricepi la fotografie astronomică nu te face și astronom amator. Așa cum Matei Alexescu arată în cărțile sale, în activitatea unui astronom chiar și amator, cea mai mare parte a timpului nu presupune (sau nu ar trebui să presupună) observații ci prelucrarea și eventual interpretarea lor măcar pentru acumularea de cunoștiințe științifice personale dacă nu mai mult. Astronomia este o știință și ca orice știință are rigorile ei pe care nu toți cei care știu să îi manevreze instrumentele de cercetare sunt dispuși să le suporte. Și asta nu numai în România ci peste tot în lume. Observația astronomică este una iar practicarea astronomiei este nițel cam alta. De aceea de exemplu Galileo Galilei este considerat astronom pe când Tycho Brache observator, iar Herschel nu a rămas la nivelul de constructor amator de telescoape. Ca să nu mai spun că astronomii profesioniști nici măcar nu-și mai fac singuri observațiile. A avea doar aptitudini tehnice nu este de ajuns ca să faci și știință. Concluzia mea ar fi că problema astronomiei în liceu derivă din decăderea în general a studiului științelor în școală și a rolului pe care știința îl are în formarea individului în general. Azi avem alte valori "adevărate" Confused și aici este de fapt buba cea mare și prin asta americanii și alții sunt superiori.

Doru Dragan a scris:
Din pacate Europa in intregime sta mult mai prost decat America.


Hmm...nu cred că amatorii francezi sau britanici ar fi de acord. Măcar și din punct de vedere al tradiției astronomiei și observării astronomice. Eu unul pot spune că popularizarea astronomiei în Franța este una extraordinară ca articole, publicații și activitate. Cu nimic inferioară celei americane. Din păcate franceza este și ea la index în zilele noastre la fel ca știința. Asta deși revistele de popularizare științifică franceze, care apar și la noi, sunt de o calitate ireproșabilă și superioare celor de limbă engleză în multe privințe.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Oct 2009 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa vezi statisticile cu privire la descoperitorii de comete. Cei mai multi sunt americani si japonezi. Dotarea tehnica e necesara altfel ... degeaba bunavointa. Si mai e si traditia. Europa are o traditie in astronomia profesionista. Americanii au fost cei care au facut din astronomie un "bun al intregului popor" Smile
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2009 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu neg statisticile privitoare la comete și nici faptul că este nevoie de dotare. Perfect de acord aici. Pot spune asta inclusiv inclusiv în cazul meu. Ce vreau să spun este că dotarea nu face și astronomul. Iar cometele se pot descoperi și cu un binoclu la o adică. Practicarea astronomiei este una și doar observarea astronomică este alta. Poate că sună a nuanță dar este importantă. Am mari dubii asupra faptului că mulți din cei care au o dotare grozavă înțeleg de exemplu o diagramă H-R și știu la ce folosește sau că știu ce este o regiune HII (cu toate că le observă foarte des Wink ).
Cât despre tradiție în astronomia de amatori...așa ca să facem dezbatere fiindcă este plăcut Smile , aș spune că atunci când Galileo Galilei făcea primele observații SUA nici nu exista, când Herschel construia telescoape și punea bazele astronomiei stelare sau Olbers descoperea primele planete mici, americanii se băteau încă cu amerindienii. Tot în faza aceasta erau și pe vremea lui Pons, primul mare descoperitor de comete. Aceștia și alții erau toți astronomi amatori. Cel puțin așa au început. Ca să nu mai vorbesc de Flammarion, amator și el, care a scris "Astronomia populară". Ceea ce au americanii în prezent și este absolut admirabil, este capacitatea de a mobiliza și organiza resursele de care dispun observatorii amatori și resurse financiare extraordinare și de a le canaliza într-o direcție foarte utilă științei (toată admirația mea aici). De asemenea talentul extraordinar de a face marketing și comunicare ceea ce din nou nu poate fi negat și în sfârșit faptul că științele sunt foarte bine susținute în sistemul lor de învățământ. Altfel, trebuie să stăm strâmb și să judecăm drept. Dotarea astronomică a amatorilor a devenit "un bun al întregului popor" datorită Chinei (continentală sau insulară, la alegere) în cea mai mare parte și nu văd de ce i-am nega acest merit. Apoi popularizarea științei, astronomia inclusă, francezii au adus-o la stadiul de artă. Cât despre cât de activi sunt observatorii amatori europeni, este de ajuns să arunci o privire pe listele celor care contribuie cu observații la AAVSO pentru o variabilă sau alta ca să observi că nu este nici o diferență între americani și europeni. A, da, nu prea sunt de la noi dar este vina amatorilor noștri că din păcate nu se implică mai mult și mai mulți. Este păcat de dotarea de care dispun mai ales că unii, din câte am observat aici pe forum chiar fac niște observații deosebite de exemplu în domeniul solar. La variabile nu mă pronunț că nu am observat să existe un topic pe tema lor.

Cer senin! (ar fi cazul Smile )
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 28 Oct 2009 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex B. a scris:
La variabile nu mă pronunț că nu am observat să existe un topic pe tema lor.

Ai putea deschide un topic despre subiectul asta la Observatii astronomice. Sint sigur ca ai avea multe de spus, concret, iar asa poate se vor "lipi" de domeniul asta si altii care nu-si dau seama acum cat de interesant este... Orice topic dedicat unui subiect anume trebuie sa fie deschis de cineva. Cu experienta acumulata in observarea variabilelor, ai putea ajuta si pe altii.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Oct 2009 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex B. a spus:

''Dotarea astronomică a amatorilor a devenit "un bun al întregului popor" datorită Chinei (continentală sau insulară, la alegere)''

Aceasta afirmatie este falsa.
Accesul la scara cu adevarat populara la telescoape ''mari'',relativ bune calitativ,ergonomice si ieftine a fost deschis de telescoapele Schmidt-Cassegrain produse de prin 1960 de Celestron,dupa ceva timp de Mead si apoi de altii;asadar bresa in barajul financiar se datoreaza SCT-urilor;revolutia produsa de telescopul lui John Dobson a adus tipul sau de telescop in pozitia de ''telescop dominant'' datorita pandemiei numita ''febra de apertura''- insotita de o cadere fenomenala a preturilor.
Firmele chinezesti medii joaca rolul jucat in lumea vie de hoitari,necrofagi si presupun ca la ele te referi.Si la nefericitele lor creatii slabe calitativ,cu accesorii vrednice de plans,monturi slabe,tuburi lucioase,plastic cat cuprinde....
Deja si aici trebuie sa privim nuantat.Printre firmele chineze,ca sa dau doar un exemplu,este si Yulin,furnizor al lui Vixen-marfa de calitate dar nu tocmai pe gustul popular ca pret.

Iti urez succes in cruciada ta de re-botezare a amatorilor romani intru cele ....''variabile'' Very Happy
Simt nevoia sa mai fac totusi niste comentarii.Categorisirile astronomilor despre care ai vorbit m-au uimit.
Asadar cu mine ,si cu cei ca mine ,ce va fi in lumea aceea severa?
Daca eu ma plimb doar pe malul Muresului,admir peisajul ,norii?Si nu sunt nici pieton grabitor,nici pieton explorator,nici pieton statistician-numarator,nici pieton topograf-masurator?Daca numai indraznesc sa exist,sa ma bucur de frumusetea din jur ,fie terestra ,fie astrala si ma ''doare-n basca'' de cariera,de ambitii,de dorinta de afirmare?In loc de stelute vom atasa membrilor,dupa propria declaratie de interese,un cod de bare care la intrarea pe forum ii va conduce automat pe (nici nu mai stiu cum sa le mai zic) ...mini-micro-nu prea sau chiar de loc astronomi amatori (zici ca Alexescu a lamurit-o cu puritatea rasei amatoare),deci vom fi condusi ,noi, membrii de clasa inferioara ,in beciurile forumului.Ce se va intampla acolo?Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Oct 2009 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi ceva de spus la subiectul asta. Toata tehnologia care a aparut asa ... peste noapte in China (cea electronica dar si cea optica) a venit pe cale occidentala (americana sau japoneza, cu aprobarea americanilor). O parte din tehnologie s-a primit oficial, alta parte "s-a furat" (occidentul inchizand ochii sau protestand de forma). Meritul chinezilor este mana de lucru ieftina si priceperea lor ca meseriasi. Sunt convins ca in foarte scurt timp vom asista la o crestere a calitatii produselor Smile (coroborata cu o crestere si a preturilor Sad).
Pana intr-o vreme, Europa a detinut suprematia in cercetarea stiintifica. Mai precis, pana la Reforma (si poate un pic, la scara istoriei, dupa). Reforma si conflictul acestei miscari cu catolicismul a alungat din Europa cele mai iscoditoare minti. Asta e una din explicatiile pentru care America a preluat conducerea.
In ceea ce priveste modul de a face astronomie, din pacate si eu sunt cam ca Mircea Pteancu, un astronom amator boem care face observatii sporadice si ... de placere. Diferenta este ca mie mi-e cam ciuda pe starea asta a mea. Am norocul ca ma invart prin preajma lui Tavi Stanescu care ma mai impulsioneaza.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Oct 2009 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu, majoritatea astronomilor amatori romani locuiesc in mediul urban - ba chiar in orase mari (Bucuresti, Cluj, Timisoara etc.). Si, pe langa faptul ca poluarea luminoasa le face viata amara, probabil ca cei mai multi locuiesc la bloc.

Efectul conditiilor de locuit este mai important decat pare. Daca locuiesti in oras si la bloc nu ai unde sa iti instalezi un punct de observatie permanent - absolut obligatoriu, in opinia mea, pentru observatii sistematice (zilnice, saptamanale) in genul celor la stele variabile, stele duble etc. Asa ca trebuie sa dai dovada de o tenacitate vecina cu masochismul pentru a ajunge la rezultate notabile in aceste domenii.

Nu mai vorbesc de astrofotografie.

Prin urmare, majoritatea dintre noi sunt mai degraba "neseriosi" la acest capitol dar au o scuza foarte credibila (spre deosebire de cei care locuiesc la casa care, cu eforturi nu neaparat uriase, isi pot edifica un mini-observator - pana si un instrument care sta permanent in curte si e acoperit cu o prelata sau o lada de lemn mobila ori tinut in garaj este excelent in acest scop).

Reintorcandu-ma la problema studiului astronomiei in scoli, cred ca a fost o idee proasta sa se scoata din programa de invatamant. Dar, pe de alta parte, la cum se studia aceasta disciplina cand eu am facut liceul, ca materie mai degraba auxiliara, perceputa de elevi ca una "de umplutura", cu un manual sec si total neinteresant, mare schimbare (pierdere) poate ca nu a fost.

Eu nu prea cred ca interesul/pasiunea pentru astronomie se va naste din studiul unui manual scolar prost facut. Mai importanta este, zic eu, publicarea in limba romana de carti de popularizare pe teme de astronomie. Lectura ne-obligatorie e intotdeauna mult mai atragatoare decat cea a unui manual.

PS

Sunt perfect de acord cu cele spuse despre "democratizarea" astronomiei de amatori prin aparitia instrumentelor accesibile ca pret. Insa un factor chiar mai important este aparitia si, actualmente, omniprezenta unui mijoc de comunicare formidabil: internetul.

Fara internet multi din noi nu ar sti ca exista alti astronomi amatori, nicidecum sa schimbe cu acestia informatii cu viteza luminii...

"Poate cea mai importanta inventie din toate timpurile" - asa as caracteriza eu internetul (parafrazand, intrucatva, o reclama la bere Laughing ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Dragos Alecu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2013
Mesaje: 1

Motto: daca ai cazut ridicate si continua

Localitate: Fagaras

MesajTrimis: 11 Iul 2013 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce nu se mai studiaza astronomia
Raspunde cu citat (quote)

macar ca o materie optionala sa se introduca la nivel de liceu daca tot se vrea sa facem un pas inainte
_________________
Alecu Dragos
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2013 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut si eu astronomie un an la Palatul Copiilor si de atunci m-am imbolnavit.
Astronomia in exces dauneaza grav sanatatii!
Astronomia ar fi o materie foarte frumoasa, iar daca s-ar reintroduce in licee mi-ar parea rau ca nu am prins acea perioada, sau poate voi deveni un profesor de astronomie, nu neeaparat elev Smile .

Asa ca, "Draga Remus Pricopie, fa un bine pentru Romania si hai cu astronomia in liceu ca nu strica, o sa fie chiar mai bine. Poate ca nu te pasioneaza dar, daca a-i studia-o macar o saptamana, ai afirma toate cele spuse de noi."
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iul 2013 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia predata in liceu altadata era neatragatoare ( plictisitoare) pentru ca se predau doar notiuni generale despre corpurile ceresti, etc. , notiuni care se predau/repetau din geografia de clasa a IX-a. Doar o harta a cerului era la sfarsitul cartii. Binenteles, totul depindea si de profesor dar de cele mai multe ori era cel de geografie sau matematica. La facultate, ( am avut un curs de astronomie prin '96 cred) proful a spus ca nu preda decat trigonometrie sferica ,restul sunt "povesti" urmat de pufnit dispretuitor. Cam la fel i-am facut si eu la examen Wink Daca astronomia va reintra in programa scolara ar fi bine sa inceapa cu recunosterea constelatiilor, a planetelor si observatii cu instrumente. Ar fi suficient sa le arati elevilor luna printr-o luneta si i-ai cuceri definitiv, un M42 i-ai face pe multi sa privesca in gol o saptamana. Si mai avem si laserele astea verzi, ce mai lectii beton ar iesi Very Happy

Strict Secret: Stiu de ce nu se face astronomia in liceu, cel putin cea observationala: ce parinte si-ar lasa fata sa se duca seara/noaptea sa urmareasca cerul, daca proful o ia in brate si-i intinde mana sa-i arate mai stiu eu ce stea pe care ea se face ca nu o vede? Smile Daca eleva e "pasionata" de astronomie si insista sa mai ramana sa privesca prin luneta pana mai tarziu? Shocked Ptiu necazule, e la moda sa se acuze profesorii de hartuire, dam de lucru la procuratura in lipsa de corupti, miroase a bulau Confused Plus oale primite in cap acasa, de la sotie, divort, presa de scandal, breaking news la tv, invitatii la Simona Gherghe si Maruta etc. Laughing
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2013 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine zis KLK Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact