Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_uhz__JPG__Revision_4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224472
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu. Sunteti de acord? Justificati...
Da
7%
 7%  [ 8 ]
Nu
86%
 86%  [ 91 ]
Mi-e egal
5%
 5%  [ 6 ]
Voturi totale : 105

Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 27 Mai 2005 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.
Sunteti de acord? Justificati...

Poate ca intr-o buna zi astronomia isi va gasi iar loc in grila materiilor de liceu...

Votul tau anonim poate fi un pas in aceasta directie!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 05 Iun 2005 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La unul din liceele din orasul meu (Calarasi), astronomia se studiaza, dar doar ca optional. Pacat ca nu sunt la liceul acela (insa sunt la unul mai bun), mi-ar fi placut sa studiez astronomia.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
katalan
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2005
Mesaje: 10



Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Iun 2005 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Astronomia - optional
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia trebuie sa fie optionala, dar sa renuntam definitiv la ea (chiar ca si optional) este o nebunie. Atunci la ce rost eforturile celor de la ARCA sau ASR daca nu au pe nimeni care sa vina din spate si sa asigure viitorul astronomiei in Romania?!
_________________
Orice act creator trebuie indreptat spre VALOARE, risipirea in actiuni MEDIOCRE fiind la fel de ineficienta ca si neputinta de a crea.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 23 Iun 2005 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarat Smile
Sus
myan
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2005
Mesaje: 4



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Aug 2005 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului: myan
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia va ramane pe langa obiectul stiintei cea mai fascinanta si cea mai veche preocupare a omului....daca Romania nu vrea astronomie ..si sa fim sinceri nici nu prea a promovat acest lucru , macar sa ramana pasiune pentru fiecare dintre noi...chiar daca unii vor sa o desfiinteze ea va exista intotdeauna....si oricum studiul astronomiei in Romania nu se desfasoara la un nivel competent cu alte tari... Sad
_________________
salut tuturor!! sunt myan noul vostru friend Astronomia este viata mea , mai ales observatiile astronomice.!!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2005 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista vreun manual de astronomie pentru liceu?Recomandati-mi si mie niste link-uri sau carti, chesti usurele, ca de inceput.
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 12 Aug 2005 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului: sal
Raspunde cu citat (quote)

Da, exista un manual de astronomie, pentru clasa a XI-a sau a XII-a
Ma gandesc ca se mai publica inca...
Este un manual destul de bunicel si este intr-adevar pentru incepatori.

Insa daca nu vrei sa iti pierzi timpul cu acel manual si ai ambitia sa mergi ma departe, atunci iti recomand cartile d-lui Vasile Ureche: Universul vol. 1 si vol. 2. Sunt foarte bune!

Primul volum e cam pentru toti absolventii de liceu, care au cunostiinte de baza de matematica si de fizica.

Pentru al doilea volum iti recomand sa pui mana pe mate, mai serios, deoarece sunt chestii de relativitate si fizica stelara.

Pe cand am facut masteratul de astronomie si mecanica fluidelor in Cluj am avut onoarea sa asist la cursurile de cosmologie ale d-lui Ureche unde ni s-a predat minunatul volum 2, mentionat mai sus.

Cartile mentionate au fost publicate prin anii 80 parca si din pacate nu s-au mai reeditat (din cate stiu eu) si de aceea va fi foarte greu sa le gasesti pe la anticariate. Poate ai noroc la vre-o biblioteca.

Daca nu le gasesti atunci iti recomand alte carti de astronomie pentru amatori scrise de dl. Chis si de dl. Pal.

La adresa

http://www.astronomy.ro/index.php?did=700&cid=400

gasesti cateva publicatii internationale de astronomie sau similare. Nu te vor ajuta prea mult daca esti chiar la inceput cu materia, insa ca referinta sunt bune.

Da-ne un feed-back ca sa stim cum evoluezi Wink
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Aug 2005 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului: sal
Raspunde cu citat (quote)

OK, nu sunt chiar un guru in ceea ce priveste astronomia, insa cred ca daca o sa ai o puternica baza in fizica(mecanica, termodinamica, optica, fizica nucleara) atunci nu o sa ai probleme cu astronomia.

Exista numeroase manuale de astronomie, asa de multe, incat le-am uitat pe toate care le-am citit. In general, toate se refera la acelasi lucru - astronomia, fenomene astronomice, corpuri ceresti si alte chestii asemanatoare. Singura diferenta este, poate in modul in care sunt explicate toate lucrurile enumerate mai sus(desigur, aceasta depinde de autor). Ceva este sigur - tot ce se petrece in Univers este guvernat de legile fizicii.

Asa ca iti recomand sa citesti prima carte de astronomie care-ti cade sub mana, apoi pe a doua samd, iar comparand explicatii date de autor, sa-ti faci o parere generala despre lucrurile cu care se ocupa astronomia.
Sus
myan
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2005
Mesaje: 4



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Aug 2005 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului: salut tuturor
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am terminat de citit doua carti fantastice
- "Ce este universul" -Cecil Folescu
- " Cartea astronomului amator" - Ioan Todoran
Aceste carti personal cred ca reprezinta un ghid excelent in cunoasterea universului din toate punctele de vedere, studiat in termeni accesibili pentru fiecare dintre noi. le am gasit la un anticariat....daca aveti sa mi recomandati vreo carte dar care sa merite va rog sa nu ezitati...va saluta pe toti Calin Razz
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 22 Aug 2005 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului: hey
Raspunde cu citat (quote)

"Gaurile Negre" de Kitty Ferguson
- cunostinte generale.
-nu necesita mate.
-autorul(de fapt ea) a fost muzician si de curand s-a ocupat de astronomie, asa ca poate sa-ti explice mai pe inteles care-i treaba cu gaurile negre.

Eu am citit-o nu demult. Nu este o capodopera, insa expune mai pe inteles chestiile de baza.
Sus
myan
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2005
Mesaje: 4



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Aug 2005 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului: multumesc mult pt recomandare
Raspunde cu citat (quote)

Iti multumesc mult pt sfatul tau ! Cu siguranta voi cauta cartea peste tot si o voi cumpara.Am observat ca esti un membru de baza in acest forum caci ai multe mesaje in care ai scris idei foarte interesante..ma bazez pe gusturile tale...mai mult de atat domeniul gaurilor negre m a atras intotdeauna..mai ales proprietatile spatiului Schwartzchild..<deformarea timpului si alte schimbari bizare ale spatiului> ...curand dupa ce voi termina cartea iti voi spune parerea mea....pe curand Myan<Calin>
_________________
salut tuturor!! sunt myan noul vostru friend Astronomia este viata mea , mai ales observatiile astronomice.!!!
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Aug 2005 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 03 Sep 2005 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: sal
Raspunde cu citat (quote)

Roman a scris:
OK, nu sunt chiar un guru in ceea ce priveste astronomia, insa cred ca daca o sa ai o puternica baza in fizica(mecanica, termodinamica, optica, fizica nucleara) atunci nu o sa ai probleme cu astronomia.


Permite-mi sa te contrazic la chestia asta. Depinde foarte mult in ce stadiu vrei sa ajungi cu astronomia. Daca vrei sa fii astronom amator, in opinia mea, poti foarte bine sa nu ai cunostinte solide in domeniile enumerate mai sus. Cunosc majoritatea astronomilor amatori romani si pot sa va zic ca probabil 70% nu indeplinesc conditia expusa mai sus. De asemena destul de multi astronomi amatori au urmat licee sau facultati umaniste.
Asa ca pentru a fi un bun astronom amator e nevoie de pasiune pentru cer, de perseverenta si daruire. Nu facem astronomie de amatori pentru a revolutiona stiinta.. O facem pentru a ne simti noi bine, pentru a ajuta astronomii profesionisti care nu au vreme sa observe absolut tot ce trebuie observat, o facem pentru a putea impartasi si altora frumusetile cerului.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Sep 2005 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului: aha
Raspunde cu citat (quote)

Ok, recunosc ca nu trebuie multa fizica pt a construi un telescop sau a face observatii, insa vroiam sa spun ca pentru a intelege ce se intampla intr-adevar in interiorul unui quasar sau unei gauri negre, sau pt a lamuri unele chestiuni pe care le citeste in carti, myan va trebui sa apeleze la fizica(in unele cazuri). Nu spun ca fizica este ceva obligatoriu pt a deveni astronom. In fine, alegerea ii apartine lui myan. El va alege ceea ce-i place fie acestea observatii practice sau calcule teoretice.

PS: ai scris
Citat:
Sunt student la Facultatea de Fizica a Universitatii din Bucuresti, specializarea Fizica Nucleara, Particule Elementare si Astrofizica in anul IV.


Recunoaste ca odata ce pasesti pe aceasta cale, nu te multumesti doar cu observatii, vrei sa afli mai mult.
Sus
myan
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2005
Mesaje: 4



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Sep 2005 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Amice din pacate am cautat autoarea Kitty Ferguson in tot Iasul dar nu e de gasit..asta e..oricum o sa o mai caut....am mai privit mesajele din forum..stii ca pe de o parte Alex are dreptate...astronomia trebuie traita in primul rand ....pentru mine matematica sau fizica ....de fapt acele relatii foarte abstracte carora nu le fac fata umbresc frumusetea astronomiei...astronomia are la baza observatiile astronomice chiar si cu ochiul liber...cred ca asta este adevarata astronomie..desigur ca fara cateva cunostinte de baza nu poti evoula...pe curand Calin
_________________
salut tuturor!! sunt myan noul vostru friend Astronomia este viata mea , mai ales observatiile astronomice.!!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact