Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu. Sunteti de acord? Justificati...
Da
7%
 7%  [ 8 ]
Nu
86%
 86%  [ 91 ]
Mi-e egal
5%
 5%  [ 6 ]
Voturi totale : 105

Autor Mesaj
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 13 Aug 2006 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu chiar in momentul de fata fac acest lucru. Nu pot sa ma las de scoala pentru a invata alte lucruri, trebuie sa le fac in acelasi timp...noroc cu internetul si cu omenii interesati care creeaza cercuri.

Intotdeauna am avut o activitate in afara de scoala. Pentru ca eu vreau sa invat cat mai multe lucruri frumoase si pentru ca scoala nu prea ne invata lucrurile aceste trebuie sa te interesezi si sa le inveti in alta parte.

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2006 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>> armando

Nu pot decit sa te felicit! Si sa te incurajez sa ai cat mai multe experiente de felul asta, ca sa potzi suplini cu succes ceea ce -din pacate- scoala nu mai poate oferi.

Fii atent- ti-o spun din experietna- ca mai tirziu multe lucruri vor fi mai simple daca se vor baza pe pasiunile de acum...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 16 Aug 2006 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si partea cu profilurile real si uman este aiurea gandita. La filologie, din clasa a 11-a se renunta la unele materii reale cum ar fi matematica, fizica, chimia si se introduc altele umane. Pe cand noi la mate-info si intr-a 11-a continuam cu romana, istorie, 2 limbi straine (cand ar putea sa fie una singura). Ar fi putut sa ne scoata aceste materii si sa introduca unele reale, printre care si astronomia.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2006 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce-o fi aia "profil uman"?

Fiecare liceu ar trebui sa fie obligat sa aiba o serie de materii/ore -"de cultura generala" -nu mai mult de 20% din total, in timp ce restul ar trebui sa fie simplu la alegerea conducerii liceului respectiv.

Pe baza a ce decide onor ministerul cate ore trebuie shi de care?


Eu studii de piata muncii nu am vazut nicidata, nici analize asupra conformaaarii materiilor cu cererea de munca.

In timpul asta se cheltuie milioane de euro cu...consultanta PHARE- unde nishte incompetenti notorii, dar cu CV-uri luuungi, sfatuiesc pe toata lumea de ce ar fi mai bine sa se studieze integralele din a 11-a in loc de-a 12-a.

S-au schimbat programele de ametzesti. Nu mai vorbesc de structura anului scolar...

Dar nimic nu s-a facut pentru ca modul de predare shi materiile sa fie mai adaptate pietei shi mult mai flexibile.

Cu sau fara astronomie, tot ne tampim proprii copiii...
Sus
omicroncz
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iun 2006
Mesaje: 6




MesajTrimis: 20 Aug 2006 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

atata timp cat inca mai sunt (din fericire) elevi care intr-adevar doresc sa invete o anumita materie, ministerul ar trebui sa faca tot posibilul sa salveze macar aceasta mica parte dintre ei si nu sa ofere posibilitatea majoritati de a-si extinde "molima" dezinteresului fata de stiinta si cultura.De multe ori (aproape mereu) se intampla ca un elev care vrea sa inteleaga ceva din ceea ce i se preda (sau nu Smile ) sa nu poata sa faca acest lucru datorita colegilor care pur si simplu nu vor altceva decat sa stea degeaba .In acest caz-cel putin la mine in liceu- profesorii se conformeaza si stau si ei degeaba, uneori barfind cu elevii ce mai face profesorulX sau elevul y si in cazul acesta totul este cum se poate de bine.De ceea cred ca cea mai buna solutie este aceea ca fiecare elev dornic sa invete sa poata lua parte la ore de curs la o anumita materie alaturi de altii care de asemenea sunt dornici sa invete materia respectiva.Astfel profesorii ar fi realmente solicitati de catre elevii dornici sa invete si "plictisul" probabil ca n.ar mai aparea nici la acestia. Daca romanii adopta din occident multe (daca nu toate) partile negative sau nu ale societatilor dezvoltate, de ce nu am putea adopta si in invatamant partile bune?
Si vizavi de gradul de informare al oamenilor despre astronomie va pot da un exemplu mai mult sau mai putin amuzant.Un profesor de fizica din liceu dupa ce m-am dus la olimpiada de astronomie , ca sa am carti pentru a invata (pentru ca am observat ca majoritatea profesorilor nu se intereseaza de dorinta elevului de a invata materia pe care o preda decat dupa ce participa la vreun concurs , examen sau olimpiada---bineinteles exista ce-i drept si exceptii si pe aceia ii consider cu adevarat profesori)mi-a imprumutat o carte de astrologie:) .De asemenea colegii mei habar n-au "ce.i aia astronomie" presupunand ca se ocupa de horoscop sau cei mai "inteligenti" confunda cu termenul de astronom cu acela de cosmonaut. Oare Romania chiar nu are nevoie de oameni cu un bagaj minim de cultura generala ? Se pare ca in genere nu--totusi impresia mea este ca acele persoane care sunt acum la conducerea statului (sau cele mai multe) au un dispret profund fata de stiintele exacte .
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote]Un profesor de fizica din liceu dupa ce m-am dus la olimpiada de astronomie , ca sa am carti pentru a invata (pentru ca am observat ca majoritatea profesorilor nu se intereseaza de dorinta elevului de a invata materia pe care o preda decat dupa ce participa la vreun concurs , examen sau olimpiada---bineinteles exista ce-i drept si exceptii si pe aceia ii consider cu adevarat profesori)mi-a imprumutat o carte de astrologie:) [/quote]


Shocked JALNIC
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CU DIPLOMATIE, spuneti profesorilor si parintilor ce doriti... altfel ne plingem degeaba unii altora...

Nimeni n-a luat bataie ca- vorbit... Laughing Laughing Laughing
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sica a scris:
Citat:
Un profesor de fizica din liceu dupa ce m-am dus la olimpiada de astronomie , ca sa am carti pentru a invata (pentru ca am observat ca majoritatea profesorilor nu se intereseaza de dorinta elevului de a invata materia pe care o preda decat dupa ce participa la vreun concurs , examen sau olimpiada---bineinteles exista ce-i drept si exceptii si pe aceia ii consider cu adevarat profesori)mi-a imprumutat o carte de astrologie:)



Shocked JALNIC


Wink Rolling Eyes Surprised Laughing macar ai fii putut invata din cartea asta, ce sta in carti de joc Razz

Dar nu va faceti cap, ca profesorii/invatatorii sant peste tot la fel. La liceul unde am eu o grupa scolara de astronomie, tot nu se anvata astronomia, char daca pe acoperis acestor liceu este o cupola astronomica de 5m marime. Acolo sant si destule telescoape (intre timp).
Din anul 1998 am loat eu legatura cu scoala si le-am oferat sa fac eu o data pe saptamana cu elevii care vor, astronomie. De acel timp merge grupa astronomica fiecare saptamana.
Incepand cu un telescop ep o montura fara guidaj, avem acum deja 3 telescoape, 3 monturi, un telescop solar PST, diferite acesorii, oculari Pentax, DSRL Canon EOS 350 D, CCD Cam StarlighXpress MX5C si asa mai departe.
Afara de primul telescop cu montura (Zeiss Cassegrain cu montura paralactca Ib) totul s-a cumparat de grupa. Asta nu in fel de dat sau loat banii de la scolari, dar noi cu grupa facem fiecare an o Starparty. La aceasta Starparty noi invitam multi vanzatori si ei platesc pentru locul care noi le dam lor, sa poate vnde sau sa arate telescoape si tot ce aduc ei. Mai departe intra vizitatori si ei platesc intrare, plus ca mai mananca si mai bea pe acolo ceva, unde noi tot facem afacere. Asa putem platii toate costurile pentru astronomia noastra scolara. Fara aceste finante, nu aveam posibilitate a cumpara ceva, ca scoala nu are bani (si asta in Germania).
Ce vreu sa zic cu povestea asta este, ca sigur este bine sa fie undeva o institutie care ne da nouo ceva, dar daca nu este posibil, sa incercam noi cu idei si lucru, a face rost de finante pentru a face astronomia.
Aici va dau un link de la acele Starpartys sa vedeti si voi, ce facem noi din anul 2001 deja a 6ea oara.

http://www.geocities.com/ath_astro_hueckelhoven/ATHhaupt.html
puteti vedea fiecare Starpary incepand cu anul 2002 ca de la anul 2001 am pierdut sursele.

Aici un link de o emisiune TV unde se vede ultima Starpary a noastra din 2006 (prenultimul care vorbeste, sant eu Cool )
http://www.hs-tv.de/archives/001613.php?dsl=1','video','600','470');

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144


Ultima modificare efectuata de catre HoO_Germany la 22 Aug 2006 22:17, modificat de 1 data in total
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, dar parintii trebuie sa fie interesati, macar..
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Sigur, dar parintii trebuie sa fie interesati, macar..


pentru ce? Copii se duc la scoala.
Nici la noi nu sant parintii scolarilor din grupa mea, interesati la astronomie.
Ce trebue, este cineva care poate da aceste aspecte la copii, chiar daca nu exista prof/invatator.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

parintii ocupa timpul liber cu meditatii ca elevii sa ia examenele... Crying or Very sad
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 20 Aug 2006 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa initiativa ta Robert!
De fapt de asta e nevoie si in Romania, de initiativa. Exista cativa oameni care au initiativa in domeniul astronomiei si la in Romania, dar sunt prea putini.
Toti avem o idee despre ce s-ar putea face pentru ca astronomia sa fie populariizata, intrebarea este : Cine face ceva? Putini.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2006 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://stardate.org/teachers/plans/plan.php?lp_id=20

uite macar atit sa faca ministerul educatiei...

in loc de milioane de euro pe consultanta de 2 bani....
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Aug 2006 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, MINISTERUL este vinovat aici. Rolul nostru, dacă vrem să facem ceva, este să ne adunăm și să facem grevă așa cum este posibil pentru că numai mulțimea atrage atenția. Problema este că nu suntem suficienți pentru așa ceva, deci trebuie să ne mulțumim cu inerția sistemului.
Vreau să-l felicit aici, alături de stelaru, pe ARMANDO pentru modul cum abordează viața, pentru soluția pe care a găsit-o pentru a compensa MARILE lipsuri ale școlii.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Aug 2006 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca NASA s-ar fi tinut de promisiune sa trimita oamenii pe Marte si sa construiasca baze selenare, poate ca am fi studiat si noi la scoala astronomia.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact