Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225026
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu. Sunteti de acord? Justificati...
Da
7%
 7%  [ 8 ]
Nu
86%
 86%  [ 91 ]
Mi-e egal
5%
 5%  [ 6 ]
Voturi totale : 105

Autor Mesaj
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 14 Sep 2005 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, se pare ca ti-ai facut alegerea.
1-0 pt Alex. Confused

Pe site o sa gasesti informatii despre perseide 2005 - este.. de fapt a fost tabara de observatii astronomice SARM de anul acesta.
Alte informatii despre diferite evenimente organizate de SARM afli pe pagina lor. Arrow

Good luck.
Stick around.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Feb 2006 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Am votat si eu impotriva "scoaterii" astronomiei din grila de materii de la liceu. Totusi nu cred ca impactul ar fi fost prea mare in randul elevilor. Stim cu totii cum se preda in liceele din Romania. Sunt destul de putini profesorii care doresc cu adevarat sa le insufle "dragostea" fata de o stiinta elevilor lor. Probabil astronomia ar fi fost privita de catre elevi ca o alta "Fizica". Sper din toata inima sa ma insel. Oricum parerea mea este ca un impact mult mai mare l-ar avea un club de astronomie care sa le ofere posibilitatea tuturor "curiosilor" sa priveasca cerul printr-un instrument, sa vorbeasca cu un impatimit al astronomiei, sa intre in contact cu universul astronomiei. Sunt sigur ca efectul ar fi mult mai puternic.
Cred ca, pe langa ingrijorarea referitoare la scoaterea astronomiei din programa scolara, ar trebui sa ne gandim ce se poate face pentru a avea mai multe cluburi de astronomie la noi in tara, un cadru organizat ( de ex. acolo unde exista cativa astronomi amatori). De ce in alte tari se poate? De ce in unele orase din Romania exista astfel de cluburi si in altele nu? Este oare vital ca ele sa functioneze pe langa un planetariu sau un observator?
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 18 Feb 2006 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, un club de astronomie in fiecare oras sau cel putin in orasele mari, nu ar fi rau. Daca ar exista suficienti astronomi amatori sau persoane interesate si cu initiativa, acest lucru ar fi posibil.

Totusi, in zilele noastre Internetul ofera o alternativa, unind astronomi amatori din toata lumea. Iata ca avem la noi pe forum nu doar persoane interesate de astronomie (si aici nu ma refer doar la observatii astronomice) din Romania ci si din alte tari.

Intorcandu-ne la tema discutiei curente, adica scoaterea astronomiei din programa de liceu, as fi curios cine a votat -pentru- si care ar fi justificarea acestuia.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Feb 2006 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lovitura sub centura - sica a scris:
Probabil astronomia ar fi fost privita de catre elevi ca o alta "Fizica".


Stii, se pare ca ai dreptate. Am discutat despre "noi", astia cu astronomia, minoritarii si am uitat de majoritate.

De ce in unele orase exista cluburi si in altele nu? Pai nu are cine sa le infiinteze. Si daca ar avea cineva posibilitatea, nu ar mai fi motivat(sau invers). Luminile si felinarele, neoanele "next door" diminueaza stralucirea stelelor, deaceea ridicam tot mai rar privirea spre cer. Nu se mai viseaza in secolul XXI.
Trist...

Popularizarea astronomiei - solutia la problema ta. Cum? evenimente, concursuri(preferabil cu premii Cool ), conferinte, observatii - si nu doar lucruri care tin de astronomie, ci de spatiu in general.

Cum

saitul www.rosa.ro a scris:
Romania este a treia dintre fostele tari INTERCOSMOS care obtine statutul de Stat European Cooperant al Agentiei Spatiale Europene (ESA), dupa Cehia si Ungaria.


tinerii romani au usile deschise la numeroase programe spatiale derulate de esa. Depinde acum de profesori(babacii aia care se cred atotstiutori) participarea acestora(multe proiecte necesita prezenta unui prof universitar in echipa). Pff. Nu stiu ce sa mai zic. Este 22 00 si mi-e somn de mor(vin de la meditatie la mate si am capul ... patrat).


Ultima modificare efectuata de catre Roman la 18 Feb 2006 23:09, modificat de 1 data in total
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Feb 2006 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oricum, link la niste proiecte educationale derulate de esa sau nasa le gasiti in sectiunea educatie. Pe viitor planuim sa creeam o pagina in portal dedicata programelor spatiale educationale.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred in rezolvari punctuale.

Invatamintul romanesc se prabuseste inca din 1989 9ma shi mir ca mai are unde se prabushi... Wink Laughing ).

Principalele cauze (IMAO):
a) rigiditatea programelor (toatre liceele shi chiar facultatile !!! trebuie sa se conformeze unor priograme rigide, cu amterii si subiecte de mult depashite sau stupide)
b) lipsa de interes a profesorilor, legate shi de grija zilei de manie, in special din cauza existentei unui numar exagerat de ore, care conduce la un nuamr exagerat dfe profesori shi- evident la scaderea salariului per bucata profesor..
c) inexistenta "educatiei prion hobby"- fie el filatelie, fotografie, modelism sau... astronomie, cauzata de lipsa de timp a parintilor shi de prabushirea sistemlor nationale de tip cvercuri de pionieri, inca neinlocuite de oferta privata

Solutia:
a) reducerea la 10% a continutului obligatoriu al programelor- restul si-l face fiecare liceu shi fiecare facultate cum vrea -astfel raspunde cereerilor sociale shii... se rezxolva shi chestia cyu studiul astronomiei, pentru ca daca e cerere, unit de invatatmint pot raspunde la ea (acum NU pot! Din cauza ca legea INTERZICE infiintarea unui curs de astronomie la o facutlate care nu-i de mate sau geo...)
b) reducerea programei, scotind din ea acel balast de peste 75% (gen teoria multimilor in clasa a IV-a, zoologia superincarcata a calsei a VI-a etc.) - se reduce nuamrul de rpofesori, sunt mai bine paltiti, mai mult iinteres, adica se pot si DIVERSIFICA! (acum NU pot, deoarece UNDE ar rpeda un prof de astronomie???!)
c) refacerea traditiilor cercurilor scolare, revitalizarea interventiei stastului in politica de INFRASTRUCTURA pentru tienret -gen case de cultura, unde insa sa fie gazduiti ofertanti de servicii de hobby PRIVATI- in acest fel scad costurile de infiitnare a unor sercuri private (grevate acum de chirii mari), se incurajeaza initaitiva privata in doemniu- cresterea concurentei duce al diversificare (pentru mishcarea firmei din zone clasice de cocnurenta acerba in zone de nisha -precum ASTRONOMIA, unde chiar daca profitul e mai mic, se evita concurenta, care aaltfel ar ridica riscul, fara a creste ptoentialul profit- asta impiedica dezvotlarea afacerii...).

Iaca-asha s-ar dezvolta shi astronomia.

Ca altfel, daca o bagi in progframa doar, nu va mi fi decit inca una din disciplinele alea la care tre sa iei note mari... ca sa iei examenul... chiar daca respectivele cunostuite nu-ti folosesc la nimic in viata...

Shi te-au facut shi sa-ti pierzi tienretea degeaba...

Libertatea initiativei si libertatea idnividuala- chiar daca suna pompos asha- sunt cele care ar duce la revitalizarea astronomiei in RO. Deocamdata, cu un invatamint scolastic shi dogamtic, nu mai lansam noi o racheta nici din FGerentari in Rahova, darmite de pe pamint la luna...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2006 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba tu cam stii cate ceva! Le cam ai. Esti sigur ca ai lucrat la guvern? Al Romaniei? Ma mir ca eu pe-acolo am vazut numa' talambi. Vorba e cine te-asculta? Si daca tot te-asculta, pricepe ceva?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai lucrez la Guvern...

Cred ca deja m-a ascultat cineva. Tu.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un picut necinstit sa faci un asemenea sondaj pe un forum de... astronomie.

dar, OK.
am votat pentru, evident, si iata de ce:
- Astronomia este atractiva pentru copii. Eu sunt eleva, fac parte dintr-un cerc de astronomie si stiu asta.
- Faptul ca este atractiva face sa-i si cointereseze.
- apoi:
* Astronomia de pozitie presupune (relativ) multa matematica.
* Instrumentele presupun optica (si ce minunatie, sa-ti faci singur un telescop!!!).
* Astrofizica presupune termodinamica, mecanica, electricitate, magnetism, plasma, fotometrie.... o intelegere serioasa a fizicii in ansamblul ei.
* Cosmologia... nu mai vorbim. Cand incepi sa povestesti cum devine, in TRS, Universul plat la viteze egale cu c din cauza contractiei distantelor pe directia de miscare, sa-i vedeti pe cei mici cum fac ochisorii mari.
* Mai greu daca se ajunge la nucleosinteza sau aparitia vietii pe alte planete.

Imaginati-va ca valoare educativa are astronomia, avand in vedere cele ce am spus mai sus. Sa inveti matematici, fizica, chimie, fie si nitica biologie si antropologie de placere, ca sa poti face astronomie!!!!


In privinta spuselor d-lui Stelaru, ma abtin. Sunteti un visator incorigibil. Ganditi-va numai ce industrie reprezinta editarea de manuale!!!!!!!!! nu va dati seama ca astia care profita dupa asa ceva sunt in stare sa muste? Pai, e vilisoara lor de la... si contuletul lor de oameni saraci din... .
Ce reducere de programe?
De ce s-au schimbat si se tot schimba manualele si programele? Pai e societate de consum, nu? de ce sa faci un manual bun si gata, daca poti sa faci unul in fiecare an? Ca-l si vinzi.
Seamana cu chestia gropilor: de ce sa fac o sosea ca lumea, ca sa nu mai am ce munci la anu'? Las' sa am ce astupa...

In privinta profesorilor, da. Repet: mentorul meu, doctor in stiinte, preda la 3 scoli prin jurul orasului... de ce? Eu cred ca e prea cu coloana ca sa duca unde trebuie ce trebuie. Dar se ocupa si de cercul nostru si are timp sa mai raspunda si la intrebari ticnite Very Happy .

Nu programele sau lejeritatea lor fac scoala, ci oamenii.
Gasiti DASCALI cu care sa faceti treaba si va fi facuta. Fie si din pasiune.
Daca e si stimulare materiala, cu atat mai mult. Dar cred ca e mai important mediul. Daca aveam numai 3 profi asa, la clasa, aveam Nobelul deja.
Vad si eu ca sunt babalaci atotstiutori, d-le stelaru. Poate de-asta sunt si asa agresiva fata de ce-care-stiu-totul. Very Happy E o reactie negativa, nu? un feed-back...

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 11 Aug 2006 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS. Sa nu ma spuneti, ca-mi rupe urechile. Si gratis. Very Happy
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2006 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>lucia

Da, stiu de povestea cu manualele...
Care ..."manuale"?!!

Compara pe oricare din ele cu cele din Europa de Vest (ca sa nu zic de USA). Manualele reflecta ( Wink Laughing ) programa + limba de lemn + acumularea raminerii in urma a celor care le scriu.

Situatia este mult mai grava decit pare asha- la o dsicutie libera pe forum.

Acet forum numara 200 de membri -m-am uitat pe lista- cel mult 1/4 pun un numar semnificativ de posturi.

Si pe alte forumuri de acest tip (hobby avansat- sa zicem) situatia e similara.

Domeniii intregi de specializare au disparut. Cei mai multi tineri vor sa fie SALARIATI-nicidecum sa deschida o afacere. Din 100 de persoane cu care am de-a face, 50 ma intreaba de slujbe la stat, 40 de intrare in politica, 9 de fonduri europene shi unu (!) de deschiderea unei afaceri.

Bun, introducem astronomia in liceu- cu 2 ore saptaminal chiar. Ei shi ce? Ce crezi ca va fi? La cati din elevi le vor desena parintii sistemul solar? Cati vor copia referate la astronomie de pe referate.ro?

Sistemul nostru de invatamint e putred. Nu poti avea un cadavru cu un ficat sanatos ( Wink Laughing ).

Institutia e mai importanta decit oamenii. Speram degeaba ca profesorii-ca oameni, vor suplini ceea ce invatamintul nu reuseste. GEniile abia dca sunt 1% din populatie. Ce ne face sa credem ca vor fi 10% din profesori???!!!

Zici de vile din manuale. Ai dreptate- e rau. Dar nu ar fi inca grav daca manualele ar fi bune. Nu sunt. Dar asta nu e de la coruptie, ci de la incultura, incompetanta shi incapacitatea celor care le scriu. Adica, ar putea sa tot schimbe manuale bune. Ce rost are sa tot schimbe manuale proaste?

Eshti un om extraordinar -rar cineva sa-shi bata capul cu asemenea lucruri. Vei fi un bun astronom-sunt convins.

Iti doresc sa ai puterea asta de a te descurca singura cu ce vrei toata viata.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 12 Aug 2006 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da... pana la urma, ce se imtampla?
- scoala nu poate urmari schimbarile societatii asa incat nu mai poate oferi nimic marii majoritati (nu ma refer la copii care au avantajul unei familii care sa-i orienteze)
- ca rezultat, oamenii-si pierd ...(nu gasesc termenul potrivit)... credinta ca scoala ii poate ajuta.
- intervine dezinteresul si se transmite profesorilor.
- bucla se inchide (tot pomeneam de feed-back).

Cum se iese din asa ceva ???????

PS1. Cum sa nu-mi bat capul? m-as bucura sa n-o mai fac. Dar sunt prea neastamparata.

PS2. M-am uitat si eu pe lista (abia acum...) stiam ca sunt aproape 200 de membri si chiar spuneam ca sunt foarte putini. Abia acum am vazut ca e mult mai rau. Pai, cred ca cei care au 0 mesaje (si sunt atat de multi!) au sters-o deja. sa-i rugam sa mai dea si ei din butoane, daca mai sunt... Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2006 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
Nu programele sau lejeritatea lor fac scoala, ci oamenii. Gasiti DASCALI cu care sa faceti treaba si va fi facuta. Fie si din pasiune.

Din pacate aici Lucia gresesti si trebuie sa ti-o spun pentru ca poate vreodata vei ajunge intr-un loc de decizie.
Un sistem prost poate sa distruga oameni buni. Citeste cu atentie propunerile lui stelaru. Omul asta stie, se vede ca l-a preocupat si s-a uitat cum e pe la altii. Sistemul american de invatamant nu merge mai bine pentru ca au ajuns oamenii potriviti in pozitiile potrivite. Oamenii potriviti au ajuns in pozitiile potrivite pentru ca sistemul american e pus la punct. Iar am ajuns la cauzalitate bat-o s-o bata.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 13 Aug 2006 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer eu a-s vrea sa nu ne mai umple capul cu toate prostiile...sunt materii care pur si simplu nu ma intereseaza....daca nu ma intereseaza de ce ma obligi sa invat?...este o prostie...copilului trebuie sa ii dai orizontul alegerii...sa faca ce ii place...daca nu face ce ii place face totul de mantuiala...sau numai ca este obligat de cineva nu pune pic de suflet....Am ajuns f rau...din simplu motiv ca sunt prea multe ore in plus...in loc sa ne bazam pe orele importante...ne baga in cap toate prostiile.
Cat despre astronomie?...am discutat cu f multi din scoala mea si nu numai: copiii din ziua de astazi nici nu stiu ce este astronomia cu adevarat. probabil daca ar stii i-ar interesa si pe ei nu?...

Chiar de curand am ramas socat!Am vorbit cu un elev de clasa a -9a de varsta mea si ii spuneam de perside,omul ma intrebat : "ce trebuie sa vezi?"....deci nici macar nu stia cum arata un meteor...Este tragic...

Trebuie sa ne revenim...nu trebuie sa invatam cu frica gandindu-ne ca daca nu invatam nu avem o viata buna sau cam asa ceva....trebuie sa invatam pentru ca ne place si vrem.

Have a good life Razz

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2006 01:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>armando

Eu am fost nevoit sa-mi aplicregula 90%-90%... Wink Laughing

Adica m-am caznit sa uit 90% din ce scoala m-a invatat shi sa invat singur 90% din ce-mi trebuie....

Ash vrea din tot sufletul ca **** din actualul sistem de invatamint sa nu te oblige shi pe tine la aceeashi soarta...

Eu itzi tzi pumnii...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact