Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
album_pic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Supernova SN 2011FE


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele variabile

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3996



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 10 Sep 2011 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta, la 21:40 RDT, am vazut o singura chestie: supernova SN 2011FE... Doar cu luneta 70/500 mm la 83x (ocular UWA 6 mm, AFoV 66 grade), aparea evident, cu vedere directa, formand baza de circa 15' (1/3 din TFoV) a unui triunghi aproximativ isoscel cu o stea de magnitudine 9.1 (catalogul Tycho), iar celalalt varf fiind o stea de 8.1. Laturile egale aveau o marime de circa 23' (1/2 din TFoV). Din galaxia M101 n-am vazut nici urma de nebulozitate, nici macar nucleul.

Am facut si-o estimare de magnitudine folosind 2 stele aflate in acelasi camp vizual cu supernova: TYC 3852-468-1 cu magnitudinea de catalog 9.1 si TYC 3852-274-1 cu 10.4. Evaluarea a fost [9.1] 6 [SN] 4 [10.4], rezultand pentru SN 2011FE magnitudinea 9.88.

Am iesit special pentru a vedea supernova din M101 si acum stau si-mi dau seama ca numai cu o lunetica de 70 mm, am vazut o stea care a explodat in urma cu vreo 21 milioane de ani intr-o alta galaxie... Shocked
Vorba poetului: "Vedi Napoli e poi muori" sau mai potrivit "Vedi supernova e poi muori"...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Sep 2011 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari ''amico mio'' pentru observatie!Impresionant!
Dar ''meglio vivere per sempre,e anche vivere benne!"
Ciao a tutti,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Peavy
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Apr 2010
Mesaje: 190



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Sep 2011 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius, foarte interesanta observatia ta! Ai vazut supernova pe cer negru sau din oras? O sa incerc si eu dar cu becurile astea de aici, nu stiu...
_________________
Celestron NexStar 6SE
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Sep 2011 01:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am observat si eu in seara asta cu newtonianul de 200mm supernova SN2011FE. Identificarea a fost dificila deoarece cu tot cu GOTO nu am vazut nici urma de M101. Ulterior am identificat campul stelar folosindu-ma de o fotografie facuta de mine cu cateva zile inainte.
@Peavy merge si din oras...
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3996



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 11 Sep 2011 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din oras am vazut-o si eu, ce-i drept nu se compara cu orasele mari. Frecvent cerul este de magnitudinea 4.5 - 4.7 cu ochiul liber si ajung cu binoclul 15x70 la stele de magnitudine 10.5 usor la zenit. Aseara cred c-as fi vazut supernova si cu binoclul, dar Luna deja incepuse sa deranjeze binisor.

Pentru a o observa, cel mai bine e imediat dupa sfarsitul crepusculului astronomic, in jur de 21:20 ora de vara in perioada asta. M101 e inca sus pe cer, altitudine 40 grade, iar Luna e ceva mai jos. Azi am gasit si la AAVSO posibilitatea de a genera harti precise la diferite campuri vizuale cu ajutorul carora e simplu de identificat supernova.

Mircea Pteancu a scris:
Dar ''meglio vivere per sempre,e anche vivere benne!"
Corect! Wink
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3996



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 11 Sep 2011 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez 3 harti cu FoV de 12 grade (pana la magnitudinea 8.5), 3 grade (10.5) si 1 grad (12.5). Sint mai mult decat suficiente pentru a identifica supernova. Hartile sint orientate normal, N sus si E la stanga.


SN2011FE-12grade.png
 Descriere:
SN 2011FE
FoV 12 grade
Magnitudine limita 8.5
 Marime fisier:  25.2 kb
 Vizualizat:  de 9076 ori

SN2011FE-12grade.png



SN2011FE-03grade.png
 Descriere:
SN 2011FE
FoV 3 grade
Magnitudine limita 10.5
 Marime fisier:  23.42 kb
 Vizualizat:  de 9076 ori

SN2011FE-03grade.png



SN2011FE-01grade.png
 Descriere:
SN 2011FE
FoV 1 grad
Magnitudine limita 12.5
 Marime fisier:  24.79 kb
 Vizualizat:  de 9076 ori

SN2011FE-01grade.png


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2011 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare natiune astronomica
Am incercat si aseara sa vad supernova SN2011fe dar am reusit abia asta-seara.Am folosit pentru identificarea zonei supernovei binoclul meu Sakura 9x60mm.
Conditiile de asta-seara,Luni 12 Septembrie 22h TLR, au fost de-a dreptul adverse,Luna Plina,nori subtiri dar extinsi,nebulozitate atmosferica.
Pentru observatie am folosit dobsonianul de 125mm F/7 intai cu ocularul Plossl de 31mm pentru 28x si apoi la 87x cu ocular Plossl Astroscopic de 10mm.
La 87x am vazut supernova SN2011fe la locatia aratata de MariusP in harta AAVSO 5263dcl.
Si daca la insistentele domnului Scurtu am inceput sa observ variabile,am facut si aici urmatoarea evaluare de stralucire:

stea 9.1 / 4 / supernova / 6 / stea necunoscuta

In campul vizual am vazut patru stele:steaua de 8.1 mv fiind cea mai stralucitoare,apoi steaua de 9.1mv ( fiind si ea mai stralucitoare ca supernova ),supernova SN 2011fe,(inchizand un unghi ceva mai mic de 90 grade cu cea de 9.1mv),si steaua necunoscuta aflata la Sud-Vest de cea de 9,1mv la o treime din distanta dintre stelele 8.1mv/9.1mv.
Fiind o stea de magnitudine necunoscuta ,nu pot sa exprim asadar magnitudinea supernovei.
Ma poate ajuta cineva ,va rog?
Sunt fericit ca am vazut si eu aceasta supernova care a izbucnit in galaxia M101 acum 21 milioane de ani.
Pamantul era in plina era geologica a neozoicului,in care neogenul aniversa deja primul sau milion de ani cand faclia lui SN2011fe a iluminat indepartata galaxie.
''Vedi supernova e puoi...''. Sublim!
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3996



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 13 Sep 2011 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
stea 9.1 / 4 / supernova / 6 / stea necunoscuta
...
Fiind o stea de magnitudine necunoscuta ,nu pot sa exprim asadar magnitudinea supernovei.
Ma poate ajuta cineva ,va rog?

Steaua "necunoscuta" este TYC 3852-78-1 cu magnitudinea vizuala de 10.5. Deci, supernova avea aseara magnitudinea de 9.7, conform estimarii tale!

Felicitari, Mircea, pentru reusita si sper sa ramana la stralucire mare si dupa ce n-o sa mai deranjeze Luna. Poate se va vedea si ceva nebulozitate din galaxia M101...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2011 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stapane,robul tau Mircea iti multumeste!

Multumesc si sper sa vad si eu ceva ,vreodata,din M101,acuma ca am ''tocit'' locatia in care se afla.
Si ar fi fain sa mai vedem un timp si supernova.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2011 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din Bucureti imi ete greu sa depistez M101, dar sa mai trag sperante sa vad si supernova. Am inteles ca se poate vedea si din orsele puternic poluate luminos, dar nu trag sperante mari. O sa incerc mai tarziu si eventual o imortalizare pe senzorul aparatului foto. Apropos, sa incerce cineva mai experimentat de pe forum sa fotografieze M101, zilele aste savedem si noi Very Happy

Cer senin si spor la vnatoare.....de stele

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3996



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 13 Sep 2011 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Apropos, sa incerce cineva mai experimentat de pe forum sa fotografieze M101, zilele aste sa vedem si noi Very Happy

Pai n-ai vazut topicul asta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=7807 ?
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2011 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci, nu vazusem Very Happy Nu stiu daca o sa-mi iasa ceva ca nu am nici montura motorizata ci doar o azimutala Crying or Very sad
_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Sep 2011 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marti noaptea,13/14 Septembrie,in jurul orei 21h30min TLR am re-observat supernova SN2011fe.Intai am folosit Dobsonianul de 125mm F/7 la G=87x /Plossl Astroscopic f=10mm.Am vazut intradevar cinci stele in camp,si anume stelele de 8.1mv,de 9.1mv,de 10.5mv si de 11.3mv,si, desigur, supernova.Steaua de 11.3 mv era vizibila dar nu as putea spune ca era usor de sesizat.A trebuit sa o caut si sa o observ cu o anumita dificultate.
Am facut estimarea de stralucire de mai jos,folosind tot stelele de 9.1 mv si de 10.5 mv drept stele de comparatie:

(9.1) 3 (SN) 7 (10.5)

Rezultatul este nitel surprinzator deoarece arata o magnitudine de 9.52 mv pentru supernova,ori credeam ca ea este deja pe ramura descendenta.

Partea interesanta a serii insa abia apoi a urmat,doarece am folosit luneta de 60x700mm in incercarea de a observa supernova din M101.

Am utilizat intai marirea de 24x obtinuta cu un ocular Plossl Sirius de 25mm,cu luneta in modul direct de observare ,fara diagonala.M-a incantat campul larg de 2 grade diametru oferit de aceasta combinatie cu care nu a fost greu sa gasesc zona supernovei.Apoi am marit puterea la 70x cu ocularul Plossl Astroscopic de 10mm.Mai ales daca am mentinut stelele de 8.1 mv si pe cea de 9.1 mv spre marginea campului,supernova a fost vizibila fara efort in centrul campului vizual.In schimb,dintre cele doua stele de comparatie mentionate ,numai cea de 10.5mv a fost vizibila ,la limita de detectabilitate.Si aceasta doar pozitionand steaua nordica de 8.1mv inafara campului vizual,pentru a aduce steaua de comparatie de 10.5 mv pe axa optica si pentru a reduce iluminarea totala din campul vizual.
Deci am reusit,supernova SN2011fe era vizibila in lunetele de 60mm in seara zilei de 13 Septembrie.
(Dar nu si in binoclul de 10x50mm).
Atasez o poza cu luneta pregatita pentru modul direct de observare,fara diagonala.Atunci cand altitudinea obiectelor observate nu este mare,imi place sa folosesc acest mod arhaic de observare.De altfel modul ST este larg raspandit printre astronomii amatori japonezi.
In poza luneta apare armata cu unul din ocularele militare naziste de tip Kellner de 38mm focal.
Mircea



DSC00274.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  35.88 kb
 Vizualizat:  de 8763 ori

DSC00274.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3996



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Sep 2011 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 21:35 ora de vara am vazut supernova SN 2011FE cu binoclul 15x70 usor, cu vedere directa. Tot cu vedere directa s-a vazut cu ceva dificultate steaua de 10.3 de la Est de supernova, suficient pentru a o putea folosi la o estimare de magnitudine.

Deci, am folosit steaua de 9.1 de la Vest, cea de 9.3 de mai la Nord de 8.1, steaua de 10.3 specificata mai sus si inca o stea de 9.5 nemarcata pe harta AAVSO (e intre 8.1 si 10.1):

[9.1] 6 [SN] 4 [10.3] => SN = 9.88
[9.3] 6 [SN] 4 [10.3] => SN = 9.9
[9.5] 5 [SN] 5 [10.3] => SN = 9.9

Cred ca magnitudinea rezultata de 9.9 este foarte apropiata de magnitudinea vizuala reala a supernovei din momentul acesta.

P.S.
O rugaminte pentru Laurentiu: daca este oportuna, se poate face separarea postarilor despre observarea supernovei intr-un topic nou, tot aici la Observatii astronomice?

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Sep 2011 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

felicitari dl. @MariusP pentru observatia prin binoclu. eu am gasit destul de usor adineaori supernova folosind hartile dvs cu ed80 la 28x.


IMG_1372s.jpg
 Descriere:
observatii la SN2011FE cu ed80
 Marime fisier:  59.57 kb
 Vizualizat:  de 8705 ori

IMG_1372s.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele variabile Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact