Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M1_06-01-23.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Schite, si tehnici de desen astronomic


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Jimmy2016
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2016
Mesaje: 81

Motto: "Nu privi in jos..ridica-ti fruntea, ochii si inima catre Cer!"

Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 26 Mar 2016 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Schite, si tehnici de desen astronomic
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o metoda (nu imi apartine) de a schita diferite obiecte observate, si mai apoi de a avea o amintire frumoasa.
E nevoie de o bucatica de hartie, un creion, o estompa de carton si foaia de desen.
Pe bucatica de hartie se coloreaza o mica suprafata cu creionul atat de mult incat grafitul sa ramana pulbere pe suprafata.
Cu creionul se puncteaza pe foaia de desen stelele principale, iar in cazul nebuloaselor sau galaxiilor se ia cu estompa grafit de pe bucatica de hartie, si se contureaza forma acestora (mai inchisa la culoare in zonele luminate, si mai deschisa catre margini).
In exemplul de mai jos am incercat sa schitez in modul acesta nebuloasa din Orion.
Dupa ce am terminat schita, aceasta se fotografiaza sau scaneaza, iar poza se editeaza in orice editor cu functia "invert colours". Dupa ce am inversat culorile, folosim functia "black and white", pentru a evita orice nuanta de culoare alta decat alb si negru. Astfel, obtinem o imaine frumoasa, o schita pe care sa o salvam ca amintire a observatiilor noastre astronomice.
Va astept cu postari ale schitelor voastre si ale metodelor de schitare folosite.
Numai bine. Smile



materiale.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  680.71 kb
 Vizualizat:  de 11710 ori

materiale.jpg



desen crop.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  363.33 kb
 Vizualizat:  de 11710 ori

desen crop.jpg



nebuloasa edit invert colours.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  321.03 kb
 Vizualizat:  de 11710 ori

nebuloasa edit invert colours.jpg



_________________
Refr: Bresser Skylux 70/700; Astrolon 60/700AZ
Binocluri: Celestron 10-30x50; Omegon 10x25.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 26 Mar 2016 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In domeniul asta metodele sunt multe si unele presupun destul de multa migala. Am debutat si eu cu cateva sketchuri, sunt pe topicul ce am vazut aseara, cateva pagini mai in urma. Eu am cateva creioane speciale pt desen, cu duritate variabila a minei precum si gradatii diferite de negru. Pur si simplu desenez iar estompa mea este degetul aratator si cateodata radiera;) Este o metoda cea mai simpla cu putinta, dar prin exercitiu cred ca se poate ajunge departe.

In orice caz ma bucur ca esti interesat de asa ceva, o sa ti urmaresc sketchurile si o sa incerc sa mai adaug si eu;)

Succes!

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2016 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O idee buna de estompa: se gasesc la DM niste buretei pentru machiaj care sunt foarte densi si merg umeziti putin.
Ceva de genul asta:
http://manie.ro/wp-content/uploads/2009/04...j-dm-1.jpg

sau
http://2.bp.blogspot.com/-6oSE4zGy1mE/VRm-...o-mini.JPG
Sus
Jimmy2016
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2016
Mesaje: 81

Motto: "Nu privi in jos..ridica-ti fruntea, ochii si inima catre Cer!"

Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 26 Mar 2016 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Ovidiu M. Succes si tie. Smile
Iar, in legatura cu estompele, sunt o multime de variante, pentru mine asta e cea mai buna, cartonul acela in forma de creion. Iti permite si o usoara manevrare, sunt mai precise, si le gasesti la orice magazin de papetarie la un pret mic. Wink

_________________
Refr: Bresser Skylux 70/700; Astrolon 60/700AZ
Binocluri: Celestron 10-30x50; Omegon 10x25.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mar 2016 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jimmy2016

Multumim pentru sfaturi si felicitari pentru desen.

Eu nu am talent la desenul artistic (si nici auz muzical nu am ) asa se explica faptul ca am devenit inginer...
In hobbyul nostru astronomic daca nu ai talent la desen nu inseamna totusi sa nu desenezi ceea ce vezi (ma rog , sa incerci...).
Important este sa ne straduim sa reprezentam cat mai fidel - pe hartie sau in format electronic -imaginile vazute cu ochiul liber , cu binoclul sau prin telescop , respectand distantele ,proportiile , pozitiile reciproce , rapoartele de luminozitate, culorile ,daca este posibil, ale obiectelor din campul vizual.
Despre transmiterea prin desenul astronomic a sentimentului pe care ti-l trezeste imaginea vazuta... ei , pentru asta trebuie talent nativ si cultivat.
Ferice de voi ,cei dotati cu asa ceva !
Noua , celorlalti , ne ramane exercitiul vointei , aplecarea spre detaliu la inregistrarea pentru ''posteritate'' a observatiilor noastre.
Incurajez pe toti astronomii amatori sa tina jurnale de observatii si ,cat mai des sa faca schite ,desene , crochiuri sau cum s-or fi numind.
Aceste adnotari,aceste schite -fie ele si stangace - sunt tot ceea ce mai ramane , sunt cenusa ce incalzeste inima strivita de ani si aminteste de pasiunea arzatoare pentru cerul instelat.

Voi urmari cu placere acest topic , multumesc colegilor Jimmy2016 si Catalin MT pentru ideia excelenta si voi incerca sa contribui si eu cu modestele mele incercari grafice.
In spiritul a ceea ce am scris mai inainte ,am cautat in jurnalul de observatii .
Cea mai veche schita a mea este cea facuta la 22 Februarie 1990 .
Am observat atunci pe Jupiter prin luneta din lentila de ochelari 32 mm x 1000mm la o marire de 40x /ocular Huygens de microscop 10x /25mm.
Al doilea desen astronomic l-am facut la 27 Mai 1990 prin luneta din lentile de ochelari ,diafragmata la 15mm ,cu filtru verde de sudura electrica la G=40x/H25mm.
Iar la 17 Iunie al aceluiasi an , am observat stelele duble Zeta Lyrae , Beta Cygni -Albireo si Omicron Cygni , cu luneta diafragmata la 25mm ,la G=40x / H25mm.
(Deja zburdam cu paleta de desen in mana , cu basca pe-o ureche si cu fular de matase la gat prin Parnasul artelor astronomice ! Razz )

Acestea sunt observatii vechi , le prezint ca sa si zambim un pic si sa incurajam toti colegii sa posteze schitele lor chiar daca nu sunt semnate de Michelangelo !

Acum as dori sa adaug si niscaiva valente artistice desenelor mele asa ca va rog sa veniti cu sfaturi si sugestii cat de multe si pentru care va multumesc cu anticipatie.

Toate cele bune , Mircea



Jupiter L25mm.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  192.36 kb
 Vizualizat:  de 11598 ori

Jupiter L25mm.PNG



Soarele L25mm 25.05.1990.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  556.52 kb
 Vizualizat:  de 11598 ori

Soarele L25mm 25.05.1990.PNG



Zeta Lyrae L25mm.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  920.74 kb
 Vizualizat:  de 11598 ori

Zeta Lyrae L25mm.PNG



Albireo L25mm.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.44 MB
 Vizualizat:  de 11598 ori

Albireo L25mm.PNG



Omicron Cygni L25mm.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  973.66 kb
 Vizualizat:  de 11598 ori

Omicron Cygni L25mm.PNG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Jimmy2016
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2016
Mesaje: 81

Motto: "Nu privi in jos..ridica-ti fruntea, ochii si inima catre Cer!"

Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 26 Mar 2016 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dl Mircea, si multumesc pt completarile frumoase. Smile Si pentru desene, care au o mare valoare cel putin prin prisma timpului care a trecut peste ele.
Aveti mare dreptate, e important sa tinem jurnale de observatii completate cu schite, fie ele si stangace, fiindca desi desenam doar un punct si o umbra in jurul lui, desenul acela de fiecare data ne va aduce aminte ce am vazut, si de fiecare data ne va duce acolo, si, in plus, atunci cand schitezi ceva, esti atent la detalii care poate doar privind ti-ar fi scapat. Iata, de ce vad eu importanta schitarea, si o sa ma straduiesc ca la fiecare observatie sa vin in completare cu cate un desen. Smile

_________________
Refr: Bresser Skylux 70/700; Astrolon 60/700AZ
Binocluri: Celestron 10-30x50; Omegon 10x25.
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 372

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2016 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa schite/desen in grafit se poate folosi pastelul alb, gel alb si carton negru. Pt. desen/schita la DSO si Luna mi se pare un mediu foarte bun. Se elimina pasii de inversare a culorii imaginii. Smile Ca exemplu un pastel desenat anul trecut cu Rupes Recta.


DSC_0631.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  202 kb
 Vizualizat:  de 11516 ori

DSC_0631.JPG



_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon


Ultima modificare efectuata de catre Catalin M. T. la 28 Mar 2016 21:19, modificat de 1 data in total
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 28 Mar 2016 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos, foarte frumos...felicitari pt realizare!
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 372

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 28 Mar 2016 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci de apreciere Ovidiu! Smile
_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
Jimmy2016
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Feb 2016
Mesaje: 81

Motto: "Nu privi in jos..ridica-ti fruntea, ochii si inima catre Cer!"

Localitate: Alba Iulia

MesajTrimis: 28 Mar 2016 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Esti talentat, foarte frumos desenul Wink
Si cu atat mai mult te apreciez cu cat ai reusit tehnica pastelului, care mi se pare un mediu greu de lucrat cu el, acuma depinde, ca sunt mai multe tipuri, cele uleioase, si cele cum avut eu, tip creta, care sunt sfaramicioase si greu de fixat pe foaia de desen, si au nevoie ca la sfarsitul desenului sa pulverizezi pe foaie un strat de fixativ (sunt fixative speciale pt pastel, dar merge si cu fixativ de par) ca sa ramana peste timp si sa nu se stearga.
E o foarte buna metoda, dar, trebuie sa stapanesti tehnica. Ceea ce tu o faci, si te felicit. Smile

_________________
Refr: Bresser Skylux 70/700; Astrolon 60/700AZ
Binocluri: Celestron 10-30x50; Omegon 10x25.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Mar 2016 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista si creioane pastel, care sunt mai usor de utilizat decat batoanele. Pe piata noastra sunt astfel de creioane facute de firmele Derwent, Conte a Paris, si Koh-I-Noor. Cat despre estompe, exista si aici mai multe tipuri, unele mai dure, altele mai moi. Eu le prefer pe cele mai moi, de la Derwent. Oricum, desi se poate folosi si degetul, acesta are dezavantajul ca grasimea din pielea umana va face ca hartia sa nu mai retina bine pigmentul. In plus, nu are precizia unei estompe bune, si nici nu poti sa desenezi cu degetul cum se poate face cu estompa.
_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Mar 2016 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, est clar ca in schite unde este aglomarare informationala, precum cea de mai sus, nu se poate folosi doar degetul.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 372

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 29 Mar 2016 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Jimmy2016! Am folosit creioane pastel cretate Derwent, poti controla mai bine detaliile. Nu folosesc lac fixativ ca imi face desenul translucid, le infoliez numai. Poate pe hartie alba nu se se vede diferenta, dar pe carton negru aproape ca mi le sterge fixativul. Confused
_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Sep 2017 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Salut, ma bucur ca iti plac desenele mele de "la ocular"
Da, asa cum ai zis tu le fac. Cand sunt "la ocular" fac o schita detaliata intr-un carnetel, cat mai exacta cu ce vad; Folosesc o lumina rosie pentru a imi ramane pupilele dilatate; Langa desen notez vestul, ora, data, instrumentul, precizari referitoare la calitatea cerului, impresii referitoare la obiectul observat etc. Apoi acasa aceasta schita o trec pe curat cu mare atentie pe o coala A4 pe care o scanez si o fac apoi negativ. Dupa ce termin desenul, coala A4 o pun intr-o folie transparenta de plastic pentru a nu se intinde grafitul, atunci cand rasfoiesc desenele indosariate astfel.
ustensile folosite: carnetel, lanterna lumina rosie, coala A4, creion 8B, creion HB, creion H2, doua estompe, guma plastica, radiera si... multa rabdare Wink

Nu am colaborat cu nici o revista, desenele fiind o placere personala.


raspuns la mesajul lui Starchaser de pe topicul
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=15

Starchaser a scris:
Tudore, Tudore...

De ce nu ai spus că mai prelucrezi ”schițele” și în photoshop? Shocked Am văzut marginea blurre-ată (pentru a simula vizualizarea în telescop) și diferitele nuanțe de gri date stelelor pentru a crea spațialitatea sau adâncirea în fundal. Apropo de fundal. Ce culoare folosești la acest layer? Dark blue sau te duci spre gri? Mai modifici forma stelelor în photoshop sau le lași așa cum ți-au ieșit din vârful de ”cremene”?

Hmm...încă mai ai mici ”secrete” pe care tebuie să descopăr. Wink

P.S: Și eu care credeam că faci ”negativ” și gata ”desenul la ocular” Laughing


Pai normal ca atunci cand fac negativul il procesez cu soft (in Lightroom si in FastStone) Daca as pune direct negativul, n-ar avea fundalul asa, cum bine ai remarcat, ar fi mai gri si mai luminos. Dar modificarile pe care le fac negativului sunt generale (expunere, contrast), nu aplic nici o masca, layer. Pana si marginea inegrita "ca de ocular" e facuta cu ustensila de vignietare din Lightroom. Stelele sau nebulozitatile sunt asa ca din "cremene" neatinse de soft. Alte efecte pe care le aplic imaginii intregi, tot intr-un mod rapid sunt: Filtru de zgomot de imagine pentru a disparea textura hartiei, dar cu atentie sa nu dispara si stelele palide. Apoi mai maresc contrastul printr-un "black" pronuntat si un "white" "ridicat". La sfarsit mai astup eventualele urme de praf ca sa nu devina stele. Apoi imaginii rezultate ii adaug informatia scrisa in FastStoneView. Toata procesarea negativului dureaza circa 2-3 minute cu tot cu scris. Desenul propriu zis (pozitivul) poate dura mai multe minute in functie de complexitate



m31 31 110.jpg
 Descriere:
negativ inainte de procesare
 Marime fisier:  717.51 kb
 Vizualizat:  de 10052 ori

m31 31 110.jpg



m31 31 110.jpg
 Descriere:
negativ dupa procesare
 Marime fisier:  73.1 kb
 Vizualizat:  de 10051 ori

m31 31 110.jpg




Ultima modificare efectuata tudor la 13 Sep 2017 10:08, modificat de 2 ori in total
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 13 Sep 2017 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Tudor!

Uite mă pun pe downloadat soft-urile. Laughing
Sper doar să mă pot apropia de desenele tale. Rolling Eyes

Stiu că sunt ”desenatori” care aplică o ”mască” (layer) și peste stelele desenate pun stele facute cu o ”pensulă” mică și cu diferite noanțe de gri pentru a da spațialitate. La final sterg stelele desenate cu grafit rămânând doar alea de photoshop. La background aplică un darkblue pentru a scoate în evidență nebuloasele și folosesc ”clone tool” la marginile nebuloasei pentru a o estomba cumva în fundal.
În fine aici cred că depinde de desenator Despre asta vorbeam:

https://www.youtube.com/watch?v=nOyxaZXGfwc
https://www.youtube.com/watch?v=ZhymZsiT7Dc
https://www.youtube.com/watch?v=NNogeS2QTPs

_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact