Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224686
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 61, 62, 63 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Oct 2017 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, acum vad unde este greseala,in prima imagine de mai sus ,cu NGC 663. Din neatentie si graba am scris gresit numele roiului, M 103 in loc de NGC 663.
Chestia este ca, tocmai de ieri si pana acum nu am mai intrat pe forum, altfel as fi observat si reparat greseala,acum e prea tarziu, nu mai pot, nu-mi mai da voie sa reeditez mesajul,sa pot repara greseala, pentru ca au trecut cele 24 ore in care puteam face lucrul acesta.

Multumesc pentru atentionare @ theogon ,i-mi cer scuze pentru greseala strecurata in desene.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 28 Oct 2017 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observații Iulian, felicitări și pentru schițe, iar pentru inadvertențe, care sunt câteodată inerente, trebuie puțină atenție atât la observații, cât și la redactarea lor.
Am citit comentariile voastre în special ale d-lui Pteancu și ale lui Milan cu deosebită plăcere.

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Oct 2017 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon

Multumim frumos pentru aprecieri , toate cele bune ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Oct 2017 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faine schitele, felicitar! Ma gandeam eu ca M103 nu arata asa detailat nici in dob8 la marire mare Razz dar am facut si eu greseli destule cand am scris despre una si alta. Face parte din pericolele profesiei. Imi plac schitele tale, sunt foarte aproape de poze reale.

As vrea sa va spun despre aventura mea cu singura stea variabila pe care am putut sa o observ in cariera. Razz E vorba de U Sagitta. M-am uitat pe lista, asta era steaua cea mai atractiva, cu vreo 3 magnitudini diferenta, si 3 zile intre variatii. (Dar nu a scris cat tine variatia). E chiar langa Coathanger, usor de gasit. M-am uitat o data, ok, face un triunghi cu doua alte stele, dintre care una slaba, una asa si asa, si U fiind cea mai tare. Ok, ma uit si cealalta seara. Tot asa sunt. Ok, si a treia zi am noroc cu cerul, hai sa vedem variatia! Nimic, acelasi lucru. Sad

Dupa aceea ma mai uit la alte lucruri, dar revin in cate o seara si la U Sge. Nici o schimbare. Pana cand, peste vreo doua saptamani, din greseala imi mai amintesc o data. Hai sa vedem, totusi... Ma uit, si chiar, a scazut, era cam de aceeasi magnitudine cu cea de-a doua stea ca putere din triunghi! Nah bravo. Mie nu mi se parea o diferenta foarte mare. Dar a fost o experienta interesanta.

Este cineva care s-a mai uitat la stele variabile, si imi poate da ceva sugestii la ce sa ma uit, cand, si la ce sa ma astept? Adica asa, din propria experienta, ca am citit si eu despre ele, dar era altceva cand ma uitam...

_________________
Engage! Wink
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Oct 2017 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Este cineva care s-a mai uitat la stele variabile, si imi poate da ceva sugestii la ce sa ma uit, cand, si la ce sa ma astept? Adica asa, din propria experienta, ca am citit si eu despre ele, dar era altceva cand ma uitam...

Citeste subiectele din categoria Stele variabile... Wink
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Oct 2017 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

U Sagitta (U Sge) este o stea dubla care eclipseaza (Algol-type binary).
Durata eclipsei principale este relativ mica (17%) din perioada de 3.38 zile.
Asta inseamna cateva ore pentru a vedea minimul si este usor de scapat, mai ales cand pica in timpul zilei. Wink



4944_78_68.jpg
 Descriere:
https://www.astronomyclub.xyz/variable-stars/using-binoculars-for-vso.html
 Marime fisier:  5.47 kb
 Vizualizat:  de 3855 ori

4944_78_68.jpg


Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Oct 2017 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica 17% din durata de trei zile? Intreb pt. ca nu stiu. Si sper sa raspundeti, daca puteti, pasnici, fara rautati, si apreciati intrebarea, aratati ce stiti voi, nu ce nu stiu eu. Smile Si eu am incercat sa ajut pe toti de pe forum, cum am stiut.

@Marius: stiu threadurile, dar e greu sa extrag de acolo informatii utile, e mult de citit, de aceea v-am intrebat direct. Adica daca puteti sa imi sugerati vreo 3-4 pentru aceasta perioada, de pe la Andromeda pana la orizontul de sud, ca mai nord nu vad de bloc. Smile Ati putea sa imi dati, scurt si la subiect: "Bai, uite-te la Miu Niu Ceti 22, intr-o zi si peste inca trei zile, si vezi ca doua magnitudini s-au dus."

Scuze daca jignesc pe cineva cu aceste intrebari, si ca nu citesc multe threaduri, cam de atata am timp. Dar cum e forum, m-am gandit ca nu e rau sa intreb.

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Oct 2017 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Asa este , intotdeauna ai fost un partener de discutii foarte amabil si asa sa si ramai , vezi bine ca lumea ti-a dus dorul pe aici !
Nici vorba sa superi pe cineva cu intrebarile dar asa-i la noi , la intrebarile practice nu se inghesuie lumea sa raspunda.
Pana una-alta , eu iti sugerez singura stea variabila pentru care am si facut estimari de luminozitate si anume steaua variabila Mira / Omicron Ceti.

Dar nu o cauta pe situl AAVSO , s-a ''umflat fasolea'' si in aia.
E cea mai veche stea variabila cunoscuta dar ce sa vezi , serverul AAVSO raspunde '' Omicron Ceti nu figureaza in baza noastra de date'' iar Mira Ceti cu atat mai putin.

Noa , atunci sa le mai trimita cineva observatii de stele variabile cand o voi face eu...
Acuma caut postul unde am anuntat aparitia numarului jubiliar de 100 de ani al revistei lor ...ca sa-l sterg.
Nici serverul meu nu mai cunoaste av....ce ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Oct 2017 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@milanpicard:
Da, e 17% din 3 zile, dar la magnitudinea minima sta doar 2 ore, restul e cat coboara si urca.

@Mircea Pteancu:
Denumirile sunt "OMI CET" sau "MIRA"

WebObs Search Results Showing 97,025 observations for omi Cet from 2335 observers
https://www.aavso.org/apps/webobs/results/..._types=all

P.S.
Aceasta remarca este chiar neavenita: "Si sper sa raspundeti, daca puteti, pasnici, fara rautati, si apreciati intrebarea, aratati ce stiti voi, nu ce nu stiu eu."
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Noi 2017 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru ajutor dar mi-a pierit cheful de variabile.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Noi 2017 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi, baieti. Vedeti, cam atata timp am eu, acum am intrat de prima data de atunci. La Mira Ceti m-am uitat o data, dar parca ii trebuie peste 200 de zile la ciclu... nu?
Am vazut de Betelgeuse, ca in doua saptamani perde din magnitudine.. si ca il pot compara cu celelalte: cu Rigel, cand e full, si cu cealalta stea de jos, cand e de cea mai mica magnitudine. Am sa incerc asta, cateodata dimineata e senin, si ma mai scol sa ma duc la veceu Very Happy (scuze) si ma mai uit un minut pe cer. :)Pe Algol l-a observat cineva la variatii? Tot "highly recommended" vine, la cate trei zile... Dar e imbarligat cu variabilele astea, daca dupa cum spuneti, stau cateva ore si revin... cum spuneti voi... daca e ziua.. sau nu la 10 seara, ci la 4 dimineata.. pierzi tot.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Noi 2017 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Milan pentru debutul in domeniul stelelor variabile. Smile Sunt interesante,mai ales unele dintre ele ,ca Mira Ceti (Omicron Ceti), Algol (Beta Persei) si altele.
Mira Ceti are o perioada de 331,9 zile pe ciclu. Ce am observat la aceasta stea este faptul ca cresterea stralucirii stelei este mai rapida decat descresterea stralucirii acesteia,avand asa numitul "rising time" (timp rasaritului) de 38 % din perioada totala de 331,9 zile adica stralucirea creste in circa 126 zile iar in restul de aproape 206 zile stralucirea descreste pana la valoarea minima. Sunt multe alte stele care au aceasta caracteristica ca cea a lui Mira Ceti (adica de tip Mira, mai sunt numite si Miride sau lung periodice) si au de obicei notatia R sau S,uneori si T, ex. R Leonis, R Leporis etc.
Algol este o stea variabila cu eclipsa sau binara cu eclipsa,la care stralucirea scade periodic,insa minimele dureaza relativ putin,cam 14% din perioada de 2,8673 zile a stelei,adica 9,6 ore dureaza eclipsa (minima), 4,8 ore descresterea si inca 4,8 ore cresterea stralucirii stelei Algol. Eu am observat de cateva ori minimile la steaua Algol , poti vedea un raport de observatii de al meu a stelei Algol de pe 12 noiembrie 2016 ora 00:16, la sectiunea Incepatori :
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=720
La steaua Betelgeuse perioada este foarte mare,de 2335 zile adica 6,4 ani din ce stiu. De obicei nu prea fac observatii asupra ei,dar daca stralucirea incepe sa scada o sa dau mai multa atentie si acestei stele.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Noi 2017 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta vremea a fost mai "ingaduitoare" cu mine Laughing ,fiind numai ceva nori trecatori si intre ei un cer negru limpede,dar nu pentru mult timp. Smile
Am observat cateva obiecte DSO mai luminoase cu telescopul reflector de 114mm si ocularul de 20mm la 45x,printre care galaxiile M 31 si M 32 din Andromeda,dar galaxia M 110 am omis-o din greseala,neobservand-o si pe ea. Mr. Green
Am trecut mai jos,la galaxia M33,unde am mai revazut nebuloasa NGC 604,aceasta vazandu-se destul de greu la 45x.
Am observat apoi,roiul deschis M 34 ,precum si Roiul Dublu din Perseu,apoi am trecut si prin constelatia Cygnus care se lasa tot mai jos spre orizontul vestic, unde am vazut roiul deschis M 29,cu forma aceea de patrulater si roiul NGC 6910 (acel roi cu 2 stele stralucitoare si un sirag de 5 stele slabe intre ele), am vizitat si constelatia Lacerta ,unde am vazut "nestematele" roiuri NGC 7243,cu numeroase stele si un asterism triunghiular din cateva stele mai stralucitoare si mai ales NGC 7209,cu si mai multe stele relativ slab vizibile,fiind mai intins decat NGC 7243.
Am terminat sesiunea de observatii cu nebuloasa planetara M 27 Dumbbell, roiul globular M 71 si roiul deschis Cr 339 din constelatia Sagitta precum si cu nebuloasa planetara M 57 din Lyra. Cel mai mult mi-au placut nebuloasele planetare M 27 si M 57 din zona aceasta, dar si roiul Cr 339 este frumos si interesant. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Noi 2017 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain, Iulian. Mersi si de informatii despre variabile. Acum vanez Algol, inca nu am prins-o la alta magnitudine decat "full". Cum in aceasta perioada nu am timp sa fac observatii, nu prea am ce sa scriu. Dar acum incerc sa imi iau un smartphone, pe care sper sa pun ceva soft ca Stellarium, sa nu mai fac atatea schite cu pixul ca nu mai am timp. Voi stiti de ceva bun, care are si stele HD... pt asterisme, si tot tacamul de targeturi pentru 8dob?
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2401



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Noi 2017 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu sa observ un minim al stelei Algol, pe 10 Noiembrie,dar vremea a fost foarte nasoala, numai ceata si nori au fost atunci. Smile
Insa aseara am avut parte de conditii foarte bune; cer curat, atmosfera relativ calda si uscata,impiedicand aparitia condensului si un seeing acceptabil. Smile Am profitat din plin de aceasta ocazie si am iesit inca de pe la ora 18 la observatii cu telescopul de 114mm si cateva oculare; RK 20mm, Plossl 9mm si un nou ocular construit din piese recuperate,ce are o dist. focala de 23mm si un camp aparent generos de 63 grade. Smile
Primele tinte au fost in constelatia Cygnus : roiurile deschise din preajma stelei Sadr (gamma Cyg),adica NGC 6910, M29 ,Cr 419 ,pe urma mai departe am observat roiul IC 4996,acel roi foarte micut,situat intr-un colt al asterismului acela de forma constelatiei Orion, ca un fel de "Little Orion",roiul avand trei stele foarte apropiate intre ele ,amestecate cu cateva stele foarte slab vizibile. Apoi am trecut in constelatia Sagitta unde am observat roiul globular M71,la care in viziune periferica am putut discerne cateva stele individuale, am trecut si in constelatia vecina, Vulpecula , unde am observat nebuloasa planetara M27, la care se vedea ceva detalii grosiere, numai cu vedere periferica.
Mai tarziu ,spre miezul noptii , am observat marea nebuloasa M42 din Orion,mai ales cu ocularul de 23mm si camp aparent de 63 grade. Se vedea destul de extinsa , avand doua mustati, una relativ dreapta spre vest si una spre est, curbata inspre sud. In general nebuloasa M42 avea aspectul unei pasari cu aripile intinse. Foarte frumos. Very Happy
Mai sus am observat, cu acelasi ocular montat la telescopul de 114mm, zona Centurii lui Orion, cu cele trei stele , Alnitak ,Alnilan si Mintaka si in jurul lor o multime de stele relativ slabe. Smile
Am observat si roiul Cr 69 cu steaua Meissa (lambda Ori) si inca doua stele de magnitudini similare ,inconjurate de mai multe stele slabe,apoi si nebuloasa M78 din Orion,care se prezenta ca un obiect cetos foarte greu vizibil ce inconjura doua stele slabe.
Am vizitat si consteletia Gemini, unde am observat roiul M35, cu numeroase stele ,fiind relativ mare si intins ,iar langa el si roiul NGC 2158 ca un obiect cetos foarte greu vizibil,asa de slabe si numeroase sunt stelele ce compun acest roi.
Apoi am trecut si pe la nebuloasa planetara NGC 2392 Eskimo Nebula ,la care aseara am zarit si o stea in centru, ca la nebuloasa Blinking Planetary din Cygnus,mai ales la grosismente mari . Smile
Am mai observat in constelatia Auriga cele trei roiuri deschise M36 care are relativ putine stele dar este cel mai vizibil dintre cele trei roiuri, M37 care are cele mai numeroase stele si M38 care este cel mai mare si intins roi din cele trei.
Am mai observat si galaxiile din Andromeda , M31 ,M32 si M110 care se vedeau destul de bine chiar si M110, galaxia M33 din Triangulum ,la care am observat nebuloasa NGC 604,aceasta vazandu-se relativ greu,mai mult la 100x cu ocularul Plossl 9mm, apoi galaxia M74 din Pisces,care se observa foarte greu,mai mult la 45x si la 100x si am terminat cu galaxiile M81 si M82 din Ursa Major,care se vedeau usor ambele, M81 cu aspect oval cu centrul luminos si M82 cu forma alungita.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 61, 62, 63 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 62 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact