Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
39.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2017 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Nu-ti fa probleme , tu ai spus corect ceea ce ai spus , nu facem polemica , fiecare ne bazam pe sursele la indemana , pe experienta proprie si a altor observatori.
Stellarium ,si alte surse , indica o pozitie mult indepartata de Tau CnM pentru nebuloasa Sh 20310.
Si care ,dupa cum vedem la o privire mai atenta , nici nu are asociata o magnitudine vizuala sau stralucire de suprafata.
De asta ziceam eu ca''semnele nu sunt bune'' deoarece lipsa unei magnitudini vizuale inseamna ca nu prea este vazuta,nu-i asa ?

Discutia este interesanta , este politicoasa si ,dupa parerea si propunerea mea , ar trebui sa duca in final fie la confirmarea observatiei fie la respingerea ei.
Atat mesajul colegului ''nobody'' cat si Kevin Jardine pe situl sau, ne-au dat o idee despre cat de urias si complex este sistemul vazut pe directia lui Tau CnM.
Mie imi plac teribil asemenea discutii prin care obtin macar umbra unei intelegeri a unui colt din Univers.
O intelegere care astfel capata un sens fizic, oarecum tridimensional.

IDSA spune ceva despre Ced95 ,te rog ?

La noi ploua ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Mar 2017 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu scrie de Ced, desi in alte locuri, de ex. Seagull Nebula, scrie care parte e Ced asta sau ala, si ca se vede mai bine. Dar si pe prima ta poza din Galaxymap, si in IDSA, si in Stellarium Sh 2 310 este cam in acelasi loc, in vecinatatea VY CMa, si nu langa Tau. Ma rog, si VY e langa Tau, nah, zic ca nu asa aproape. Si cum zici tu, faptul ca nu sunt multe informatii pe net inseamna ca nu prea este observabil pt. amatori. Cum spune si IDSA. Si Stellarium, pt ca te duce acolo, dar nu iti pune x-ul pe obiect. Eu tot ma mir de unde ai scos tu sa incerci sa observi aceasta nebuloasa. Smile Eu zic ca a fost faina discutia asta, macar am mai adunat informatii despre aceasta pare a Caii Lactee, dar ca la Polarissima Borealis: sa nu ne obosim prea mult sa incercam sa o vedem. Smile Atatea lucruri sunt pe cer care sunt mult mai frumoase si mai accesibile.

De ex: ieri am avut doua sesiuni: cea de la 7.20 la 8 seara a fost cam naspa: in Perseus nu am putut vedea roiurile din H400 pt. ca era coltul balconului, oricum am icercat... Intre timp am pierdut un Iridium flare si doi sateliti artificiali pt. ca tot incercam si am uitat de timp... Insa am vazut asterismul de la piciorul din fata la Perseus: Al J02340+4002. Da, asa se numeste Smile Dar e frumos, mare, cu stele luminoase, si in drum spre el am observat galaxia NGC 1023, vazuta inainte si in Dob5.

As vrea sa recomand aceasta galaxie tuturor, pt. ca e luminoasa si se vede si in instrumente mai mici. La mine cerul a fost groaznic, si tot s-a vazut in dob8. Cu dob5 am vazut-o anul trecut, cu viziune periferica, dar frumusel era, Mircea, e cu dedicatie pt. tine. Smile E doar la doua FOV-uri de ultima stea din primul picior al lui Perseus. Merita vazuta.

AM cautat sirul de stele din care face parte Struve 533 si O Struve 81, intre Perseus si Auriga, pt. ca la un FOV este Northern Trifid. Nu se vedea, din cauza cerului, dar dublele au fost frumoase. Am mai cautat steaua de carbon Y Per, tot slaba si portocalie deschisa.

Dar am iesit si la 10, pt. ca cerul a devenit mai bun, si aveam o rafuiala cu H400 din Puppis si Pyxis. Au ramas patru roiuri deschise in Puppis, cele mai joase. Am avut o pagina de FOV-uri, pt. ca singurul mod de a vedea asa jos e sa numeri stelele si FOV-urile sa ajungi unde trebuie. La vreo 4 FOV-uri mai jos de steaua de sus a Puppis e NGC 2527, care s-a vazut inca frumusel, maricel. CU doua FOV-uri mai jos 2489 deja era printre arbori, abia am vazut o licarire. La un FOV mai spre dreapta NGC 2533 se vedea mai bine, desi nu era H400. Dar tot minuscul, cam cat o nebuloasa planetara, doar ceva gri... cum am zis: multe stele minuscule laolalta par a fi o nebuloasa. Smile

SI mai jos! NGC 2567 era un delfinas de pata gri, cu vedere periferica se vedeau si stelutele. In acelasi FOC inca doua NGC-uri minuscule: 2580 si 2571. Fara desen nu le-as fi gasit nici daca depindea viata mea de asta. IN Pyxis am intrat deja si la 2 FOV-uri ultimul roi, 2627, tot asa. Ma gandesc ca daca as fi la ecuator si ar fi exact in mijlocul cerului, ar fi superbe. Smile Mnah, 5 dintre acestea sunt H400, 4 in Pup, 1 in Pyx.

SI a mai ramas galaxia din Pyx: NGC 2613. Din fericire era mai sus. Dar totusi. Cred ca e de calibrul 1023 din Pers, dar la asemenea latitudine s-a vazut doar la 10mm, cu viziune periferica. Dar pana acum s-au vazut toate H400 cumva. Mai sunt niste specimene si mai jos de atata, mai vedem dupa asta. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2017 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru dedicatie , am sa caut caut galaxia NGC 1023.

Habar nu am avut de existenta nebuloasei Sh 2-310.
In ''60mmtelescopeclub'' s-a discutat anii trecuti despre Tau CnM ca despre un obiect complex , fie roi ,fie stea multipla, fie nebuloasa.
Acum avand filtrul UHC , am reobservat NGC 2362 si uite asa am ajuns la aceasta discutie.

Despre vizibilitatea obiectelor sunt circumspect.
Am invatat asta din lectura lui W.S.H. - primele articole D.SW. le-am tradus pentru prietenul meu Beches in urma cu 30 de ani - cat si din experienta proprie.
Exemplu : directorul sectiei de stele duble de la societatea de astronomie din Africa de Sud se plangea ca nu reuseste sa rezolve Niu Scorpi deoarece apertura de 8 inch prin care a incercat este prea mica , cu cea de 12 inch a avut succes,alta data.
Neavand eu habar de asa interdictii am rezolvat aceasta stea qvadrupla - o alta ''dubla-dubla'' - in apertura de 125mm.
Apoi am citit despre problemele d-lui director...
Trebuie sa verific dar cred ca am rezolvat acest sistem impreuna cu Erwin.

Sau : M33 era considerat la inceputul secolului XX ca fiind vizibila numai in telescoape mari.
Spre sfarsitul aceleiasi perioade , au fost raportate observatii si cu ochiul liber din locatii cu cer intunecat.

Deci : ''Observati,observati,observati'' !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Mar 2017 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan cu 25mm are un FOV ~1gr , doua fovuri mai incolo inseamna 2gr , iar nebuloasa difuza Sh 2-310 are 8gr , deci vorbiti de aceiasi zona . https://dso-browser.com/deep-sky/10566/sh-2-310/diffuse-nebula . Pentru a vedea toata nebuloasa iti trebuie camera si sa faci mozaic . Crying or Very sad
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Mar 2017 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ 2SKY: inteleg ce zici. Dar telescoapele astea vad doar cele mai luminoase parti din nebuloasa. Si partea vizibila este atat de mica. Si nebuloasa Orion este atat de mare incat cuprinde toata constelatia, iar noi vedem M42, 43, Barnard's Loop... si doar Barnard's Loop ar avea nevoie de mozaic, mult mai mare, dar noi tot putem observa particici mici din ea, de ex. cum am descris cand am observat-o. Ce vedem noi seara de seara sunt doar varfurile ghetarelor. IDSA arata exact partea observabila, inca cu contur si forma, s-au chinuit multi profesionisti destul sa faca atlasul asta superb. (sfarsitul reclamei Smile)

Ok, deci: SEZONUL DE GALAXII E OFICIAL DESCHIS!! SmileSmile
Alaltaieri am avut o seara de neuitat, una dintre cele mai faine. Am vazut vreo 20 de galaxii, din care 13 noi, si multe alte targeturi. Am profitat din plin de ultima seara senina si chiar de buna transparenta din cauza ploilor.

De prima data, de la 7 la 8 am iesit du dob5ul, pt. ca dob8ul nu il puteam pune sa vada dupa colt. Smile Si am vizionat ultimele doua obiecte din Auriga si Perseus din H400: roiurile NGC 2126 si NGC 1444. In Pers, langa 1444 m-am mai uitat si la 1496, 1528 si 1545, la cate un FOV departare. Foarte vagi, mici. Dar vizibile. Si nebuloasa de reflectie NGC 1333 s-a vazut ca o stea un pic mai gri in jur, Northern Trifid insa nici acum.

Mi-am tinut pumnii sa ramana asa curat pana la 10 seara, pt. Leo&Co. Desi meteorologii au prezis cativa nori, a ramas senin! Am avut 4 pagini de conspectari, pt. galaxiile din Hydra, Sextant si Leo, care mi-au mai ramas din H400 din acele constelatii. Si da-i! Smile

Prima chestie: Ghost of Jupiter, nebuloasa planetara in Hydra. E o planetara tare "badass", luminoasa, pufoasa, verzuie. Dupa aceea langa Hydra, dar apartinand de Sextant: Spindle Galaxy NGC 3115. Recomand, foarte fain se vede chiar si in 25mm, am marit la 10 si ma uitam la forma lunguiata! Smile A doua in Sextant NGC 2974, tot se vedea si in 25mm. Ma gandeam ca daca cerul e destul de curat, pot sa fac toata lista H400!

Nah lasa... Smile A urmat peste coada lui Leo NGC 3900 si 3912, si ambele mi-au dat jos moralul. Nici stelutele din jur nu se vedeau in 25mm! Ma uitam bai, sunt nori, sau ce? Dar nu erau. Ok, ia 10mm. Nimic. Dar stelutele deja se vedeau, deci puteam sa stiu exact unde sa caut galaxiile. Am luat 6mm, si dupa cautari de cate 5 minute cu viziune periferica am zarit de mai multe ori in acelasi loc o ceata mica, pricajita. Mnah, score. Smile Si atat.

Insa NGC 3640 de langa bratul Fecioarei mi-a redat increderea, se vedea in 25mm, viziune directa. Totusi am marit, imi place sa ma uit la galaxii mai mult ca la orice altceva. Ma gandesc ca asa suntem toti. Smile

In piciorul din spate a Leului la cateva FOV-uri de Zosma este NGC 3626. Greu m-am descurcat, si din cauza desenului, desi incerc sa fiu cat mai exact. Dar in imprejurime am vazut doua galaxii fara sa vreau! In 25mm NGC 3607 se vedea frumos, dar doar cand am intrat am cautat in Stellarium care era galaxia si am vazut ca o am deja pe lista de "vazute". Mai sus NGC 3655 la varful unei lanci de stele s-a vazut frumos, dar la un FOV 3686 se putea alatura la celelalte doua uratenii de viziune periferica. Abia s-a predat dupa munca multa.

De la Denobola la 3 FOV-uri NGC 3810 frumos, viziune directa, prietenoasa galaxia. La piciorul din spate NGC 3596 tot asa, si asa si 3593. Nu au mintit cei care au facut H400 ca mai toate galaxiile de pe lista sunt destul de luminoase.

AM ajuns la burta leului, la steaua care incepe starhopul la cele trei galaxii Messier. Dar inainte am vazut 3412, frumos si gri. Apoi am dat o raita la galaxiile Messier si al patrulea dintre muschetari (Hamburger, daca imi aduc aminte bine:)) Pff... atunci m-am putut bucura de dob8 din deplin. Ok, cu dob8 vad mai multe galaxii decat cu dob5. Dar dupa mine nu asta e cel mai mare castig, ci faptul ca galaxiile care se vad in dob5, se vad SUPERfain in dob8. Toate trei Messierele intr-un singur FOV, si al patrulea tot asa, luminoase, mari, cu centrul luminos si halou intins.. superbe! Tot ma gandeam ca cine stie cine se uita inapoi de acolo! Smile

In Hydra am mai avut o galaxie: NGC 2811. Dupa atatea succese frumoase deja ma asteptam sa fie OK, si a si fost, se vedea frumos. A fost o seara superba.

Am pus si pe Jupiter, pt. ca imi place sa ma uit si la planete, si de prima data in viata (!) am vazut cu dob8-ul meu Red Spot, frumos, colorat. Nu stiu de ce nu l-am vazut inca niciodata. Si sa amintesc si de Luna, in sesiunea de la 7 la 8 am pus si pe Luna. Am avut inca o experienta rumoasa, de "prima data", pt. ca am vazut si tot discul, cu partea intunecata, si (despre asta am citit dar nu am vazut pana acum) in lumina reflectata de pe Pamant spre partea intunecata am reusit sa observ frumusel supercraterele Tycho si Copernicus, ca niste discuri gri inchis pe suprafata neagra, si inca alte cateva lucrusoare. Una e sa citesti, alta sa vezi, nu?

Am incercat in Lynx ultima galaxie din H400 pentru acea constelatie: 2782, dar asta chiar nimic. Dar a fost intr-o pozitie mai naspa, peste bloc. CUm ar zice Arnold: "I'll be back!" SI am incercat cometa 45p/Honda, ar trebui sa fie in Leo, la mag. 10,5, ar trebui sa se vada super fain. Dar cred ca Stellarium ii greseste pozitia, cred ca e ceva cu versiunea pe care o am eu. Nici magnitudinea galaxiilor nu le pune bine, nici la comete nu se pricepe.... in fine, nu am vazut nimic.

Dar asta nu m-a intristat deloc, am trecut de 1600 obiecte vazute (1611), din care 289 H400.

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Mar 2017 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fantastic !!! 1600 de obiecte , Milan esti un fenomen , felicitari de felicitari !

Foarte fain raportul , intr-un fel am observat si eu cu tine , multumesc si spor la observat .

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Mar 2017 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. aprecieri, si raspuns, Mircea!
Cum s-a deschis sezonul de galaxii, as vrea sa aud si de la tine Messierele din Virgo! Messierele din Leo le-ai vazut pe toate, nu? Hai ca anul asta completam albumul! Smile Care le ai din Virgo? As vrea sa te ajut, daca pot! Acum ca ai RDF, e si mult mai simplu! Pui RDF EXACT in mijloc intre Denobola din Leo si Vindemiatrix din Virgo, si trebuie sa ai in FOV M84 si M86, si de acolo incepe Markarian's Chain! Fa schite din Stellarium, cu stelele mai luminoase, si cand esti la una dintre galaxii, fa si la stelutele mici, asa fac eu si deja nu imi scapa nimic.

Asta se cam stie, dar as vrea sa spun si eu din experienta: dupa ce ploua bine, prima seara (sau maxim doua zile) sunt cele pentru galaxii, ca sa nu se adune praful si poluarea in aer. Imi amintesc inca de anul trecut cand aveam dob5-ul. Si dupa o ploaie zdravana am vazut 9 Messiere din Virgo, una dupa alta! Nu le-am vazut pe toate 16 ca nu aveam schite, si eram extenuat de concentrare, pt. ca inca nu aveam centura neagra in starhopping dupa schite. Smile

Folositi viziunea periferica, daca aveti mai putin de dob8! In dob5 multe se vedeau doar in viziune periferica, chiar functioneaza foarte bine. Te uiti doar un pic mai sus de target, plimbi ochiul incoace si incolo si vezi ca parca ar clocoti ceva in coada ochiului. Dar trebuie sa stii exact unde sa cauti galaxia, langa care steluta, la ce distanta!

Inca un sfat (necerut, dar as vrea ca tot mai multi sa vedem cat mai multe lucruri, scuzati-ma ca ma bag asa) NU va bazati pe atlas pentru galaxii. Nu iti deseneaza destul de precis, si nici nu ai un FOV la atlas. Mai ales daca ai Dob, si trebuie sa tii atlasl cu capul in jos. Smile Puneti-va Stellarium, e gratis, setati telescopul si ocularele pe care le aveti si faceti schita asa. Merge, va garantez!

Daca vedeti lucruri, scrieti rapoarte, ne place sa citim! Smile Puneti orice intrebare! Hai sa fim si noi un forum bashtan. Smile Pe forumul international toata lumea scrie rapoarte mai lungi decat ale mele! Scuze, cred ca par asa ingamfat ca nah, hai ca va explic eu. Nu asa am intentionat. Bafta!

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Mar 2017 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Nici pe departe nu esti ingamfat , esti un coleg foarte de treaba si care isi impartaseste experienta acumulata prin munca intensa.
Eu iti multumesc si te rog sa continui sa faci asta.

La sfatul tau mi-am instalat Stellarium , n-o fi el perfectiunea suprema dar este foarte bun , incredibil de bun pentru un soft gratis.
Sa nu uitam sa trimitem un gand bun de recunostinta si multumire celui care face acest lucru pentru noi.

Eu am o veste care este si buna si proasta in acelasi timp.
Mi s-a defectat telescopul de 125mm.
E nashpa pentru ca am ramas fara un instrument bun.
Vineri noaptea abia am reusit sa observ cate ceva cu el.
Asta-seara am decis insa sa nu-l repar.

Daca nu repar telescopul de 125mm , voi lucra mai intens la finalizarea dobului de 8 inch.
E vremea sa trec la o apertura mai mare.
Cred ca saptamana viitoare termin ''recensamantul '' la zi si atunci voi putea spune ce am vazut si din catalogul Messier.
Dar nici pe departe nu ma pot compara cu cifra totala de 1600 obiecte.
Poate vor fi acolo doua - trei sute.

De aceea apreciez foarte mult chemarea ta la observatii.
Sper sa raspunda cat mai multi colegi.
Ai adus un suflu nou in micul nostru grup , ceea ce este imbucurator.

Cer senin si spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2017 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum adica s-a stricat, ce a patit?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2017 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a stricat focuserul filetat.
Acesta are doua gauri de M4 in buza bucsei cu alezaj de 1.25'' , cea in care pun ocularele.
Mai exact avea dar de atatea manevre de strangere-destrangere din ultimele doua decenii , s-a ros filetul in ambele gauri ... Sad
Si acum nu pot strange ocularele.
Sesiunea de Vineri am terminat-o cu chiu cu vai...am impanat ocularele cu fasii de hartie.
Dar nu mai repet experienta.

Burghiu de 3mm am , tarod am gasit.
Manivela pentru tarodare ba.
Asa ca , deocamdata , nadejdea mea observationala sta in luneta de 90x600mm , in lunetele de 60mm si in Makul de 100mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Mar 2017 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a inseninat frumos ieri seara, cu cer de galaxii. Am iesit sa termin cu galaxiile din Leo. Mai aveam sapte care erau pana la 11.5 mag si 13.5 sb care imi mai lipseau din colectie. Acum e gata totul, cred ca vreo 40-50 de galaxii am vazut in Leo in total.

NGC 3684 si NGC 3681 sunt in acelasi FOV, separate de cateva stelute. "Ramasitele" astea 7 tin sa precizez ca sunt cele mai grele, acolo la limita. NU am vazut nimic nici la 10mm, dar nu m-am panicat, am bagat ocularul de 6mm, si e alta viata. Smile Nu ma mai tem sa maresc prea mult la galaxii, chiar merge bine. Si la 200x magnificare se vedea si o forma lunguiata a 3681, in viziune periferica.

NGC 3705 s-a vazut vag si in 10mm, e usor de gasit, la doua FOV-uri de o stea pe care o vezi cu ochiul liber, sub Leo. Greu e sa sesizezi galaxia. La astea e nevoie de centura neagra. Smile NGC 3301 in mijlocul burtii Leului tot la 6mm s-a ivit doar. Anul trecut am fost un idiot ca daca nu se vedea la 25mm gata, nici nu incercam la magnificare mai mare. Smile

NGC 3370 dupa ceafa Leului tot asa, magnificare mare. Imi place Sky-Watcher UWA 6mm pe care il am, da o imagine ca in acvariu, ca plutesti fara sonor, in negrul spatiului. Si in viziune periferica ti se iveste cateodata o adiere a fotonilor galactici.

NGC 3646 la 2 FOV-uri de Zosma a fost o aventura. Schita cu pixul nu a fost destul de exacta, si am crezut ca e un pic mai incolo galaxia. Dar dupa 10 minute de cautare periferica si schimbare de oculare am zarit ceva un pic mai incoace. Mai - aia e galaxia! Trebuie sa fie! Mi-am notat pozitia in minde pe cand intru, sa ma uit in Stellarium, si chiar asa a fost.

NGC 3507 a fost ultima, si cea mai dubasa. Stellarium arata cerculetul rosu in mijlocul caruia era exact o stea. Cand am ajuns acolo, am vazut steaua, si un pic de puf magic in jur. Steaua era exact pe traiectoria galaxiei. Am mai auzit de la altii care ziceau ca e un lucru des intalnit sa se cocoate galaxia pe o stea, sau sa stea la mijloc, sau sa bruieze in alta pozitie. A fost prima mea experienta de genul.

La sfarsit am cautat asa fara schita, doar cu ochiul Leo Triplet si cele trei Messiere de sub burta Leului. In 8dob nu e mare lucru. Imi place sa ma uit la aceste galaxii luminoase, cu structura, mi-a placut mult Triplet-ul, cu trei galaxii mari intr-un FOV. Superba seara.

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mar 2017 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a placut raportul de observatii si am sa-l folosesc intr-o zi...nu prea indepartata. Very Happy
Folosirea de grosismente medii si mari la observatiile DSO urbane este una din recomandarile lui Rod Mollise.
Era sa fiu linsat pe forum cand am spus asta iar discutia despre recomandarile de tehnici de observatii DSO urbane ale lui Mollise nu a interesat pe nimeni.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Mar 2017 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, de multe lucruri ne dam seama cand observam, lucruri mai exotice, neortodoxe. Smile Asta e sa ai experienta, si nu doar sa spui ce ai auzit de la altii. TOti de pe forumul international imi spun: incearca, mai! La cam orice intrebare pun. Pt. ca nu stie nimeni exact conditiile tale, cata lumina, cat de bun ti-e ochiul etc. Asta sa maresc la 6mm doar acum in ultimele saptamani am abordat-o ca tactica, dupa 1,5 ani de observari. Smile
Dar cine este acel domn de care pomenesti? Intotdeauna scrie, te rog, si cine este, cand mentionezi un nume, ca noi habar nu avem. Smile
Cum stai cu telescopul ala de 8 inch o data?? Gata de actiune? Vine Virgo imediat! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Mar 2017 08:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara pe la 7.50 in sfarsit s-a intunecat, si era dupa ploaie. Am cautat si gasit ultima galaxie H400 din Lynx, cea care mi-a scapat data trecuta. Tot asa, cu 6mm, desi aici am vazut totusi ceva si la 10mm. Pana acum nu ma panicam daca nu vedeam la 25mm, ci maream la 10mm. Acum nu ma panichez nici la 10mm, bag 6mm. Smile Va trebui sa revad si galaxiile Messier cu asemenea magnificare, ma astept la si mai multe detalii.

Am vrut sa ies la Hydra pe la ora 10 dar s-a stricat deja cerul. Mnah, data viitoare. Desi am petrecut vreo doua ore conspectand vreo 20 de galaxii de pe-acolo. Acum asa fac: ma uit pe un site care are search cu setare pe galaxii, constelatii, magnitudini. Setez constelatia la galaxii de 11.6 mag si 13.6 sb max, si imi da lista. Si lista o iau de la inceput si pana la sfarsit, ce nu am vazut inca, conspectez si ma uit cand cerul e bun. Lista H400 e exceptie, la alea ma uit si daca sunt de magnitudini mai mari. Si pana acum pe toate le-am vazut. Bine le-au ales.

Am mai vazut si un Iridium Flare, de la Iridium 46, la 19.40, langa Gemini. Chiar uitasem sa ma uit la ceas, dar cum ma uitam prin jurul lui Lynx, am vazut o lumina ce se facea mai mare si mai mare. Ahaa! Ma uit la ceas: exact dupa orar! Dar nah... astia nu se orpesc la fiecare sat. Mr. Green

_________________
Engage! Wink
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Mar 2017 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru rezultate si ambitie , in conditiile in care nu toate obiectele sint spectaculoase ! . Site online ? buna ideea , e asa fain ? . As fi curios care este , daca se poate . Mersi
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 35 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact