Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Messier_13_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 94, 95, 96 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Feb 2020 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit la observatii cu un nou reflector, Seben 150/1400mm ce l-am primit de la FlorinC saptamana trecuta. L-am colimat , i-am construit o montura Dobson si i-am adus imbunatatiri, mai multe detalii despre el in sectiunea Instrumente:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=193437#193437

Am observat cateva roiuri deschise,un roi globular, nebuloase si galaxii, acestea fiind :

-Roiul deschis M 103 din Cassiopeia, care l-am observat la grosismentele de 70 x si 155x. La 70x cu ocularul de 20mm, una din cele 4 stele mai stralucitoare ce formeaza cifra 1 in oglinda, este portocalie, ceea ce nu observasem inainte cu reflectorul de 114mm. La 155x cu ocularul de 9mm, se vad mai multe stele decat in reflectorul de 114mm la 100x cu acelasi ocular.

-Roiul deschis NGC 457 din Cassiopeia, foarte fain in reflectorul de 150mm, mai ales la 155x. Tot cam acelasi stele se vad ca si in telescopul de 114mm, dar mai bine.

-Roiul deschis NGC 436 din apropierea lui NGC 457, mic si slab luminos se vedea si el mai bine in telesacopul de 150mm, avand nu mai mult de 8 stele, din care 2 mai vizibile.

-Roiul deschis NGC 663 se vedea fain la 155x, mai multe stele fiind vizibile decat in telescopul de 114mm.

-Roiul deschis NGC 654, deasemenea se observa mai bine, cu mai multe stele vizibile in jurul stelei HIP 8106 decat in telescopul de 114mm, la fel si roiul deschis NGC 659.

-Roiul Dublu din Perseu se vedea foarte frumos ,atat la 70mm cat si la 155x, cu foarte multe stele in camp, din care 2 stele portocalii.

-Nebuloasa M 78 din Orion, se observa si ea mai bine in telescopul de 150mm, mai ales la 70x cu filtrul UHC, acelasi lucru valabil si la nebuloasa M 1 Crab din Taurus.

-Nebuloasa planetara NGC 2022 din Orion, la est de steaua Lambda Ori, care am gasit-o cu telescopul de 114mm, se vedea tot greu, dar ceva mai bine decat in reflectorul de 114mm cu filtrul UHC.

-Nebuloasa planetara NGC 2438 din Puppis, de langa roiul M 46 se observa mai bine in telescopul de 150mm, mai ales la 70x cu filtrul UHC, la fel si roiul M 46, care prezenta o multime de stele ce umpleau campul .

-Roiul globular intergalactic NGC 2419 din Lynx se vedea foarte greu si in reflectorul de 150mm, dar totusi mai putin mai usor decat in cel de 114mm, mai mult la 70x, iar una din cele trei stele din preajma roiului care ii indica pozitia, este o dubla asimetrica, la care companionul B este slab luminos, este steaua din mijlocul sirului celor trei stele.

-Roiul deschis NGC 1662 din Orion, care este micut, prezenta aceleasi stele ca si in telescopul de 114mm, dar mai bine vizibile, in numar de 6, 4 dintre ele formand un romb deformat si una dintre ele este o stea dubla .

-Nebuloasa planetara M 97 dn Ursa Major, este mai bine vizibila in telescopul de 150mm la 70x ,cu filtrul UHC, decat in telescopul de 114mm la 45x cu filtru UHC. Se vedea ca o pata rotunda difuza si foarte slab luminoasa.

-Galaxia M 108 din Ursa Major se vedea greu si in telescopul de 150mm, dar am observat si cateva stele foarte slabe in dreptul galaxiei, nu stiu daca or fi apatinand galaxiei noastre si apar suprapuse cu galaxia M 108 sau o fi supernove apartinand chiar acestei galaxii. Smile

-Galaxiile M 51 si NGC 5195 din Canes Venatici se observau bine in telescopul de 150mm la 70x si 155x, cu toate ca erau inca destul de jos pe cer.


-Galaxia M 106 din Canes Venatici, se observa bine, insa era relativ slab luminoasa, avand totusi nucleul mai stralucitor in raport cu zona periferica.

-Galaxia M 94 din Canes venatici se observa foarte bine, avand centrul luminos ,de forma rotunda, semanand ma mult cu un roi stelar globular.

Pe scurt ,sunt foarte multumit de telescopul de 150/1400mm, este bun la observarea obiectelor DSO .

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Feb 2020 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem deja in ultima decada a lunii Februarie , ''privind inapoi (fara) manie'' pot sa spun deja ca a fost o luna foarte buna dpdv observational.
Am facut observatii in 8,9,11,12,13,15,18 si 20 Februarie.
Plus ''Galaxis 33'', observatia de grup din 16 Februarie a astroclubului cu ocazia implinirii a 33 de ani de la fondare :

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2020...ca-16.html

Dar sunt iar ramas in urma cu rapoartele asa ca am sa povestesc pe scurt ce am vazut la ultimele doua observatii,folosind dobsonianul 200mm F/6.16.

Marti 18 Februarie

*Mi-am ascutit ocularele pe M35 dar tinta a fost roiul deschis NGC 2518 de langa acesta in care am numarat 5-6 stele cu vederea directa si 15-20 stele cu cea periferica.Plus ceata luminoasa la discretie,in ambele moduri.

*Am cautat galaxia din M44 ,n-am gasit-o.

*In M67 m-am oprit din numarat la 70 ,prea multe stele pentru o evaluare vizuala.

Au urmat:

*Nebuloasa Messier 1 ,mare si luminoasa ,gasita ''la fix'' prin metoda STF 742
*Am rezolvat tripla superba Tegmine /Zeta Cnc
*Galaxia NGC 2683 ,mare la 154x ,relativ luminoasa,in forma de fus,are o stea vecina la Vest si doua la Nord
*Langa galaxie am vazut dublele lejere Sigma Cnc si 66 Cnc,incap ambele rezolvate la 77x/zoom Mark III 16mm
*RS Cnc,vecina cu ele spre Est ,este o variabila oranj cu nuanta de caramiziu cu CI=1.36
*Spre Est de frumoasa dubla Iota Cnc se vad 57Cnc ,75Cnc cu separatii mari.
Iar 53 Cnc/44'' formeaza cu steaua Copernicus /Rho 1 Cnc/85'' un aspect de ''alta dubla-dubla''.Cautati-le ,e o zona foarte frumoasa!
*La Nord de Iota Cnc se afla ,pe drumul spre galaxia NGC 2683,o stea dubla de colectie :57 Cnc cu stele de 6mv si 6.4mv si separatie de 1.6''.O stea test deosebita ,conforma cu cerintele criteriului Dawes sau Rayleigh, cred eu
*Roiul deschis NGC 2420 din Gemenii ,cu aspect de triunghi isoscel cu baza spre Vest ,in care am numarat 15 stele
*La Vest de NGC 2420 am vazut o dubla sexoasa,cu separatie de cateva secunde ,cu primara galben-pai si companion de culoare mov,neidentificata
*Nu departe de NGC 2420 am vazut micul dar rasfiratul roi deschis NGC 2355
*Nebuloasa Medusa nu a vrut sa iasa la copca sa respire asa ca degeaba am tot cautat-o.Am vazut insa in barlogul ei trei stele duble ,neidentificate


*Am parasit apoi cotloanele acvatice ale Meduzei si m-am mutat in savana Leului Rege unde am revazut galaxiile NGC 3189 si NGC 3193 ,de la Nord de Algieba.
*Intre miraculoasele stele 53 Leo si 52 Leo am admirat galaxiile M96,M95,M105,NGC 3384 si NGC 3377 intrand una dupa alta in campul vizual al ocularului LV 30.Ar trebui inventat ocularul muzical care sa scoata clinchete atunci cand se intampla asa-ceva : ding-dang-bing-bang....dar de multe ori ar fi o pauza luuuunga !!! Razz
*Am incheiat cu M65,M66 si superba dubla Iota Leo.

Pentru ca uneori imi place sa pun nume observatiilor,observatia de aseara as numi-o:

''Agonie si extaz'' ,Joi 20 Februarie 20202

*Mi-am reglat tirul howitzerului de 200mm pe ''Eskimo Nebula''/ NGC 2392 din Gemenii
*Am rezolvat micuta stea dubla STF 1083 din stele de 7.3mv si 8.1mv si avand o separatie de 6.8''
*Am repetat lectia din 18 Februarie si am reobservat roiurile NGC 2420 si ,mai ales,NGC 2355.
NGC 2355 mi-a aparut de forma alungita ,cu diametrul mare de cel putin patru minute,oval-arcuit la Vest de o stea luminoasa,avand in centru un asterism triunghiular

*Am incercat din nou sa gasesc planetara de la Sud de Acubens si planetara de la Vest de picioarele Gemenilor si despre care Stellarium se pare ca nu stie=KIX la patrat!!!
Asta a fost partea de agonie...Evil or Very Mad

*Deoarece seeingul a fost bun,pe la Pickering 7-8,am rezolvat cu imagini foarte frumoase Delta Gem si Kappa Gem.Asta mi-a dat curaj si am rezolvat ,asa cum n-am mai reusit de ani buni , Propus si Omega Leo ,cu spatiu negru clar si stabil.
*Intr-o doara am zis sa incerc..et voila... am gasit usor si am vazut galaxia NGC 3169 din Sextantul.
In timp ce-i admiram frumusetea sa de 12.4mv ,observ in campul vizual la 246x/Radian 5mm o alta galaxie ,mai mica si mai slaba.A doua galaxie vazuta acolo este NGC 3166 despre care am aflat azi ca formeaza o pereche fizica cu NGC 3169.
Ei bine ,rezolvarea superba a lui Propus si a lui Omega Leo si observarea galaxiilor NGC 3169-3166 a fost partea de extaz. Very Happy

As fi vrut sa mai stau,nu ma saturam sa admir percehea de galaxii aflata la vreo 60 milioane de ani-lumina.Are lumina galaxiilor un ''ceva'',un licar,un murmur existential extrem de profund ,indepartat si maiestuos care ma vrajeste intr-un mod pe care nu pot sa-l descriu.
Dar... ''mendrele concretului'' m-au trezit din reverie ... prin supracoperta de plastic a atlasului nu se mai vedea titlul din cauza brumei inghetate,ochelarii si lupa de langa el erau deja demult brumarii.
Era deja aproape ora doua asa ca ''am servit'' pe post de obiect-acadea vederea formei fuziforme a galaxiei NGC 2683 din Soparla si am inceput sa-mi strang catrafusele.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 23 Feb 2020 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am "suit"pe telescop si printre stele am facut Hop Hop,di Calutule cu oglinzi si da drumul luminei prin linzi...

Acum pe la vreo 21:.. mi-am indreptattelescopul spre Tara Soarelui Rasare (Est).
Am inceput cu steaua Arcturus ,cea galbue-rosietica mai spre dreapta de Corona Borealis ,daca sa ducem o linie in sus ajungem la Zenit.
Am facut o tura elicptica prin regiunile :Arcturus, Ursa Major,Leo Minor,Coma Berenices si cu centrul Canes Venatici. bogate in multe galaxii frumoase dupa cum arata Stelarium.
Si deci , prin aceste regiuni intre Canes Venatice si Ursa Major ,am dat de un DSO, prin Ocularul Ploss 25mm, care arata ca o pata aproape perfect rotunda sura.
Repede Am adaugat un Barlow 2x , deja centrul aparuse mai luminos ,iar marginea avea o nunta sur intunecata .
Am facut si o schita in blocnote,am adaugat si citeva stele de pe linga DSO ca sa fie ca puncte de referinta pentru identificarea obiectului.
Acum cer ajutorul vostru sa-mi spuneti denumirea,cu ce DSO ar coincide?Am gasit cu ajutorul prietenului google niste DSO-uri de prin regiunea Canes Venatici-Ursa Major care au ceva asemanator cu ceea ce am vazut.
M109 - Barred Spiral Galaxy in Ursa Major
M106 - Spiral Galaxy in Canes Venatici
M3 NGC5272 Canes Venatici



v4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  22.68 kb
 Vizualizat:  de 4808 ori

v4.jpg



v3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  93.45 kb
 Vizualizat:  de 4808 ori

v3.jpg



v2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  68.2 kb
 Vizualizat:  de 4808 ori

v2.jpg



v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  81.96 kb
 Vizualizat:  de 4808 ori

v1.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Feb 2020 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Igor , ai fost in padure si te-ai intalnit cu ursul !

Dupa stelele invecinate sunt sanse bune sa fie roiul globular M3 dar acela este mai degraba in zona lui Bootes decat UMa si CVn.
M106 nu pare sa fie dupa stelele desenate,eu cred ca mai degraba ai vazut M94.
M109 poti sa o elimini de pe lista ,la aceea te uiti direct si tot n-o vezi... Very Happy
La scanare aluneci peste ea fara sa o sesizezi.

Deci a fost ,zic eu,fie M94 ,fie M3.

La Sud de UMa cauta neaparat steaua dubla Alfa CVn/Cor Caroli, e o dubla frumoasa.

Iti sugerez sa pastrezi legatura cu cei despre care ai scris ca au fost interesati de observatii telescopice.
Poate ai acolo nucleul unui viitor club de astronomie.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 23 Feb 2020 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Mircea i-am dus mure Ursului din padure Laughing

M3 sigur se poate de exclus!

Am cautat M94 care l-ai mentionat in google ,si am simtit un fulger prin mine la fel cind vezi o femeie frumoasa care din prima secunda te indragosteste " iata e ea e a ea " asa si eu am spus ca e M94 ! ceea ce am vazut ! nota in nota ,forma in forma ...

Numai decit am sa caut dubla ,deja m-am uitat pe unde trebuie sa o caut,astept sa se duca nourii si astazi sa o gasesc!



M94.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  117.13 kb
 Vizualizat:  de 4760 ori

M94.jpg



v4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  22.68 kb
 Vizualizat:  de 4760 ori

v4.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Feb 2020 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Igor

BINGO !!!
Ai gasit singur un superb obiect DSO , felicitari !

Cauta cand ai ocazia constelatia Cainii de Vanatoare.
Inafara de Cor Caroli ,o dubla superba ,vei gasi acolo steaua carbon/giganta rosie Y CVn.
Linia spre ea din Beta CVn face un unghi aproape drept si distanta ei de la Beta este egala cu cea dintre Cor Caroli si Beta CVn.
Pune apoi telescopul pe Beta ,si cotrobaie tihnit,pe indelete, cu un ocular de 25mm sau 20mm deoarece vei avea in camp galaxia Cocoon /NGC 2490.
Am pus si schema pentru gasirea lui M94 : un triunghi cu inaltimea de 1/3 din distanta Cor Caroli-Beta CVn si (aproape) isoscel,pe partea spre Ursa Mare.

Cer senin si succes ,Mircea



La Superba.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  70.77 kb
 Vizualizat:  de 4748 ori

La Superba.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Feb 2020 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

Aseara, dupa o zi cu vant turbat si praf aproape ca intr-o furtuna din Sahara, cerul se limpezise atat de bine incat nu am mai stat pe ganduri si am scos repede telescopul Seben de 150/1400mm la aclimatizat pe la ora 18 ,iar la ora 19 m-am pus pe treaba, cautand si observand obiecte de cer profund. Am folosit ocularele de 40mm (35x pe telescopul de 150mm), 20mm (70x) si cel de 9mm (155x), precum si filtrul UHC (care nu l-am mai folosit decat la nebuloasele M 42 si M 43).

Am inceput "incalzirea " cu nebuloasele din Orion M 42 si M 43 ,ce le-am observat la 35x cu filtrul UHC, apoi am trecut la cautat si observat urmatoarele obiecte:

Roiul deschis NGC 2355 din Gemenii - este greu vizibil, mic, cu 7-8 stele foarte slab luminoase si relativ dispersat.

Roiul deschis NGC 2395 din Gemenii - la fel de greu vizibil, insa relativ mare, avand peste 10 stele foarte slabe si este dispersat.

Roiul deschis NGC 2304 din Gemenii - greu vizibil, relativ mare, cu 15 stele foarte slabe, foarte dispersat.

Roiul deschis M 48 din Hydra - foarte bine vizibil, foarte mare (ocupa intreg campul ocularului la g= 70x) , avand peste 25 stele, din care multe usor vizibile, altele mai slabe, iar in centru avand un sirag din 9 stele.

Galaxia NGC 2775 din Hydra - este relativ greu vizibila, mica, slab luminoasa, putin eliptica si difuza.

Galaxia NGC 3414 din Leo Minor - greu vizibila, foarte mica, cu centru relativ luminos.

Galaxia NGC 3504 din Leo Minor - este greu vizibila, mica si foarte slab luminoasa.

Galaxia NGC 3377 din Leo - este relativ bine vizibila, mica si relativ slab luminoasa.

Galaxiile M 105 si NGC 3371 din Leo - foarte bine vizibile si luminoase, prima mica si rotunda cu centru luminos, cealalta mai mica ,rotunda si difuza.

Galaxia NGC 3412 din Leo - este relativ greu vizibila, foarte mica si slab luminoasa.

Galaxia M 96 din Leo - este relativ bine luminoasa, relativ mica si slab luminoasa, difuza si rotunda.

Galaxia M 95 din Leo - este ceva mai greu vizibila decat M 96, slab luminoasa, mica , difuza si rotunda.

Galaxia M 65 din Leo - este relativ greu vzibila, mica, slab luminoasa, eliptica si difuza.

Galaxia M 66 din Leo - este relativ bine vizibila, mai mare decat M 65, relativ slab luminoasa ,dar cu centru mai luminos decat zona periferica, fiind eliptica.

Galaxia NGC 3628 din Leo - foarte greu vizibila si in reflectorul de 150 mm, numai la 35x si 70x, foarte alungita si difuza.

Galaxia NGC 3166 din Sextans - este relativ bine vizibila, relativ mica si luminoasa.

Galaxia NGC 3169 din Sextans - ceva mai greu vizibila decat NGC 3166, mai mica ,slab luminoasa, in preajma sa fiind si o stea de magnitudinea 11.

Galaxia NGC 3115 din Sextans - foarte bine vizibila, se vedea la 155x aproape ca in pozele cu galaxii care le-am postat anul acesta, asa de bine ce se observa. Se vedea atat centru foarte luminos, cat si o buna parte din zona periferica. Este mica si eliptica.

Galaxia M 94 din Canes Venatici - si aceasta galaxie se observa foarte bine la 70x si 155x, se vedea atat centrul luminos, cat si zona periferica, fiind mai mare decat NGC 3115 si de forma rotunda, dand impresia ca este un roi globular.


Galaxia NGC 4490 din Canes Venatici - este relativ bine vizibila, relativ mare, slab luminoasa si eliptica.

Galaxia M 63 din Canes Venatici - este relativ bine vizibila, mica, eliptica ,slab luminoasa si difuza.

Galaxiile M 51 si NGC 5195 din Canes Venatici - sunt bine vizibile insa relativ slab luminoase si mici, de forma rotunda.

Galaxia M 81 din Ursa Major - foarte bine vizibila, mare, fiind vizibil atat centrul foarte luminos ,cat si o parte din zona bratelor, ca un halo slab luminos, este de forma eliptica.

Galaxia M 82 din Ursa Major - este bine vizibila, mai mica si mai slab luminoasa decat M 81, foarte alungita si relativ subtire.

Galaxia NGC 3077 din Ursa Major - relativ greu vizibila, mica, slab luminoasa, rotunda si difuza.

Galaxia M 101 din Ursa Major - foarte greu vizibila, numai centrul foarte slab luminos se observa la 70x si 155x.

Galaxia M 64 din Coma Berenices - relativ bine vizibila, relativ mare si cam slab luminoasa, insa cu centru luminos, este de forma eliptica.

Roiul globular M 3 din Canes Venatici - este foarte bine vizibil, mare , luminos ,difuz, la 155x detectand ceva stele rezolvabile pe margine, ceea ce in reflectorul de 114mm nu am vazut deloc.

Roiul globular M 53 din Coma Berenices - este bine vizibil, mai mic decat M 3, luminos.

Am observat numai putin de 30 obiecte DSO, din care 25 galaxii, 4 roiuri deschise si 2 roiuri globulare. Pe langa acestea am mai aruncat o privire la batrana stea Betelgeuse, care de ceva timp i-a scazut stralucirea la aprox. 1,3 magnitudini, apoi si la steaua R Leo, care se vedea relativ rosiatica, avand o magnitudine de 6,5. A fost o seara excelenta , mi-a placut mult sesiunea de observatii cu noul reflector Seben de 150mm, este foarte bun la DSO.

Si in seara asta m-am incumetat sa ies cu reflectorul de 150mm, desi prognoza era cam nasoala, cerul fiind foarte curat la inceputul serii ,insa dupa ora 20 a inceput sa apara norii inalti Cirrus care au acaparat cerul dinspre N-V.
Am apucat sa observ roiul globular M 79 din Lepus, care se vedea bine, mic si relativ slab luminos, nebuloasa planetara NGC 1535 Cleopatra din Eridanus, care se vedea bine ,era foarte mica si luminoasa, difuza si cu centru usor mai luminos, roiurile NGC 663, NGC 659 si NGC 654 din Cassiopeia, care se observau bine , apoi cand sa caut galaxia NGC 2403 din Lynx.. realizez ca cerul era cam galbiu spre N-V,au aparut intr-un timp scurt norii, care incepeau sa acapareze si sudul , apoi intreg cerul , ca o cortina prin care abia se vedeau stelele Sirius Procyon, Betelgeuse ,Rigel , asa ca am renuntat si am intrat in casa.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Feb 2020 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede din rezultate ca te impaci bine cu telescopul de 150mm ,ai reusit sa vezi multe obiecte cu el.

Aseara,Armand,Kitaro si cu mine am facut observatii din padurea Ceala.
Folosind trei dobsoniene de 200mm ,am observat in jur de 50 de obiecte DSO ,acum prelucrez lista.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Feb 2020 00:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La linkul de mai jos gasiti un rezumat continand obiectele ceresti observate Luni 24 Februarie.
In total au fost observate 54 de obiecte ,unele arhicunoscute dar altele obscure/rar vizitate.
Majoritatea listei este formata din roiuri stelare deschise in numar de 23 si din galaxii ,observate in numar de 18.
Este clar ca se apropie sezonul galaxiilor !

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2020...-2020.html

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Feb 2020 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dezmat astronomic la Arad Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2020 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim Tudor pentru comentariu, stai sa vezi ce va fi cand se vor alatura fecioarele din Galaxia Wink ...scuze Shocked ...galaxiile din Fecioara ! Very Happy

Intrebare : stie cineva despre vreun Maraton Messier ?
Planuieste cineva asa ceva ?
Anul acesta ferestrele de oportunitate vor fi Duminica/18 si Duminica/ 28 Martie, dupa Anuarul Meteor.
De la ora 20:08 ,respectiv 20:19 TLR.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Mar 2020 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca m-o ajuta vremea, as incerca. Foarte probabil sa nu am acces la un orizont foarte liber, dar maratoanele is treaba faina si cand nu le termini Smile
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2020 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille

Iti urez cer senin,succes si distractie maxima la maratonul Messier,fie complet, fie partial !

Aseara Joi 5 Martie a.c. am observat obiecte DSO ,incluzand aici si stelele duble.

*Mi-am ''ascutit'' ocularele pe steaua dubla STF 450 cu separatie de 5.8'' din Pleiade ,de la Sud de Alcyone,pe 52 Ori de 1'' si 32 Ori de 1.35''.

*Am observat apoi roiul deschis M47 unde am vazut steaua dubla A 3092/V378 Pup iar pe poteca de stele spre Nord ,pornita din M47 am ajuns la roiul vecin NGC 2423.

*In M46 , un roi mult mai discret decat M47 ca aparenta,am cautat mult si bine nebuloasa planetara NGC 2438.Am gasit-o cu mare greutate pe cerul foarte neprietenos si am observat-o cu si fara filtru UHC.

*NGC 2396 este un roi deschis din Puppis ,fara vreo condensare centrala,rasfirat si cu stele cu mari diferente de luminozitate.Mi s-a parut ca include doua asterisme de stele formand un triunghi la Est si un romb la Vest.Apexul vestic al triunghiului il formeaza ''lucida'' roiului,o stea de un oranj intens.
NGC 2396 se afla la Sud de o stea multipla in care eu am vazut doar dubla STF 1097 formata din AC cu separatia de 19.9''.
Azi vad ca AB formeaza dubla ''fortzoasa'' BU 332 cu separatie de 0.7'' ...hmmmmm Razz... sa nu te muti dragutza !!!

* Mellote 71 este un alt roi deschis din Puppis ,mai rarefiat ca NGC 2396 ,alungit ,dominat de o pereche de stele mai luminoase.Mel 71 se vede la Est de un asterism triung isoscel in care una din stelele bazei este dubla.

*NGC 2374 din Canis Major este tot un roi deschis ,care la ocular mi s-a parut a fi mic deoarece am crezut ca el este constituit din multimea de stelute slabe care de fapt formeaza partea sa centrala.Unde eu am numarat 20-25 de stele si multe altele vizibile cu privirea periferica.Azi vad in WEBDA ca si asterismul in forma de U (sau daca vreti,de carlig de pirat ) care inconjoara aceasta aglomerare de stelute slabe face parte din roi.Asa e maricel ,de 19'.

*Dupa o parada de duble in Leul unde am revazut Algieba,54 Leo si Iota Leo ,am revenit ''la munca''.
42 LMi din Leul Mic este o dubla ...cu aparenta de tripla,rezolvata chiar si de cautator !
Steaua mai apropiata este doar optica ,cea mai departata (departata bine de tot la 7' distanta ) formeaza o dubla deocamdata de natura incerta.Pana la lamurirea documentelor ! Very Happy

*SHJ 132 din Leul, o tripla cu separatii de 39'' si 94''+88 Leo,cu separatie de 15.4'' +81 Leo cu separatie de 55'' + 90 Leo cu separatie de 3.4'' au oferit un spectacol dublist excelent.Toate aceste duble se afla in vecinatatea Denebolei.

*Omega Leo cu separatie de 0.87'' a oferit spectacolul comic (depinde de unde il vezi) al unui ciclist depasit pe vreme de ploaie :discurile Airy orientate aproape pe orizontala ,fara separatie, traversau campul vizual, invaluite in ''jeleul'' atmosferic pomenit la inceput.

*''Creme de la creme'' al serii trecute a fost steaua HDS 1642 cu separatia de 1.2''.
Aceasta stea formeaza apexul vestic al asterismului triunghiular de la Est de Iota Leo.
Companionul lui HDS 1642 se vedea mic ca un varf de ac,pe primul inel de difractie - ma rog , pe primul care se vedea - la Vest de primara mult mai luminoasa.
Am plimbat o vreme telescopul de la HDS 1642 la Iota Leo ,delectandu-ma cu frumusetea deoasebita a acestor stele.

*Se facuse insa tarziu si frig asa ca am cautat Corvus ,cu gandul sa vad macar o galaxie.
Am incheiat prin observarea galaxiei ''Sombrero'' M104, care s-a vazut de forma ovala ,ca un bob de linte si a stelelor duble Delta Crv de 24'' si STF 1669 de 5.2''.

Va urez cer senin si telescoape decametrice , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Mar 2020 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

Acum 2 seri , pe 12 martie, a fost cer senin de calitate la Braila si am iesit la observatii cu toate trei telescoapele, Seben 150/1400, Atlas 114/900 si Optus 76/700, plus ocularele de 40mm, de 20mm si de 9mm si barlow 3x.

Am inceput prin a observa cu reflectorul de 150mm nebuloasele M 42 si M 43 din Orion, pana ce mi-am adaptat vederea la intuneric, apoi am inceput sa observ urmatoarele obiecte din lista de mai jos:

Roiul deschis M 36 din Auriga - are relativ putine stele ,dar este luminoasa si relativ mare
Roiul deschis M 37 din Auriga - are multe stele si este mare ,umple campul la 155x.
Roiul deschis M 38 din Auriga - este mare, dar are relativ putine stele ,fiind dispersat.
Roiul deschis NGC 1907 din Auriga - este mic si compact, avand peste 10 stele relativ greu vizibile (mai mult cu vedere periferica).
Roiul deschis NGC 2281 din Auriga - este un roi frumos ,cu relativ multe stele din care 4 formeaza un romb, printre ele fiind si 2 stele duble.
Nebuloasa NGC 1931 din Auriga - este mica ,slab luminoasa, cu aspect de cometa rotunda sau nebuloasa planetara, avand o stea de magnitudinea 11-12 in centru.
Nebuloasa M 1 din Taurul - este relativ greu vizibila atat cu filtrul UHC, cat si fara acesta, cel mai bine se observa la grosismentele de 35x si 70x.
Roiul deschis NGC 1647 din Taurul - este un roi mare, care umple campul la 155x, desi este dispersat, avand relativ putine stele.
Roiul deschis M 35 din Gemenii - este bogat in stele, find vizibile peste 40 de stele ce umplu campul la 155x.
Roiul deschis NGC 2158 din Gemenii - este foarte greu vizibil, dar totusi am reusit sa rezolv cateva stele in centru.
Roiul deschis NGC 2129 din Gemenii - si la acest roi am reusit sa observ mai multe stele, in afara de 2-3 stele cat observasem in telescopul de 114mm, acum cu telescopul de 150mm am observat peste 8 stele in jurul celor 2 stele mai vizibile din centrul roiului.
Nebuloasa planetara NGC 2392 din Gemenii - este foarte bine vizibila , mica, cu o stea in centru relativ bine vizibila la 155x.
Galaxia NGC 2403 din Camelopardalis - este relativ greu vizibila, mare ,slab luminoasa si foarte difuza, fiind incadrata intre 2 stele de mag. 8-9, iar aproape de centrul galaxiei se mai observa inca o stea de mag. 12.
Galaxia NGC 2841 din Ursa Major - bine vizibila la 35x, 70x si mai ales la 155x, este mica, luminoasa cu centru luminos cu aspect cvasi-stelar.
Galaxia NGC 2768 din Ursa Major - este relativ bine vizibila, mica, slab luminoasa, eliptica si difuza.
Galaxia NGC 2681 din Ursa Major - este bine vizibila , foarte mica si luminoasa, cu centru cu aspect cvasi-stelar.
Galaxia NGC 2950 din Ursa Major - este relativ bine vizibila, foarte mica ,relativ slab luminoasa dar cu centru luminos.
Galaxia NGC 3610 din Ursa Major - este bine vizibila, foarte mica ,luminoasa, cu aspect cvasi-stelar usor difuz.
Galaxia NGC 3998 din Ursa Major - la fel ca cealalta galaxie, este bine vizibila, foarte mica ,luminoasa, cu aspect cvasi-stelar usor difuz.
Galaxia NGC 3898 din Ursa Major - este relativ bine vizibila, foarte mica, relativ luminoasa, cu aspect cvasi-stelar usor difuz.
Galaxia NGC 4036 din Ursa Major - este relativ greu vizibila, mica, slab luminoasa, cu aspect difuz, eliptic.

Apoi, dupa ce rasarise Luna, spre ora 22,cu celelalte reflectoare ,de 114mm si de 76mm si ocularul de 9mm in combinatie cu barlow 3x (care da un grosisment de 300x pe telescopul de 114mm si 231x pe telescopul de 76mm), am observat si cateva stele duble mai luminoase, precum Castor si 38 Gem, care se splitau fara probleme in ambele telescopale ,Zeta Cancri care se vedea ca o tripla in telescopul de 114mm si ca dubla in reflectorul de 76mm, la fel si Beta Monocerotis, care se vedea numai ca dubla in telescopul de 76mm, 54 Leo se splita in ambele telescoape, numai zic de Gamma Virginis, ce frumos se vedea chiar prin reflectorul mic de 76mm, unde se splita fara probleme, cu spatiu negru intre componente cam de marimea discului Airy al componentelor stelei.

A fost inca o seara buna de observatii de care am profitat cat se poate de mult, stand pana aproape de miezul noptii la observatii. Smile
Aseara a fost senin doar pentru scurt timp fiindca au sosit norii si nu am mai apucat sa fac cine stie ce observatii, doar la nebuloasa M 42 si apoi la o galaxie din Ursa Major, NGC 4102 care se vedea greu, fiind foarte mica si relativ slab luminoasa. Apoi s-a lasat "Cortina de Nori" peste Braila si am intrat in casa.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Mar 2020 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a fost cer senin curat si stabil, asa ca am iesit cu reflectorul Seben de 150/1400mm sa fac observatii la galaxii in special. Am observat galaxii din Leo , dar mai ales din Virgo, acestea fiind urmatoarele:

NGC 3190 si NGG 3193 din Leo, intre stelele Algieba si Adhafera, fiind greu vizibile, slab luminoase si mici, ceva mai bine se vedea NGC 3193.
NGC 3227 din Leo, la est de steaua Algieba, la fel de greu vizibila ca celelalte doua galaxii, foarte mica si slab luminoasa.
M 60 din Virgo ,foarte bine vizibila, luminoasa, relativ mica, putin eliptica ,cu centru luminos.
M 59 din Virgo , este ceva mai greu vizibila ,fiind mai slab luminoasa si mai mica decat M 60, fiind rotunda si difuza.
M 58 din Virgo, la prima vedere pare slab luminoasa ,dar are un centru relativ luminos, galaxia fiind de forma eliptica.
M 87 din Virgo, este foarte bine vizibila, cu centru luminos, relativ mare, de forma rotunda.
NGC 4478 ,de langa M 87, este greu vizibila, dar mai uror vizibila decat prin reflectorul de 114mm.
M 84 si M 86 din Virgo, sunt bine vizibile, galaxia M 84 fiind mai luminoasa decat M 86.
NGC 4435 si NGC 4438 din Virgo sunt relativ greu vizibile, NGC 4435 fiind mai luminoasa ,NGC 4438 este mai mare si mai eliptica, insa slab luminoasa.
NGC 4461 din Virgo, este mai greu vizibila decat galaxia NGC 4438, mica si foarte slab luminoasa.
NGC 4458, din apropierea galaxiei NGC 4461, este o galaxie care am descoperit-o abia aseara cu reflectorul de 150mm, desi am incercat sa o caut si in trecut cu reflectorul de 114mm dar fara succes. Este foarte greu vizibila si foarte mica.
NGC 4473 si NGC 4477, sunt bine vizibile, mici, relativ luminoase si rotunde.
NGC 4459 este si ea bine vizibila, mica ,rotunda si difuza.
Majoritatea galaxiilor le-am observat la 70x si 155x.

Pe langa observatii am mai facut si poze cu camera foto Canon 450d si teleobiectivul Albinar f=200mm f/4, la galaxiile M 65 ,M 66 si NGC 3628 din Leo ,la galaxiile M 51 si NGC 5195 din Canes Venatici precum si la regiunea lantului Markarian din Virgo, unde sunt vizibile multe galaxii.
Am facut cate 50 cadre de 56s , pe care le-am stivuit cu Deep Sky Stacker si le-am prelucrat cu Adobe Photoshop.



leo triplet 51x56s ps.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  300.45 kb
 Vizualizat:  de 4122 ori

leo triplet 51x56s ps.jpg



markarian 52x56s ps.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  535.02 kb
 Vizualizat:  de 4122 ori

markarian 52x56s ps.jpg



m51 51x56s ps.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  322.51 kb
 Vizualizat:  de 4122 ori

m51 51x56s ps.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 94, 95, 96 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 95 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact