Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
s11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 74, 75, 76 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Apr 2018 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 9 Aprilie , norii au venit repede ,in jurul orei 23 au pus din nou stapanire pe cer.
Totusi am reusit sa vad cateva obiecte interesante in Leul.
Astfel ,folosind telescopul dobsonian ''Toleascop'' 200mm F/6.16 , am reusit sa vad doua dintre galaxiile din ''Grupul de galaxii Gamma Leonis'', cunoscut si ca HCG44.
Am fost nitel socat de usurinta cu care poate fi gasit acest grup de galaxii.
Acronimul HCG vine de la ''Hickson Compact Group'' ,puteti citi mai multe despre asemenea grupuri de galaxii aici :

https://en.wikipedia.org/wiki/Hickson_Compact_Group

Grupul compact Hickson 44 sau HCG 44 este compus din galaxiile de la linkul de mai jos sau vezi atasamentul :

https://en.wikipedia.org/wiki/Hickson_44

Dintre cele patru obiecte ale grupului Hickson 44 eu am vazut aseara doua si anume NGC 3193 de 11.93mv , de tipul AGN adica ''nucleu galactic activ'' si NGC 3189-NGC 3190 de 12.12mv care este un obiect de tipul IG adica ''galaxii in interactiune''.
La modul teoretic vorbind , am vazut trei obiecte ,deoarece NGC 3189-90 desemneaza doua galaxii care sunt in interactiune , ciocnire ,carambol ...cum doriti.

http://cdsportal.u-strasbg.fr/?target=NGC%20%203189%20

La Est de steaua HD 88737 , spre Sud de HCG 44 , la Vest de o steluta slaba de aproximativ 11mv ,am zarit cu privire indirecta un mic obiect qvazi-stelar ca aspect , o steluta nebuloasa care cred ca a fost NGC 3177 , un nucleu galactic activ de 12.8mv.

Gandindu-ma la observatiile viitoare ,vad in Aladin Lite /portalul CDS, ca NGC 3187 este de 13.91mv deci nu-i din liga mea.
In schimb , NGC 3185 este ce-i drept de 12.99 mv dar este o galaxie Seyfert ,deci trebuie sa aiba o stralucire de suprafata ridicata si poate voi reusi sa o vad.

Am reobservat apoi Tripletul din Leul , unde ,cu privire indirecta , am revazut NGC 3628 dar nemaipomenit de slab luminoasa.

Apoi , dupa ce am facut toate temenelele pe la Sigma 1689 si Vir 34 , am ajuns iar la M60-M59,zona in care am unele identificari / verificari de facut.
Inafara de M59 si M60 ,am reusit sa observ din nou galaxiile NGC 4638 si NGC 4660.
Dupa care au venit iar norii...

Mircea



HCG44 -Galaxy Cluster.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  132.37 kb
 Vizualizat:  de 6035 ori

HCG44 -Galaxy Cluster.JPG



HCG 44 +lista.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  250.01 kb
 Vizualizat:  de 6035 ori

HCG 44 +lista.JPG



Lista HCG 44.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  180.07 kb
 Vizualizat:  de 6035 ori

Lista HCG 44.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Apr 2018 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri si Joi am continuat observatiile cu dobsonianul Toleascop 200mm.

Am revenit de mai multe ori la grupul de galaxii Hickson 44 aka HCG 44 dar observarea in conditiile mele a lui NGC 3187 este fara speranta.

Off-topic

Dupa cum tot fara speranta este vindecarea prostiei omenesti.
Cititi aici ,daca vreti sa va enervati Evil or Very Mad !

http://annesastronomynews.com/annes-pictur...up-hcg-44/

https://www.astrobin.com/299216/B/?nc=all

Daca unul a luat-o ''pe ulei'' cu curbarea galaxiilor in S , toti nataraii o iau pe urmele lui.
O prima si singura privire spre pozele ,de altminteri excelente , ale galaxiilor NGC 3190 si ale lui NGC 3187 ,vor arata imediat si fara nicio umbra de indoiala ca in ambele cazuri avem perechi de galaxii in interactiune/coliziune.
Intr-un fel mi-e si mila , sa munceasca cineva 30 de ore ca sa faca poze atat de reusite , sa le prelucreze cam tot atat pentru ca mai apoi sa nu inteleaga o iota din ce vede acolo ...cum am zis : e fara speranta.

Gata cu off-topicul...

E posibil sa fi avut ceva mai mult noroc cu NGC 3185 care la 154x se vedea ca o steluta cetoasa aflata la Vest de o pereche de stele de aprox. 11.5mv.
Spre Est de presupusa galaxie NGC 3185 se vedea o stea considerabil mai slaba decat cele de 11.5mv.
Clasific aceasta observatie ca una nesigura ,de reverificat in seeing mai bun.

M-am indreptat apoi spre zona lui Messier 105 ,pe drum am reobservat M95 ,M96.
M105 si NGC 3384 erau ca de obicei foarte frumos vizibile.
Tinta mea a fost de aceasta data galaxia NGC 3389 ,aflata in acelasi camp cu M105 si NGC 3384.
Intradevar ,fara mare efort ci doar cu putina atentie ,galaxia NGC 3389 de 12mv se vede (la 154x +Skyglow SVBony) spre Sud-Sud Est de NGC 3384.
Ea formeaza un triunghi dreptunghic cu M105 si NGC 3384 ,cu unghiul drept in NGC 3384.

Am lasat filtrul Moon&Skyglow pe ocularul Seben zoom toata seara.
Am reusit in aceasta configuratie sa revad NGC 3628, la privire directa galaxia disparea aproape complet ,topindu-se in fundal.
Profitand de calitatea de zoom a ocularului ,am modificat continuu grosismentul pana ce am reusit sa vad NGC 3628 la un grosisment de 100x-120x dar extrem de slab.
Doar privirea periferica imi confirma ca acolo , in campul vizual ,se afla intradevar un obiect real iar nu stafia vreunei lumi disparute de eoni fara numar!

Deci ,cel putin pentru astronomul urban , Tripletul lui Leo e mai mult o gogorita de publicitate a maharilor cu telescoape mari carora le-a fost lene sa caute alte obiecte si se distreaza inducand in eroare bietul amator incepator.Embarassed
In loc sa vanati dupa NGC 3628 - pe care eu de acum am sa o numesc Galaxia ''Mistretul cu colti de argint'' - eu va recomand un obiect mult mai aratos.

Ca sa gasim Tripletul lui Leo , folosim stelele n Leonis , HD 97937 si HD 97938.
Spre Vest de HD 97937 ,la o distanta ceva mai mare ca cea dintre aceasta stea si HD 97938 , gasim galaxia NGC 3593 de 12.6mv.
A fost slab , dar totusi bine vizibila , cu vedere directa la 154x+Skyglow.

Am cautat apoi NGC 3596 si am fost pacalit de simbolurile din Sky Atlas 2000.
Eu credeam ca obiectul cautat este un roi stelar deschis -asa am inteles simbolul.
Si ,intradevar ,la Sud de Chertan am gasit o aglomerare rarefiata de stele ,fara nimic interesant.
Azi cautand informatii ,am aflat ca NGC 3596 este de fapt o galaxie de 12 mv si aflata la Vest in acel asterism rarefiat de stele pe unde am bantuit dar ... Sad .

Spre Vest de steaua 81 Leonis am vazut cu mare usurinta galaxia spirala NGC 3626 aka Caldwell 40.
Spre Nord-Est de steaua 81 Leonis exista un grup de galaxii a carui studiere mi-a parut un ghem prea incurcat pentru astenia mea de primavara ...poate alta data.

Am sarit la asterismul in forma de ''T'' a stelei 6 Comae unde am reobservat galaxia Messier 99.
Apoi ,insistand multa vreme si beneficiind de o inseninare reala dar scurta , am vazut pentru prima data ,cu privire directa , la un grosisment de aproximativ 100x-120x si prin filtru Skyglow , galaxia Messier 98.Apoi a coborat iar cortina prafului saharian ...

Am incheiat sesiunea de observatii in Fecioara, in zona galaxiilor Messier 59 si Messier 60,unde am reconfirmat observarea galaxiilor NGC 4638 si NGC 4660.
NGC 4647 ,galaxia aproape lipita de M60 , a fost reobservata Miercuri seara.
Nu am reusit sa confirm observarea galaxiei NGC 4606 de la Nord-Vest de M59.

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2018 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru observatorul citadin cu toate filtrele și apertura aceste obiecte sunt dificile, așadar felicitări pentru perseverență! De fapt milanpicard e vinovatul pentru această "muncă silnică", nu-i așa? Very Happy

Niciodată nu am stat să identific galaxiile din Fecioara după număr. Sper să am ocazia la următoarea ieșire cu cer negru, până e în poziție favorabilă la orizontul sudic, să identific măcar câteva, nu le-am acordat suficient timp și nici nu m-am dus cu atlasul pentru că nu văd bine scrisul nici ziua fără ochelari, darămite noaptea, așadar am folosit Stellarium pe telefon care nu e așa bun pentru căutare și identificare, până te uiți pe ecran se strică acomodarea, nu pot reduce prea mult iluminarea ecranului că am aceeași problemă cu vederea.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Apr 2018 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Erwin

Multumesc pentru cuvintele de felicitare !

Banuiesc ca si Milan a observat aceste obiecte , il las pe el sa confirme.
Dar nu-i ''munca silnica'' ,atat se poate face,asa se vad majoritatea obiectelelor DSO.
Singura alternativa este sa nu le faci deloc , ceea ce nu suna bine pe ulita mea. Mad

Identificarea galaxiilor din Fecioara este usoara ,dupa schema pe care am pus-o si care este inspirata de parintele Consolmagno si al sau TLAO.
Deoarece lipsesc stele luminoase pentru cautator ,este foarte usor sa te pierzi in acel labirint de galaxii.
Asa ca trebuie sa te intorci si sa incepi din nou salturile de campuri oculare de la steaua -portal 34 Vir.
Cu Toleascopul acum doar ma rasfat cu imagini ceva mai luminoase.
Calea am invatat-o anul trecut cu luneta ''zoth'' 90x600mm si dobsonianul de 125mm F/7.
Inca de anul trecut am invatat-o pe de rost , au fost seri in care a trebuit sa revin la 34 Vir chiar si de 10-12 ori.

Revin cu incurajari : grabiti-va sa observati super-roiul de galaxii din Fecioara.
Calea Lactee ,in care se afla Orion de pilda , apune seara ,partea cu Lebada este inca departe sub orizont.
Asadar acum ,primavara ,cand privim spre Fecioara , privim spre seninul intergalactic.
Cand Calea Lactee este deasupra orizontului , obtureaza vederea galaxiilor indepartate prin norii de stele , nebuloase ,pulbere cosmica ...un fel de seeing galactic local deloc prietenos cu marile departari.

Sa ne amintim mereu de Heraclit : τὰ πάντα ῥεῖ καὶ οὐδὲν μένει = ''ta panta rhei ,kai ouden menei'' = ''totul curge , nimic nu este statornic''

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2018 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-ai de ce, Mircea! Eu îți mulțumesc pentru că mi-ai adus aminte că am și eu o lunetă "Zoth" foarte bună pentru adunat lumină pe câmp larg, "Lady Black" de 110mm care face casă bună cu Panopticul de 24mm. O voi repune în funcțiune, poate chiar pe montura ecuatorială ca să am timp de explorat zona cum se cuvine.

Spor la observații!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Apr 2018 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mnah intru in fiecare zi, nimic... nu intru o saptamana, sunt pomenit pe nume Smile asa e viata. Felicitari, Mircea, de galaxii! Ma bucur atat de mult ca si tu ti-ai vandut sufletul observarii lor. Smile Da, amvazut toate galaxiile posibile pe oriunde pana la 11.5 mag, si acum tot incerc cu maimult sau mai putin succes spre 12 mag. Am 463 gasite... e greu deja acum sa gasesc ceva nou... dar incerc! Mersi
_________________
Engage! Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2018 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Când le epuizezi pe cele vizibile din oraș vei căuta să mergi la munte, "departe de lumea dezlănțuită" în iluminat nocturn. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 16 Apr 2018 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea eu. Smile Nu se poate. Planul e sa imi iau un 12dob. La anul. Pana atunci... in acest moment am 2850 de obiecte vazute, si as vrea sa o duc pana la 3000 cu dob8ul, dar nu stiu de unde sa mai iau 150 de chestii. Ar mai fi chestii in partea nordica a cerului, stiu ca am lasat acolo cateva chestii mici, nesemnificative... dar nu am vedere de pe balcon si nu mai ies din bloc ca ma cearta nevasta. Smile Incerc sa ma profilez si pe stele variabile, cateva amvazut chiar fascinante. De ex una avea scris in ss5p mag 8, si am zarit-o doar la magnificare mare, abia. Era la minima de 12.4.Smile

Sincer sa fiu, de galaxii m-am cam urat... adica mai bine zis sa incerc sa vad alea imposibile care au mai ramas... incerc 4 si imi stric 40 min, adica toata sesiunea, si apare una, in imaginatie periferica. Mna, acum mai nou fac asa: caut max 2 gal in max 20 min, si dupa aia cateva chestii din galaxia noadtra. Asa tot prind ceva. Problema e ca nu prea mai am ce.

Nici rapoarte nu prea mai scriu ca nu prea am timp... mai bine va dau un BUZZ daca aflu de ceva interesant cum ar fi novele si supernovele... dar vad ca nimeni nu se prea intereseaza.. sicitesc multe informatii despre fiecare target in ss5p. Cam la atata se rezuma activitatea mea astronomica din prezent. Voi cum faceti?

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Apr 2018 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Buna idee este aceea de a folosi luneta de 110mm.
Nu ca s-ar putea face vreo comparatie intre conditiile noastre si cele ale lui O'Meara dar el a observat obiectele Messier +Caldwell+Herschel 400+Hidden Treasures ,toate cu o luneta de 100mm.
Abia atunci cand a observat obiectele din ''Secret Deep'' a folosit o luneta ''mai mare'' -NP127, adica una de cinci toli.
Toate acestea totalizeaza peste 800 de obiecte.
Tinand cont de diferentele de conditii ,instrumentatie si calitati observationale - atat innascute ,cat si dobandite - eu as risca sa spun ca 500 (poate chiar 600 ) dintre acestea pot fi vazute cu reflectorul Hinds si cu luneta ''zoth'' de 110mm.
Poate vei putea vedea mai multe deoarece tu umbli ''pe coclauri''.
Cheia este insa in planificare , observatiile ''la plezneala'' nu duc prea departe.

Milan

Succes in rezolvarea dilemei tale.
Reobservarea multora dintre obiectele de pe lista ta ar putea fi foarte interesanta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Apr 2018 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara 18 Aprilie , dupa ce m-am distrat cu Venus ,Luna si Pleiadele , am facut observatii cu Toleascopul de 200mm.
Am vazut pentru prima data desi slab dar stabil ,cu vedere directa ,galaxia NGC 3628 la mariri intre 100x si 154x.Se vedea forma alungita si ''in diagonala'' a galaxiei , a fost ceva deosebit.
La M65 si M66 as fi avut nevoie de vreo 40-50 minute ca sa fac un desen detaliat.

In zona favorita , a galaxiilor din Fecioara , la dubla Sigma 1689 am mers spre Vest ,am trecut de primul asterism triunghiular de stele si in al doilea am observat galaxiile NGC 4762 (un obiect lenticular sau fusiform spectaculos ) si NGC 4754.

Apoi am vazut M60 si NGC 4647 , M59 , M58 , M89 ,M90.
Inca si acum ,M87 tupilata langa o stea , imi da emotii si bajbai dupa ea.
In ciuda luminozitatii de 8.63 mv este mai greu de remarcat la mariri mici din cauza unei straluciri de suprafata scazute de 12.6 mag / sec. patrata.
De la M87 drumul e liber spre Lantul lui Markarian unde am vazut rapid sase galaxii , ''Ochii'' - o pereche de galaxii , fiind primele.
Spre Sud-Vest de M84-M86 am vazut o alta galaxie , probabil a fost NGC 4388.

In Ursa Mare , M97 si ''Surfboard Galaxy'' nu si-au schimbat adresele.
Jupiter ,pierdut in pacla a fost dezamagitor.

La intrarea in casa ,am ridicat privirea sus de tot si atunci am inteles de ce am reusit sa vad NGC 3628 cu vedere directa : cu ochii liberi si fara ochelari , se vedeau patru stele in Mel 111.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Apr 2018 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, cu ocazia limpezirii cerului,de se vedea negru curat, desi era si Luna prezenta, m-am pus pe cautat galaxii ce mi-au mai ramas de vazut prin constelatia Virgo (Fecioara). Multe dintre ele s-au dovedit a fi de negasit, fiind situate la declinatii joase,negative, insa tot am mai gasit doua si anume:
Galaxia NGC 4958 din Virgo, de la steaua Theta Vir in jos,spre steaua Psi Vir. Este relativ greu vizibila,mica si eliptica,putin aplatizata.
Galaxia NGC 4856 din Virgo, dar si mai jos decat cealalta, intre steaua Spica (Alpha Vir) si stelele Algora (Delta Crv) si Eta Crv din constelatia Corvus (Corbul),langa un triunghi de trei stele situat chiar pe granita cu constelatia Corbul. Este foarte greu vizibila, parea sa fie ceva mai mare decat cealalta galaxie si avea o forma eliptica .
In afara de aceste galaxii, am mai revazut alte galaxii descoperite de anul trecut,prin Virgo.
Una dintre aceste este NGC 5363,situata mai sus cu cateva grade de steaua Tau Vir. Este relativ usor vizibila ,fiind mica si stralucitoare si avand o forma eliptica.
Apoi si galaxia NGC 5566,tot din Virgo, cam intre steaua variabila CU Vir si steaua HIP 70400,la nord-est de steaua Tau Vir. Este relativ greu vizibila,,cam la fel de mica ca si galaxia precedenta si tot de forma eliptica.
Am incercat sa gasesc si galaxia NGC 5746,de langa steaua 109 Vir, dar nu a vrut se se arate, desi in catalog era trecuta ca avand magnitudinea de 10,3 si stralucirea de suprafata de 12,6. La asemenea valori galaxia ar fi trebuit sa fie bine vizibila in telescop de 114mm, dar nu stiu din ce cauze nu a putut fi zarita, cerul era curat, Luna aproape ca apunea spre miezul noptii, poate din cauza poluarii relativ mari dinspre sud-est,unde era situata si galaxia. O sa mai incerc, poate in seara aceasta,cu toate ca Luna este in crestere. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2018 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Jupiter ,pierdut in pacla a fost dezamagitor.


Poti detalia nitel? Ce ai vazut, ce n-ai vazut, ce anume te-a dezamagit la Jupiter? Mersi.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2018 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain Mircea! Tocmai am intrat de la stele, si am fost si pe la ce ai zis tu: ngc4762, revazut, chiar frumoasa, lunguiata, cere mag mare sa fie vazuta mai spectaculos. Eu ma duceam la doua galaxii la juma de fov mai incolo, hardcorede peste 11.7, dar le-amgasit, de patru zile am cer superb, gasesc galaxii ce nucredeam niciodata. Inca membri obscuridin Markarian's Chain, iar langa titanul M87 mai sunt inca doua mAi mici, ca un fade out, aia de langa el mai merge, cealalta e super grea. Dar daca-i vb frumos... Smile

Intre timp printre galaxii ma uit la orice duble imi da ss5p, atatea STF am vazut in ultima vreme, mai ales din gama 1600 si ceva, din Virgo.

Daca aveti SkySafari, pot sava dau un sfat, daca vreti targeturimai ok. Ss5p nu da sb, doar mag. Dar poti sa setezi sa iti dea galaxii de sub 2' si alea sunt mai compacte, am vazut si mag. 11.9 daca avea marimea de 1.5. Am ajuns la peste 2900 targeturi, pe ultima suta de metri spre 3000, yeeey! Abia mai am targeturi, booo! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Apr 2018 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth

Nu Jupiter in sine este dezamagitor - nici pe departe nu am vrut sa spun asta.
Am fost dezamagit de starea atmosferei , transparenta proasta , turbulenta mare.
Unde data trecuta am vazut patru benzi ,cele ecuatoriale festonate cu o pata de culoare luminoasa pe NEB + banda temperata sudica bifurcata+ Ganymede pregatindu-se de ocultare ,acum abia se zareau doua benzi fara detalii si satelitii galileeni.
Si aceea aveau in jur ditamai coroana cetoasa...
Am insa sperante pentru cand va ajunge Jupiter la altitudini mai ''civilizate'' la orele serii.


Vineri , 20 Aprilie :

Armand Popa /dobsonian Seben 8 inch F/5+ luneta 70mm ,
Csaba (prieten si coleg al lui Armand) /dobsonian Skywatcher 8 inch F/6 ,
subsemnatul /dobsonian Toleascop 200mm F/6.16

am participat la un star-party la Maltaret ,in padurea Ceala de langa Arad.
La inceputul observatiei a participat si Nicu Balica iar in cursul serii am fost vizitati de alt prieten al lui Armand ,insotit de doi copii.

Obiecte observate :

M97
M108
M109
Galaxie de langa M109 = NGC 3953 de 11.08mv
Triplet Leo=M65+M66+NGC 3628
M104
La Vest de steaua dubla Sigma 1689=NGC 4762 de 11.1mv+NGC 4754 de 11.6mv
M60
M59
M58
M89
M90
M87
NGC4438 + NGC4435''Ochii''- Lantul de galaxii Markarian
M84 - Lantul de galaxii Markarian
M86-Lantul de galaxii Markarian
NGC 4461-Lantul de galaxii Markarian
NGC 4473-Lantul de galaxii Markarian
NGC4477-Lantul de galaxii Markarian
Galaxii la Sud de M84-86= NGC 4388 de 11.76 mv , cea mai luminoasa dintre galaxiile ''mici''+NGC 4425 de 12.73 mv +NGC 4387 de 13.01 mv ,(prima noastra galaxie mai slaba de 13mv)
HCG 44 =NGC 3189 de 12.12mv+NGC 3185 de 12.99 mv
M61
M99
M98
M100
M95
M96
''Tripleta mica'' din Leo =M105+NGC 3384 de 10mv+NGC 3389 de 12mv
M81 si M82 vazute prin telescopul lui Csaba
NGC 2905 din Leul de 9.75mv

M42
VENUS
CASTOR
MELOTTE 111
JUPITER

In Mel 111 se vedea 8 sau 9 stele cu ochiul liber.

Eu obtin un total frumusel de 40 galaxii , o nebuloasa planetara , o nebuloasa , trei stele duble-multiple si doua planete.

Mircea



Dobsonian 8 inch F5.Armand.DSC_8032.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  592.74 kb
 Vizualizat:  de 5584 ori

Dobsonian 8 inch F5.Armand.DSC_8032.JPG



Armand si chemarea Fecioarei.DSC_8040.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  613.36 kb
 Vizualizat:  de 5584 ori

Armand si chemarea Fecioarei.DSC_8040.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Apr 2018 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Impresionant scor, mai ales la galaxii, dl. Mircea. Felicitari! Very Happy

Eu, in ultimele doua zile am mai gasit putine galaxii: doua in Virgo, NGC 4958 si NGC 4995,pe care le-am mai descris in mesajul anterior, prima este relativ greu vizibila iar cea de-a doua foarte greu vizibila si in afara de acestea, aseara am mai descoperit inca o galaxie in Ursa Major, NGC 5631, care se vede greu si este mica, de forma eliptica, in rest m-am ocupat cu fotografiatul la Luna si Jupiter.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 74, 75, 76 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 75 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact