Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Orion_06-01-28.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 70, 71, 72 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2018 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Milan , mi-era cu adevarat dor de galaxii.
La variabile am si facut in trecut niste observatii didactice , de antrenament.
Domeniul e foarte fain , interes exista din partea mea , sa vedem cu timpul de observatii cum o sa stam.

Iulian

Felicitari ''de felicitari'', o lista extraordinara de obiecte observate , ai avut cu adevarat o seara superba de observatii !
(Cred ca ai vrut sa spui despre roiuri ca sunt ''dispersate '' , nu-i asa ?)

Cer senin , Mircea

PS : am uitat sa includ in raportul meu NGC 2392 adica nebuloasa planetara ''Eskimo Nebula''.
A suportat bine marirea de 246x /orto Circle V 5mm.
La aceasta marire ,se vedea steaua centrala si haloul era dublu cu privirea periferica , unul era luminos imediat in jurul stelei centrale iar haloul extern era inelar ,concentric cu primul , mai slab luminos si avand o latime aproximativ egala cu raza haloului mai luminos.
Am avut impresia ca imaginea ''voia sa-mi spuna mai multe'' , ca deci contine si alte detalii pe care poate le voi vedea alta data.
Nu stiu cand , acum e anotimpul galaxiilor...

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Mar 2018 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oioi, fain Iulian, tragi de galaxii, nu gluma. Bine ca te-a ajutat si cerul. Nu pui bani deoparte pt un telescop mai mare? In ritmul asta le termini repede pe astea mai luminoase. Eu vreau un upgrade la 12dob anul viitor ca am si uitat zilele in care faceam high score ca si tine. Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mar 2018 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bafta in obtinerea telescopului mare ,Milan !
Atunci poate vei tine pentru tine telescopul de 300mm si cel de 5 inch pe post de ''briceag'' si-i trimiti dobul tau greu incercat lui Iulian ...
Ca le ce-ti trebuie tie atatea telescoape ...
(Noa , pa , am treaba ma duc sa-mi ascund semnatura...Razz )

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Mar 2018 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc tuturor pentru felicitări. Smile

Mircea Pteancu a scris:
Iulian

Felicitari ''de felicitari'', o lista extraordinara de obiecte observate , ai avut cu adevarat o seara superba de observatii !
(Cred ca ai vrut sa spui despre roiuri ca sunt ''dispersate '' , nu-i asa ?)


Am observat la timp greșeala și am corectat acele cuvinte. E din cauza telefonului, a sistemului Android,care dacă nu ești atent, pune ce cuvinte crede de cuviință. E cam ciudat sistemul acesta Android in comparație cu Windows de pe calculator. Mi-a luat ceva timp până m-am obișnuit cu Android.

milanpicard a scris:
Oioi, fain Iulian, tragi de galaxii, nu gluma. Bine ca te-a ajutat si cerul. Nu pui bani deoparte pt un telescop mai mare? In ritmul asta le termini repede pe astea mai luminoase. Eu vreau un upgrade la 12dob anul viitor ca am si uitat zilele in care faceam high score ca si tine. Smile


Milan. Deocamdată sunt foarte mulțumit și cu telescopul aceasta de 4 inch, am observat multe cu el până acum.Pe viitor o să îmi construiesc eu un telescop de 8 inch, cumpăr doar optica, așa, de-a gata făcut de fabrică e destul de scump.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Mar 2018 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasă sesiune Coane Mircea. Între atâtea galaxii și o nucă tare: dubla omega leonis: Taki dă o separare de 0,6 secunde de arc, cu magnitudinea componentelor m1=5,69, m2=7,28, Sisy Haas o menționează în Catalogul ei de 2100 de duble cu notația ''2'' cu aceiași separare. Comentariul lui Smyth : ''An exquisite closed duble star... pale yellow, greenish, at times both stars looking yellow...'' Cred că ai avut o turbulență foarte redusă. Felicitări pentru observații și pentru instrument
O provocare pentru sesiunea mea viitoare mai ales că localizarea lui omega leonis este ușoară: de la Denebola spre vest, theta leonis, Regulus și în continuare pe aceleși aliniament omicron leonis și apoi omega. In apropiere dublele 3 și 6 precum si celebra variabilă R leonis plus o mână de galaxii NGC 2911, 2939, 2894... Cer senin să fie...

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mar 2018 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maiestre theogon

Oho ,Amiralul Smyth si Sissy Haas , zana stelelor duble... ce companie...tot respectul si admiratia !
Multam pentru detalii , eu am luat din Stellarium separatia pentru Omega Leo.
Turbulenta nu a fost buna de loc si nici transparenta...da ' poate incep sa devin un mosh mic , rautacios si nemultumit de toate.
Mi-ai trezit interesul pentru galaxiile enumerate.
Sunt pentru SCT-ul de 11 inch sau am si eu o sansa cu 200mm ?

Iti urez si tie si tuturor cer senin si toate cele bune ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Mar 2018 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am studiat galaxiile enumerate mai îndeapropape, dar cred că în condițiile unui cer (sub)urban sunt mai accesibile unui instrument mai mare de 10'-11' însă este doar o părere. Rămân și ele o provocare viitoare.
_________________
mihai
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Mar 2018 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară a fost iarăși senin,dar parțial,cu câțiva nori răzleți,trecători.
Am mai găsit câteva obiecte de cer profund,nu la fel de multe că cele de alaltăieri, dar oricum, interesante. Acestea sunt:

NGC 2371/2372, acea nebuloasă planetară dublă din constelația Gemini, aflată între un grup de 4 stele mai strălucitoare, printre care și Iota Gem, de o parte, și stelele Castor și Rho Gem, de cealaltă parte,ceva mai aproape de primul grup de stele menționat mai sus. Este foarte slab vizibilă, mică și puțin difuză,nu am putut distinge structura duală a acestei nebuloase planetare,se vedea că un singur obiect.

Am reobservat și celebrul roi globular NGC 2419/Intergalactic Wanderer, aflat în constelația vecină Lynx, lângă un mic grup de trei stele, in prelungirea acestora,lângă steaua mai strălucitoare din grup. Este și mai greu vizibilă decât nebuloasa planetară NGC 2371/2372, mi-a luat ceva timp ca să o zăresc, am folosit ambele oculare de 20 mm (45x) și de 9 mm (100x), dar s-a văzut numai în cel de 20mm, la 45x.

Pe urmă, am găsit și 2 galaxii :

NGC 3504 in Leo Minor, mai sus de steaua 54 din Leo,cam între aceasta și steaua Alula Australis din Ursa Major. Este foarte greu vizibilă,la fel ca și NGC 2419.

NGC 4151 din Canes Venatici,pe lângă galaxiile NGC 4143 și
NGC 4111, in preajma stelei DP UMa. Se vede cam greu,are aspect eliptic și o stea in dreptul ei, sau cel puțin așa mi s-a părut. Se aseamănă in această privință cu galaxia NGC 3941 din Ursa Major, care am observat-o alaltăieri seara si care tot așa, avea un aspect mai mult stelar, centrul său sclipea slab din când în când, poate datorită acelei supernove recente, semnalată de Milan, căruia îi mulțumesc mult pentru anunțul in legătură cu aceste supernove. Smile

Am mai găsit și două roiuri stelare deschise, ambele in Monoceros.

NGC 2324, mai la nord-vest de steaua Delta Mon, are 9 stele ,din care două mai vizibile, restul slabe, este relativ mare și dispersat.

NGC 2506 aflat mai la est de steaua Alpha Mon. Este greu vizibil , are câteva stele foarte slabe, fiind foarte dispersat.

Apoi au început să vină norii cirrus, acoperind cerul ca o perdea străvezie.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Mar 2018 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma ai gasit supernovele??
Am mai spus asta, dar mai simt ca trebuie sa fac reclama... Monoceros e o zona in care in fiecare fov e ceva, e bine sa iei de pe net pagina din idsa si sa vezi 30 de targeturi intr-o ora...

Cat despre dob8, intentionez sa mi-l pastrez chiar daca imi voi lua 12dobul, pt ca ala e ditamai si nu incape asa de mult prin balcon... va fi mult mai limitat campul... mai mult il voi lua pt galaxiile din virgo, leo etc care vor fi fix in fata mea. Plus ca 8dobul vreau sa il transform intr-un all purpose, pt. Ca incerc sa fac un club astro pt liceul unde sunt profesor si ne-ar prinde bine acolo. Smile

Azi am vazut cu binoclul si OB2 CMa, dar cand am iesit cu telescopuls-a innorat. Sad

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Mar 2018 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La galaxia NGC 3941 din Ursa Major, nu se vedea supernova in sine, ci aceasta dădea galaxiei un aspect aproape stelar. Nicidecum nu am putut separa supernova de centrul luminos al galaxiei. Dar a fost interesant oricum. Smile Poate că și galaxia NGC 4151 din Canes Venatici, care am observat-o alaltăieri, o fi având vreo supernova, dacă nu cumva acea stea foarte slabă din dreptul ei ar putea să fie din galaxia noastră și doar să se vadă în dreptul acelei galaxii. Oricum, o să mai observ in continuare ambele galaxii.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2018 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm... nu cred ca 4151 are ceva. Situl cu supernove nu indica, si daca ra fi stea peste, s-ar fi indicat... doar ca unele galaxii au centru care se vede stelar, mai ales cele Seyfert. Si 3941 are centru stelar, de aici greutatea observatiei supernovei. La mine in 200x s-a vazut o bara mica in loc de punctulet...

Am mai citit ca si unele galaxii sunt variabile, deci centrul devine mai luminos... de ex messierul din Cetus, saptezeci si... imi scapa.

Topacid, ti-am trimis lista, a ajuns?

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Mar 2018 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha. Uitasem de galaxiile tip Seyfert. Citisem într-o carte, Astronomia invizibilului, de Ioan Todoran, că galaxiile Seyfert se văd că niște stele înconjurate de aureolă slabă,că au nuclee active și că au linii de emisie puternice în spectrul luminii emise de ele. Și mai scria în această carte că galaxiile Seyfert conțin mult gaz ionizat, alcătuit din neon, oxigen, sulf ,fier, hidrogen și argon. Este posibil ca acele galaxii observate de mine să fie tip Seyfert. Tot în acea carte citisem că reprezentantele acestei categorii de galaxii sunt galaxiile NGC 5548 și NGC 1068. E posibil și galaxia NGC 3115 Spindle Galaxy din Sextantul sa fie tip Seyfert, căci are un aspect stelar,cu nucleu luminos.

milanpicard a scris:
Am mai citit ca si unele galaxii sunt variabile, deci centrul devine mai luminos... de ex messierul din Cetus, saptezeci si... imi scapa.


Te referi la galaxia Messier 77 din Cetus? Nu știam că este variabilă, este interesant,mai ales că galaxia se observă ușor în telescoape și lunete cu diametrul începând de la 70-80 mm in sus.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2018 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, M77, dar nu e mare diferenta in variabilitate sau trece mult timp, nu imi mai amintesc, dar stiu ca am decis ca nu merita. Si in Stellarium de ex la multe galaxii scrie "active galaxy". Si eu am vazut multe cu centru ce se vedea stelar. Supernove zicea unul ca sunt cam 3-4 pe an peste 13 mag, extragalactice. O data au fost 11, dar era si cand nu era nici una.

Insa ati vazut ce cometa vine in decembrie? Va fi prin Taurus si va avea mag. cam 3! Deci vizibilcu ochiul liber! Sper ca in telescopsa se vada o coama barosana! Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Mar 2018 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este vorba de cometa 46P/Wirtanen, am aflat de ea încă de acum doi ani, pe un site (nu-mi mai amintesc care), abia aștept să o văd. Este o cometă scurt-periodică, cu perioada de revoluție în jurul Soarelui,de 5,5 ani. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Mar 2018 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul acesta va fi generos în evenimente astronomice mai deosebite. In afara acestei comete din decembrie, va mai fi o eclipsă totală de Lună, pe 28 iulie,din ce țin minte, tot în aceeași perioadă, planeta Marte se va apropia mult de Terra,va fi o mare opoziție a planetei,care se repetă odată la 15 ani, discul planetei va atinge circa 24 secunde de arc in diametru,mai mult de jumătate din diametrul aparent al lui Jupiter. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 70, 71, 72 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 71 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact