Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
cfl_sp1_0_a590is.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 62, 63, 64 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Noi 2017 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Norocosule ! Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Mersi ca ai scris ,macar asa ne mai amintim si noi ca undeva sus , exista un cer ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Noi 2017 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain, Iulian! Multe observatii frumoase. Hey, amintind de Little Orion, este chiar intre North America Nebula si Pelican Nebula. SI mai ales North American se vede un pic si la 130mm... Little Orion e chiar langa "Gulf of Mexico", daca imi amintesc bine. Ai vazut aceste nebuloase? Merita cautate, daca tot stii de Little Orion... mie mi-a fost o experienta frumusica. Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Noi 2017 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru aprecieri. Very Happy
Mai jos am pus o imagine din Stellarium ,cu asterismul acela care seamana cu constelatia Orion, in care se gaseste si roiul deschis IC 4996. Banuiesc ca acesta este "Little Orion',sau poate gresesc eu cumva... Rolling Eyes Oricum, este interesant si roiul IC 4996 si asterismul. Smile
Nebuloasele North America si Pelican inca nu le-am observat, trebuie sa cumpar filtru UHC ca sa le pot observa si stau cam prost cu banii anul acesta . Poate la anul voi cumpara filtru. Smile



little orion2.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  513.48 kb
 Vizualizat:  de 4585 ori

little orion2.PNG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Noi 2017 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa te necajesc dar ''North America'' se afla intre Xi Cyg si Deneb.

Un obiect usor de gasit in acea zona este nebuloasa planetara NGC 7027 dar trebuie sa folosesti mariri mari , 200x si peste.Este foarte luminoasa dar maruntica!

Eu am zarit ,slab si cu dificultate , acea parte a nebuloasei ''North America'' vazuta si raportata de catre Herschel , deci doar partea ei cea mai luminoasa.Herschel nu a vazut aceasta nebuloasa in intregul ei.
Nu putem spune ca ''nu a vazut desi'' a folosit telescoape de 48cm ci tocmai de aceea.
Pentru a vedea intreaga nebuloasa , Sue French , pe langa cer negru mai recomanda si un instrument de camp larg.Ea a raportat observarea nebuloasei ''North America'' cu o luneta Astrophysics de 105mm la marire de 17x si camp de 3.6 grade.
Revenind la Herschel, amintesc faptul ca el folosea oculare divergente tip Galilei la stele duble iar pentru DSO folosea oculare Kepler.Grosismentul de 222x era considerat mic ,''de baza'' ca sa zicem asa , de catre el.
Doar cautatorul sau avea camp de doua grade iar campul aparent de 45 grade al ocularelor Huygens era considerat drept o ''extravaganta inutila''.Foarte rar folosea oculare din doua lentile...
In schimb Caroline,surioara si asistenta lui , a folosit pe larg oculare de camp cat mai mare pe telescoape care ,pentru conditiile de atunci ,pot fi considerate RFT.
Aseara am obtinut cartea lui Hoskin despre William si Caroline Herschel.
Cred ca va fi o lectura foarte interesanta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Noi 2017 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Nu vreau sa te necajesc dar ''North America'' se afla intre Xi Cyg si Deneb.

Nu-i nicio problema, dimpotriva, orice sfat este bine venit! Very Happy Multumesc pentru sfat dl. Mircea. Oricum nebuloasa North America acum nu cred ca am vreo sansa sa o vad fara filtru UHC. De la anul incolo poate imi voi lua un filtru si voi lua tot cerul de la un capat la celalalt pe parcursul anului 2018, in cautare de nebuloase intinse si nu numai. Smile Acum am doar 6 astfel de nebuloase observate,dintre cele mai vizibile. Intre timp am aflat si care este adevaratul "Little Orion" despre care spunea Milan ; nu era acela care credeam eu ci este acela situat langa nebuloasa North America,langa acea zona intunecata ce aduce cu Golful Mexicului si este mai mare decat asterismul acela care credeam eu ca este Little Orion.



imgcut (2).png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.3 MB
 Vizualizat:  de 4543 ori

imgcut (2).png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Noi 2017 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da' de ce vrei musai sa cumperi UHC scump ?
Eu m-am oferit sa iti dau detalii de unde mi-am luat eu ,la o treime de pret.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Noi 2017 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am spus ca vreau sa cumpar filtru UHC scump, dimpotriva, caut sa cumpar unul cat mai ieftin,eventual si la mana a doua daca se poate. Am vazut si eu ca sunt destul de scumpe filtrele UHC noi, cel mai ieftin , UHC Castell fiind vreo 190 lei ,restul sunt mai scumpe ; 250, 300 ajungand si la peste 500 lei cele mai scumpe filtre. Bineinteles , ar fi foarte bun si ajutorul dumneavoastra domnu Mircea, dar nu stiu ,sa ma mai gandesc ,ca deocamdata nu mai am bani stransi nici pentru cel mai ieftin filtru,am fost nevoit sa investesc banii si in alte scopuri mai "familiare",nu numai in astro. Dar de la anul poate o sa reusesc sa strang ceva bani pentru filtru UHC. Smile Cand o sa am posibilitatea sa cumpar filtru voi apela desigur, la ajutorul dumneavoastra dl. Mircea,in ceea ce priveste achizitionarea unui filtru ieftin si bun. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Noi 2017 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, de curiozitate - ce magnitudine vizuala limita ai din zona de unde ai facut observatiile?
Pt un 114 mi se pare destul de generoasa paleta de obiecte observate.
Spor in continuare si sa ne tii la curent, cu noi rapoarte.
Ne faci pofta sa iesim si noi - pacat ca la unii vremea nu prea tine cont de asteptari.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Noi 2017 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general la mine, magnitudinea vizuala limita medie este putin peste 5 (5,3-5-4), dar cand cerul este foarte curat ,negru limpede, magnitudinea vizuala limita urca binisor aproape de 6,in anumite portiuni de cer chiar atingand valoarea de 6. La mine poluarea luminoasa nu este uniforma peste tot cerul, ci mai mult spre sud si est, caci locuiesc la periferie,la marginea orasului,undeva in nord-vestul Brailei, intr-o zona de camp, intre un cartier cu case si blocuri de o parte si o fosta uzina de cealalta parte,dar la care iluminatul local nu mai functioneaza de ani buni.
Zona a fost populata cu case noi cu trecerea timpului. E buna zona in care locuiesc acum caci este iluminat public numai pe strada pe care locuiesc. Smile In urma cu vreo 10 ani nu era iluminat public deloc pe strada unde stau, era aproape ideal pentru observatii astro,dar pe atunci nu aveam nici macar un binoclu pentru observatii.
Pana in 2003,cand m-am mutat in zona asta nordica a orasului,locuiam in al cartier,mai spre sud,dar in interiorul orasului , unde era poluare luminoasa mai accentuata si aproape uniforma pe tot cerul .

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Noi 2017 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitati si o harta a poluarii luminoase pentru zona in care locuiesc. Smile Locuiesc in portiunea cu portocaliu deschis de poluare luminoasa,nu e chiar rau dar nici bine,conform acestei harti. Laughing
Planetele, Luna, Soarele, si stelele duble se pot observa fara dificultati de aici,dar si multe obiecte DSO mai luminase cu oarecare dificultate,uneori la limita vizibilitatii se pot vedea de aici.
E inca bine in zona asta unde locuiesc, dar peste ani s-ar putea sa dispara avantajul acesta pe care il am acum,caci se va extinde iluminatul public si in acesata zona.
Trebuie sa profit din plin acum ,caci mai tarziu,pentru a putea obvserva obiecte DSO slab vizibile voi fi nevoit sa ma deplasez in zone cu poluare luminoasa redusa,cum ar fi in Dobrogea,in zona muntilor Macinului sau oricum cat mai departe de oras. Mr. Green



lightpollution-braila.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  864.98 kb
 Vizualizat:  de 4461 ori

lightpollution-braila.PNG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2017 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Măcinul e mișto pentru asta. Eu am avut bunici în Brăila și acolo am început să mă uit la stele cu un bun prieten. Mai mergeam la pescuit în insulă și era fantastic. Totuși uneori vara ne urcam pe bloc și ne uitam la perseide. Asta se întâmpla prin 2000. În continuare la Brăila mi se pare un cer urban relativ ok, mai ales că au murit toate alea industriale și iluminatul stradal e jalnic, sau era destul de jalnic.
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Noi 2017 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Brăila iluminatul stradal a fost "jalnic" până în anul 2004 când primarul de atunci a decis să se înlocuiască și să se extindă iluminatul stradal. Acum, iarăși iluminatul stradal a fost modernizat , inlocuindu-se toate lămpile vechi cu vapori de sodiu, cu noi lampi cu leduri. Totuși, fata de alte orașe, cum ar fi Galațiul sau mai ales Bucureștiul, Brăila nu are poluarea luminoasă prea mare.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Noi 2017 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile

Aseara vazand ca pe la ora 21 se insenina treptat la Braila,am profitat de ocazie si am scos repede telescopul afara ,sa se aclimatizeze pana ce s-a inseninat binisor,apoi am inceput observatiile,caci de o saptamana si ceva nu a mai fost senin aici. Smile
Am inceput cu constelatia Auriga care se vedea destul de susu pe cer. Am observat urmatoarele obiecte ceresti :

Roiul deschis NGC 1857, situat undeva la est de acel triunghi format din stelele Epsilon, Eta si Zeta Aurigae,sub steaua Lambda Aurigae. Are o stea de magnitudinea 7, inconjurata de trei stele de de magnitudinea 9 si alte 2-3 stele foarte slabe. Este relativ mic dar dispersat.

Roiul deschis NGC 1664,situat la vest de steaua Epsilon Aurigae, cam intre aceasta si o alta stea, 59 Aurigae. Are intre 10 si 15 stele slabe,unele foarte slab vizibile, este relativ mare si foarte dispersat.

Roiul deschis NGC 1907 situat in apropiere de roiul M 38. O frumusete de roi stelar. Very Happy
Este foarte mic si compact si are, cred ca 6-8 stele foarte slab vizibile. Anul trecut,cand am observat cu luneta de 60mm acest roi stelar, am vazut doar cateva stele dipersate, dar nu aceasta nu era adevarata infatisare a roiului NGC 1907. Aseara am vazut adevarata infatisare a acestui roi. Smile

Nebuloasa planetara IC 2149, situata mult mai sus, in apropiere de stelele Menkalinan (Beta Aurigae) si Pi Aurigae, putin mai la vest de aceasta din urma. Am observat-o mai intai la grosismentul de 100x, cu ocularul Plossl 9mm. Am observat in primul rand ca are un aspect stelar,dar putin difuz pe margine,spre deosebire de stelele din jur de aceeasi magnitudine cu nebuloasa,deci se observa atat steaua centrala cat si ceva nebulozitate in jurul ei. Cum nebuloasa planetara IC 2149 era foarte mica, am schimbat grosismentul, adaugand si lentila barlow 3x in combinatie cu ocularul de 9mm, ajungand la 300x. Asa am facut mai usor deosebirea acelei nebuloase planetare fata de celelalte stele din jur. La 300x se vedea mai clar nebulozitatea si in centru o stea foarte slaba.

Am mai observat la 100x si acel roi deschis NGC 2281, fiind foarte frumos, mic ,cu 4 stele dispuse in romb,din care 2 sunt stele duble si in jur, alte 5-6 stele mai dipersate.
Tot la 100x am observat si galaxiile din Andromeda, M 31 si M 32,care se vedeau usor ,zona centrala vizibila a galaxiei M 31 ocupand mai mult de jumatate din campul ocularului de 9mm, galaxia M32 se vedea si ea usor, fiind mica dar foarte luminoasa. Se observa si galaxia M 110 la 100x,dar se vedea doar centrul slab luminos.
Mai jos, in constelatia Triangulum, am observat galaxia M 33 si nebuloasa NGC 604. Se observa la 100x atat centrul galaxiei M 33, foarte slab luminos, cat si nebuloasa NGC 604,tot foarte slab vizibila.
Am incheiat observatiile cu Marea Nebuloasa din Orion, M 42 la care se vedea foarte bine zona centrala cea mai luminoasa la 100x. Se vedea chiar si din acele mustati ceva la 100x,mai ales la cea dinspre est,care este curbata.
Apoi pe la ora 23 a inceput iar sa se innoreze asa ca am intrat in casa, multumit de ce am observat si ca am fost pe faza si am profitat de scurtul ragaz in care cerul a fost senin. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Noi 2017 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faine observatii, Iulian! La mine doar nori. Smile Cloud atlas. Smile
Baieti, acum am aflat ca Mira Ceti nu de mult a inceput sa creasca in magnitudine. Inca e pe la 6-7, si pana la mijlocul lui decembrie ar trebui sa fie pe la 3! Daca intereseaza pe cineva, si are si cer, nu ca mine, ar fi interesant, zic eu.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Noi 2017 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Milan. Smile
Si la mine mereu este innorat. Ce am mai apucat in seara aceea de 20 noiembrie si in urmatoarea seara cer senin, in rest ... numai nori si ploaie uneori. Laughing
Steaua Mira Ceti am urmarit-o si eu, ultima oara cand am observat-o , pe 20 noiembrie avea o magnitudine de 7,9 ,cel mult 8. In binoclul 10x50 se zarea cam greu steaua Mira Ceti, dar in telescopul de 114mm se vedea usor.

Numai bine si cer senin tuturor. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 62, 63, 64 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 63 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact