Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion_wide.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 60, 61, 62 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Oct 2017 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Excelente observatii si sugestii , am sa observ si eu obiectele indicate de tine ,multumesc pentru informatii !

Incearca sa vezi ,cand ai transparenta buna , NGC 604 in M33.
Se afla la Nord-Est de nucleu.
Cauta intai asterismul de la N-E in forma de Y din poza atasata .
NGC 604 si steaua invecinata ''a'' se afla in in dreptul piciorului asterismului Y - ''albastru'', formand un triunghi isoscel cu acesta- ''rosu''.
Aseara am vazut NGC 604 clar la 137x in ocular Plossl Revelation si apoi ...mi-a venit o idee.

Zona de formare de stele = stele + NEBULOASE !!!
Daca se apreciaza ca NGC604 este de 100x mai mare ca zona de formare a stelelor din Orion , inseamna ca acolo sunt nebuloase multe si foarte mari.

Am insurubat filtrul UHC pe ocularul de 25mm si ,fara cel mai mic efort ,iata NGC 604 bine vizibil , la numai 49x !

Alte observatii : - am inceput cu ''acadeaua'' de la sfarsitul observatiilor , cu M33 si NGC 604.

Obiectul principal azi-noapte a fost Nebuloasa Helix adica NGC 7293 vazuta la 49x in ocularul Plossl 25mm+UHC si la 99x /orto University+UHC.

Au urmat steaua dubla Delta Sculptoris , roiul deschis nespectaculos Blanco 1 si galaxia NGC 253 aka ''Silver Coin Galaxy'',vazuta cel mai bine la 137x /Plossl Revelation 9mm+filtru Skyglow ''SVBony''.

Mircea



ngc 604.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  300.65 kb
 Vizualizat:  de 4037 ori

ngc 604.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Oct 2017 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile

Aseară observând galaxia M33 cu telescopul reflector de 114mm și ocularul de 9mm, la 100x, am găsit nebuloasa NGC 604,exact în locul indicat din imaginea de mai sus,postată de domnul Mircea, căruia î-i mulțumesc mult pentru ajutor. Very Happy
Nebuloasa NGC 604 se observa greu,doar cu vedere periferică, mai mult la 100x decat la 45x. Se vedea ca un obiect destul de mic,cu aspect difuz, ceva mai luminos spre centru, langa o stea slabă de mag. 11mv.
Este prima nebuloasa din afara galaxiei noastre pe care am observat-o. Very Happy Ce am remarcat la această nebuloasă extragalactică este faptul că ,deși se observa destul de greu,este mai ușor vizibilă decât galaxia M74 din constelația Peștii,deci nu cere atât de mult efort pentru a putea fi văzută,cum este cazul galaxiei M74.
Daca am reusit să observ o asemenea nebuloasa situata la aproape 3 milioane de ani-lumină cu un telescop de doar 4,3 inch diametru,înseamnă că am un cer decent aici la marginea orașului Brăila. Very Happy
Și totuși,aseară transparența nu a fost prea excelentă,fiind o perdea foarte fină de nori transparenți. Înseamnă ca pe un cer curat limpede aș putea observa si mai bine această nebuloasă extragalactică Very Happy
Aseară am mai observat și roiul deschis NGC 633 din Cassiopeia și am găsit trei stele duble, una în stânga roiului,cum privești la ocular în telescop, foarte slab vizibilă,o altă stea dublă în dreapta roiului ,mai vizibilă și asimetrică și o stea dublă in centrul roiului foarte slab vizibilă si asimetrică.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Oct 2017 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincere felicitari , foarte faina performanta !
Totusi... '' sa dam Cezarului ce-i la Cezarului'' !
E important cerul fara indoiala , e important si instrumentul dar sunt in tara noastra deja mii de telescoape mai mari ca al tau.
(Eu sunt in continuare curios sa aflu ce se observa cu ele.
De cele mai multe ori raman cu curiozitatea...)
Pana la urma conteaza si abilitatea si perseverenta observatorului.
Pana la urma ''omul sfinteste telescopul'' ! Very Happy

Pe Cloudy Nights , Dave Mitsky a comentat ca in Catalogul Messier M101, M33 si M74 sunt galaxiike cele mai dificile de observat.
Atasez comentariul sau.
Se pare ca nici in telescopul de 430mm nu ai nevoie de filtru de sudura ca sa nu te orbeasca M74 ! Very Happy

Atasez schita observatiei nebuloasei Helix adica NGC 7293.
Nu exista obiect mai usor de gasit ca nebuloasa Helix.
Dar ,fara filtru adecvat , dumneaei nu este acasa pentru astronomul urban...
Dela Upsilon Aquarii gasim intai la 49x un mic asterism triunghiular ''a'' ( care la 99x deja devine mai complex).
Urmeaza apoi un triunghi aproape regulat ''b'' avand o latura comuna cu un trapez neregulat ''c''.
Coltul lor sudic comun este o stea dubla.
Eu am vazut un obiect cetos circular ,fara condensare centrala ,de marimea cercului galben.
Mai multe stele slabe se vad suprapuse peste nebuloasa , am vazut un mic asterism triunghiular care ar putea fi cel format de stelele notate cu ''x'' dar ar putea fi alte stele invecinate cu fiecare dintre acestea.
Ceea ce am retinut a fost existenta unui asterism intern triunghiular de la centru spre latura vestica.
Partea din Helix Nebula vazuta de mine a fost usor deplasata spre latura nordica a asterismului triunghiular ''b''.
Am folosit grosismentele de 49x/Plossl 25mm si 99x/ortho 12.5mm ,ambele cu filtru UHC Optolong.


Cer senin ,Mircea



Dave Mitsky despre M74.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  69.23 kb
 Vizualizat:  de 3957 ori

Dave Mitsky despre M74.JPG



Helix Nebula.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  318.53 kb
 Vizualizat:  de 3957 ori

Helix Nebula.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Oct 2017 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezultatele de aseara :
-am observat la inceput cu ''Toleascop'' 200mm roiul dublu din Perseu ,incredibil de frumos
-roiul Stock 2 este urias cu multe stele albe si galbene,abia a incaput in campul de 88 minute / 41x in ocularul LV 30mm
-roiul deschis Stock 5 de langa Segin -Epsilon Cas
-a urmat roiul deschis Stock 23 numit si Pazmino Cluster , obiect sugerat de Iulian cauia-i multumesc.
Este un roi mic dar frumusel si care contine si o dubla numita de Stellarium drept HIP 15202.
Perfect anonime toate aceste denumiri ...hip-hop !
Nu-mi plac si le evit de cate ori pot !
-m-am plimbat apoi de n-spe ori prin asterismul Kemble Cascade la al carei extremitate de Nord -Est se afla roiul NGC 1502 care mie imi pare ca seamana cu un gandac datorita a doua extensii/jeturi stelare ca doua antene
-nebuloasa planetara NGC 1501 este slab luminoasa ,nu am vazut detalii sau stea centrala la 205x

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Oct 2017 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu atatea obiecte diversificate mi-ati deschis apetitul de observatii 😀
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Oct 2017 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, scuze ca nu am mai fost, sunt foarte ocupat. Mircea insa mi-a scris si m-am mai rusinat si am mai revenit si eu. Smile
Am vazut ca ati scris despre M33 si m-am bucurat, pt. ca si eu am vizionat detalii in ea in ultima vreme. In afara de NGC 604 care era, cum ziceati voi, usor de vazut, in dob8 si cu multa experienta anterioara am mai putut vedea IC 143 si IC 142, doar niste pete imaginare aproape in viziune periferica la 120x, continuand sirul inceput de NGC 604, spre centrul galaxiei. NGC 595 pune punct acestui sir de patru nebulozitati, tot asa calibrul. Am mai vazut si inca doua parti, dar nu le pot scrie pt. ca nu sunt acasa si nu am gasit o poza pe net care are si acele chestii. Smile Sad sorry. Insa zic ca merita investigat M33 pe cate o noapte cu transparenta perfecta, se vad multe detalii. A, si am folosit filtrul Astronomik UHC.

In rest am mai vazut galaxia din Lyra (NGC 6745, cred, dar nu imi amintesc bine, sorry ca scriu asa naspa Smile, in fine, singura galaxie din Lyra care se vede in 8dob. Smile In rest, tot fac lista aia de asterisme de care am pomenit, am terminat Aquarius, Aries, Andromeda, Triangulum in aceasta luna. Faine observatiile voastre, mi-a placut sa le citesc.

P.S. Vedeti, Helix se vede foarte prost, nu stiu cum a vazut colegul nostru cerc dublu, si gaura inauntru, si tot tacamul, la 6inch.. Razz

_________________
Engage! Wink
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Oct 2017 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Este un roi mic dar frumusel si care contine si o dubla numita de Stellarium drept HIP 15202.
Perfect anonime toate aceste denumiri ...hip-hop !
Nu-mi plac si le evit de cate ori pot !


Discriminare! Smile Struve e ok pentru a da nume de catalog, da' Hipparcos (numele misiunii spatiale europene) nu? Smile Bine, eu vorbesc ... V339 Del, V370 And ...

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2017 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Milan

Ce ma bucur sa te avem iar printre noi !
Multumesc pentru sugestiile legate de regiunile H II din M33.
Am sa folosesc filtrul UHC asa cum ai facut si tu.
Tine-ne la curent cu ce te ocupi , nu-i musai sa fie rapoarte lungi ,detaliate, spor la treaba !

Herr_Alien

Asta e , m-ai demascat ... sunt un ''struvesupremacist'' ! Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Oct 2017 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan,
Bine ai revenit! Ma bucur ca esti bine!
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Oct 2017 06:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, prieteni! E bine sa va citesc.
In legatura cu dublele HIP din Stellarium, de prima data si eu m-am sfiit, dar cum eu "raschetez" cerul, adica ma uit la tot cand sunt in zona, am inceput sa ma uit si la ele. Unele sunt prea stranse si nu se vede nimic nici la 200x si imi pierd vremea si ma enervez.. altele insa se vad bine chiar si in 40x, si chiar am avut multe experiente foarte placute. Asa ca HIP-urile sunt ceva 50-50% pt. mine. Cum zicea Forrest Gump: "Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!" Smile Aasa ca ma uit intotdeauna la ele. Eu zic ca merita, mie imi place sa aiba lucrurile la care ma uit denumiri cat mai variate. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Oct 2017 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Milan. Bine ai revenit pe forum! Very Happy
Salutare tuturor. Aseara,dupa o vreme nasoala,cu ceata,nori si multa umiditate in aer,am avut parte de cer satifacator din punct de al transparentei,dar nu prea excelent.
am revazut cateva din obiectele DSO ce le-am descoperit deja de tura trecuta (dinainte sa se strice vremea la Braila) printre care si acea nebuloasa din galaxia M33 Triunghiul,care se vedea greu dar se vedea totusi,mai ales la 100x in telescopul de 114mm f/7,9. Am facut si un desen cu aceasta nebuloasa si cu stelele din jurul sau.
Am mai facut inca alte trei desene cu roiul deschis M34 din Perseu si cele doua galaxii-satelit, M32 si M110,de langa marea galaxie M31 din Andromeda.
La roiul deschis M34 aseara am observat cu telescopul de 114mm ,stele mai numeroase decat cate se vedeau in luneta de 60mm,anul trecut.
Galaxia M32 se vedea bine,fara probleme. In jurul sau ,pe langa cele trei stele mai stralucitoare ,se mai vedeau si cateva stele slabe,unele foarte slabe.
Galaxia M110 se observa cam greu aseara,insa se vedea mai usor decat nebuloasa NGC 604 din galaxia M33.



ngc604.jpg
 Descriere:
Nebuloasa NGC 604 din galaxia M33
 Marime fisier:  52.79 kb
 Vizualizat:  de 3714 ori

ngc604.jpg



m32.jpg
 Descriere:
Galaxia M32
 Marime fisier:  53.56 kb
 Vizualizat:  de 3714 ori

m32.jpg



m110.jpg
 Descriere:
Galaxia M110
 Marime fisier:  50.56 kb
 Vizualizat:  de 3714 ori

m110.jpg



Copy of m34.jpg
 Descriere:
Roiul deschis M34
 Marime fisier:  50.15 kb
 Vizualizat:  de 3712 ori

Copy of m34.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Oct 2017 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

E foarte plasic termenul folosit de tine , de a ''rascheta'' o zona ,foarte sugestiv !

Iulian

Multumim pentru desene,privind la desenul lui M34 parca inteleg de ce i s-a pus porecla de ''Spiral Cluster''.

Daca cerul va fi cat de cat senin , vreau sa repet observatia asupra lui Epsilon Lyrae ,postata la ''Lunete si telescoape '' si in care prin diafragmarea lunetei de 90mm la 60mm am rezolvat tangential cele doua duble-duble la 80x.
E un rezultat incredibil si pe care l-am discutat in corespondenta privata cu zoth.
Dar este nevoie de confirmari , cu instrument-martor de aceeasi apertura.
Nu in orice zi reusesti sa te intalnesti cu un telescop limitat difractional.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Oct 2017 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai realizat aseara inca doua desene ,unul cu roiul deschis M103 din Cassiopeia, celalalt cu roiul NGC 663,tot din Cassoipeia,in preajma lui M103. Interesante roiuri ,mai ales ca ambele contin si stele duble,unele chiar dificile,ori slab vizibile. Smile
In privinta diafragmarii lunetelor, lucrurile sunt destul de interesante, pe deoparte imaginea observata prin asemenea instrumente optice diafragmate se intuneca simtitor si se reduce rezolutia teoretica (la limita de difractie) ,dar pe de alta parte diafragmarea aduce si avantaje,mai ales in cazul lunetelor care sufera de aberatii optice mai accentuate,imbunatatind considerabil contrastul si claritatea imaginilor stelare si mai ales planetare vazute prin astfel de instrumente. Eu inainte, cand aveam numai luneta de 60mm f= 800 mm, observam stelele duble si planetele,chiar si Luna numai cu diafragmare la 45 sau 50mm,montand in locul capacului ,pe parasolarul lunetei o masca cu diafragma cu diametrul de 45 sau 50mm (aveam doua marimi). Asa imaginea vazuta prin acea luneta era mai buna ,cu contrast mai mare. Si acum ,cand o folosesc mai mult la observatii solare, luneta de 60mm o diafragmez la 50mm apertura,astfel petele solare vazandu-se mai clar si mai usor. Smile



ngc663.PNG
 Descriere:
Roiul deschis NGC 663
 Marime fisier:  181.64 kb
 Vizualizat:  de 3661 ori

ngc663.PNG



m103.PNG
 Descriere:
Roiul deschis M 103
 Marime fisier:  166.67 kb
 Vizualizat:  de 3659 ori

m103.PNG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Oct 2017 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sugestia lui Jensen nu la asa ceva tinteste ci spre lunete cu raport F/D mai maricel si portocular si oculare de 2''.
Doar ca efect secundar am remarcat ca la F/10 luneta este limitata difractional.
La 20x , luneta 60x600mm are un camp de trei grade cu o imagine frumoasa ''de frumoasa''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 27 Oct 2017 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian,cred că s-a strecurat o inadvertență între titlu (NGC 663) și explicații (M103)
_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 60, 61, 62 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 61 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact