Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT_JPG_Astronomy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 06 Mai 2016 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, dupa aproximativ 2 saptamani de cer gri, am revazut si eu chipul cerului asa ca mi-am facut rezervare la "Expresul de cer profund".
In timp ce aliniam cautatorul laser cu telescopul m-am bucurat de splitarea lui Polaris.
Am inceput cu tinte mai usoare, M51 in care mai bine ca niciodata se evidentiau bratele spiralate cat si legatura dintre ambii membrii. M101 a fost relativ usor de localizat, bratele si chipul cunoscut al galaxiei se distingeau frumos chiar daca nu la fel de intens ca la M51.

M108 si M97 m-au oprit din calatorie cateva minute dupa care indreptamdu-ma spre Y UMa am vizitat in, premiera pentru mine, NGC 3718 acompaniata de NGC 3729, o splendoare. 3718 o stiam din stelarium ca fiind o galaxie spiralata cu doua brate alungite, in ocular se putea distinge forma bratelor iar nucleul usor concenrat.

M81 si M82 se vedeau barbar de luminoase, acolo am facut un popas mai indelungat dupa care mai la nord am incercat si Nebuloasa lui Coddington sau IC2574, avea chip oval, cu vedere directa.

Am schimbat macazul spre Jupiter care se indrepta spre vest, 4 benzi se lasau vazute cu usurinta, marea pata rosie(pe care eu o vedeam portocalie Laughing) m-a surprins la meridian iar in NE pe discul planetar se desprindea silueta unuia dintre sateliti. Fantastic!

Dupa ce am revizitat tripleta din Leo, care era in drum, am zis sa incerc din nou M13....care m-a hipnotizat pentru a nu stiu cata oara insa de data asta mai intens, stele rezolvate...cel putin cu zecile.
Pe atlas am observat ca langa M13 ar fi o galaxioara(NGC 6207) numai buna de servit pe retina asa ca hai sa incerc. O pata gri, ovala, vazuta cu vedere directa.

Coborand spre marte am trecut prin Virgo unde multimea galaxiilor imi ingreuneaza identificarea multora dintre ele insa am petrecut minute bune uimindu-ma cate pot trece prin campului ocularului.

Sesiunea a durat mai mult de 3 ore ce mi s-au parut insuficiente pentru cate obiecte imi stateau la indemana dar a trebui sa pun capat calatoriei, mos Ene apasa suparator pe gene.

Cu prima ocazie voi continua calatoria.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2016 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! Smile

Chiar portocalie este pata acum. Am văzut-o nu demult prin Takahashi 102 a lui topacid. Minunat, chiar dacă seeing-ul s-a stricat și flendura se vedea distanța dintre pată și bandă și norișori în benzi.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Mai 2016 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce telescop ai, David, de ti se vede asa bine M101 si M51? Bravo, ma voi uita si eu dupa galaxia de langa M13, mersi ca ai scris-o.

Eu am tot colimat, cand e bine in capac, nu e bine cu laserul si vice versa. Dar cumva am facut sa mearga destul de bine ca sa vad M13 la 200x destul de bine, cu multe stele, cum a descris David, de parca era un roi deschis gen M35 cu o pata mare, gri in spate. Smile

Am zis ok, ma scol la ora 3 pentru Cygnus! Zis si facut, un calm frumos astral la acea ora, si am secat Cygnus de roiuri deschise! Cam 20 in total, nu le scriu pe toate, e inutil. Cam tot ce arata Pocket Sky Atlas. Unele se vedeau frumos, altele doar ca o parte a nebuniei de stele care roiesc in Cygnus. As vrea sa mentionez NGC 6940, care este un roi mare, frumos, cu foarte multe stele mici. Dar pe langa NGC-uri am vazut si roiuri care aveau denumiri stranii in PSA, cum ar fi Stock 1, Biur 2, Smile Mi-a placut si Collinder 399, mare, frumos, cum ne-a obisnuit Collinder. Am revizitat si Albireo si M71.

Si acum la lucruri mai palpitante: am scos filtrul OIII. Am cautat NGC 6826 Blinking Planetary, e usor de gasit langa un grup de stele in forma unei inimi. Acum mi-am dat seama ce inseamna cand unii zic de OIII ca face ca nebuloasa planetara sa "pop out". Am pus filtrul, si celelalte stele au scazut magnitudini bune, si a ramas planetara doar tot atat de stralucitoare. Nu am putut mari foarte tare, la 120x iar bluruia, boo.

Inca o planetara frumoasa a fost NGC 7027, acelasi lucru. A fost un triunghi de stele cam de aceeasi magnitudine, am aplicat OIII, a ramas o stea mai pufoasa si doua boabe mici Smile

Si acum la cea mai buna parte: VEIL NEBULA!! Smile Acum stiam ca trebuie sa pun pe Cygnus 52, steaua care ii da stralucire Valului NGC 6960. Zis si facut, steaua o vad, valul nu. Las' ca-ti dau eu! Pun OIII, si woow, o fasie albuie, incovoiata, de la o stea la alta! Asta era partea mai concentrata, am mers mai sus, bine ca stiam ce forma are, ca abia puteam sa o vad. Eh, se vedea, dar nu m-a impresionat foarte tare.

Daar... mi-am amintit ca cineva a spus ca cealalta parte se vede mai bine, desi nu e asa faimoasa pt. ca nu are steaua in spate. Am put RFD pe acel loc, in ocular se vedeau doar stele. OK, hai sa pun filtrul, desi nu ma asteptam la mult. Si cu OIII in ocular vad ceva si ma speriu! Smile Era ca o mana cu trei degete, gri, mare, in mijlocul ocularului, dar umplea tot ocularul de 25 (nu Swan-ul, pt. ca am filtru doar de 1.25) Dupa aceea mi-am dat seama ca de fapt vad IC1340, franjurile Valului! Duc ocularul mai jos pe dara gri, puternica, si tot nu se termina! Vreo 3 FOV-uri a tinut, cam o jumatate de semicerc, se simtea ca e ramasita dintr-un nor mare de bubuitura. Smile Deci NGC 6992 si NGC 6995 i s-au alaturat IC-ului, sa faca un arbore mare, lung, a fost ceva unic sa vad aceasta structura. AM scos filtrul sa vad daca sesizez acum ceva, dar mai nimic. Fara filtru nu iti dadeai seama. AM pus la loc, si parca se auzea muzica majestuoasa in fundal, cu imaginea de arbore gri, mare, pronuntat! M-am plimbat peste el vreo 5-10 minute, a fost unic! AM incercat sa maresc, dar nu ma lasa. Era prea mare structura, si imaginea se intuneca prea mult.

AM incercat sa vad si partea de mijloc, acel triunghi, dar am vazut doar ceva fuzz foarte vag care putea sa fie ceva sau doar imaginatia mea.

Super a fost noaptea! AM vazut si eu cate ceva deja pe cer, dar sa vezi Veil Nebula este ceva unic!

_________________
Engage! Wink
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 07 Mai 2016 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Ce telescop ai, David, de ti se vede asa bine M101 si M51? Bravo, ma voi uita si eu dupa galaxia de langa M13, mersi ca ai scris-o.


Salut Milan!
Nu e cine stie ce, decat cel din semnatura, un animalut de 450mm de constructie proprie Rolling Eyes

Felicitari pentru observatii si pt aviditatea cu care observi. Citesc cu placere rapoartele tale si ale domnului Mircea. Ma intreb ce s-ar face domniile voastre cu un amimal ca al meu cat si cu cerul negru de care dispun.

Cer senin,

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 07 Mai 2016 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WOOOOWW!!! 450!!! Miam! SmileSmile Mr. Green nici nu am VAZUT asa ceva, decat in poze! Smile Pfff... ce mi-ar placea sa fac un Turul Frantei pe cer cu asemenea monstru! Smile

Multumesc de aprecieri, si eu ti-am citit postul cu placere, e foarte important pentru mine sa stiu si altii ce vad, cum vad, poate ma mai inspir si eu. Mai scrie, te rog, de cate ori poti! SI ceilalti pls!

As vrea sa va intreb pe toti care aveti filtru OIII: ce ati vazut cu el? Ce se mai poate vedea in dob8 fara cer negru, sa zicem asa poluare moderata? Eu am cam scris ce-am vazut... asta cu Veil a fost cea mai faina, acea superstructura nu se compara cu nimic! Sa se intinda la 3 FOV-uri! SI sa se vada atat de bine prin filtru, dupa ce fara nu se vedea deloc...

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2016 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Linkul pentru descarcarea cartii ''Astronomy of the Milky Way'' de Mike Inglis , un indrumar practic pentru observarea obiectelor din Calea Lactee, si insasi a Caii Lactee care este -poate- cel mai frumos si bogat obiect al cerului sideral ,publicat in 2004 de catre Springer London :


https://archive.org/details/springer_10.1007-978-0-85729-368-8

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Mai 2016 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Surprinzator, cu cer senin s-a prezentat seara ieri, seara in care am vrut sa imi arunc telescopul de la etajul 10! Smile

M-am instalat frumos in scara, in fata lui Bootes pentru niste stele duble. Inca nici nu era complet intuneric. Cam toate stelele duble de acolo sunt la 5-6 grade (sau ce? Smile) distanta, dec destul de ok. Am pus pe Izar... o pata in apa... ce naiba? Deja si la 25mm se fuzzuia un pic, si la magnificari mai mari era ca un licurici in ceata! &*(%&*!! Dupa atatea incercari de colimare, asa s-a stricat totul?? GRmblmbllgdf... Ce sa facem, dupa mai multe incercari mi-am strans catrafusele si am intrat in casa.

Pe balcon in cealalta parte mi-am zis: hai sa mai incercam odata, cine stie, nu te descuraja. Si spre uimirea mea, a mers ca de obicei! Am pus pe Jupiter la 200xmag, se vedea frumos, abia ca sa pot sa zic ca nu era cristalll.. dar era super ok. Am pus pe Algieba (de prima data incerc) si la 200x nu era apa, ceata, nimic. Nu era chiar buna imaginea, stralucirea era cam cu "sulite", daca ma intelegeti, dar nu era apa, vedeam cele doua componente. Mnah! Smile

Aveam si niste galaxii planuite cu pixul Smile in Lynx am vazut NGC 2683, chiar si in Swan, si am marit pana la 120x, in Cancer NGC 2775, iar frumos si tot asa la magnificari, in Sextans NGC 3521, iar gri si frumusel, si galaxia care mi-a scapat data trecuta in Leo: NGC 3489. Acum stiu de ce nu am gasit-o: pare mei mult o steluta, dar acum stiam EXACT locul si nu m-am pacalit, am zis ca daca e asa stralucitoare, pot pana la 200x sa maresc, si cele doua stele cu care face triunghi au ramas stele, iar asta stea cu pufosenie dragalasa in jur. Smile

Cat de naspa a inceput, atat de bine s-a terminat. Stiu ca nici acum nu am colimat super bine, dar ce sa fac.. mai invat... Si poate ma mai rafuiesc cu Bootes si cand seeing-ul e mai bun...

Mircea, cartea asta ce contine? In comparatie cu cealalta? Poti zice cateva propozitii despre ce e inauntru? Smile Pt. ca stii cum e cu cartile: nu poti doar cu: uite, citeste! Am si eu ale mele. Smile Dar daca stiu cam despre ce e vorba, cum e scris, ce stil, etc, mai bine ma decid care sa o citesc.... Smile Ok, indrumator spre Calea Lactee... dar cam toate cartile de astronomie amatoare sunt. Si cel cu Hubble. SI mai am de terminat ciclul de romane de la Terry Goodkind si ma asteapta si ceva Malazan Empire si i-am promis lui Asimov si Arthur C. Clarke ca am sa tin ochii si pe cartile lor. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Mai 2016 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre carte si autori am citit pe CN asa ca daca m-am intalnit cu ea ,am insfacat-o.
Nu e carte de citit : o iei frumusel , iei atlasele ,binoclul si RFT -ul si incepi de la obiectele din constelatiile care se vad.
Iti mai imbogatesti cultura generala astronomica cu datele prezentate de ei -inainte sau dupa ce le vezi , cum doresti- si cam asta e, nu stiu ce as putea sa-ti spun mai mult.
Foarte putine dintre cartile spre care dau linkuri sunt carti de citit,majoritatea sunt carti utilitare.
Si eu le voi studia cu amanuntul cand voi avea nevoie de ele.
Asadar scuze ca nu pot sa-ti dau mai multe amanunte.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 16 Mai 2016 01:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe data de 7 mai, sambata seara, am avut placerea de a gazdui compania unor impatimiti colegi de pe forum (userii @fanex buster si @adi_cx) pentru o sesiune de observatii. Fane, un observator avid cu o experienta de mai putin de doi ani, se afla din fericire intr-o stare cronica. Noroc cu monstruletul de 365mm pe care il poarta ca pe o perfuzie dupa el. Mr. Green

Am avut la dispozitie 3 dobsoniene babane (305, 365 si 450mm) si un cer decent. A fost pentru prima data cand am iesit la observatii cu alte persoane afara de membrii familiei. Am avut companie extraordinara care dupa degustarea unui vin ales m-a insoti in mult asteptata calatorie siderala.
Am observat nenumarate obiecte deep sky comparand diferentele intre aperturi. Am fost fericit sa observ pentru prima data ngc 4038/ 4039, Antennae galaxies din constelatia Corvus. In 450mm se distingeau ambele galaxii iar cand roteam privirea in jurul obiectelor se evidentia forma de inima ce o formeaza cele doua galaxii. La S-V si distanta de un grad se distingea ngc 4027.

Printre altele in constelatia Leo, la doua grade in dreapta de 92 Leo am observat Copeland's Septet din care am putut distinge 3 galaxii si... alte stafii. A fost magnific si mai ales sa pot impartasi, compara si cauta obiectele pe cer cu colegii Very Happy .

Din pacate apertura de 305mm a iesit din formatie dupa aprox. doua ore nefiind dotata cu incalzitor la secundara. Am continuat cu celelalte doua pana la 5 dimineata. Cu un filtru Olll si ocular UWAN de 28mm am iesit in intampinarea nebuloaselor mai cunoscute. Omega nebula sau Messier 17 se vedea taios definita. Triffid sau Messier 20 arata structuri de iti taiau respiratia, Lagoon sau Messier 8 arata ca o mare de lumina si stele iar in Messier 16 se puteau distinge structuri intunecate in centrul nebulozitatii care fara indoiala sunt faimosii stalpi ai creatiei.

Noaptea aceea mi-a parut destul de scurta asa ca pe data de 9 mai dupa toata zarva cu tranzitul lui Mercur, Fane si cu mine am lungit seara pana dupa miezul noptii. Am putut localiza in constelatia Ophiuchus si o cometa a carei nume din pacate nu-l mai retin Embarassed

Au fost experiente unice si ma bucur ca au reprezentat decat inceputul unui viitor lant de experiente la ocular.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mai 2016 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos , felicitari pentru observatii si pentru colaborare tuturor participantilor.
Multumim pentru raportul de observatii.

(Nu s-a topit ghiata din frapiera ?
Poate data viitoare cand mai faceti asemenea actiuni ,veti avea nevoie de cineva ca sa se ocupe de asta Very Happy )

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 16 Mai 2016 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
(Nu s-a topit ghiata din frapiera ?
Poate data viitoare cand mai faceti asemenea actiuni ,veti avea nevoie de cineva ca sa se ocupe de asta Very Happy )

Cer senin , Mircea


Mr. Green Fiecare tineam paharul cu vin intre palme sa se mentina mai cald.

Iata si o amintire din data de 7 mai 2016 cu colegii la terapie intensiva Laughing



13161926_1178398468860214_4315932286952479324_o.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  51.53 kb
 Vizualizat:  de 7588 ori

13161926_1178398468860214_4315932286952479324_o.jpg



_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 16 Mai 2016 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pff, super. Smile Eu am crezut ca dob8 e monstru, dar sculele astea sunt dinozauri! Smile
Am lipsit o vreme de pe forum, am avut destul de mult de lucru. Am mai facut vreo doua sesiuni de uitat pe cer, dar nu le mai scriu pe toate. Doar ca am vazut M80, care e messier nou pt. mine, foarte jos pe cer, chiar sub Marte. Naspa ca Sagittarius&co e asa jos in sud...

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Mai 2016 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt Mr. Green Mr. Green Mr. Green !!!
Allan Dystrup si-a incheiat calatoria prin Virgo , folosind luneta sa clasica Vixen FL 80S si folosind ca loc de observatii fie unul suburban cu magnitudinea limita NELM 5.2 fie o cabana cu NELM 5.7.

http://www.cloudynights.com/topic/523941-c...try7223579

Ultimul raport de observatii din Virgo , aici :

https://dl.dropboxusercontent.com/u/259941...irts-S.pdf

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Mai 2016 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai oameni, nu credeam ca asa o seara se poate! M-am gandit eu ca sunt cam multe stele pe cer! Smile De 2-3 saptamani nu am mai vazut galaxii, desi am incercat. Am crezut ca e ceva problema. Smile

Dar ieri seara... Am inceput slab, cu galaxiile din Leo Minor, nu am vazut nimic! Astea sunt prea putin luminoase si gata! Sad Picioarele lui Ursa Major deja trec peste balconul meu, am incercat si acolo trei, pe care tot nu le vedeam cu Luna... am vazut macar una: NGC 2681. Dar nu e problema, am pierdut doar vremea pana sa vina VIrgo peste bloc! Hai sa vedem ce am mai conspectat din cartea Herschel 400!

Langa farul care e M85 am vazut ca este NGC 4394. Zis si facut, si chiar era acolo, nu am sesizat-o inainte din cauza ca stralucea asa M85. SI mai sus un pic cu cateva stele NGC 4450! Frumos!

Dar aveam un gand maret de cateva zile: o noua proba cu MARKARIAN'S CHAIN!! SI acum a inceput "nebunia!" Am gasit M84 si M86. Pana acum nu am trecut de ele, nu am vazut "The Eyes", si mai nimic altceva. Ma duc mai departe de M86, cu sperante... si se uita la mine Ochii dulci, doua pete mici, gri, de nu-mi venea sa cred!! Fara viziune periferica! Un pas mai incolo, inca un set de "ochi", NGC 4458 si NGC 4443. Doar al doilea se vedea in Swan, dar parca ceva ceva mai era acolo, am sa ma intorc cu 120X, imediat! Am mers maai incolo, si inca doua pete gri frumoase! NGC 4473 si NGC 4477! Wow!! Si un pic si mai jos ultima bucata: NGC 4459!

Pff.... m-am delectat vreo 10-15 minute doar privind aceste nestemate, fara sa incerc altceva. Dar acum, sa vedem ce stiu la 120X! Ocularul de 10mm inauntru... trebuie sa mai spun ca nu am venit nepregatit: pe un A4 am avut printat o poza super buna despre Chain cu magnitudini, stele, tot tacamul. AM sa-l atasez, poate va fi de folos la cineva. Si cu ajutorul acestei harti am mai vazut NGC 4388, mai slab, NGC 4387 si NGC 4402 in "imaginatie" periferica, NGC 4458 din al doilea set de ochi slabut, dar cu viziune directa! SIngurele doua care nu vroiau nicicum din cele 13 erauNGC 4413 si NGC 4425, niste piticanii amarate si zgarcite. Desi le stiam exact locul dupa poza aceea frumoasa. Smile SI dupa aceea am mai petrecut vreo 20 de minute admirand... the chain!!

Mai jot dupa aceea, inspre Virgo, mai aveam conspectate NGC 4526 Lost Galaxy si NGC 4261, ambele gasite in 15 secunde pt. ca au niste asterisme usor de gasit in jur.

SI cun sotia lucra inca la calculator si eu aveam cer superb am zis hai sa mai vedem ce imi scapase inainte. Am rasfoit caietul de schite pana pe la inceputuri la schita lui Needle Galaxy NGC 4565 in COma Berenices, Am si gasit "acul" in carul cu fan care este Melotte 111 la varful lui Coma Berenices! NGC 4725 iar a fost usor de gasit, pt. ca avea asterism langa ea.

A, in Virgo am mai revazut M98 care mi-a fost intotdeauna la limita imposibilului, si M99. De prima data in Dob8, precum si M100. Eram deja plin de galaxii... mi-au obosit ochii mult la Markarian's Chain. Dar a fost o seara de neuitat!



Markarians-Chain-Processed-Watermarked.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  435.47 kb
 Vizualizat:  de 7357 ori

Markarians-Chain-Processed-Watermarked.jpg



_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mai 2016 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Super fain raportul tau de observatii !
Sa nu se supere pe mine nimeni dar de cand sunt pe forum asa ceva nu a realizat pana la tine nimeni.
(Sau daca a facut-o , a pastrat-o cu zgarcenie pentru sine insusi !)
Multumim pentru harta si sugestiile utile si spor deplin la observatii in continuare , capitane !

Eu de cand nu am postat la ''sectiunea ''DSO /Obiectele cerului profund'' ,am gasit si observat de mai multe ori galaxiile Messier 81 /Messier 82 in Ursa Mare atat cu reflectorul Hinds de 158mm cat si cu luneta RFT 90mm x 600 mm construita de colegul nostru zoth.
Am fost impresionat de diferenta mica dintre imaginea din reflector si din luneta , acestea imi par a fi foarte asemanatoare.

Am vazut apoi o ''fantoma'' la locatia aproximativa de la Nord de Messier 13 a galaxiei NGC 6207.
Din pacate nu am reusit sa confirm observatia , nu pot raporta observatia ca realizata, se poate sa fi fost o stea sau un asterism slab luminos fluctuand la limita de observabilitate.

Am mai observat , foarte slab , uimitor de slab , doar cateva stelute slab luminoase aflate la limita de observabilitate acolo unde ar trebui sa fie roiul NGC 188.
Ma asteptam la ceva mai ''aratos''.

Azi-noapte am observat prin reflectorul Hinds nebuloasa planetara ''Cat's Eye'' NGC 6543 in Draco.
Culoarea ''albastru-neon/electric'' se vedea bine ca si forma alungita ,in forma de ochi , pe directia Nord Nord Vest - Sud Sud Est.
NGC 6543 a suportat foarte bine grosismentul de 207 x / BCO 6 mm.

Nori ,nori ,nori , nebulozitate... conditii adverse observatiilor DSO.
Tocmai de aceea cele ale lui Milan sunt cu atat mai valoroase !

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact