Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_1constellations.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Apr 2016 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, am sa fac asa. Dar ce inseamna deep sky? Doar galaxiile? sau si roiurile deschise/globulare, nebuloasele? daca da, si stelele duble sunt deep sky? Doar planetele la "aseara"?
_________________
Engage! Wink
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Apr 2016 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Deep sky" este un termen foarte generic ce se refera la obiectele ce nu-s stele distincte si nici nu fac parte din sistemul solar. Practic, definitia este negativa, nu se defineste exact ceea ce este "deep sky", ci doar ceea ce nu este.

Ca o paranteza, mi se pare cam aiurea clasificarea generica a telescoapelor dupa cat sunt de "bune sau nu pentru deep sky".

https://en.wikipedia.org/wiki/Deep-sky_object
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Apr 2016 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata un subiect interesant.
In completarea celor spuse de ''nobody'' ,incercand sa definim totusi termenul ''Deep Sky'' ,voi spune ca acesta a insemnat pentru Walter Scott Houston ,cel care a creat si a dat viata conceptului , toate obiectele cerului sideral care ''ornamenteaza'' constelatiile : roiurile stelare , nebuloasele si galaxiile de toate tipurile dar si stelele duble si stelele variabile remarcabile precum si stelele singulare cu proprietati deosebite ( de pilda ''Garnet Star'' ).
Dupa revolutia dobsoniana care a pus aperturi uriase la indemana amatorilor , termenul ''Deep Sky '' incepe sa se transforme si sa insemne obiectele foarte slabe si foarte indepartate care se vad / se pozeaza numai cu aperturi mari , de la 40 cm in sus.

In contextul actual, observarea obiectelor din catalogul Messier sau Lista Herschel 400 nu sunt privite ca adevarate observatii Deep Sky .
La aceasta a contribuit si revolutia foto digitala care a completat revolutia aperturilor dobsoniene.

La acest topic ,cel putin , observarea obiectelor din categoriile amintite , cu indiferent ce apertura , va fi considerata observatie Deep Sky.
Pana dupa anul 2000 , in Romania se obtineau foarte greu telescoape si accesorii si de aceea cred ca este important sa facem observatiile noastre ,prin instrumentele aflate acum la indemana si asa cum sunt.

Nu pentru ca ''trebuie'' ci pentru ca observarea obiectelor Deep Sky este extrem de interesanta.

http://www.cloudynights.com/page/articles/...uston-r156

Iata un rezumat al activitatii lui ''Scotty'' ,dupa Glenn Chaple :

............................................................

Walter Scott Houston (1912 -1993)
Glenn Chaple

For nearly a half century Walter Scott Houston wrote the “Deep Sky Wonders” column for Sky and Telescope, but variable stars and the AAVSO were his first love in astronomy. In 1932, while Houston was a student at the University of Wisconsin, his friend Joseph Meeks persuaded him to join the AAVSO. During the next six decades he served six terms on the AAVSO Council and contributed over 12,000 visual observations. In 1958, he directed the Manhattan, Kansas, Project Moonwatch Station that made the world’s first sighting of Explorer 1 – the first American satellite. The minor planet 3031 Houston was named in his honor.

...........................................................................

Cer senin ,Mircea



wsh.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  18.38 kb
 Vizualizat:  de 12179 ori

wsh.jpg



wsh1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  417.29 kb
 Vizualizat:  de 12179 ori

wsh1.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Mai 2016 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci, ieri a fost deosebit! La 11.30 noaptea s-a inseninat. Smile Vazusem dinainte meteo, si mi-am conspectat ceva lucruri, am secat toata constelatia Leo de galaxii din Herschel 400! Foarte utila e cartea aceea downloadata de aici, tin sa precizez din nou. Le vod locatia si magnitudinea in carte, apoi intru in Stellarium si fac schite de FOV cu asterisme apropiate si stelele din jur.

NGC 3226 si NGC 3227, chiar dupa gatul lui Leo: ma asteptam la ceva mai mult, am petrecut destul de mult timp acolo, cel mai mult ce am prins e in viziune periferica, cand una, cand alta (doua una chiar langa alta). Si culmea, doar in Lady Swan! Magnificari mai mari cu plossl-uri obisnuite nu mergeau!

NGC 3185 - pe gatul Leului a mai ramas o galaxie pe care nu am vazut-o pt. ca imi facutem schita un pic neatent. Acum mi-a aparut si asta, foarte sters... tot doar in Swan.

NGC 3377 - sub burta leului, chiar unde incepe starhopul la tripletul Leo. Un pic spre dreapta deja in FOV cu steaua, o pata gri. Si tot in acelasi FOV, un pic mai sus, sub un triunghi de stele NGC 3367, mai stinsa, abia daca stergeam ocularul peste ea. La prima am putut mari la 80x, la a doua doar Lady Swan imi vacea favoruri. Smile

NGC 3389
- acolo unde e M105 este si Hamburger Galaxy, dar NGC 3389 face un triunghi mic cu astia doi. E mult mai mica, mai stearsa. Mi-a trebuit ceva "imaginatie periferica" pentru asta, tot cu Doamna Lebada, si mi-am zis: "Mai, imi arunc ocularele alea Plossl de jucarie pe geam!!" Oribil! Smile

NGC 3607 si NGC 3608 - Stellarium zice ca e Quasar. Nu stiu, mai citesc pe net in seara asta. Fapt e ca de la Zosma in jos la jumatatea drumului spre picioarele Leului se situeaza, sub un asterism pe care l-am numit "soarecele" Mr. Green Doua pete gri, una OK, alta in periferie.

NGC 3166 si NGC 3169 sunt deja mai jos de Leu, in Sextans. Sub un asterism numit de moi "creionasul ascutit pe ambele parti" Laughing se gasesc, la limita viziunii directe. Doar in Ms. Swan. (nu pot sa o tutuiesc, o respect prea mult dupa atatea favoruri Wink )

As crede ca 10 galaxii sunt super pentru o seara, dar acum a venit cireasa de pe tort! Am iesit pe cealalta parte, la gemuletul din scara. AM vrut sa vad de mult timp Great Hercules CLuster M13 in Dob8! Ovi mi-a zis ca nu amsa vad stele individuale. Aveam dubii, eram in suspans, hai mai, poate totusi... La 48x cu Swanita m-am uitat, o pata vrumoasa, difuza, hmm, parca plina de graunte totusi Smile Am auzit ca e bine sa te uiti la globulare cu viziune periferica pentru a vedea stele individuale. Imi intorc privirea, si nenumarate pete micute apar! Mai, la asta trebuie sa mearga si Plossl-urile! Maresc la 80x... Pffff.. superrr!! Stele individuale minuscule, din pata gri din mijloc iesind in toate partile!! In viziune periferica parca dansau! Smile Baga 120x! Shit, colimarea asta.. deja e difuz totul... drat! And double drat! Dar chiar si asa, foarte multe punctulete mici! Totusi hai si la 200x!! Asa a fost cel mai fain si cel mai naspa Very Happy Parca era o maduza cu tentacule facute din punctulete minuscule, in toate partile! Foarte neclar, vaai!! Urasc tot ce inseamna colimare!! Evil or Very Mad Dar totusi, viziunea periferica mai clarifica si aprindea stelele! Superb! Am sa ma intorc sigur, cu colimare mai precisa, sper!

M92 tot globular, tot in Hercules in Dob5 se vedea cam la fel: o pata gri, difuza. Nu imi puteam imagina de ce una e Great Herc Cluster, alta doar M92. Acum mi-am dat seama. Asta pe departe nu arata ca cealalta. Nu prea se vedeau nici stele individuale. Frumos, totusi imi dau seama ca M13 e unic!

Si am vazut ca Marte si Saturn rasarise!! cam 12.30 era! Dar erau jos, si se duceau spre sud, dupa bloc... NOT THIS TIME!! Twisted Evil AM facut cea mai mare acrobatie de pana acum! Smile AM adus inca un scaun, am suit dob8 (!) pe el si da-i! Smile Dar o mica problema. Ocularul era deja in afara geamului, iar telescopul lipit de toc, sa se indrepte cat mai spre sud! Ce sunt eu, salamandra??Intra sub telescop, lipeste-te de perete, scoate capulpe langa telescop in 10cm, si cu coada ochiului puteam sa arunc o privire in ocular, cam de la 2 cm distanta! Smile Un disc rosu-portocaliu superb! Nu mai vazusem Marte decat ca un punctulet rosu, anul trecut in dob5! Acum era wooow! Ok... si acum... magnifica! Rolling Eyes Cam 5 minute si o geaca alba complet cu peretele mi-a trebuit sa fac acrobatia de schimb de ocular. Smile Dar a meritat.

Ok, sa vedem Saturn! Fiind un pic mai spre est, a fost un pic mai usor, in loc de 10 cm am avut 15 cm pentru mine langa telescop. Smile SI ce priveliste! Vazusem inainte in Celestron Firstscope ( Laughing ) ca o stea cu un inelas. Smile Acum: un disc frumos, cu inel gros, galben, superb! Pff..colimarea asta... nu m-a lasat sa vad Cassini Division... insa am vazut si doua luni, cred ca Titan si Rhea! Spre Est, unul mai apropiat, altul la vreo 4 distante de planeta, un pic mai sus. Superb! Am sa ma reintorc!

Stiu ca planetele nu sunt DOS, dar le-am scris intr-una, nah. Atat, live long and prosper! Geek cu cioc

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mai 2016 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Ce sesiune superba de observatii ai avut , extraordinara !!!
(Ai sa o iei tu pe coaja pentru geaca aia frecata de perete dar a meritat pe deplin ).
Ma bucur ca esti asa de multumit de Domnisoara Lebada , asta imi da sperante ca si LV 30mm al meu ma va ajuta la fel.
Eu voi avea cu el ,in dobul de 8 inch, o marire de 40x si camp de 1.5 grade.
Eu nu as fi avut emotii ca vei vedea stele in dobul tau de 8 inch din moment ce si eu am vazut in telescopul Hinds de 158mm , la 23 Aprilie , scuze ca ma auto-citez :

''...M-am indreptat apoi spre roiul sferic Messier 3 si am sarit la grosismentul de 207x /BCO 6mm.
La aceasta marire , cu privire indirecta ,roiul apare granulat si parca la margine se vedeau fluctuant stelute individuale.
Aceasta fiind insa ''pohta ce-am pohtit-o'' , sa privesc un roi sferic la mariri puternice ,am mers la sigur spre Messier 13.
Iar ceea ce am vazut m-a umplut de uimire si incantare : multime de stele rezolvate la 207x , cu lanturi de stele stralucind palid ...dar viu... de jur imprejurul roiului.A fost minunat ! ''

Fa bine si colimeaza-ti telescopul.
Avem de pilda de vazut ''elicea'' din M13 ,in engleza ''the propeller''.
Acesta este un Y care se vede /cine il vede/cand se vede/ in roi - fie sunt zone cu o populatie stelara mai rara fie sunt nori de pulbere stelara.
Camarazi din ''60mmtelescopeclube'' l-au vazut cu reflector ''Starblast'' de 114mm ,nu trebuie sa luam ca litera de scriptura ce zic altii ca se vede numai cu telescoape de 45 cm :


https://books.google.ro/books?id=vhHVYqKz1...mp;f=false

Aseara si azi-noapte ,cat a tinut slujba de Inviere , a fost si la noi un cer nemaipomenit.
Se vedeau in Leul , Boarul si Coroana Boreala stele mici care anul acesta le-am vazut numai cu binoclul.
Pe cand am ajuns acasa ,hotarat sa reiau aventurile prin Virgo cea inocenta dar plina de galaxii , au inceput sa vina norii.
Acum nici macar Jupiter nu se vede.

Multumesc pentru obiectele indicate , daca mai ai schitele cu asterismele de cautare , te rugam sa le pozezi si sa le pui aici.
Ma bucur ca ai incercat atlasul Herschel 400 si ca te-ai convins ca este bun.

Toate cele bune , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Mai 2016 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc sa pun maine niste poze, sa le fac la lumina mai buna.
Mersi de precizarile de la M13, am sa incerc sa vad si elicea Smile daca ma voi descurca cu colimarea. Cred ca problema e si ca tot duc telescopul in sus si in jos si tot se zguduie.
Am vazut postarea ta, dar cum Hindsul tau sau al lui Erwin este ceva chestie speciala, am avut emotii cu dobul meu simplu.
Acum incerc sa negociez un Chesire totusi, daca mi se accepta pretul, mai sus chiar nu ma pot duce. Userul TheOgon mi-a oferit generos ca imi va imprumuta unul, dartotusi as vrea unul pentru mine, sa il pot folosi oricand.
FOV-urile noi vor fi pentru Swan, adica cred ca 1.5, daca stiu bine, le-am setat in Stellarium.
Eu am avut aceeasi chestie, dupa Inviere au venit norii... dar la Inviere s-a dus doar sotia, pt. ca cineva trebuia sa ramana acasa cu cel mic. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2016 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

As vrea sa te ajut la faza cu colimarea.
Ai dreptate , zgaltaitul si mutatul cotidian nu este recomandabil dar daca nu poate fi evitat ...trebuie sa colimam.
Te rog scrie-mi pe mesageria privata ,sa rezolvam problema colimarii.
Rezolvarea va fi insa ca si in povestea aceea cu pestele...dai unui om un peste , se satura odata...il inveti sa pescuiasca ,il ajuti sa se hraneasca o viata.

FOV-urile pentru SWAN vor fi foarte utile , cred ca multi dintre colegi au telescoape si oculare similare.
Din cate imi dau seama , telescoapele cu focala de 1200mm formeaza un foarte important procent din instrumentele folosite /sau care se intentioneaza a fi folosite/ pentru observatii Deep Sky.
Exista in folosinta doburi de 6 inch , 8 inch si 10 inch ,toate la F=1200mm...sau pe aproape.
Ori la acelasi focal de obiectiv , indiferent de apertura ,si acelasi focal de ocular ,rezulta acelasi grosisment si acelasi camp vizual efectiv pe cer.

Cum putem sa facem un poll ,sa ne facem o idee mai exacta ?
Ca nu vad butonul ,poate din cauza de mai jos ...Shocked

Off-topic

La Arad cerul este cenusiu astazi.
Pentru mine nu-i bai ,Iepurasul de Paste mi-a adus cele trei volume din J.R.R. Tolkien ''Stapanul inelelor'' si toate volumele din ''Fundatia'' lui Isaac Asimov.
In combinatie cu un pic de lichior de piersici de productie proprie (si cateva Marlboro ''rosu lung'' ) ,rezulta ceva foarte ''Deep'' chiar daca nu-i tocmai ''Sky'' Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Mai 2016 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hahaa, ador acele carti! LOTR le-am citit in doua limbi, Asimov am citit vreo 40 de carti deja. Fantasy si SF sunt viata mea, de mic copil. Fara Asimov nu as avea telescop. Smile

Am strans din dinti si am cumparat cumva chesire-ul lui Devastator din thread. Smile Phuuh... dupa ce vine, as vrea sa stiu totul despre colimare cu chesire. Deja am o idee, stiu cum trebuie sa se prezinte cercurile, am vacut colimare cu capacel. Smile si cu laser... mnah. Cand imi vine colimatorul, il voi incerca si iti voi scrie ce rezultate am, ce nelamuriri, ce nedumeriri, ok? Mersi!

Am mai vrut sa spun de noaptea de Inviere ca si la mine exact acelasi lucru a fost ca la tine, Mircea. Si eu m-am mirat de Corona Borealis s. a. Din fericire pentru mine sotia s-a dus singura la biserica, pentru ca a trebuit sa ramana cineva acasa cu copilul, cu toate ca dormea. Si acea ora si jumatate a fost ce am scris mai sus. Smile Cand s-a gatat la biserica, au venit deja norii si la noi. Smile

Daca buletinul meteo e bun, in noaptea de marti va fi cer senin, vreau sa ma scol dimineata sa ma uit la Veil Nebula, deja de cand mi-am luat Heritage-ul am vrut sa il vad!! Acum am dob8 si OIII, si dupa fiasco-ul de data trecuta am o polita de platit. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2016 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa facem.

Colimarea est importanta , nu conteaza ca ne uitam la niste obiecte cetoase ,fara detalii aparente.
Colimarea proasta le sterge din campul vizual ,mai exact imprastie lumina in camp si pur si simplu nu mai vedem obiectele foarte slabe.

Nu conteaza cat de mare sau mic este un telescop : 50% din totalul obiectelor pe care este in stare sa ni le arate acel telescop , se gasesc in ultima jumatate de magnitudine accesibila.
Deci daca telescopul este capabil sa ajunga la stele de 13.5 mv , atunci 50% dintre stele se gasesc in intervalul de la 13 mv la 13.5 mv.
Da ,da , vor spune unii dar magnitudinea galaxiilor sta altfel.
Nu sta altfel.
Daca acel telescop ne poate arata galaxii de pana la 10.5 mv , atunci 50% dintre ele se gasesc in intervalul de la 10mv la 10.5 mv.
De aici rezulta cerintele pentru observatiile astronomice : optica de calitate, montura stabila, optica curata , optica colimata, cer negru, absenta poluarii luminoase , pozitie ergonomica.
Unele nu le putem controla.
Fara a face excese , sa le controlam macar pe cele care ne sunt la indemana.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Mai 2016 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt complet de acord, si eu imi scot parul din cap cand vad ca nu e colimat perfect telescopul, sunt si eu cam maximalist! Grrr... Uram faptul ca nu pot vedea M13 si Saturn cum trebuie. SI stele duble,. Si .. si. Si cu optica la fel. De ziua mea ( in toamna Smile) as vrea sa imi iau ceva de 2 inch, cam la 12mm. Sa aiba Lady Swan si o prietena de calibru. Smile

Intre timp s-a mutat vremea buna pe joi. Eh, sper ca pana atunci sa am colimator mai bun si sa fiu gata. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Mai 2016 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am atasat excelul cu ce am vazut pana acum. A trebuit sa fac o lista care sa arate ce am vazut in dob5 si ce in dob8, sa nu incurc, sa nu scriu de doua ori, lalalah. Smile Am rubrica separata pantru dob5 si dob8. Unele le-am vazut doar in 5, altele doar in 8, altele in ambele. In total am 234 de obiecte, YEY! Tabelul numara si tipurile de obiecte: 74 galaxii, 87 roiuri deschise etc. Poate sunt utile cuiva care se orienteaza ce poate vedea intr-un anumit telescop. Sau poate cineva vrea sa stearga obiectele mele si sa foloseasca lista pt. telescopul lui. Ma gandeam sa o postez, am lucrat un timp pe ea, sunt mandru. Smile

Hmm.. pana la urma nu a atasat nimic. ZIce ca extensia xlsx nu este permisa. Oare de ce? Sad

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2016 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modifica in PDF si va fi acceptata , cu serverele greu poti invinge Very Happy

M.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mai 2016 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De aici puteti descarca ''The Realm of Nebulae'' adica ''Regatul nebuloaselor'' de Edwin Hubble.
Aceasta carte nu ar trebui sa lipseasca din biblioteca vanatorului de obiecte Deep Sky , este o carte clasica.
Este o piatra de hotar ,un jalon luminos ,un turn al cunoasterii !

https://archive.org/details/TheRealmOfTheNebulae

Iata-l aici pe Nasul galaxiilor , Padrino al nebuloaselor ,Godfather al milioanelor de ani -lumina , impreuna cu motanul sau Copernic si nelipsita sa pipa.

E clar si valabil in orice domeniu : ''cine stie ...cunoaste!''.

Mircea



hubblecopa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.48 kb
 Vizualizat:  de 11968 ori

hubblecopa.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 03 Mai 2016 21:06, modificat de 1 data in total
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Mai 2016 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am downloadat, mersi. Dar ce fel de carte e? Daca e asa descrptiva mi-o pun pe Kindle sa o citesc. Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mai 2016 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este descriptiva , este conceptuala.
Modul in care privim , intelegem Universul galactic este profund marcat de gandirea lui Hubble.
Este una din cartile stiintifice care se citeste cu placere.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact