Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Perseida.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 88, 89, 90 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Apr 2019 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille

Acum am citit in tihna raportul tau.
Foarte frumos raportul tau de observatii ,este un adevarat eseu , mi-a facut o mare placere sa-l citesc.
Mi-am amintit in timp ce citeam ca M87 este considerat centrul roiului de galaxii din Fecioara.
Galaxiile din Lantul lui Markarian le vei vedea mai bine cu un telescop mai mare dar diferenta nu va fi uimitoare.
In orice caz , in ciuda umiditatii atmosferice , ai avut conditii foarte bune, felicitari pentru o sesiune foarte reusita de observatii.

Iulian

Intr-o postare anterioara ai povestit despre dificultatile de observare a lui M68.
Si eu am dificultati cu acest roi ,din cauza pozitiei prea sudice si a aspectului foarte ''discret''.
Cred ca l-am vazut in viata mea doar de doua ori ,odata prin reflectorul de 125mm si a doua oara ,zilele trecute cu dobsonianul de 200mm.
Desi am incercat de mult mai multe ori.
La iesirea la padure de saptamana trecuta , M79 a fost ascuns de nebulozitatea atmosferica si in cupola de lumina a Timisorii care se vedea spre Sud.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Apr 2019 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc! Logurile mai stiintifice si mai sterile is pe deepskylogs, aici mai incerc si sa redau experientza. Si da, n-a fost rau cerul, dar parca as vrea sa mai storc ceva din conditiile atmosferice. Sa vad ce-i fac intr-o luna.

Marti seara ma suna un prieten; e in Iasi, are masina, n-are telescopul la el, hai pe dealuri. Fac repede o lista de observatii din ce-a mai postat lumea pe threadul de DSO-uri (mersi, oameni buni!), zboara Corbu' in rucsac si hai. Chiar aveam chef sa ma joc putin si cu barlow-ul, ca 27x cat am cu ES-ul de 24 e magnificatie de binoclu aproape.

Ajungem pe-o recomandare pe un islaz din Valea Satului, ma uit la becurile din vale si tai mental lista de galaxii de pe lista ca nu are sens. Ma chinui putin sa prind focus cu Barlowu', si hai in Orion sa vedem cat ajuta magnificarea la nebuloase.

Ajuta mult. In primul rand ca pot sa separ Trapezium in M42 (bine, Trapezium stiu ca nu-i nebuloasa Laughing ), dar si nebuloasa lui Mairan se vede clar si lejer cu vedere directa, ba chiar se vede ceva nebulozitate indirect in NGC 1975. Asta nu mi-a iesit niciodata pana acum.

NGC 2169, roiul "37" e cu capul in jos - pacat ca nu-i "73" ca i-as face o surpriza unui prieten radioamator altfel. Oricum, macar se disting cifrele bine la magnitudinea asta - nu pot rezolva toate stelele, dar asta mai mult ajuta la crearea conturului.

M 35 e absolut spectaculos. La ~60x se poate vedea si forma segmentelor mai stralucitoare de pe margini, si la 130mm apertura centrul intunecat ramane intunecat.

NGC 2264 deja e jos de tot pe cer deci de-abia daca am vazut nebulozitatea de la baza pomului de Craciun, iar in NGC 2244 am vazut doar roiul de stele, nu si nebuloasa asociata. Trec prin roiurile Collinder 106 si 107 - dezlanate cum is Collinderele in general, tot catalogul asta e demonstratia perfecta ca magnitudinea singura nu are o relatie monotona cu spectaculozitatea. Collinder 97, tot prin zona, e macar ajutat de forma interesanta - v-ul usor curbat al unei pasari vazute in departare, cu varfurile aripilor albe, ca-s doua stele mai luminoase acolo. Mai departe, NGC 2251 are forma unei jumatati de lacrima, cu conturul marcat de stele, si o stea separata, cea mai stralucitoare, in ce ar fi fost centrul lacrimii. Are cam 5' lungime, dar mi-e inca putin greu sa estimez dimensiuni la combinatia asta de ocular/Barlow, nu am raporturile mentale formate.

Si daca tot s-a tot vorbit de calatoru' intergalactic, hai si eu. NGC2419 se vede putin peste limita vederii directe - a trebuit sa stau vreo 30 secunde inainte sa apara, dar cand a aparut nu a fost usor de pierdut. Ciudat de multa textura pentru un globular, mai ales unul atat de indepartat - sunt niste variatii de luminozitate in el care probabil ar arata spectaculos mai de-aproape. Inteleg ca e la fel de mare ca Omega Centauri, si ala e cat luna plina pe cer Smile)

Ring nebula e un petic rotund de ceata, putin mai luminos pe margini (chiar daca nu se distinge propriu-zis inelul). Cat's eye, pe de alta parte, e luminos, bine delimitat si aproape stelar, la inceput am avut impresia ca vedeam o stea acolo si nu o nebuloasa. Voiam sa inchei cu Owl Nebula pt ca miercurea e zi de serviciu, dar in drum spre, ma impiedic in sotronu' stelar de-o galaxie - frumos vizibila, un ovoid prelungit dar clar provenind de la o spirala pentru ca se vede iluminata axa lunga, unde ar fi discul. Partea de sus a galaxiei e mai luminoasa decat cea de jos. M 108, zice harta, si incep sa ma gandesc ca poate n-or fi chiar atat de rele sansele la galaxii.

Bufnitza (a lor, nu a mea) e enorma. Foarte bine separata de fundal, de un gri destul de luminos, pe care se vede ceva textura dar nu suficient cat sa disting ochii creaturii. Ceva mai incolo, tripletul M81-82-NGC3077 nu mai incape intr-un singur camp, trebuind sa le iau doua cate doua. NGC 3077 e la limita vederii directe, rotunda si fara detalii, cam 5'. M81 e imensa dar palida - centrul se vede foarte bine si stralucitor, dar discul in sine e bine vizibil, dar cetzos si lipsit de orice fel de detalii. M82 in schimb e fascinanta - daca la 27x da impresia de zgarietura in cer, la ~60x se poate usor distinge forma, un romboid usor distorsionat, astfel incat axa lunga e mai degraba un semn de integrala decat o linie dreapta.

La M101 n-am noroc - se vede centrul, se vede un inceput de bratze si mai ales se vede ca e nevoie de cer mai bun sau de o pana buna de curent in toata Moldova, fir-ar. M51, in schimb, arata mai misto decat am vazut-o vreodata chiar prin telescoape mai mari. Centre puternic luminoase, iar pe discul lejer vizibil incep sa se contureze bratele, percepute mai mult cu vedere indirecta. Se spune ca, privite la lumina palpaitoare a tortei, picturile rupestre dau o iluzie cinematografica - silueta animalului e construita in jurul a catorva linii care reprezinta perfect modul sau de miscare, si e nevoie doar de o usoara perturbare ca mintea sa reconstituie acea miscare. Liniile M51 au aceeasi precizie si eleganta, vederea indirecta imi serveste drept torta si iluzia optica e completa - pentru o fractiune de secunda M51 se scurge in vartej din centrul secundar in centrul principal.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Apr 2019 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille

Poti sa ''ataci'' linistita galaxiile cu telescopul tau ,vei vedea multe ,mai ales pe cer negru dinafara orasului.
Ma bucur ca te-ai convins ca grosismentele mai mari ajuta la DSO.
Foarte interesant si acest raport , cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Apr 2019 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile
Aseara a fost senin la Braila, cu transparenta decenta, dar seeing mediocru , asa ca am mai iesit la observatii, dar si la astrofoto.
Am montat aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7 pe montura ecuaroriala EQ 1, in paralel cu o luneta RFT de 50mm cu ocular de binoclu, care mareste de 10x. Aparatul foto l-am reglat (colimat) fata de luneta care este fixata rigid de montura printr-un suport de lemn, aparatul fiind montat pe un suport metalic reglabil pe doua axe, fixat si el de suportul de lemn. Acum i-mi este mult mai usor si comod sa orientez aparatul spre orice tinta care vreau sa o fotografiez, datorita lunetei montate in paralel cu aparatul foto.
Aseara am facut numai putin de 15 poze de expunere lunga la obiecte DSO, in special la galaxiile din constelatia Virgo, dar si la roiuri globulare precum M 3 ,M 53 , M 13 ,M 92, M 5 si chiar M 68 care apare palid in poza,iar vizual (prin telescopul de 114mm) este si mai palid si foarte greu de observat.
Expunerea la poze a fost de 60 secunde ,la sensibiltate ISO 400 si focala obiectivului de 72mm (factor crop 6x).
Vizual,cu telescopul reflector 114/900mm, am observat galaxiile Messier din portiunea nordica a roiului de galaxii din Virgo , adica de la galaxiile M 60 ,M59 , pana in zona "lantului lui Markarian" si de la galaxia M 85 pana la galaxia M 49.
Am mai observat insa si roiurile globulare M 13, M 92 M 53 , M 5 si "fantomaticul" M 68 care abia se vedea la 45 x, aparand din cand in cand , mic si foarte slab luminos.



m58-m59-m60.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  403.57 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m58-m59-m60.JPG



m58-m59-m60-m87-m89-m90.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  378.16 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m58-m59-m60-m87-m89-m90.JPG



m58-m87-m89-m90-m86-m84.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  398.75 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m58-m87-m89-m90-m86-m84.JPG



m84-m86-m87.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  386.14 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m84-m86-m87.JPG



m88-m99-m100.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  384.68 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m88-m99-m100.JPG



m88-m91.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  387.33 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m88-m91.JPG



m85.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  386.67 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m85.JPG



m64.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  362.86 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m64.JPG



m49.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  404.94 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m49.JPG



m3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  382.63 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m3.JPG



m5.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  382.02 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m5.JPG



m13.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  389.4 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m13.JPG



m92.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  390.43 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m92.JPG



m53.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  389.5 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m53.JPG



m68.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  396.06 kb
 Vizualizat:  de 4189 ori

m68.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 25 Apr 2019 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille. Un raport de observații extrem de personal, câteodatã mã simt de parcã aș fi la un cenaclu literar și asta face ca frumusețea observațiilor la ocular și a poveștilor ce însoțesc fiecare din obiectele vizitate sã fie irepetabila și totdeauna diferitã
Interesant este faptul cã ”picturile rupestre prid viațã în lumina pâlpâietoare a torței”, doar cã nici la Altamira nici la Lascaux nu s-a descoperit pe tavan vreo urmã de funingine (ca sã nu pomenim de interiorul ascuns al piramidelor plin și el cu texte sacre)

Așa cã sunt convins cã o luminã ascunsã proprie fiecãrui observator, ține loc de torțã și lumineazã când și când brațele spirale ale vreunei galaxii îndepãrtate ce se deslușește în ocular.

_________________
mihai
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Mai 2019 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara s-a inseninat bine pe la ora 22, transparenta fiind 9/10, foarte buna, asa ca am iesit la observatii cu telescopul reflector de 114mm f/7,9 si ocularele Celestron Nexstar 40mm plossl, RK 20mm, TS Optics 9mm plossl si filtrul Castell UHC.

Am doborat recordul anterior, reusind in trei ore (pana la la 1 noaptea) sa observ nu mai putin de ... 62 de obiecte DSO ! Very Happy

Obiectele observate ,majoritatea din catalogul Messsier si o parte din catalogul NGC, au fost urmatoarele:

- 51 de galaxii, acestea fiind:

M 60 din Virgo - foarte bine vizibila ,M 59 din Virgo - bine vizibila ,M 58 din Virgo - relativ bine vizibila ,M 89 din Virgo - bine vizibila ,M 90 din Virgo - relativ vizibila ,M 87 din Virgo - foarte bine vizibila ,M 84 din Virgo - bine vizibila ,M 86 din Virgo - bine vizibila ,NGC 4435 din Virgo - relativ vizibila ,NGC 4438 din Virgo - greu vizibila ,M 49 din Virgo - foarte bine vizibila ,
NGC 4526 din Virgo - bine vizibila ,NGC 4535 din Virgo - foarte greu vizibila ,NGC 4570 din Virgo - relativ vizibila , M 61 din Virgo - relativ greu vizibila , M 104 din Virgo - bine vizibila.
NGC 4473 din Coma Berenices - relativ bine vizibila ,NGC 4477 din Coma Berenices - relativ bine vizibila ,NGC 4459 din Coma Berenices - bine vizibila ,M 88 din Coma Berenices - relativ bine vizibila ,M 91 din Coma Berenices - foarte greu vizibila,M 98 din Coma Berenices - foarte greu vizibila ,M 99 din Coma Berenices - relativ greu vizibila, M 100 din Coma Berenices - relativ greu vizibila ,
M 85 din Coma Berenices - bine vizibila, M 64 din Coma Berenices - bine vizibila, NGC 4889 din Coma Berenices - foarte greu vizibila.
M 65 din Leo - relativ bine vizibila, M 66 din Leo - bine vizibila, NGC 3628 din Leo - foarte greu vizibila, M 105 din Leo - foarte bine vizibila, NGC 3371 din Leo - bine vizibila, NGC 3412 din Leo - relativ vizibila, NGC 3377 din Leo - relativ greu vizibila, M 95 din Leo - relativ vizibila, M 96 din Leo - relativ bine vizibila, NGC 2903 din Leo - relativ vizibila,
M 81 din Ursa Major - foarte bine vizibila ,M 82 din Ursa Major - bine vizibila ,NGC 3077 din Ursa Major - greu vizibila ,M 108 din Ursa Major - relativ greu vizibila ,M 109 din Ursa Major - foarte greu vizibila ,M 101 din Ursa Major - greu vizibila .
M 51 din Canes Venatici - bine vizibila,NGC 5195 din Canes Venatici - relativ bine vizibila, M 94 din Canes Venatici - foarte bine vizibila, M 63 din Canes Venatici - relativ bine vizibila,NGC 5371 din Canes venatici - foarte greu vizibila. Din pacate am omis galaxia M 106, poate in seara asta o voi observa.
NGC 2403 din Camelopardalis - bine vizibila ( la 22x mai ales ), NGC 5557 din Bootes - greu vizibila, M 83 din Hydra - greu vizibila.

- 9 roiuri globulare:

M 3 din Canes Venatici - foarte bine vizibil ,M 53 din Coma Berenices - bine vizibil, M 5 din Serpens Caput - foarte bine vizibil (cateva stele pe margine, rezolvate la 100x),M 13 din Hercules - foarte bine vizibil (aspect granular pe margine la 100x),M 92 din Hercules - foarte bine vizibil (ceva stele pe margine rezolvate la 100x),NGC 6229 din Hercules - bine vizibil (mic si luminos),NGC 4147 din Coma Berenices - relativ greu vizibil ,
NGC 5466 din Bootes - foarte greu vizibil , M 68 din Hydra - foarte greu vizibil.

- 2 nebuloase planetare:

M 97 din Ursa Major - greu vizibila fara filtru UHC si relativ vizibila cu filtru UHCla 22x , M 57 din Lyra - relativ bine vizibila fara filtru si bine vizibila cu filtru UHC la 100x.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2019 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe situl Astroclubului ''Galaxis'' gasiti ''Celestial Calendar'' de Dave Mitsky ,postat cu permisiunea autorului.
Daca aveti intrebari la care nu stiu sa raspund sau daca gasiti erori , va rog sa scrieti aici si le voi retransmite autorului.

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019...itsky.html

Calendarul apare lunar si acopera toate categoriile de obiecte ceresti ,deci poate fi folosit cu mult succes la planificarea observatiilor noastre.

Va urez cer senin si spor la observatii,Mircea

PS: nu fiti egoisti ,nu uitati sa impartasiti aici experientele voastre observationale

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Mai 2019 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim mult dl. Mircea pentru calendarul astronomic. Smile Este interesant, detaliat. Numai cer senin sa avem, sa facem observatii, caci in ultimul timp vremea furtunoasa nu prea mai permis observatii regulate.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Mai 2019 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere Iulian

In ciuda conditiilor vitrege,faci niste observatii extraordinare , cer senin si spor la observatii in continuare !

Aseara , Vineri 10 Mai, am facut observatii cu dobsonianul Toleascop de 200mm.
La inceput ,am fost ''de garda la drapelul DSO'' , asa doar ca sa nu se stinga flacara !
Am observat M51-NGC 5194,M101 ,M97 si M108.
M109 nu a fost vizibila.

Am focalizat noul meu cautator RACI 8x50mm dar nu l-am putut folosi in bracketul cautatorului RDF , nu se potrivesc.

Apoi am trecut prin Steaua Portal 34 Vir in Regatul Nebuloaselor unde am observat NGC 4638 si NGC 4606 care incadreaza M59,ultima vizibila numai cu vedere periferica.
A urmat NGC 4660 ,de la Sud -Sud Est de M60.
Am re-vizitat M58 iar spre Sud-Sud Vest de aceasta ,langa un asterism trapezoidal de stele ,am observat NGC 4568 si NGC 4567 care s-au vazut ca un singur obiect mic,cetos dar bine vizibil cu vedere directa.
Ceea ce a urmat este deocamdata un paradox pentru mine , deoarece NGC 4564/ 12mv a fost abia vizibila si doar cu vederea lui TRex in timp ce NGC 4538 / 12.97 a fost ,ca sa zic asa,fluctuanta intre vederea periferica si cea directa in proportii de 50/50.
Dupa vizitarea galaxiilor M90 si M89 , m-am concentrat asupra vecinatatii sudice a ultimei si ,dupa nu putina bajbaiala, am reusit sa zaresc cu privirea periferica perechea de galaxii NGC 4550/12.56mv -NGC 4551 /12.97mv.
Aceasta pereche de galaxii a fost cel mai greu obiect al serii de observatii.

In toate cazurile,dupa fixarea pe ''asterismul de domiciliu'' al obiectelor cu ocularul LV 30mm /camp 88' (conform hartii speciale pentru Roiul de galaxii din Virgo din Atlasul lui Taki ) ,am folosit ocularul zoom Seben 8-24mm la care nu am avut retineri in a mari rapid grosismentul la 154x ,de indata ce vreun foton galactic imi activa clopotelul de alarma!

Am incheiat seara cu asterismul ''Napoleon Hat'', M3 rezolvat la 205x in sute de stele cu ocularul Radian 6mm si cu eleganta stea dubla Epsilon Bootis.
Mi-am amintit ,in timp ce strangeam echipamentul rasfirat prin curte , de vremurile cand ma straduiam o seara intreaga ca sa rezolv Izar.
Serile acelea , chiar daca au trecut ,sunt aici cu mine , la fiecare observatie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Mai 2019 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Ieri am avut parte iar de o seara excelenta ,cu cer super negru (apropiindu-se de clasa Bortle 4) si atmosfera limpede pana la orizont. Am facut mai intai o lista cu obiecte DSO disponibile perioada asta, apoi am scos telescopul Dobson 114mm f/8, curatat si colimat recent, impreuna cu accesoriile, curatate si ele recent de praful asta care acapareaza tot.

Pe la ora 22:30, am inceput "maratonul" la observat galaxii si alte obiecte ceresti si datorita organizarii mai bune si mai sistematice am reusit sa observ iar vreo 47 obiecte ceresti, din care 39 galaxii, 5 roiuri globulare, 2 nebuloase planetare si un roi deschis.

Obiectele observate de mine sunt:

In constelatia Leo:
M 65, M 66 ,NGC 3628,M 105, NGC 3371, NGC 3377, NGC 3412, M 95, M 96 si NGC 2903 (galaxii).
Galaxiile M 105, NGC 3371 si M 66 sunt foarte bine vizibile mai ales la 100x, galaxiile M 65, M 95 , M 96 si NGC 2903 bine vizibile la 45x si 100x, galaxiile NGC 3377 si NGC 3412 relativ greu vizibile iar galaxia NGC 3628 din Leo Triplet este foarte greu vizibila la 22x si 45x.

In constelatia Virgo:
M 60, M 59, M 58, M 89, M 90, M 87 ,NGC 4478, M 84, M 86, NGC 4435 si NGC 4438 (galaxii).
Mai toate galaxiile mentionate mai sus ,cu exceptia lui M 90 si NGC 4438 , sunt bine sau foarte bine vizibile la 45x si 100x.

In constelatia Coma Berenices:
M 88, M 99, M 100, NGC 4473, NGC 4477 si NGC 4459 (galaxii).
Galaxiile M 88, NGC 4473 ,NGC 4477 si NGC 4459 sunt relativ bine vizibile la 45x si mai ales la 100x iar galaxiile M 99 ,M 100 greu vizibile la orice grosisment.

In constelatia Ursa Major:
M 81, M 82, M 101, M 108, M 109, NGC 3077 (galaxii) si M 97 (neb. planetara).
M 81 si M 82 foarte bine vizibile la 45 si 100x, M 101, M 108 si NGC 3077 greu vizibile si M 109 foarte greu vizibila.Nebuloasa planetara M 97 este si ea relativ bine vizibila la 22x si 45x prin filtrul UHC.

In constelatia Canes Venatici galaxiile M 106, M 94, M 63, M 51 si vecina sa NGC 5195.
Toate sunt bine vizibile, mai ales M 94 care are un centru luminos.

In constelatia Camelopardalis galaxia NGC 2403. Bine vizibila la 22x si 45x.

In constelatia Ophiucus:
M 10, M 12 si M 107 (roiuri globulare).
La roiurile globulare M 10 si M 12 am observat aspect granular la 100 x, iar roiul M 107 se vede foarte greu in telescop.

In constelatia Hydra roiul globular M 68.Greu vizibil la 45x si foarte greu vizibil la 22x si 100x.

In constelatia Scorpius (scorpionul) roiul globular M 4. La 100 x am observat in centrul sau un sir drept de stele, ca o linie.

In constelatia Lyra nebuloasa planetara inelara M 57. Atat la 45x cat si la 100x bine vizibila, iar si cu filtrul UHC pus, se vede si mai bine la aceste grosismente, evidentiindu-se mai clar aspectul inelar.

In constelatia Cygnus roiul deschis M 29. Bine vizibila, la 100x ,in afara celor 7 stele mai vizibile, am mai zarit vreo 4-5 stele foarte slabe pe langa ele, mai ales in interiorul patrulaterului.

La sfarsit, aproape de ora 1 noaptea, a rasarit Luna impreuna cu planeta Saturn,dar incepuse sa cam polueze cerul, desi era limpede , asa ca am incheiat observatiile pe la 1:20.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mai 2019 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Impresionant,bravo!

In aceasta primavara cred ca am zarit M94, avand aspect stelar, in cautatorul 6x30mm.

M68 e fantomatic si in dobsonianul meu de 200mm.

Interesant detaliul celor patru stele aliniate din M4.
Sper sa-l vad si eu ... candva , cand voi locui pe o planeta care sa aiba ,macar din cand in cand ,cer senin.
In vremea comunista am avut senin si mult mai putina poluare luminoasa dar nu am avut telescoape.
Acum ,in mUE , avem telescoape cat niste arsenale nucleare dar cerul este tot mai nebulos iar poluarea luminoasa devine absolut idioata.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Mai 2019 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 25 Mai am facut observatii cu dobsonianul 200mm F/6.16.

Am inceput cu nebuloasa planetara M97 , foarte ,foarte slab luminoasa in absenta filtrului UHC.

Apoi am facut ''naveta'' intre roiurile sferice M3 si M13 ,ambele rezolvate cu atatea stele incat nu le-am putut numara si ambele minunat de frumoase.Zona centrala a acestor roiuri ,desi granulata ,nu a fost rezolvata.

Candva , intre ora 23 si ora 24 am fost intrerupt din tihna mea DSO de spectacolul unei noi lansari de sateliti a lui SpaceX.
Nu m-a entuziasmat deloc evenimentul , dimpotriva.
Iata o noua amenintare si inca una de care degeaba va mai fugi astronomul amator spre locuri cu cer intunecat ,acolo puzderia de sateliti va fi si mai vizibila ca din oras.

Revenind la telescop , am rezolvat steaua dubla STT 355 de langa Dubhe in Ursa Mare , o dubla de 0.95'', rezolvata fara spatiu negru la 205x.

M92 apare in dobsonianul de 200mm asa cum se vede M13 in dobsonianul de 125mm , rezolvat , mai mic si mai slab luminos.

Roiul sferic Messier 2 a fost gasit usor cu binoclul 7x50mm care ma asista la aproape toate observatiile.
Si acest roi a fost apoi superb rezolvat de catre dobsonianul de 200mm la 205x si a intrat usor in competitie cu M3 si M13.
In acest moment nu as putea sa spun care dintre ele imi place mai mult,toate trei sunt superbe ...
Daca voi avea sansa , voi reveni la ele in urmatoarele observatii.

Izar/Epsilon Boo a fost rezolvata superb ,transparenta a fost destul de proasta dar turbulenta a fost mai redusa.

Desi am vazut in total 14 obiecte, aceasta seara de observatii va ramane in amintirea mea drept ''Seara lui Zeta Herculis''.
Deja la 205x ,in ocularul Radian 6mm se vedea companionul lui Zeta Her,lipit in cadranul II de discul Airy al stelei principale,in trena acesteia.
Pe foaia de observatii am notat : '' Zeta Her : companion rezolvat la PA = 120 grade aprox , alb ,cu 1,5mv sau 2 mv mai slab (ca primara ) /Rad+OR 5mm''.
La 246x/ocular ortoscopic CircleV 5mm ,companionul a fluctuat mai intens ca la 205x dar cam 50% din timp se vedea spatiu negru intre stelele componente ale dublei Zeta Her.
Am verificat la scrierea acestui raport in ''StelleDoppie'' si am gasit o concordanta acceptabila: conform acestui site PA = 111.8 grade , diferenta de magnitudine dintre componente este 2.45mv.
Insa clasa spectrala indicata este G1IV ,adica principala este o stea galbena , eu le-am vazut insa albe pe amandoua.

Tot in Hercule am observat NGC 6229 ,un roi sferic mititel de 1.5'x1.5' si cu o luminozitate de 9.9mv.
Acest roi s-a vazut bine dar nu a fost rezolvat ,ceea ce nici nu-i de mirare ,fiind situat la o distanta de 100.000 ani-lumina de noi.

M-am reorientat apoi .... '' spre alte zari ,de Coma Berenice pline ''.
Am observat roiul sferic M53 , partial rezolvat dar numai la periferie si numai cu vedere periferica desi l-am observat atat la 205x cat si la 246x.

Galaxia M64 a avut un aspect general slab luminos dar cu o condensare centrala luminoasa ,de mici dimensiuni,cu aspect cvazi-stelar.

Steaua dubla 24 Com este o dubla galben-albastra,deci cu un contrast frumos de culori gen Albireo si cu o separatie de 20''.
De la dubla de mai sus ,am ajuns usor la M85 din Coma, o galaxie eliptica slab luminoasa de 10 mv,de mici dimensiuni ,situata la 60 milioane de ani-lumina si despre care se crede ca ar apartine Roiului de galaxii din Fecioara.
Atat Stellarium cat si Wikipedia indica o marime aparenta de vreo sapte sau opt minute de arc dar mie M85 nu mi s-a parut cu nimic mai falnica decat roiul sferic NGC 6229 de 1.5'.

Jupiter stralucea viguros la Sud-Est , Scorpionul traversa meridianul,clienti ar fi fost deci berechet dar era deja trecut de ora unu si jumatate ... am tras obloanele si am inchis pravalia astronomica.

O mica nota : am verificat o afirmatie pe care am facut-o in postul precedent.
Intradevar , M94 se vede in cautatorul 6x30mm ca un obiect cu aspect cvazi-stelar.
Am verficat in urmatorul mod : am privit prin cautator , l-am indreptat spre obiectul banuit ca nu ar fi stea si verificam imaginea din ocularul dobsonianului de 200mm.
Faptul ca s-au vazut si M3 , M13 si M2 nu m-a mirat prea tare.
Am fost insa oleaca surprins aseara sa constat ca M92 se vede , fara nicio indoiala, in cautatorul de 6x30mm.
Atat doar ca e usor sa consideri aceste obiecte ca fiind stele ,atat de mici apar in cautator.
Asadar reformulez afirmatia astfel : M94,M3,M13,M2 si M92 se vad in cautatorul 6x30mm.Verificat !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Mai 2019 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante observatii dl. Mircea Pteancu. Smile

La mine nebuloasa planetara M 97 se situeaza in portiunea de cer mai intunecat spre Nord si Nord-Vest si se vede greu fara filtru UHC, dar nu foarte dificil. Cu filtru UHC , in serile bune ,cum a fost cea de 22 Mai , nebuloasa M 97 se vede relativ bine la 22x.

Si la mine prin telescopul de 114mm roiul globular M 92 se rezolva partial in stele pe margine la 100x.
In schimb roiurile globulare M 2 si M 3, nu se rezolva deloc prin telescopul de 114mm.

Interesant sa aflu ca roiul globular NGC 6229 din Hercules ,se afla la o distanta de 100.000 ani-lumina, nu stiam lucrul acesta pana acum. Stiam doar de roiul globular NGC 2419 din Lynx ca se afla la o asemenea distanta. Smile

Si eu am observat aspectul cvasi-stelar al galaxiei M 94 din Canes Venatici, in cautatorul de 50mm al telescopului de 114mm, dar si in binoclu.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mai 2019 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Iulian pentru raspuns si pentru tovarasia placuta in observarea cerului.
Este frumos si interesant sa faci observatii dar si sa discuti despre ele cu prieteni apropiati sau mai departati....geografic vorbind.

Cred ca am observat pentru a doua oara roiul sferic NGC 6229 dar habar n-am avut nici eu ca-i asa de departat.Pana ce m-am apucat sa transcriu aceste observatii.

Despre ''Galactic Wanderer'' am aflat ca este asa de departe citind observatiile tale si apoi l-am cautat si eu.

M2 si M3 nu tin minte sa fi fost rezolvate in dobsonianul de 125mm ,insa ''nu bag ocularu'n foc'' pentru asta pana nu fac sapaturi un pic ,in arhiva personala .
Nu-i greu ,o am sistematizata in format Word ,cu un tabel paralel in Excel.
Dau intai cautare ''M2'' in Excel,gasesc informatiile ''seci'' cand si cu ce am observat obiectul.
Atunci stiu unde sa caut ''partea poetica'' in catastiful Word.

Dar la M13 tin minte cu siguranta ca am vazut de multe ori stele rezolvate la periferie in dobul de 125mm.

Ce spui despre M97 arata ca ai noroc de cer bun ,Doamne ajuta asa sa ramana.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 29 Mai 2019 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off-topic:

Mircea Pteancu a scris:
Candva , intre ora 23 si ora 24 am fost intrerupt din tihna mea DSO de spectacolul unei noi lansari de sateliti a lui SpaceX.
Nu m-a entuziasmat deloc evenimentul , dimpotriva.
Iata o noua amenintare si inca una de care degeaba va mai fugi astronomul amator spre locuri cu cer intunecat ,acolo puzderia de sateliti va fi si mai vizibila ca din oras.

Am vazut si eu "trenuletul" de sateliti si, desi a fost impresionant, viitorul e destul de "amenintator". Acum erau 60 de sateliti, dar sunt prevazuti in jur de 12000 de bucati zburatoare. Musk-ul zice ca va reduce reflectivitatea lor si ca oricum "telescopes should be moved into space"... Sad

http://www.spacedaily.com/reports/SpaceX_s...s_999.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 88, 89, 90 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 89 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact