Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 77, 78, 79 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Iun 2018 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la ultimul raport de observatii DSO a cam trecut ceva vreme.
Nu inseamna ca nu am observat chiar nimic din cerul profund.

In tot acest timp am observat - reobservat:

- in Cainii de vanatoare M51 si NGC 5194 cu Toleascop 200mm

- la Est de Cor Caroli am vazut steaua dubla Struve 1702 , usor vizibila in luneta zoth 90x600mm , steaua dubla 2 CVn cu un frumos contrast de culoare si steaua -carbon Y CVn numita de Angelo Secchi drept ''La Superba''

-roiul sferic M3 l-am observat de mai mult ori cu instrumente diferite , de la binoclu 10x50mm la luneta 90mm si pana la dobsonian 200mm.
In dobsonianul de 200mm am vazut odata la 205x /Radian 6mm , stelele rezolvate peste intreg roiul , desi aveau in spate un fundal laptos de alte stele slabe, nerezolvate.
(Apropo, am citit undeva un titlu foarte tare de articol : ''Who let the dob's out'' !? Very Happy Shocked Razz )

-am observat galaxiile M64,M94,M63 si roiul sferic M53.
Niciodata insa conditiile nu au fost suficient de bune ca sa vad NGC 5053 , roiul sferic vecin cu M53.

-langa Arcturus am vazut asterismul Pickot-1 ,denumit si ''Palaria lui Napoleon''.

-In asterismul ''Arcturus Group'' am observat 28 de stele cu luneta RFT 60x260mm la 12x in camp de 5 grade.
Grupul este de forma ovala,de 2x6 grade, cu axa lunga alungita pe directia E-NE spre V-SV si este comasat preponderent spre Est de Arcturus.
Am aflat despre asterismul ''Arcturus Group'' de la Sue French si dupa care , Hiram Mattison si Elijah Burritt au descris grupul in 1856.
Atasez descrierea din editia din 1860 a cartii ''Geography of the Heavens'' a acestor autori.
Hartile ,atlasul pomenite de ei in carte nu le-am gasit si nici editia din 1856 citata de Sue French.

-asterismul ''Engagement Ring'' ca o mai veche cunostinta.
Asterismul ''Mini-Coathanger'' a lui Tom Whiting ,situat langa Epsilon UMi , este interesant desi a fost mai greu de gasit decat am anticipat : este slab luminos.

-alt asterism vazut a fost Kemble 2 sau ''Little Queen'' in Draco , cu adevarat miniatura constelatiei Cassiopeia.
Tot in Draco am vazut nebuloasa planetara NGC 6543 ,careia abia i se vedea haloul din cauza paclei dar steaua centrala ''era sus si tare''...

-am scotocit aproape fara rost prin Bootes dupa niste galaxii slabe.
Singura pe care am gasit-o si am vazut-o ca o pata cetoasa rotunda ,usor mai luminoasa spre centru , a fost NGC 5557 de 11.6 mv.
NGC 5557 se gaseste la doua grade S-SV de steaua Gamma Boo.

-cea mai recenta observatie am facut-o saptamana trecuta.
Am incercat ,fara succes, sa vad ''elicea'' din Messier 13.
Apoi am centrat dobsonianul de 200mm la un camp vizual al ocularului Seben zoom la 154x/ 8mm ,spre Nord de centrul roiului.
La acest grosisment , campul efectiv este de 23 minute de arc.
Lasand acea zona sa defileze prin campul ocularului de multe ori ,timp de 15-20 de minute ,fara a lua ochii de la ocular...stelute din ce in ce mai slabe au devenit vizibile...pana la urma a inceput sa se vada ,intai cu privire indirecta apoi cu privire directa ,galaxia NGC 6207 de 12.39 mv langa un asterism triunghiular de stelute foarte slabe , cu o steluta intre asterism si galaxie.

Conditiile de observatie devin insa din ce in ce mai dusmanoase.
Ceea ce alti observatori au descris ca fiind vizibil in lunete de 100mm ,abia-abia se mai vede cu apertura de 200mm.
Obiecte care in urma cu cativa ani erau spectaculoase in reflectorul de 125mm , abia se zaresc in cel de 200mm.
''Progres'' mare , dom'le !
Oare de ce devin zilele si ,mai ales, noptile din ce in ce mai fumurii ?
De ce ninge praf sau nisip sau cenusa rosiatica peste noi ?
De ce miroase tot mai des aerul a pucioasa iar temperatura este tot mai ridicata ?
Parca podeaua lumii este inclinata dar nu spre cer.Twisted Evil

Mircea



Arcturus Group.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  128.68 kb
 Vizualizat:  de 5749 ori

Arcturus Group.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Iul 2018 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am ieșit la observatii cu telescopul reflector de 114/900mm și ocularul Celestron Nexstar Plossl de 40mm,care oferă un câmp real de 1,8° la 22,5 x. Ocazional am folosit și ocularul Reverse Kellner de 20mm.
Am inceput cu roiul deschis IC 4756 din Serpens Cauda, care m-a impresionat mult, văzut prin ocularul Celestron Nexstar de 40mm, era mare, aproape că ocupa întreg câmpul ocularului, având zeci de stele de magnitudinea 8, 9 și mai mult și vreo 5 stele de magnitudinea 5-6. Very Happy
Apoi am observat și roiul deschis invecinat, NGC 6633 din Ophiucus, care era și acesta destul de impresionant, având cam 12 stele de magnitudinea 7-7,5 și 15 stele de magnitudinea 8-10. Are o forma alungita, cu dimensiuni de 50 x 8 'arc-minute.
Am observat și roiul Mel 186 din Ophiucus,de a cărui existență habar nu aveam până aseară. Roiul este sarac in stele, foarte întins, cuprinde acel triunghi de trei stele de magnitudinea 4-5, printre care și steaua dublă 70 Ophiuchi, plus încă o stea de aceeași magnitudine, mai la nord de triunghi și câteva stele mai slabe, împrăștiate îndeosebi la nord și est de triunghi.
Mai sus am observat roiul deschis IC 4665, cu putințele stele de magnitudinea 5-6, cam 6 la număr și 8 stele de magnitudinea 8-9. Are un diametru de jumătate de grad.
Am observat apoi roiul Cr 399/Coat Hanger/ Umerașul, din Vulpecula, la care am observat trei stele de magnitudinea 5, 7 stele de magnitudinea 6-7 și 10 stele de magnitudinea 8-10 . Ocupă aproape întreg câmpul ocularului de 40mm, având cam 1,6°.
La urmă am observat roiul IC 1396 din Cepheu, acolo unde se găsește nebuloasa Trompa de elefant. Am observat o mulțime de stele de magnitudinea 7-10 ,in mijloc o stea dublă, Struve 2816 și mai la nord-est de aceasta încă o dublă, Struve 2819.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Iul 2018 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am avut parte de încă o seară cu cer senin, am ieșit la observatii cu telescopul reflector de 114mm și ocularele Celestron Nexstar Plossl de 40mm , RK 20mm și TS Optics Plossl de 9mm, pentru observatii DSO. Căutarea obiectelor cerești le-am făcut cu ocularul de 40 mm, tot cu el m-am uitat si la obiecte mai întinse,iar la obiecte mai mici, dar mai luminoase am folosit ocularele de 20 și de 9mm. Am observat următoarele obiecte:

Cr 350, un roi deschis din Ophiucus,situat mai jos de steaua Gamma Ophiuchi. Are 15-16 stele de magnitudini cuprinse intre 7 și 9, având jumătate de grad în diametru.

Cr 428 din Cygnus, un roi deschis situat la est de steaua Deneb, aproape de steaua Xi Cygni și la vest de roiul deschis NGC 6997, ce conține o stea de magnitudinea 7 și vreo 15 stele cu magnitudini cuprinse intre 9 și 10.

NGC 6885 din Vulpecula, situat lângă steaua 19 Vulpeculae, undeva la jumătatea distanței dintre nebuloasa planetară M27 și steaua 41 Cygni. Are cam 15 stele de magnitudinea 8-10 ce înconjoară o stea de magnitudinea 5.

NGC 7039 din Cygnus, undeva la nord de steaua Xi Cygni. Are două stele de magnitudinea 9 și câteva stele slabe de magnitudinea 11.

NGC 7062 , tot din Cygnus, situat și mai sus decât precedentul, între stelele Rho Cygni și 63 Cygni. Conține o stea de magnitudinea 10,5 ,o stea de magnitudinea 11 și 10-15 stele de magnitudinea 12, foarte slabe și îngrămădite,roiul fiind relativ mic.

NGC 7082, din Cygnus, situat mai la nord-est de roiul precedent și la nord-vest de steaua Rho Cygni, care împreună formează un mic triunghi.
Conține trei stele de magnitudinea 8, formând un mini triunghi și 10-12 stele cu magnitudini cuprinse intre 9 și 11,roiul fiind relativ mare.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 04 Iul 2018 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoase observațiile, Iulian. Cerul din perioada asta e o nebunie, aseara mă pierdeam printre stele, aș fi vrut totuși să am ceva transparență mai bună.

Ține-o tot așa!
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iul 2018 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, eu mai incerc o data, dar e ultima data daca nici acum nu e interesat nimeni. Sad Deci, este o nova in Scutum, cam mag. 11. Am si chart, atasat. Steaua mare din mijloc e Gamma Scuti, si stelele apar pana la mag. 13. Sper ca azi sa fie cer curat sa o pot vedea. Succes!


X23059MH.png
 Descriere:
 Marime fisier:  52.79 kb
 Vizualizat:  de 5616 ori

X23059MH.png



_________________
Engage! Wink
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2018 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

MilanPicard,
Multumesc pentru harta. Am sa incerc sa o vad si eu in weekend ca in timpul saptamanii nu am la dispozitie decat luneta 102/660 si nu cred ca reusesc sa o dibuiesc cu instrumentul asta. Dar daca o fi timpul prielnic, pun Dob-ul de 8" si C8-ul pe ea (de mult vroiam sa fac observatii in paralel cu cele doua instrumente...sa ma dumiresc care este diferenta...). Numai sa nu fie prea jos ca nu pot de tuia care tine in loc de gard...
Spor la observatii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 05 Iul 2018 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Gata, ma retrag de la galaxii noi. Ieri am vazut a 500-a galaxie, am vrut sa imping cumva pana acolo, ultimele 50 erau abia-abia, imposibile fara multa munca si experienta. Ieri am vazut ultimele patru: NGC 5903 si 5898 in Libra, una langa alta. De fapt cautam nebuloasa planetara Y-C 2-18, de mag. 11.6, pe care am si vazut-o si confirmat-o cu OIII, doar ca o stea, dar frumoasa.

Si cum mai aveam doar doua galaxii am cautat NGC 5740 la piciorul lui Virgo, asa foarte vag si imaginar, si langa ea o galaxie de 10.4 mag, dar de 7.4" dimensiune, asa ca doar nucleul l-am vazut , in viziune indirecta. Dar asta a fost galaxia cu nr. 500!

Mi-am zis ca dupa asta nu ma mai strofoc, nu imi pierd ochii si rabdarea pe lucruri aproape imaginare. Smile Am vizionat Jupiter, care avea GRS exact in mijloc si foarte portocaliu, foarte frumos. Cam atata.

Bravo baieti, pt. tot ce ati vazut in ultima vreme, ce am citit aici pe forum, merge bine astronomia in ziua de astazi. Smile Intru mai rar acum, din necesitate, dar va urez toate cele bune, si citesc cat de mult pot din aventurile voastre. Bafta!


Dacă te vei uita la imagnile luate de telescopul Hubble vei depăși cu mult cifrele tale.
Sau te limitezi doar la cele văzute cu micile tale telescoape?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Iul 2018 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MilanPicard, succes la observatie!
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Iul 2018 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Gabriel pentru aprecieri. Smile Este bun ocularul Celestron Nexstar de 40mm, mai ales la roiuri stelare întinse, mari, dar și la nebuloase difuze cred că o să fie nemaipomenit. Smile Ieri am comandat și filtru astronomic Castell UHC, pentru nebuloase difuze și planetare, o să vină mâine sau săptămâna viitoare, Luni. Abia aștept să observ nebuloase difuze prin filtru UHC. Very Happy

Milan. M-am uitat și eu ieri și alaltăieri seara, la nova din Scutum,e chiar lângă steaua Gamma Sct, la nord-est de ea ,dar este destul de greu vizibilă în telescopul meu, cam la limită. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 05 Iul 2018 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi. Aici este tot farmecul: sa ne uitam la stele cu micile noastre telescoape. Si aici ma refer si la pregatirea (febrila) a temei, alegerea galaxiilor, apoi schite, apoi seara magica cu navigare intre stele din FOV in FOV pana la tinta uneori indepartata. Vanatoarea aceasta iti ascute simturile, inveti Tainele noptii cu mijloacele tale.
Si ca o parafrazare exista un domeniu oarecum asemanator in denumire: gastronomia/ maestri pregatesc rafinamentele culinare, consumatorii le consuma. N-am intalnit notiunea de maestru consumator.
Si cred ca aici este diferenta dintre un astronom amator si un amator de astronomie.

Iar Milan, cu stilul fermecator si innocent, care intr-un timp scurt a vazut documentandu-se tenace mai multe obiectede cer profund decat jumatate din membrii forumului (incluzandu-ma si pe mine) merita toata admiratia noastra
Si pentru ce le-a vazut cercetandu-le in mod direct? Aici ne apropiem de Arta, pentru ca arta este o finalitate fara scop.

_________________
mihai
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 05 Iul 2018 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon, ai dreptate, dar în artă nu au ce căuta cifrele.
Ele, cifrele m-au frapat: atâtea d'alea, atâtea d'alelalte, ...
Era mai interesant, de exemplu, să spună până unde a pătruns în spațiu sau ce obiecte deosebite a observat (nu văzut).
„Am văzut” și „am observat” sunt două lucruri total diferite.
A vedea este ceva searbăd, a observa este ceva palpitant.
Arta are o finalitate și un scop. Nu apare nici unul.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iul 2018 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult, Theogon, pt cuvintele frumoase. Niciodata nu am sa uit faza cu colimatorul, tu ai fost primul care a stat de vorba cu mine si mi-a oferit ajutor. Respect!

Ia Andi, daca dai scroll back pe ultimii trei ani, vei vedea rapoarte de cate jumatate de pagina una dupa alta, scrise de mine, cu fel de fel de adjective, detalii, ponturi ajutatoare pt. alti membri, intrebari si discutii detailate, tot ce ai vrea de la un forumist hardcore. Dar cum acum am doi copii mici si toata ziua imi e ocupata cu ei, nu mai am cum sa continui in acest fel. Ceilalti membri ma inteleg, si le multumesc frumos. Atat pot in momentul asta, mai dau cate un semnal scurt. Dar ca si cu chart-ul, incerc sa adaug ceva pozitiv din cand in cand. Mersi de intelegere.

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Iul 2018 05:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh, am vazut si nova. Smile E destul de usoara, e cea mai stralucitoare steluta dintr-un triunghiulet aproape invizibil in 25mm in 8dob. Cum a zis Iulian, destul de intunecata. A trebuit sa maresc la 6mm sa vad celelalte stelute din chart, sa o pot identifica sigur.

Si inca o planetara mai exotica din Ophi: Peimbert 19, mag. 12.2, ca o stea doar, si numai in 6mm mi s-au ivit niste stelute aproape invizibile la locul potrivit. Oiii mi-a identificat-o pe cea corecta. Atat in jumatate de ora, a fost greu dar foarte distractiv. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Iul 2018 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile
Aseară a fost senin aici la Brăila, așa că am ieșit la observatii cu telescopul reflector 114/900mm , ocularele Celestron Nexstar 40mm, RK 20mm , TS Optics 9mm și noul filtru Castell UHC.
Am așteptat să se intunece mai bine și am început cu nebuloasa planetară inelară M57 din Lyra,care prin filtrul UHC și ocularul de 40mm ieșea bine in evidență față de cum se vedea fără filtru. Cerul este într-adevăr mai intunecat, dar și stelele apar mai palide și mai verzui, in schimb nebuloasa M57 se vede mai bine,pe cerul mai întunecat văzut prin filtrul UHC, aceasta pare mai luminoasă.
Diferența mai mare am observat la nebuloasa planetară M27 din Vulpecula, care prin filtrul UHC apare în toată splendoarea, cu aspectul acela de halteră, se vede mai bine decât fără filtru.
Apoi am trecut la nebuloasa M8 Lagoon din Săgetător, la care filtrul UHC a făcut diferență mare, fără filtru nebuloasa M8 abia se vede,doar puțin lângă o stea mai strălucitoare. In schimb cu filtrul UHC, nebuloasa M8 numai că se vedea mai bine,dar înconjura și roiul deschis de alături, așa cum a spus și Milan. Smile
Am mai observat și nebuloasa Trifid/ M20 tot din Săgetător, se vedea foarte greu prin filtrul UHC,iar fără filtru deloc.
Am observat apoi roiul deschis asociat cu nebulozitatea aceea lunguiață Omega / M17 . Fără filtru acea nebuloasă se vedea cam greu, numai o porțiune ca o dara. Cu filtrul UHC nebuloasa se vedea in formă de L in oglindă și mai luminoasă. Smile
Mai sus, m-am uitat la roiul deschis asociat cu nebulozitate M16 Eagle nebula din Serpens. Aici, fără filtru, doar roiul deschis îl vedeam, dar cu filtru se vedea o nebulozitate foarte slabă înconjurând roiul deschis.
Și , surpriza serii, in Cygnus am reușit să observ câteva părți din nebuloasa Veil ! Very Happy Cel mai bine am observat porțiunile estice, NGC 6992 și NGC 6995, acestea apărând foarte slab luminoase,dar parcă mai bine vizibile decât nebuloasa Trifid din Săgetător. Am mai observat și o mică fâșie din porțiunea vestică NGC 6960 din Veil Nebula, chiar lângă steaua 52 Cygni, pornind înspre nord. Smile Deci, filtrul Castell UHC își merită banii, este bun la nebuloase difuze și planetare, mai rămâne să văd cum se comportă la comete. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2018 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Felicitari pentru progrese !
Din Nebuloasa Veil Vest atat se poate vedea ,o fasie nebuloasa spre Nord pornind din steaua 52 Cyg ...parca privesti o cometa cu nucleul activat...
Cand cerul va fi foarte curat , cauta cu Plossl 40mm+UHC , Nebuloasa ''Triangulum'' a lui Pickering ,aflata intre NGC 6960 si NGC 6992.
Cand conditiile au fost bune , eu am gasit ''Pickering Triangle'' cu luneta ''zoth'' de 90x600mm.
Deocamdata ,pot spune cu certitudine ca am vazut-o de doua ori, prima data in luneta de 90mm si odata in apertura de 200mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 77, 78, 79 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 78 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact