Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
17august_2201.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 71, 72, 73 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Mar 2018 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De multe ori au fost anuntate comete, cu luni inainte de aparitie, ca vor fi foarte luminoase si ca se vor vedea chiar si ziua.... si cand a sosit momentul de abea se vedeau cu binoclul, nici vorba de "spectacolul" prognozat. Estimarile prea timpurii au fost mai tot timpul exagerate; Dar vom vedea!
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Mar 2018 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
Anul acesta va fi generos în evenimente astronomice mai deosebite. In afara acestei comete din decembrie, va mai fi o eclipsă totală de Lună, pe 28 iulie,din ce țin minte, tot în aceeași perioadă, planeta Marte se va apropia mult de Terra,va fi o mare opoziție a planetei,care se repetă odată la 15 ani, discul planetei va atinge circa 24 secunde de arc in diametru,mai mult de jumătate din diametrul aparent al lui Jupiter. Smile

Da, am vazut, abia astept. Mi-am pus vacanta pe august din aceasta cauza. Smile sper sa fie senin pt eclipsa. Iar pt Marte incerc sa imi colimez telescopul cat mai bine. Smile Oare chiar ajuta vizibil filtrele colorate sau cum zic multi: e doar de show?

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Mar 2018 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In privinta filtrelor colorate la planete,nu stiu ce sa zic... Eu nu am nici unul din acestea. Nu cred ca e doar de marketing, unele detalii chiar ies in evidenta mai mult in lumina monocromatica decat in lumina alba integrala. E cam la fel ca si in cazul filtrelor UHC si O III, in care acestea ingustand banda de trecere a spectrului luminii transmise prin ele, maresc contrastul unor detalii la nebuloase intinse sau pun in evidenta mai bine nebuloasele planetare, asa si la planete, filtrele colorate, desi nu sunt atat de narrowband ca filtrele O III sau filtrele UHC de calitate, accentueaza unele detalii de pe discurile planetelor.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2018 04:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Momentan ce am văzut că ajută este un APO de 4 inci care în majoritatea condițiilor de seeing rupe în două orice telescop de pe lângă Very Happy am avut filtre, nesemnificativ, nici un filtru nu se compară cu seeing bun de fapt.

Cer senin!

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Mar 2018 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa m-am gandit si eu. Seeilngul tre sa fie bun, am vazut pe Jupiter de cateva ori. Mi s-a zis ca si filtrul meu M&sg ajuta. Poate ca m-a ajutat sa vad gheata la polii lui Martw, dar nu eram sigur, doar de faptul ca imi place sa ma uit la planete doar fara filtru, pt. Ca asa au cele mai frumoase culori. Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2018 08:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seeing bun e rar, am prins maxim 2 ori pe an și uneori doar fracțiuni de secundă, apoi nimic. Am văzut la Jupiter detalii ca în poze cu instrumente relativ mici, fie APO de 4" fie newtonianul meu Hinds de 158mm. Din păcate cu cassegrainul de 8" care e mult mai performant ca instrument planetar nu am ieșit destul de des ca să prind fereastra de seeing perfectă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 12 Mar 2018 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

topacid@,un dob de 6 ar putea ce ai vazut cu luneta ta in conditii mediocre,sau doar pe un cer bun?
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2018 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E vorba de seeing index. Un dob de 6 inci in seeing excelent bate. Dacă e mai puțin de excelent o să fii uimit. Acum contează și ce obstrucție ai la Dob. Eu zic pentru majporitatea situatiilor de average seeing.
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Mar 2018 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anul acesta promite conditii mai bune pentru observatii planetare.
Propun ca unul dintre colegii de forum , cine doreste , sa initieze un topic ''Planete'' la care sa discutam si sa postam observatii ale acestora, discutii despre intrumente , filtre etc.
Iar acest topic sa ramana concentrat pe DSO.

Ce parerea aveti ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 12 Mar 2018 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a fost iarasi cer senin,la Braila,cu transparenta 9/10,foarte bun pentru observatii de obiecte de cer profund. Smile
Am observat 16 galaxii, din care 6 galaxii descoperite aseara, plus 2 roiuri globulare si 2 nebuloase planetare,acestea fiind:

NGC 3642,in Ursa Major,in interiorul Carului,spre stelele Dubhe si Merak. Se vede foarte greu in telescopul de 114mm.
NGC 3613,situata tot in acceasi zona cu galaxia precedenta. Se vede relativ usor,mai ales la puteri mai mari. Este mica,putin difuza,cu centru relativ luminos.
NGC 4041 in Ursa Major, dar in afara Carului, undeva intre doua stele de mag. 6 cam intre stelele Dubhe si Megrez. Este greu vizibila,difuza si rotunda.
NGC 3945,tot in aceeasi zona cu galaxia NGC 4041,dar mai spre sud de aceasta. Este relativ usor vizibila,foarte mica si cu centru luminos.
NGC 3982, in Ursa Major, in interiorul Carului ,intre stelele Megrez si Phad. Este greu vizibila,eliptica si difuza.
NGC 3359,tot in Ursa Major,in afara Carului,la nord-vest de steaua Dubhe. Este foarte greu vizibila,mica si difuza.
In afara de aceste 6 galaxii noi,am mai reobservat urmatoarele obiecte: NGC 2950,NGC 2841,NGC 2769,NGC 3998,NGC 3610,NGC 4036, galaxii din Ursa Major care majoritatea se vad usor si sunt mici,multe cu centru luminos. Apoi M108,M101 (galaxii) si M97 (nebuloasa planetara),prima se vede deosebit de greu,a doua ceva mai bine,alungita si cu aspect difuz si putin granular,iar nebuloasa planeteara se vede greu,dar mai usor decat celelalte doua si este relativ maricica si rotunda,difuza. In continuare, am mai revazut galaxia NGC 3115 Spindle din Sextantul,care se vede usor,este mica si cu centru foarte luminos,galaxia M64 din Coma Berenices,care se vede usor,este relativ mare,eliptica si cu centru relativ luminos,apoi si M53,roiul globular din preajma stelei Alpha Comae Berenices,care se vede foarte usor , difuz cu centru usor mai luminos,dar nerezolvabil in stele pe margine. Am vazut si roiul globular M3 tot din Coma Berenices,se vede foarte usor,relativ mare,la fel ca si M53,nu se rezolva in stele componente pe margine. Am terminat sesiunea cu observarea nebuloasei planetare NGC 3242 Ghost of Jupiter (Fantoma lui Jupiter Laughing ) din Hydra,sub steaua Miu Hya (42 Hya) care se vedea usor,era mare,difuza,fara stea centrala si avea o culoare gri usor verzuie.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2018 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut și noi senin așa cât de o tură de imagini și niște observații la vizual duminică spre luni seara. Iar am ieșit la Comana cu Max, Mircea Raduțiu și Florin Tiran. Florin a venit cu dobul de 10. Așa că după setup și mâncat ceva rapid, ne-am pus pe observat. Nu a mai fost cu aventură ca data trecută, dar ne-am concentrat mai mult pe observații și jucat cu electronicele.

Florin, nu știu dacă o fi pe forum, a programat un portal foarte șmecher pentru observatori vizuali, e un fel de Astrobin, cu observații. Vă invit să faceți conturi pentru că e foarte mișto. Poți vedea statistic ce obiecte sunt observate mai mult sau mai puțin, cine le-a mai observat și în ce condiții. În plus, platforma comunică cu SkySafari și poți importa direct lista de observații în platformă. De exemplu, asta e seara noastră cu dobul de 10 :

http://deep-skies.com/observing-list/55

După cum spuneam, ne-am instalat, eu am continuat cu luminanță la M81M82, ba chiar am tras si o integrare cu toate cele 4 ore de expunere de până acum și o puteți vedea aici https://ibb.co/dmrZ2x

Pentru vizual am avut UWAN 28 cu 82, 19 Pan, 13 Nag, 10 Delos, 5 Pentax XW. De fapt pontul a fost că am luat după mine și 5 XW care a fost un super performer pe condițiile date. Chiar a fost prima parte de la 9 la 11 cu transparență foarte bună și seeing decent ( 6-7-8 ). Pe la 11 s-a pâclit ușor și pe la 1 au venit norii, ca trenu-n gară.

O să trec scurt așa prin toate și ce m-a rupt mai tare pentru că sunt un pic pe fugă

Am început cu zona Gemeni, sau cel puțin asta am prins eu la telescop. Florin deja turase dobul pe la alte NGC-uri dar eu în timpul ăsta instalam la setupul de astrofoto. Ne-am uitat la M35 și companionul lui 2158, apoi mai sus la 2420. Față de 60mm de ultima dată era absolut fantastică zona M35, cu textură în background în 28mm. I-am dat spre Eskimo și imediat am observat că stelele au ciuf pe o parte. Ok. Hai să colimăm, tragem întâi de secundară un pic, apoi de primară și pare spot on. În Delos de 10 refocusăm și wooha, frumos Eskimos. Apoi zicem, ok ține și de 5 XW. Punem 5XW și am picat amândoi pe spate, stele perfecte și o formă foarte bine definită pufoasă afară și condensare foarte faină în centru la 250X. Seeingul era foarte ok. Apoi dacă tot eram la 250x, am pus bine căutătorul și direct la M46 ne am dus să vedem mai în detaliu nebulasa planetară din interior, 2438. Iarăși pus direct cu 5XW și era fantastică priveliștea, începea să semene cu ce vezi în 14.5 inci. Am făcut toți cu rândul la telescop și ne-am minunat. Apoi tot am schimbat la 10 și am trecut și la M47. Apoi tot din zona monoceros am vazut Cone și Christmas tree. De fapt scopul final al căutării era Hubble s variable nebula. Iarăși am ajuns cu XW ul de 5 pe ea și arăta superb. Ziceai că e cometa Halley pozată pe film acum 30 de ani. Stea în vârf frumos și coadă evantai așa. Deși era foarte jos, se vedea încă ok. Ne-am dat apoi și la câteva asterisme, iarăși Stargate din Corvus, cu toate componentele vizibile, apoi spre M104, unde cu 10 Delos zona arăta superb. Apoi cu 5mm se vedea dark lane pe centrul galaxiei. Eu în timpul observațiilor făceam du-te vino cu setupul de astrofoto. Așa că am mai pierdut unele chestii văzute de Florin dar le-au văzut ceilalți. Am mai vizitate M3, 5466, Izar care era foarte fain separată, Napoleon s hat iar, M13 și galaxioara micuță de lângă 6207, 4565 Needle, Porrima, Teta Aurigae, Tripleta din Leo, M81 M82, 4631 Whale și îmbârligătura de lângă numită și Hockey Stick 4656, Rasalgethi, Algieba, Cor Caroli, Gamma Vir, M53, M64 Black Eye, M108 & M97 și M51. Sunt sigur că au fost mai multe obiecte pe care le puteți vedea pe listă din link-ul de mai sus.
Apoi a venit pâclă și fâțe de nori la orizont. Și cam asta a fost seara.

Din cauză pâclei am schimbat și la Whale 10x3min de expunere cam prost ghidată de la norișori, apoi am strâns și am plecat acasă. Mai jos Whale și o fotografie cu toți deșirați.

Aici Whale full size calibrat: https://ibb.co/c4fuKc spacewalkable

fotografia mai jos e un print screen din procesare

Cer senin tuturor!



IMG_3614.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.06 MB
 Vizualizat:  de 4185 ori

IMG_3614.jpg



whale_mic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  891.04 kb
 Vizualizat:  de 4183 ori

whale_mic.jpg



_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Mar 2018 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte faine relatarile, Acid si Iulian, mersi si pt. Pozele faine. Acid, cat a durat toata sesiunea?

Iulian imi starneste amintirile de anul trecut cand completam lista Herschel 400. Mi-a placut si mie Ghost of Jupiter si galaxiile. Acum ca ai gatat cu Messierele, nu ai de gand si tu sa te apuci de H4?

Sm facut si eu niste observatii printre nori la galaxii intre 11.5 si 12, ce mi-au mai ramas. Smile Asa in Cancer am vaxut trei galaxii noi : ngc 2672, mai mare, am vazut o linie de fapt ca e edge on, 2513 si 2749. Nu le recomand, sunt grele. Sicarbonul variabil X Cnc pe drum.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Mar 2018 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan.
O sa ma apuc si eu sa caut galaxii din catalogul Herschel 400,chiar daca nu reusesc sa le gasesc pe toate cu telescopul de 4 inch diametru,dar totusi o sa incerc. Smile O sa caut si prin catalogul Deep Sky Hunter,sa vad daca nu cumva o parte din galaxiile NGC observate de mine pana acum, ar putea fi incluse si in catalogul Herschel 400. Deocamdata e vreme urata saptamana asta,poate saptamana viitoare,pana ce apare iar Luna pe cer seara, o sa apuc sa mai caut galaxii.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Mar 2018 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poi vad ca si tu poti merge pana la 11.5 mag la galaxii, eu cu atata am putut sa termin H4. Acum incerc sa ma urc pana la 12 mag, dar asta doar acum, dupa terminarea listei. Si multe din H4 au fost la mag. 12, dar au avut sb bun si le-am vazut si ku skillurile mele de aku un an, cu care limitarea mea era la 11.5. Eu zic ca majoritatea listei le vei putea vedea fara probleme.

Si sunt sigur ca ai deja multe targeturi din H4 vazute. Eu cand am inceput sa numar cate am, inainte sa ma apuc propriuzis de lista, am vazut ca am vreo 241 deja vazute, deci a mai trebuit sa vad doar restul. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Mar 2018 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan. Excat asa cum ai spus, si cum am banuit si eu, am multe target-uri vazute,care sunt din catalogul Herschel 400. Very Happy Am asa;
-Un numar total de 172 galaxii observate pana acum, din care 99 galaxii fac parte si din catalogul Herschel 400.
-Un total de 136 roiuri deschise,din care 60 roiuri sunt si din catalogul Herschel 400.
Si poate si printre roiurile globulare si nebuloasele planetare,cateva sunt si din catalogul H400. Deci cel putin 159 obiecte Herschel 400 am obervat pana acum. Interesant! Very Happy

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 71, 72, 73 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 72 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact