Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Galaxia_noastra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Iesiri Buzau!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Muntenia

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Oct 2015 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Iesiri Buzau!
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Daca mai sunt buzoieni pe aici poate luam legatura in vederea unor observatii. Ma intereseaza in special iesiri scurte maxim, sa zicem un 2-3 ore, in apropierea Buzaului.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Noi 2015 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pfiuu...doar eu am revenit din morti? Acum 5-6 ani mai erau vreo 2-3 persoane din Buzau...Haideti ca am planuri mari...Vulcanii Noroiosi, Ratesti, pe la Naeni, Ciolanu....sunt zone relativ apropiate care merita cercetate.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Noi 2015 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am dat astazi o raita de vreo 120 km prin judet...Zona dintre Monteoro si Tisau este numai padure, nu are deschidere deloc, la Ciolanu desi ar fi cer bun, nu are deschidere suficienta de dealuri si pe langa asta soseaua este aproape si sunt problematice luminile masinilor. In schimb am ajuns la Vulcanii Noroiosi Paclele mici si sus pe platou este perfect. Exista suprafata plana, are o deschidere foarte mare strajuita de jur imprejur de formatiuni deluroase iar vizibilitatea este deplina cam de la 10 grade altitudine in sus. Surse de lumina artificiala zero, nu sunt localitati pe dealurile de la orizont, doar una doua luminite mici izolate la distanta foarte mare. Pe platou la aprox 150-200 metri sunt si paznicii de la accesul catre vulcani asa ca zona este destul sigura. Se poate ajunge cu masina pana sus pe platou pe un drum laturalnic.
Astept amatori buzoieni! Distanta de oras 35km/ timp 30 minute:) Personal mi se pare cat de apropiat de perfectiune se poate, la o distanta asa de mica de oras.

Astept amatori, de preferat cu telescoape mari care sa complementeze binoclul meu Smile)

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mar 2016 06:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit ieri mai mult asa pentru incalzirea motoarelor la padurea Spataru. Este o zona f usor accesibila. Cam la 10km de oras ajungi efectiv la fata locului in vreo 10 minute. Este o locatie care merita doar pentru observatii rapide deoarece orasul este foarte aproape si de asemenea soseaua nationala este cam la 500 metri. Insa fata de oras apreciez o crestere NELM cam de 1 magnitudine si merita. Cel putin aseara era un 4.5-5.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 26 Sep 2016 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am iesit in weekend la Ciolanu, Buzau. Cantarind toate avantajele/dezavantajele cred ca pana in momentul de fata este cel mai bun loc de observatii. De fapt singurul dezavantaj este ca locul de observatie este destul de aproape de sosea, insa chiar si in weekend, la orele de noapte trec foarte putine masini; estimez ca in 2:30h au trecut sa zic vreo 15. Se inchid ochii, se acopera si cat de cat, este o solutie. In rest numai avantaje.Accesul din Buzau se face in aprox.30 min pe un drum asfaltat foarte bine. Cerul in noaptea aceasta a fost de un 4 solid pe scara Bortle iar intr o iarna trecuta spre 3 daca nu 3 deoarece Calea Lactee prin binoclu era puternic marmorata exact ca in descriere. La M33 nu pot sa ma raportez deoarece era destul de jos....M31 insa, un pic mai sus era vizibila cu ochiul liber cu vedere directa.La zenit estimez ca erau vizibile stele de mag 6-6.5.

In concluzie, pentru iesiri facile cred ca este cea mai buna locatie intr o raza de 30 km in jurul Buzaului. Pentru altceva cred ca este nevoie de drumuri lungi si anevoiase spre Siriu sau Bisoca.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Muntenia

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact