Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax9.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ploiesti


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Muntenia

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Mar 2016 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Ploiesti
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua!
Daca exista doritori poate ne putem strange mai multi sa mergem undeva unde este mai intuneric in afara Ploiestiului.
Eu am fost cu un amic pe un drum ce leaga un drum judetean de un sat izolat pe langa Bucov, e relativ ok zona, insa se auzeau caini in departare, dar am stat de la ora 23 pana la 4 dimineata si nu s-a apropiat nimeni/ nimic de noi.
Mie nu imi place vederea din oras, mi se pare foarte foarte neclar totul; Singur sincer nu as iesi pe camp noaptea pentru ca mi se pare usor dubios si nesigur. Asa, macar 2 e ok.

Dispun de masina, deci mai pot lua eu inca o persoana.

Multumesc pentru atentie!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Mar 2016 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca stiu zona. Este vorba de campul adiacent soselei de legatura Bucov-boldesti scaieni E60, nu? Totusi este aproape de oras.
Eu sunt din Buzau. Pe viitor intentionez sa vad zona de pe dealurile Istritei pe la Naeni. Se ajunge sus cu masina si ar fi si altitudine. Ar fi cam la jumatate Buzau-Ploiesti.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Mar 2016 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este pe Bucov - Boldesti, este pe drumul inspre bighilin. Intr-adevar, este aproape de oras, insa am zis sa fie un compromis intre distanta si intunecime.

https://www.google.ro/maps/@44.9949559,26.....57t/data=!3m6!1e1!3m4!1sp_L3E0dbJzP0v9XEPixm6A!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Se vede cat de cat in regula, nu se vede bratul caii lactee prea bine, dar e decent; mult peste ce se vede din oras. Tot sudul e invaluit in poluare luminoasa, dar peste 30 de grade altitudine este in regula.

Ma intereseaza mersul la Naeni. Sa se mai incalzeasca putin sa ne putem baza pe vreme.

Oricum eu sunt dispus sa merg si prin alte parti/campuri/locuri/dealuri. Parteneri de observatie sa fie. Smile
Sus
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2016 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

chiar nimeni din ploiesti nu e interesat sa iasa?
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2016 06:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut - eu am o locatie bunicica de observatii in comuna Blejoi , in gradina si anticipez ca in cateva saptamani o sa vreu sa trec pe acolo sa fac teste pe un cer mai negru . Iti dau un PM cu o zi inainte - nu m-ar deranja deloc sa am companie .
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 11 Mar 2016 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lefmir a scris:
chiar nimeni din ploiesti nu e interesat sa iasa?


Salut! Eu am locuit pana mai acum cativa ani la Pleasa, dupa Bucov (sunt de fel din zona). Daca mai eram pe acolo aveai garantat cu cine sa iesi. Eu obisnuiam sa urc pe dealul Plesii de unde aveam o vedere de spectacol asupra orasului noaptea, din pacate sudul ramane destul de obturat. Mi-e dor de acele zone, imi amintesc de inceputurile mele in astronomie cand totul era invaluit in mister Smile.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2016 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca problema ar trebui pusa altfel.

Si anume, cand vrei sa iesi intr-o anume zi, spui anticipat inainte, cu o zi sau mai bine doua, si se inscriu eventual participanti la iesire. Asa face un grup din Bucuresti. Avand in vedere ca in Ploiesti sunt cel putin 10 posesori de instrumente, e posibil sa se stranga cativa. Pe de alta parte, facand comparatie cu Bucurestiul, unde sunt mult mai multi, si se strang nu foarte multi, si nu prea des, e posibil sa nu fie usor la inceput. Astronomii amatori sunt in general persoane singuratice, altii sunt mai batrani, ca mine, mai comozi, etc.

Cu rabdare, se va aduna un grup.

_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mar 2016 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cat de verosimila este afirmatia ca sunt in general persoane singuratice. La americani nu prea se vede asta, cu star partiurile lor omniprezente. Personal daca am de a face cu oameni de bun simt prefer experienta colectiva de departe.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
lefmir
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Dec 2015
Mesaje: 136



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2016 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mie mi se pare ca o experienta colectiva este benefica intr-un domeniu ca astronomia. Se mai discuta, mai sunt intrebari, cei experimentati raspund. Cumva internetul a suplinit nevoia omului de a socializa in toate domeniile astea. Pe de-o parte e benefic, pe de alta parte nu.

Nu dau ultimatum de genul: ies maine la ora 8 seara pentru ca singur nu prea vreau sa ies in afara orasului; la un moment dat voi face si asta, dar voiam sa stiu daca sunt membri dispusi sa iasa in general. Si nu imi place sa impun un loc sau o ora; mi se pare de bun simt ca lucrurile astea sa se stabileasca de comun acord.

@Mitu Catalin. Astept cu nerabdare! Multumesc!

@David_eco. Stiu zona ca pe acolo aproximativ am iesit si eu cu amicul initial. Dealul inspre Seciu nu prea e accesibil cu masina din cate stiu, nu te-a cocosat telescopul pana sus? ca de pe langa cimitir in sus e urcus ca lumea.
m-a prins o data noaptea cu bicicleta pe acolo si intr-adevar tin minte ca cerul era negru negru.
Intr-adevar, Sudul este poluat rau de tot, insa peste 30 de grade e in regula.

@dragos n. Intr-adevar si eu as sta mult pe acasa, ca am curte micuta, insa nu vad mare lucru pentru ca am la NE, E, SE obturat cerul de casa, inspre S este un stalp de iluminat stradal. La W e casa vecinului. La N am un brad urias in curte si trebuie sa ma plimb in jurului lui. Deci sub cam 30-45 de grade nu prea vad mare lucru; Imi place libertatea 360de grade pe care o am pe camp, insa normal ca se sacrifica putin din comoditate. Spre exemplu saturn nici nu-l vad, nici macar la 5 dimineata acum pentru ca este casa unui alt vecin in raza lui. Similar nu pot observa Venus.
Nu-mi place sa observ fix deasupra capului pentru ca ma ia ameteala de la finderscope, cred ca de la pozitia incomoda a dobului. Bine am avut si o problema vara trecuta, dar asta e o poveste de spus la un star party. Laughing
Mie chiar mi-ar placea sa ne vedem, sa observam, ca doar suntem din acelasi oras.

Am vorbit cu amicul meu cu care am mai iesit, el nu are instrument, si s-ar putea, daca e vremea prielnica, sa iesim sambata asta. Detalii inca nu am stabilit. Dar am zis ca nu mai stam pana la 3 dimineata. Asa ca daca e cineva dispus sa iasa, sa imi spuna aici sau pe mesaj privat o ora si un loc sau sa stabilim de comun acord.

Ca referinta: eu am un golf 4, deci cred ca incap 2 dob-uri de 8 in el + 2 persoane(inclusiv sofer). Posibil putin inghesuit pasagerul din dreapta. asta in caz ca cineva doreste transport. Cred ca daca e vorba de dobsonul meu + refractoare, ar incapea si 3 persoane.

Sanatate si numai bine va doresc tuturor!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mar 2016 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lefmir probabil ca ai golf 4 break altfel nu mi imaginez cum incap 2 doburi de 8.
Eu am golf 5 hatchback si in spate la limita limitei imi incape in portbagaj pe diagonala si usor de tot ridicat tubul de la dob sw 150/1200mm. Daca era de 8 nu mai incapea. Iar pe bancheta din spate incap sa zicem 2 monturi de dob sau un OTA culcat.
Pe viitor ma gandesc la un collapsible, mi se pare ideal pt transport.

Apropo...eu o parte din concediu mi l fac de regula in Slanic Prahova. Chiar in Mai am planificata o saptamana. O sa dau de stire sa facem o noapte undeva la cer negru de tot.

Spre Cheia stie cineva vreun loc bun?

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2016 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintr-o analiza efectuata de americani, si transformata in documentar de catre National Geographic, acum multi ani, rezulta ca 90% din astronomii amatori sunt, conform normelor sociologice ale lor, singuratici.

Faptul ca sunt multe starparty-uri, cu zeci, si sute de participanti nu inseamna mai nimic raportat la milioanele de astronomi amatori din America.

Franta are peste 500 000 de amatori. Marea Britanie este probabil pe aproape, daca nu peste. La star-party-ul anual organizat de Stargazers Lounge se aduna cateva sute, intr-o tara foarte dezvoltata, cu nivel de trai, retea de sosele, si infrastructura mult superioara noua. Si la o astfel de reuniune chiar ai ce vedea. Tot soiul de telescoape, de accesorii. E un schimb de experienta care merita din plin.

In 2007-2008, am participat la sedintele Astroclubului Bucuresti. Participarea era in jur de 10-15 oameni, uneori mai putin, la unul din cele mai vechi astrocluburi, intr-un oras in care cele doua magazine de telescoape vindeau foarte bine pe vremea aia, si patronii, pe care ii cunosc personal, erau foarte multumiti. La unul din ei de abia te puteai misca printre stivele de cutii cu telescoape si accesorii. Stive care dispareau in 2-3 luni, si se plangea ca nu ii mai ajunge odata containerul din China, ca are o tona de comenzi.

E foarte posibil, si e foarte bine ca oamenii sa se adune la observatii. Dar asta trebuie facut un pic altfel, ca sa aiba succes.

Parerea mea

_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mar 2016 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este posibil sa aveti dreptate, si mi doresc ca la nivelul orasului meu sa existe de fapt macar vreo 10-20 de lupi singuratici de care sa ma lovesc spontan prin locurile prielnice ale Buzaului:)

Chiar si pentru Franta 500 000 de astronomi amatori mi se pare exagerat. Franta are 70 de milioane de locuitori. La fiecare 140 de francezi sa fie 1 astronom? Cum s a facut estimarea asta? Daca in functie de nr telescoapelor vandute atunci este clar cu un mare semn de incertitudine deasupra. Occidentalii mai mult decat noi cumpara obiecte doar de dragul de a cumpara.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2016 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai stiu exact cum s-a facut. A aparut statistica intr-un numar din Ciel et Espace prin anii 2005 sau pe acolo. Stiu ca erau 500 de mii inregistrati, deci mai mult sau mai putin activi, si peste 350 de mii de posesori de telescoape.

Sa nu comparam cu Romania. La americani, stargazingul e o chestie pe care o fac foarte multi, si oricine stie ce e aia. La noi...? Spune cuiva sa iasa cu tine, sa stea intins pe pamant si sa va uitati impreuna la stele, sa vezi ce zice.

@lefmir, eu as face cam asa. Ma uit la meteo cu doua zile inainte de o vineri, sambata, sau un eveniment astro, cand e destul de sigura prognoza. Pun anunt pe forum, ca intentionez sa ies in ziua cutare la observatii, si vezi daca vine cineva. Si repeti chestia asta, pana se formeaza un grup. Spui cu ce instrument vi, ce ar mai fi nevoie eventual, oculare, chestii. Acum, fara suparare, anuntul tau initial suna ceva de genul, ''vreau sa ies la observatii si imi trebuie bodyguard''. Eu am mai facut de cateva ori experienta asta, fiind pe post de bodyguard si asistent tehnic pentru altii, si nu prea ma mai atrage. Mai ales ca unii au crezut ca am facut contract, sa vin oricand vor ei.

_________________
Dragos N
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 11 Mar 2016 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da aici poate f o problema. In sensul ca unul vrea liniste intre el si univers iar altul are chef mai mult de taclale si informatii. Dar prin comunicare si bun simt cred ca se rezolva orice.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 11 Mar 2016 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lefmir a scris:

@David_eco. Stiu zona ca pe acolo aproximativ am iesit si eu cu amicul initial. Dealul inspre Seciu nu prea e accesibil cu masina din cate stiu, nu te-a cocosat telescopul pana sus? ca de pe langa cimitir in sus e urcus ca lumea.
m-a prins o data noaptea cu bicicleta pe acolo si intr-adevar tin minte ca cerul era negru negru.
Intr-adevar, Sudul este poluat rau de tot, insa peste 30 de grade e in regula.



Daca te referi la cimitirul din Peasa da, eu exact pe acolo urcam cu masina cam 300 de metri pana-n deal, evident cu grija, dar asta acum cativa ani buni, prin 2009. Probabil s-a mai stricat drumul.
Mai exista un loc langa Pleasa, asa numitul islaz, unde odata era pasune pentru vitele din sat. Se poate intra si din Pleasa dar si de pe drumul care duce la Plopu, poti intreba oamenii din zona te vor indruma. Imi placea adesea sa fac observatii si de acolo, terenul este drept.

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Muntenia Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact