Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

diferente dintre oculare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9473

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2016 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este bine să ai în trusă mai multe oculare dar trebuie potrivite cu instrumentul pe tipuri de observații și obiecte. La DSO e suficient unul, cu transparență foarte bună și bine corectat iar la planete și duble ai nevoie de mai multe focale pe care le poți folosi în funcție de seeing. Ceva intermediar se folosește extrem de rar.

Pentru observații DSO din ce-am văzut până acum WO de 28mm nu prea are concurență. E mare, imens, nu e pentru orice buzunar însă îl poți împerechea foarte bine cu newtonianul de 400mm. În cercul de prieteni cu care am fost la observații e supranumit "shaworma" din cauza mărimii lui.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 14 Mar 2016 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului: buna ziua
Raspunde cu citat (quote)

domnilor....m-am hotarat sa-mi iau un Ethos nou...Sh nu gasesc si nici nu mai stau sa caut ca..................,pierd vremea.. nu exista..

sugerati-mi ce marime sa-mi comand: 8-10 mm sau 18-20 mm???

sau care alta???

merci..
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2016 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se gasesc Ethos-uri second hand. Ideea este ca multi renunta la ele la un moment dat dupa ce trec de "febra campului aparent". Nu sunt multe pe piata pentru ca multi nu cumpara oculare asa de mari si grele dincolo de pret. Gasesti astfel de oculare pe ebay sau pe situri europene mari gen UK Astrobuysell iar second hand economisesti cate ceva. Uite un exemplu:
http://astrobuysell.com/uk/propview.php?view=109850

sau mai multe (dar nu cu cele mai bune preturi)

http://ensoptical.co.uk/index.php?route=pr...ter=m0:11;

Am citit topicul acesta si am vazut ca se tot vorbeste de oculare scumpe si bune. Sa-ti spun cum e cu "scumpe": daca dai peste 600-800 de euro pe un Ethos nou, in clipa in care ai facut plata ai pierdut 250-300 de euro in cazul fericit in care vei gasi in Romania un client pentru 400 de euro dar iti spun ca aceia sunt 2-3 si nu cumpara Ethos-uri. Afara nu ti-l va lua nimeni daca nu cunosti alti astronomi sau daca nu ai un istoric de calificative pozitive de vanzare cumparare iar sa il trimiti din tara iti va mai manca cel putin 100 de euro cu taxe si transport etc.
De 700 de euro iti poti lua multe oculare geniale second hand, inclusiv de camp larg gen Nagler 31mm T5 care este excelent si nu te va dezamagi SH la 400euro. Cu el vei vedea cu 50% mai mult camp decat cu Ethos-ul de 17mm si il poti combina cu inca unul de focala mai scurta de diferenta de bani. Si el si Ethos-ul iti vor dezechilibra serios telescopul la peste 1Kg masa proprie si nu merge echilibrarea facuta in joaca ca te trezesti cu telescopul pe jos. Tot de 700 de euro iti poti lua 3 Delos-uri second hand daca ai noroc si rabdare sau doua daca nu ai noroc si rabdare.
Cand dai mai mult 600 de euro pe un singur accesoriu trebuie sa ai macar experienta cat sa stii ce vei face cu ocularul respectiv si exact ce focala iti trebuie fara sa intrebi pe altii pe ce anume sa cheltui o suma relativ mare. Raspunsul ar fi ca o focala nu este suficienta dar daca e sa alegi doar una as merge pe 13mm. Ai avea grosisment si camp suficient pentru cele mai multe DSO-uri.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 15 Mar 2016 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului: SALUT
Raspunde cu citat (quote)

m-am hotarat sa-mi cumpar ethosul de 17 mm...,nou.. si 2-3 morpheus cu focale de 6.5...9 si 12.5 mm..
sunt superbe..au contrast foarte bun..imi plac...m-am uitat prin ele.

merci pt sfaturi..
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 23 Mar 2016 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Dle Adrian b....mi'am luat Ethos de 17 mm din Sua,nou, si sa.stii ca se merita..
e altceva...total altceva...nu se compara cu nimic..

Nu spune ca Naglerul de 31 il intrece pe Ethos de 17 la camp...bine,dar marirea ??? Unul e de 17 iar celalalt e de 31..e tot una??

Conteaza intr'un camp mare si ce marire ai...
Iar cat despre greutate : eu nu il folosesc pe un dobson de 150 mm...
Telescopul meu are 100 kg...nu cred ca 1kg va rasturna 100 kg..
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ma bucur ca ai luat o decizie si sa il stapanesti sanatos. Sunt convins ca Ethosul este total altceva si nu se compara cu nimic in acest moment insa pe masura ce vei capata experienta vei explora si alte posibilitati.
Nu comentez despre Naglerul de 31mm insa alaturi de Panopticul de 41mm se apropie de campul real maxim pentru formatul pe 2"... adica poti vedea confortabil si obiectele cu intindere mai mare. Le-as avea pe ambele in vedere pe viitor pentru modelul tau de telescop: Pan 41mm camp real maxim si camp aparent mai redus sau Nagler cu un camp real ceva mai redus dar camp aparent mare.
Ocularul nu trebuie sa invinga masa telescopului pentru a dezechilibra tubul ci doar frecarea din lagare ... adica nu conteaza cat de greu este telescopul.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 23 Mar 2016 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

reglez din motoare miscarea..nu e pbl de greutate...atunci,pt cine sunt facute ethosurile??

pt telescoapele de 150 mm??

eu vreau oculare cu camp mare dar care sa si mareasca in acel camp...adica 17 mm e ok..nu de 41 mm....ce imagine am cu 41 mm??

iar daca vrei ocular cu mult mai putina coma decat Nagler,ia-ti Morpheus...are si un contrast foarte bun..
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles sa traiti! Nu mai bat "campii" cu oculare care nu maresc. Wink
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Leica are un zoom interesant, cu un barlow 2x ai cam tot ce vrei: http://www.cloudynights.com/page/articles/...89mm-r2317
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 23 Mar 2016 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Deci...ethos este ethos...daca nici acesta nu e ok...care e ok??
Americanii cand merg la privit scot setul de ethos si privesc...Avand putere de cumparare mai mare decat noi ..eu zic ca au ales ocularele cele mai bune...

Sunt si alte oculare bune...eu tocmai mi'am cumparat Morpheus ,de care sunt foarte multumit...coma fff putina..si au un contrast bun..
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2016 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: salut
Raspunde cu citat (quote)

vali.serban a scris:
Deci...ethos este ethos...daca nici acesta nu e ok...care e ok?..
Zeiss ortho.
Dar nu te mai stresa de ce zicem noi, important e ca ai un instrument si niste oculare foarte bune, spor la observatii si cer senin.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 24 Mar 2016 00:53, modificat de 1 data in total
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 23 Mar 2016 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Si zeiss ortho...undr as putea gasi un zeiss?? De unde as putea cumpara unul singur?? Sau se vand la set??

Merci
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Mar 2016 02:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oh nu...chiar nu-ti recomand zeiss ortho...are doar 43 sau 45 de grade Shocked . Daca cele 72 de grade ale delosului ti s-au parut putin...45 de grade... cred ca ar fi un chin sa privesti prin asa ceva, nu alta...

David

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 24 Mar 2016 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

M'am gandit mult la eyerelief'l lor...o fi de 7 mm...fata de 20 mm..din acest motiv am renuntat candva sa'mi cumpar ortho..
acuma mai caut doar un ocular de 5 mm,numai ca,sa aiba min 18 eyerelief si un camp cat mai mare pt a putea privi si luna...,si planete...
bine ca,as putea ramane si la min. 6.5 mm,morpheus,care are eyer.20 mm,f confortabil..
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Mar 2016 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca eyerelieful mic este o problema doar daca porti ochelari. Eu imi lipesc retina fara probleme de un plossl de 4 mm cu eyerelief minuscul si nu mi se pare stresant.
Nu stiu daca am inteles bine, dar daca ai dobul motorizat merge si un ortho, asa pt diversitate. Zeiss Ortho nu cred ca se mai gasesc noi. Doar echivalente precum Baader ortho classic.

O alta idee...care mai costa niste bani dar cred ca merita.....un binoview er cu 2 baader morpheus in el de 12.5mm ar fi minunat. Vederea binoculara aduce un puternic efect 3D precum si confort ocular.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact