Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_225820_113x_clavius.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

diferente dintre oculare


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 03 Mar 2016 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului: diferente dintre oculare
Raspunde cu citat (quote)

Salut baieti..care credeti ca este ocularul cel mai bun?:

Tele vue Nagler
baader morpheus
baader hyperion
tele vue ethos

Nu luam in considerare pretul...astept raspunsurile celor care au privit prin astfel de oculare..merci
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2016 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe ce telescop vrei sa le pui?
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 03 Mar 2016 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului: sal
Raspunde cu citat (quote)

Dobson 400 skywa.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2016 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce focală? Mai contează și alți factori, pupila de ieșire - vârsta ta, dacă porți ochelari sau nu, la ce obiecte vrei să te uiți, câtă experiență ai. Dacă o să-ți zică cineva ia Ethos, e cel mai bun (și cel mai scump) și o să te uiți pe urmă prin Hyperion și tu vezi același lucru o să zici că ai dat banii degeaba... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 03 Mar 2016 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la cele mai buna oculare..care sunt?
Automat ca pot sa'mi iau focale diferite dar,ma intereses care sunt mai bune...
Care ati privit pri mai multe modele de oculare,care v'a surprins mai tare??

Apoi de focala,o sa'mi iau diverse...

De exemplu: prin Ethos pozi vedea mult mai bine decat printr'un Celestro??
Care sunt diferentele ce pot apare la privire intre cele 2 oculare..,avand aceeasi focala..
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Mar 2016 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia-ti Celestro mai ieftine Exclamation Fii atent , ocularele astea au focale si mai au grupuri de lentile , design diferit , pierdere de lumina , contrast , corectare comei , wide field , eye relief ,........ etc . Care crezi ca le intruneste pe toate , ala sa il iei Exclamation .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2016 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa recitesti si sa analizezi ce a zis erwin mai sus, nu e deloc simplu cum ar parea, exista oculare diferite, pentru scopuri diferite pentru oameni diferiti, etc. chiar in cadrul aceluiasi model de ocular.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Mar 2016 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicule, pe o gramada de obiecte vezi fix acelasi lucru cu aceleasi detalii si contrast cu un Televue Plossl de 400 lei cat si cu un Ethos de 4000 lei. Ba inca este posibil ca Plossl sa ti arate un pic de tot mai mult. Diferenta de la 400 la 4000 lei o platesti pentru a beneficia de un camp vizual imens si pentru tehnologia implicata in procesul de pastrare a celorlalte calitati optice : transmisie buna a luminii, contrast si camp bine corectat.
Tu decizi daca merita sau nu.

Niste oculare care par a fi ireprosabile sunt Pentax XW. Au camp foarte mare, nu de 100 grade ci de 70 de grade. Am oculare de 70 grade si mi se pare suficient. In acelasi timp exceleaza la celelalte capitole si costa 1600 lei bucata.

In niciun caz sa nu ti imaginezi ca privind, spre exemplu, la un roi globular, un Ethos iti va arata cu totul altceva, chiar si fata de un plossl de calitate de 200 lei, asa incat sa spui...da domle, a meritat banii. Asemenea diferente vizuale sunt date doar de telescoape mult mai bune sau de un cer mult mai bun. Un Ethos insa iti va da un camp atat de mare incat asta in sine este o experienta imersiva deosebita. Insa, din nou, daca merita sau nu banii....tu decizi.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 04 Mar 2016 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului: buna ziua
Raspunde cu citat (quote)

dragi prieteni..astept raspunsurile si obiectiile dvs...

imi pare rau ca acest site este "cam tacut" ..,si toti cei care au niste telescoape bune s-au cam retras de pe acest site..Dar poate mai sunt cativa pe ici-colo care s-au uitat printr-un ocular ETHOS si vor fi binevoitori sa-mi zica si mie despre cele "traite".

merci
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2016 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: buna ziua
Raspunde cu citat (quote)

vicu a scris:
..,si toti cei care au niste telescoape bune s-au cam retras de pe acest site....
Adica noi nu avem telescoape bune? Smile Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Mar 2016 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: buna ziua
Raspunde cu citat (quote)

vicu a scris:
dragi prieteni..astept raspunsurile si obiectiile dvs...

imi pare rau ca acest site este "cam tacut" ..,si toti cei care au niste telescoape bune s-au cam retras de pe acest site..Dar poate mai sunt cativa pe ici-colo care s-au uitat printr-un ocular ETHOS si vor fi binevoitori sa-mi zica si mie despre cele "traite".

merci


Vicule, cu respect, daca nu inveti sa spui si cate un multumesc pentru efortul depus si timpul consumat de oameni in incercarea de a te ajuta, s ar putea ca site ul sa devina si mai tacut in ce priveste topicurile deschise de tine. Iti spun asta fara rautate, dar este o chestiune de bun simt.


Pe langa asta ai primit comentarii din partea unor oameni cu o experienta extrem de vasta si nu vorbesc in niciun caz de mine. Atitudinea ta este lipsita de respect si frizeaza impertinenta.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2016 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ovidiu si @2sky: omul are SW Dob 400 cu raport focal F4.4
Daca va uitati printr-un F4.4 cu Plossl si sustineti ca se vede acelasi lucru sau la fel de bine ca si printr-un Ethos, inseamna ca ori nu v-ati uitat in viata voastra printr-un Ethos, ori printr-un F4.4. Daca are corector de coma sa zicem ca aproape ca as fi de acord cu afirmatia anterioara, dar alfel, a pune un Plossl pe asa monstru e echivalent a bea bere cu lingurita nu cu halba....

In alta ordine de idei, daca are Dob 400F4.4 , scopul acestui instrument este "camp larg", DSO, nebuloase, etc... nu este un instrument planetar prin excelenta unde campul ingust este chiar un avantaj.
Daca vrea sa foloseasca la maxim sau cat mai mult din potentialul acestui instrument atunci ar trebui sa mearga pe calea ocularelor wide field. Nu neaparat Ethos, deja Nagler e "ce trebuie"... daca poate merge peste Nagler cu atat mai bine.

Desigur parerea mea....

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 04 Mar 2016 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului: SALUT
Raspunde cu citat (quote)

OAMENI CU EXPERIENTA si cu instrumente bune sunt dar,mai putin se implica pe Astronomy..

Verifica si ai sa vezi ca si multumesc... NU multumesc dupa fiecare mesaj..ci dupa o discutie anume..

iar eu as vrea sa-mi zica si cineva care a privit prin ETHOS,parerea impartasita..

MULTUMESC
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2016 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa fiu si putin on-topic...

am un instrument cu F5 (o luneta de 120 F5)...am oculare 3 oculare Takahashi LE (sunt design Erfle) cu camp 52grd, si am 2 oculare Ethos (design...ce o fi, nu stiu) cu camp de 100grd.

Privind cu Ethos-urile la raport F5 am camp-ul corectat pana la margine, stelele sunt punctiforme pana la margine, e o incantare.

Privind cu Tak-urile, am campul corectat pana la margine, nu vad vreo diferenta intre Tak si Ethos la claritate a imaginii... in schimb, exista o diferenta ENORMA de camp, si asta e vizibila.

Cand ma uit la Luna si planete (da stiu 120F5 nu e un performer la planete si Luna, dar asta folosesc), atunci privesc cu Tak-urile...sunt ceea ce trebuie, campul e mai mic, dar e suficient, corectia e f buna pana la margine, contrast OK, sharp (la fel de sharp ca la Ethos)....

Cand ma uit dupa DSO, folosesc Ethos-urile, imagine f buna, camp cat cuprinde...

In una din rarele ocazii cand am privit prin telescopul de 300F5.4, Ethos-ul de 13mm mi-a dat o imagine sharp, contrast beton, stele ca acele la M13, e o imagine care n-o s-o uit prea curand.
La fel prin Dobson 400 F4.4 a lui @racostru sau @dcristi (intalnirea de la Lisa din 2014).

Daca exista finante si buget, mergi pe Naglere sau mai sus, si nu o sa-ti para rau.

Nu exista oculare bune si la DSO si la planete si la Luna...cum nu exista nici telescoape bune la toate... asta o sa descoperi si tu pe masura ce vei folosi instrumentul.

Erau niste Explore Scientific la vanzare (camp 82grd) care prin review-uri ies bune. De asemenea din ce am citit (review-ul lui Horatius - ma rog el e si vanzator deci sa zicem ca exista si o doza de subiectivism) Baader Morpheus sunt iar o varianta buna cu un raport calitate/performante/pret f buna (cam 1000RON noi / bucata)....

Sincer, ptr DSO, cu animalul ala de telescop, pur vizual, as investi intr-un binocular bun, si 2 seturi de Baader Morpheus sau Naglere sau Panoptice..... dar n-am nici animalul in ograda, si nici bugetul ptr 2 seturi de oculare de astea...

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 04 Mar 2016 11:22, modificat de 1 data in total
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 04 Mar 2016 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului: SALUT
Raspunde cu citat (quote)

MERCI,StarChild.....tocamai asta vreau..sa folosesc la maxim acest telescop...Mai putin conteaza pretul ocularelor..

Ceea ce ma intereseaza este sa fie BUNE(din multye puncte de vedere)

Am si ocular Lacerta de 28 mm..E super si acesta..
Urmeaza sa-mi mai iau Nagler sau Ethos..
De aceea va cer parerea..

Avand Ethos stii ce sa-mi raspunzi..merci fff mult..Asa ma gandesc si eu...NU sunt scumpe degeaba ci,cu un motiv: CALITATEA!

NU neglijez sfaturile celorlalti colegi..

merci
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact