Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cassiopeia.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiective simplet si non acromatice pentru vizual


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 24 Feb 2016 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci chiar superb se poate vedea si GRS iar asta printr-un simplet , Tavi F merita felicitat. Wink
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 24 Feb 2016 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu ca este vizibila cu numai 60 mm apertura,dar de buna calitate(am vazut-o cu un obiectiv Carton japonez de 60/1000).Sper ca topicul sa continue Razz
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 25 Feb 2016 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am vazut diviziunea cu o luneta 60/900 optica skywatcher anul trecut, si am observat satelitul sau Titan la 40mm apertura tot printr-un asemenea instrument dar de optica proasta baga aberatie sferica si cromatica si trebuia diafragmat la 40mm dar nici vorba de diviziune la o asemenea apertura.

Poate cu printr-un obiectiv simplet de 60/5400 realizat de Tavi, dar la focala aia e cam greu sa i faci tub optic se poate testa in regim aerial.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Feb 2016 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate unora dintre colegi le-a scapat subiectul acestui topic de aceea repet aici ceea ce a scris zoth in prima postare :

''Dupa cum au demonstrat opticienii secolului 17 astfel de obiective pot constitui in anumite situatii baza unor instrumente vizuale. Reduse la scara mai sunt folosite si azi de pasionatii de observatii prin instrumente arhaice.
Topicul de fata ar vrea sa delimiteze mai clar ce caracteristici trebuie sa aiba un asemenea obiectiv pentru a fi apt a fi folosit intr-un instrument vizual.''

Participantii la discutie poseda si fac observatii prin intrumente moderne , mi-am permis insa sa subliniez pasajul care arata de ce si pentru cine mai exista interes pentru asemenea instrumente.

Eu sunt unul dintre cei interesati si le multumesc celor care participa in mod constructiv la dezvoltarea acestui subiect.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Feb 2016 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca asta crezi ca am facut eu, atunci, trecand pe langa baricada, nu-mi ramane decat sa-ti spun:
"Enjoy yourself, this is not my war".
zoth a scris:
Aaaa ... pai nu asa a fost intelegerea, eu trebuia sa pun doar graficul MTF si de acolo se deducea restul... inclusiv daca respectivul obiectiv poate vedea diviziunea lui Cassini sau nu. Sincer nu am inteles nici eu dar sa nu mai spui la nimeni!

Eu macar am precizat ca este vorba de obiectivul simplet #40 a lui Cassini, cu o lungime focala (deja arhicunoscuta) de aprox 11m. Comparatia era la transferul contrastului, la acelasi obiectiv, cu si fara masca de apertura, la un detaliu de genul diviziunii lui Cassini. Nicidecum daca "obiectivul vede" sau nu, diviziunea. Dar daca tot este chef de tranta prin noroi, observ ca s-a oferit 2SKY, galeria este pregatita cu tot felul de pancarte irelevante, eventual sa asteptati un pic cu startul (mi s-a terminat popcornul). Intre timp exersez si pronuntia aia cu "sh" ... cum era, ca tot cu "it" si cu "eisse" imi vine.

P.S. Intentia mea nu a fost sa se ajunga la un conflict, am preferat sa ma retrag din discutie cand am vazut ce complicatie am creat, credeam ca se redreseaza situatia, dar vorba aia "unde dai si unde crapa". Credeam ca se poate discuta mai serios. Mi-a trecut. Multumesc.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2016 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am gasit un tabel interesant
http://fraserf.id.au/astronomy/martin-lewicki/saturnseeing.htm
se deduce de ce e bine la planete sa privim macar prin instrument 200mm diam Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Feb 2016 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a pus niste intrebari care sunt normale : de ce sa schimb niste telescoape evoluate cu niste lunete arhaice.
Dar care au aratat ca el nu stie care este scopul discutiei si de aceea am repetat ce se doreste sa se discute.

Off-topic

nobody

Spicuiesc cuvinte din precedenta ta postare : war ,baricada,tranta prin noroi ,galerie , pancarte irelevante ,popcorn , ''sh...eisse'', conflict ...

Question

No comment , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2016 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar topicul de fata se adreseaza pasionatilor de observatii prin instrumente arhaice.
Multumesc Mircea!

Nobody regret neintelegerea ivita, se pare ca eu am inteles altceva din interventia ta.
Micile diversiuni din text erau destinate descretirii fruntilor.

OK, revenim la curbele mtf si psf pentru simplete insa avem o problema cu adevarat complicata, acestea sunt dependente de ponderarea radiatiilor de diferite lungimi de unda functie de sensibilitatea receptorului.
Ce facem, lucram neponderat pentru un receptor cu sensibilitate constanta in toata banda sau ne pliem pe sensibilitatea ochiului? Cum vi se pare corect?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Feb 2016 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi

Deci asa s-ar vedea Saturn prin luneta aeriala de 190mm diametru si 37.5 metri focal donata de Constantin Huygens catre Royal Society .
(Asta ai vrut sa spui ? )

https://en.wikipedia.org/wiki/Aerial_telescope

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 25 Feb 2016 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din tabelul respectiv se vede bine ca in seeing moderat se vede mai bine cu 5" decat cu 8",dar fiecare intelege ce vrea...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2016 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu vazut bine in instrumente mici pe seeing prost eu m-am lamurit in 30 de ani de practica iti spun ca se vede prost si la 25mm diametru pe seeng prost doar faptul ca imaginea e intunecata la diam mici da senzatia ca blurul e mai absent . atmosfera e un pachet gros de mii de geamuri ce se onduleaza fiecare cu diferite frecvente si amplitudini . doar straturile din apropiere cu perioade largi pot face diferente intre instrumente mici -mari.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 25 Feb 2016 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte fain linku postat de dl Stanescu Wink i multumim.


Aici e obiectivul lui Huygens mentionat de Mircea 122 feet folosit ca telescop Aerial primul din cele 3 lentile.

https://www.youtube.com/watch?v=Qmu1eptEFuU


Ultima modificare efectuata de catre C.Ovidiu la 25 Feb 2016 22:39, modificat de 1 data in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2016 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu sunt pasionat de trecut si nici de instrumente mici doar de optica in general asa intervin din cand in cand. Gaficul MTF singur nu poate spune ce rezolutie unghiulara vedem pe cer sau putere de separare eventual putem spune despre F/d daca avem linii putine/mm ca e vorba de un sistem cu raport ridicat f/15-40-100 sau daca avem linii multe sute avem un obiectiv rapid f/8-4-2. cand panta de cadere e aproape dreapta.
MTF e foarte bun la comparatii intre diferite stadii de corectie, obstructie
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Feb 2016 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca citesti carti despre refractoare , vezi ca erau preferate si mai scumpe tocmai din motivul ca pe linga faptul ca e mai greu sa scoti o lentila obiectiv de diametru mare , mult mai greu e ca ea devine mult mai subtire cu cresterea diametrului dar si imposibil de corectat . De aia vedeau linii (canale ) pe marte ...etc . Ce este vechi este respectat , dar este tot odata muzeu , nu poti trece peste firme de traditie . Rolling Eyes . Iar aia nu aveau sorturi speciale ca noi astazi .
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 26 Feb 2016 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY cel putin obiectiele simplet slefuite de Tavi F au o calitate mai buna decat cele din secolul al 17-lea din toate punctele de vedere, uitete la pozele pe care le-a facut ce rezultate umitoare au iesit chiar daca e simplet.
Asta e o varinata a astronomiei din secolulul al 17-lea readaptata la tehnica de azi in acele vremuri nu aveu sticla Bk7, pirex etc, nici nivelul de prelucare si testare pe care il avem azi, incerca sa iti achizitionezi un obiectiv simplet de 40/2400 sau de 28/1250mm si sa incerci pe propia piele.

Ca sa nu mai lungim discutia nu o sa vezi ca printr-o luneta din lentile de ochelari la 15mm apertura, in moment ce am observat si splitat Castor, Gamma Andromedae ( Almach) si am rezolvat dubla Algieba, care prin luneta menisc nu avei nici o sansa sa le pot splita si rezolva.

Iar toate astea la un diam de 28mm si Mircea Pteancu a achizitionat un astfel de obiectiv cand i va fi gata luneta va putea confirma si el cele spuse de mine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact