Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_up-left_-_Copy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224746
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un Frankenstein: ARCO 7x50 7,1grade


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2016 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Un Frankenstein: ARCO 7x50 7,1grade
Raspunde cu citat (quote)

Un Frankenstein: ARCO 7x50 7,1grade

Nu am agreat niciodata maririle sub 8x. Mai ales pentru variantele porro classic asa cum este acest binoclu. Mi-au parut mereu prea mici ca si putere maritoare si castigul vis a vis de stabilitate nesemnificativ fata de un 8x. Treaba devine si mai ciudata la un binoclu cotat 7x50. Acesta in contextul in care greutatea unui 7x50 este identica cu cea a unui 10x50. Dar poate sunt subiectiv, asa mi-am zis in momentul in care aveam toate piesele pentru a pune la punct un 7x50 porro classic japonez … apropape 100%. Imi propusesem cu mai mult timp in urma sa fac un 7x50, un masterpiece al opticii japoneze al anilor 60, un maxim posibil de calitate accesibil la nivelul second-handului din zilele noastre.
Astfel Frankenstein este asamblat din repere integral produse in anii 70 dupa cum urmeaza :
Lentile oculare – provin de la un Eagle 7x50 7,1 grade (sticla japoneza import germania)
Lentile obiective – provin de la un Eagle 7x50 7,1 grade (sticla japoneza import germania)
Prisme mari netesite – provin de la un Revue 10x50 5,3 grade (BK7 – sticla japoneza import germania)
Corp portprisme - provin de la un Revue 10x50 5,3 grade (provenienta japoneza)
Sistem reglare claritate - provin de la un Revue 10x50 5,3 grade (provenienta japoneza)
Brat port ocular dreapta - provin de la un Eagle 7x50 7,1 grade (provenienta japoneza)
Brat port ocular stanga – provin de la un Zenith 10x50 (provenienta china)
Tuburi port obiective - provin de la un Eagle 7x50 7,1 grade (provenienta japoneza)
Capac superior stanga – provine de la un ARCO 10x50
Capac superior dreapta – provine de la un Eagle 7x50 7,1 grade
In ansamblu am vrut un binoclu cu sticla cat mai buna, cu deschideri foarte mari in prisme, un efect wide peste 7 grade si nu in ultimul rand cele mai mari prisme posibile (si netesite).
Cu mici ajustari dupaceva luta rezulta un binoclu foarte interesant. Sa ii zicem, din cauza marcajelor mai mult sau mai putin incurcate : Frankenstein ARCO 7x50 7,1 grade.
Un binoclu greu de 1028 grame, cu o pupila impresionanta de 6 mm, dar cu putere maritoare de doar 7x. Privind prin el remarci definitia deosebita, luminozitate foarte buna si o zona mare ce claritate de circa 85% in jurul centrului. O foarte buna corectie a campului, si un efect de wide ceva mai pronuntat. Un normal cu effect de wide as spune. Exista tenta specifica Zeiss vag galbuie, nu sunt irizatii parazite in contralumina si nu sunt reflexii circulare in oculare. Imaginea bine conturata cu trecere ferma intre camp si tub. Un binoclu bun fara indoiala, asa zis recomandabil si pentru astro si pentru terestru.
Totusi as recomanda acest binoclu celor care doresc din diverse motive strict o marire 7x. Altfel as recomanda un 10x. Si asta din cauza urmatoarelor:
1- 7x50 are aceeasi greutate cu un 10x50 = mainile vor obosi la fel rapid in priza de privit.
2- Desi m-as fi asteptat la o luminozitate mult diferita fata de 10x50 , diferenta este mica spre si pare ca nu compenseaza detaliile in plus pe care 10x le poate oferi. Posibil ca eu, avand peste 50 de ani, sa nu pot profita de cei 6 mm ai pupilei de iesire. Intr-o seara am sa incerc sa imi masor si pupila mea Very Happy
3- Detaliile date de puterea maritoare 10 x sunt mai accesibile decat la o putere maritoare 7x.
4- In mod ciudat cei 124 m /1000m nu impresioneaza mai deloc cu 119m / 1000m de la un Bresser 10x50 sau chiar 10x50 de exemplu. Efectul de tub este mult mai pregnant la 7x50 decat la acelsasi Bresser 10x50.
5- Totusi comparatiile de mai sus au fost facute cu un Bresser 10x50. Daca e sa il comparam cu un binoclu japonez 10x50 din aceeiasi ani vom sesiza totusi o mai mare diferenta de luminozitate intre ele (in favoarea lui 7x).
6- Nu am avut posibilitatea sale testez pe vapoare, masini, etc (mobile in miscare) dar stand pe loc , si privind prin ele nu port spune ca exista un tremur mai mare sau mai mic la unul din ele.
7- In mod astro la 7x50 stelele sunt ceva mai punctiforme as spune, dar iarasi la 10x50 (Bresser) detaliile sunt mai bune.

Am facut comparatiile in special cu un binoclu modern tocmai pentru al pune pe batranul Frankie la o lupta mai serioasa, tocmai pentru a parafraza, poate, un articol ce mi-ar place sa am timp sa il scriu “Binoclul, Aurul si Ardelenii: Vechi sau Nou?”.

Cer senin tuturor!



ARCO-Eagle 7x50 - 7.1degreesMIC.jpg
 Descriere:
Un binoclu luminos dar 7x lasa de dorit ?
 Marime fisier:  932.95 kb
 Vizualizat:  de 1942 ori

ARCO-Eagle 7x50 - 7.1degreesMIC.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mar 2016 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu cativa ani, cand pentru foarte scurt timp SkyWatcher a facut cateva binocluri, am putut compara doua din produsele lor. Un 7x50 si un 10x50. Diferentele de luminozitate erau sesizabile in favoarea celui de 7x. Iar campul era evident mai mare. Nu mai stiu cifre la cel de 7x50, dar la celalalt, cel de 10x50 sunt 114/1000m, dar diferenta era clara.

De aceea ma gandesc la o posibila problema care este destul de rar discutata, desi e o boala foarte raspandita la binocluri (as putea spune cvasi generala). Subdimensionarea prismelor. Din datele tale vad ca prismele sunt pentru 5,3*.

_________________
Dragos N
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2016 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic prismele si corpul sunt de la un 5,3 grade dar sunt cele mai mari prisme puse vreodata de japonezi pe aceste modele copie Zeiss. In acelasi timp decuparile rotunde din port prisme (canalele de lumina efective) au de asemenea cel mai mare diametru si la intrare si la iesire dintre toate japonezele. Deci mai mari nu am gasit, si inclusiv pentru a completa kitul tot am cautat de vreo 2 ani piese Smile
Diferenta de luminozitate este, dar nu spectaculoasa si grosismentul in plus de 3x totusi da detalii mai bune (atentie cum am mai mentionat, e posibil ca ochii mei sa nu mai fie atat de sensibili si pupila sa ramana pe maxim doar pe la 5 pe acolo, sau poate mai jos Sad ?).
Apoi revin si la ideea unui camp de 7,1 grade care desi mai mare decat cel de 6,8 (comparatul Bresser10x50), are mai mare efect de tub. Acest efect de tub l-am gasit la majoritatea jaonezilor 7x50 incepand de la 7 grade in sus inclusiv, mai pronuntat decat la orice japonez cu 10x si 5,3 grade in sus inclusiv.
Si ceea ce nu am accentuat la modelul prezentat este un eye-relief enorm, peste 2,4 cm.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mar 2016 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, poate ca daca aveai un corp de la un 20x80, si tuburi sa se potriveasca pe el, era deschiderea mai mare la ele. Laughing

Oricum, nu stiu daca esti primul ATM-ist de binocluri de a noi, dar e oricum o realizare. Felicitari.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Mar 2016 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ura , felicitari Dbird pentru primul binoclu ATM de care am cunostinta ,cel putin la noi pe forum.
Imi place si mai mult faptul ca este ...un Frankenstein.

Cat despre performantele optice vreau sa spun , fara intentia de a poza in filozof , ca instrumentele gen 7 x 50mm sunt prea putin intelese.
Mai ales daca ai facut testele in lumina de zi , nu ai folosit un binoclu de 7x50mm.
Binoclurile de 7x50mm , de obicei binocluri maritime sau renumitele binocluri antiaeriene FLAK 10x80mm , au fost produse in deplina cunostinta de cauza ca instrumente care NU vor fi folosite aproape niciodata la specificatiile nominale.
Binoclurile maritime si antiaeriene au fost produse pentru un uz dinamic , pentru a fi folosite in conditii extreme.
Proiectantii acestor instrumente au cunoscut fara indoiala regula grosismentului echipupilar , variatia diametrului pupilei in functie de varsta bla bla...
Aceste instrumente sunt pentru capitanul vasului de pescuit care trebuie sa dea comenzile potrivite pentru a-si recupera marinarul cazut in mare sau sa agate custile de pescuit creveti pe o mare cu valuri cat blocul.
Nu vorbesc de cel care comanda bateria antiaeriana,nu-i nevoie...
In aceste cazuri ai nevoie de o pupila de iesire generoasa ,ca sa prinzi o imagine buna cu acel detaliu salvator, ca sa faci foarte repede ceva foarte important...

Venind la situatia noastra de astronomi amatori : binoclul 7x50mm este in continuare util si aici.
Astronomul amator , tanar sau in varsta , are ziua alte griji.
Seara este de obicei obosit ,grosismentul mic si pupila de iesire generoasa il ajuta sa faca observatii.
Ai intru totul dreptate , binoclul 10x50mm este cu adevarat potrivit pentru noi.
Dar in arsenalul nostru este loc si pentru binoclurile 7 x 50mm.
Eu sunt foarte multumit de binoclul meu Fujinon Mariner 7x50mm si nu am de gand sa ne despartim.
As fi preferat desigur sa fi fost un Fujinon 10x 50mm ...

Astept cu interes continuarea testelor.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2016 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy probabil cel mai intedesant review, iata cum, un echipament relativ neglijat la inceput incepe sa isi creasca valoarea prin comentarii pertinente si la obiect.
Voi mai face teste astronomice cand voi ajunge la tara unde am conditii.
Cat despre un corp de 20x80....daca as avea la indemana asa ceva faceam alt proiect...care il vreau...de mult un binoclu cu oculare interschimbabile.
Dar pana atunci sa avem cer senin si sa ne bucuram de el!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mar 2016 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca doresti cu adevarat acel binoclu cu oculare interschimbabile , componentele de care ai nevoie vor veni la tine.
Asta a spus-o John Dobson.
Ca in povestea lui cu tuburile de carton pentru telescopul sau de 24'' ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact