Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14august_0139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Apr 2016 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat (iarasi pe fuga) ocularul asferic Zeiss PL 10x/18. PL vine de la (plan sau planar). Nu am stabilit inca informatiile legate de productia lui si provenienta insa imaginea pe care o da a fost o pura revelatie. Campul este ortoscopic si perfect corectat pana la margine. Cand spun pana la margine inseamna minim 96% din camp intr-un instrument f/5.5. Daca Wild-urile ar avea diafragme de 18mm probabil ca ar avea un camp corectat asemanator insa Zeiss-ul vine si aduce in plus o saturatie incredibila a culorilor fara sa le modifice nuantele. Totul este intensificat si amplificat si imaginea "vibreaza" fara a avea detalii sterse. Lentila de ochi este "uriasa" avand 30mm. Wild-urile sunt net superioare din punct de vedere constructiv si sunt mai usoare cu 10g dar sticla din CZ pare putin mai buna. Nu m-am lamurit cu privire la claritatea detaliilor unde Wild-urile se pare ca nu se lasa invinse asa usor insa le voi mai analiza comparativ in urmatoarele zile.
Cu acest ocular cred ca am gasit ce cautam in domeniul ocularelor pentru binoclu si o sa caut sa construiesc o serie de oculare CZ. Voi incerca sa ii gasesc mai intai acestuia o pereche insa modelele asferice apar mai rar la vanzare asa ca probabil voi cauta o pereche din seria PL (PL, W-PL, E-PL) si il voi vinde pe acesta. Documentarea cu privire la productie, tipuri constructive si performanta ocularelor de microscop CZ este de asemenea dificila informatiile fiind sporadice si incomplete insa am reusit sa ma conectez la cateva persoane care fiind pasionate de acest subiect folosesc exclusiv aceste tipuri de oculare.



zeiss_1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.34 MB
 Vizualizat:  de 8702 ori

zeiss_1.jpg



zeiss2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.16 MB
 Vizualizat:  de 8702 ori

zeiss2.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2016 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelente reviewuri si impresii, multumim! Un topic care va fi fara doar si poate extrem de util celor ce doresc o viziune binoculara deosebita. Asteptam cu inters urmarea Very Happy
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2016 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o serie de ocuare wide field Bausch&Lomb de 10x, 15x, 20x. Ce ma intereseaza este cum se comporta 20x WF si apoi cum se comporta aceste oculare 20x impreuna cu barlow-urile de microscop. Ocularele Bausch&Lomb WF sunt identice sau apropiate ca design de American Optical care mi-au facut o impresie excelenta. Dupe ce le primesc si le testez postez impresii.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2016 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-au ajuns gloantele insa nu am avut timp sa le testez. Sper ca in week-end sa le pot incerca. Nu mai am asteptari mari de la ocularele de microscop din seriile WF din anii respectivi, deja stiu cum se comporta si le-am luat doar ca obiecte de colectie. Spre deosebire de American Optical, Bausch&Lomb sunt mult mai mici si mai usoare. Un 20x cantareste doar 25 de grame.
In pachet am si o pereche de oculare wide 20x cu barilet de 30.5mm. Partea interesanta la ele este ca au barlow incorporat care odata desfiletat dubleaza focala ocularelor. Nu stiu producatorul dar suspectez un fabricant japonez de microscoape stereo. Sunt foarte bine construite si au coating.



BL.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.24 MB
 Vizualizat:  de 8536 ori

BL.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mai 2016 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat ocularele cu barllet de 30.5mm marcate cu W20x. Nu am reusit sa identific fabricantul insa sunt foarte bine construite cu corpuri din metal solide. Desfacerea barlow-ului dubleaza focala ocularelor si performantele raman neschimbate. Teoretic ar fi nativ 12.5mm si fara barlow 25mm dar deoarece provin de pe un stereomicroscop lucrurile pot fi usor diferite in functie de focala acestuia. Trebuie sa recunosc ca le-am luat ca umplutura intr-un pachet de oculare insa performantele si la 12.5mm si la 25mm sunt mai bune decat ma asteptam. Sunt confortabile, campul este ortoscopic, corectia marginala este buna mai ales la 12.5mm. Putin intrigat le-am desfacut si designul este ... kellner Smile Combinatia kellner cu barlow da niste rezultate interesante mai ales in ceea ce priveste confortul la focale scurte. Nu sunt niste oculare perfecte insa imi plac. Probabil le bag la strung sa iau un 0.5mm din bailet sa le pot folosi cu adaptoarele metalice.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2016 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea m-am mai ocupat de subiect insa am adaugat in trusa o pereche de Wild 20x/13. Spre deosebire de perechea 10x campul marginal este mai putin bine corectat si au usoare distorsii geometrice. Deci nu orice serie se comporta bine marginal la toate focalele. Imaginea in centrul campului este insa mind blowing. Culorile sunt superbe, perfect neutre si rezolutia este de top. Si aceasta pereche este construita cu barlow incorporat detasabil dar nu am experimentat ce se intampla cand il indepartezi.
Astept sa imi soseasca si perechea asfericului Zeiss PL 10x/18 gasita cu mare efort peste mari si tari.



wild.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  157.15 kb
 Vizualizat:  de 8429 ori

wild.JPG



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2016 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am mai avut timp sa ma ocup de binoclu dar am reusit sa imi fac o pereche din Zeiss-ul PL 10x/18. Se gasesc greu si modelele asferice costa o mica avere asa ca cel mai bine este sa le luati perechi decat sa umblati dupa cai verzi pe pereti. Chiar daca exista si modele cu camp aparent mai mare am intalnit utilizatori cu posibilitati financiare considerabile care pentru binoview-ere le prefera pe acestea. Personal le consider la randul meu excelente in ciuda campului aparent redus. Imaginati-va niste oculare ortoscopice cu culori neutre si extrem de confortabile.
Am prins si doua seri de observatii astro fugare pe un cer excelent. Concluzia este ca pentru acest binoclu la observarea unor DSO-uri mai cunoscute (Andromeda, roiul dublu din Perseu, roiul din Hercules, nebuloasa din Lira etc) cele mai utilizate ar fi ocularele din jurul focalelor de 12mm-15mm, in cazul meu perechea de Swarovski. Daca mai vii cu o pereche de 10mm (prefer Radianurile) si una de 25mm (prefer perechea de Leica de microscop) ai cam avea cele trei perechi cu care poti face toate observatiile dar preponderent sunt utilizabile mai mult cele din zona de mijloc care incadreaza perfect toate obiectele. In ceea ce inseamna campul aparent, fata de observatiile terestre simti nevoia unui camp aparent de peste 60 de grade pentru o senzatie de imersie completa. Ma astept ca la peste 80 de grade totul sa fie uau ( Docter UWA ? Wink )



z1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  634.71 kb
 Vizualizat:  de 8235 ori

z1.jpg



z2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  706.4 kb
 Vizualizat:  de 8235 ori

z2.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2016 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei de la APM au lansat doua oculare dedicate acestui instrument numite Ultra Flat Field. Nu stiu de ce ele nu apar pe pagina in engleza a sitului. Preturile sunt in limite decente si faptul ca sunt adaptate exact acestui instrument este o idee grozava. Probabil voi comanda de curiozitate cate o pereche.
http://www.apm-telescopes.de/de/okulare/58...ulare.html

Ma gandesc serios la un upgrade la noua versiune de binoclu SD-APO de 120mm cu oculare la 90 de grade chiar daca cei 20mm suplimentari sacrifica portabilitatea si adauga 2kg in plus la masa instrumentului.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2016 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa nu las unele subiecte nerezolvate in caz ca cineva la un moment dat revizuieste topicul, am aflat ca ocularele W20x (S) din imagine sunt produse (sau cel putin vandute) de firma olandeza Euromex. Cred ca apartin unui model STO mai vechi. Le am de la un olandez asa ca informatiile se leaga. Unele dintre stereomicroscoapele lor au fost fabricate in Japonia asa ca se explica asemanarea ocularelor cu cele japoneze si dimensiunea atipica a bariletelor. O pereche de oculare foarte bune din punctul meu de vedere pe care probabil ca ai fi tentat sa nu le folosesti.


w20.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.28 kb
 Vizualizat:  de 7810 ori

w20.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2016 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am evitat ani de zile sa testez ocularele asferice cu lentile de ochi din plastic am decis sa incerc o pereche de 10mm. O perioada au fost vandute sub denumirea Celestron. Nu ma astept la mari performante insa se vand la preturi suficient de mici cat sa nu iti para rau ca ai dat banii. Le-am ales pe cele de 10mm pentru ca m-a frapat faptul ca niste persoane cunoscute, extrem de exigente in alegerea ocularelor le-au considerat egale cu oculare de top cum ar fi TeleVue sau Denkmeier atunci cand sunt folosite in vizoare binoculare. Campul aparent este de 62 de grade, formula optica este 1-2. Primul element este o lentila asferica si al doilea un dublet din sticla. Sunt spatiate de un inel din plastic si asezate intr-o carcasa cauciucata. Bariletul este din metal. Nu ma deranjeaza plasticul in conditiile in care Zeiss isi pune multe dintre ocularele bune de microscop tot in corpuri din plastic. Stiu ca s-a discutat si aici pe forum despre aceste oculare.


asferic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  64.89 kb
 Vizualizat:  de 7757 ori

asferic.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2016 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mari retineri in privinta acestor oculare dar sunt si foarte curios sa citesc o evaluare in ce le priveste. Foarte interesanta ar fi o evaluare in modul astro unde multe probleme apar mai pregnant si pot fi cuantificate mai bine decat in modul diurn.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2016 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aceste oculare se comporta excelent la rapoarte focale medii spre mari (F8+), dar eu le-am apreciat pozitiv si in C8 cu fr/ff deci la aproximativ F6.
Marginile se deterioreaza destul de rapid pe masura ce scade raportul focal.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2016 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca exista o diferenta de performanta intre ocularele din serie, cele de 10mm fiind cele mai apreciate. Evident ca nu este o pereche de oculare de top ca si calitate constructiva si cei mai multi le cumpara de curiozitate cum am facut si eu. Ce ma frapeaza este ca 90% dintre utilizatori nu spun despre ele ca sunt bune sau acceptabile ci ca sunt ... excelente de la f/8 in sus. Pe de alta parte nu se pune problema unui "risc" in a testa ocularele, am o pereche de capace de portocular din aluminiu care m-au costat mult mai mult decat ele. Nici nu ma astept sa mi le trimita chinezul, nu are cum sa isi acopere transportul Smile. Dupa ce sosesc postez impresii.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2016 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca cei de la APM au luat in serios productia de binocluri si din ianuarie vor aparea modele noi. Daca iti doresti un binoclu bun cu oculare interschimbabile ai de unde alege. Modelele de 82mm sunt foarte tentate si probabil extrem de portabile.
Din cate cunosc ei au o problema reala cu colimarea binoclurilor in sensul ca fabrica nu are oameni specializati, sau nu avea. Ca urmare erau colimate pana la 100x toate de o companie germana, Wellenform. Inteleg ca acum nu se mai intampla asa si anumite modele vin deja colimate urmand ca daca vrei mai mult sa platesti serviciul de colimare suplimentara pana la 150x care este recomandat din punctul meu de vedere.



TechnSpecsAPM.png
 Descriere:
 Marime fisier:  282.57 kb
 Vizualizat:  de 7673 ori

TechnSpecsAPM.png



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2016 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm, in cazul asta, o sa trebuiasca sa ne cuplam cate doi, cam ca cei doi din poza de mai jos caci banuiesc ca singuri nu le putem ridica de la pamant Laughing


Fujinon25x150.png
 Descriere:
Fujinon 25x150 - reconditionat de Dennis Richardson (Binoculars and telescopes)
 Marime fisier:  869.05 kb
 Vizualizat:  de 7653 ori

Fujinon25x150.png


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact