Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_1constellations.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

baader hyperion


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Ian 2016 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului: baader hyperion
Raspunde cu citat (quote)

O intrebare scurta si la obiect pt cei care au experienta cu Hyperion. La F/8 au coma? Incepand de unde?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Ian 2016 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar o paranteza, ocularele in general au (mai mult sau mai putin) astigmatism rezidual, nu coma.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Ian 2016 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt interventia de specialitate Smile Reformulez Smile Cat de bine corecteaza astigmatismul rezidual la F/8? :d
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.


Ultima modificare efectuata de catre Ovidiu M. la 09 Ian 2016 21:55, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2016 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele astea nu au coma din cate stiu dar o pot reda pe cea a instrumentului!
La f/8 se descurca rezonabil spre bine. Au insa alte probleme care le fac mai putin prietenoase: sunt mari, grele, au multa sticla si ceva efect de genunchi.
Astigmatismul rezidual nu se corecteaza in general. Daca nu se doreste prezenta lui se apeleaza la sisteme anastigmate.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Ian 2016 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inseamna rezonabil spre bine? Poate fi o apreciere subiectiva. Cam de la cat la suta din camp spre margine incepe sa se observe coma la F/8?

Pricepusi mai multe din observatiile de specialitate conjugate ale lui nobody si Zoth....profesori zgarciti in explicatii...de genul celor carora le faceam semne cand erau cu spatele la clasa:))

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.


Ultima modificare efectuata de catre Ovidiu M. la 09 Ian 2016 22:00, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2016 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
.. F/8?
Te referi la un newton, nu?
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Ian 2016 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele Hyperion au o foarte bună trasmisie a luminii și lucrează bine cu instrumentele cu raportul focal (F/D) mai mare de 8. Mie mi s-au părut oculare prestante, doar că am sesizat pe cele din vechea generație cromatism la imaginile terestre de zi. Acest cromatism apare și pe imaginile nocturne, dar este mai greu de sesizat.
Ocularele Hyperion de ultimă generație au o transmisie a luminii încă și mai bună (sesizabilă la instrumente puse în paralel), iar cromatismul nu l-am mai remarcat.
Ar mai fi prețul care nu este așa de mic

_________________
mihai
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Ian 2016 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Valy...newton.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2016 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut 2 newtoniene la F/8 unul SW albastru original și cel nou, Hinds de 158mm. Pe amândouă se pot face observații confortabile cu ocularele Hyperion. Pe 2 treimi din câmp stelele sunt punctiforme, practic vezi coma doar dacă te uiți anume pe margine, câmpul vizual accesibil ochiului nemișcat este mai mic. Cel de 24mm este bun la DSO pentru că nu are grupul barlow în față ca cele mai scurte, mai puțină sticlă=transmisie mai bună. Cel de 8mm îl folosesc la Lună și planete. Prea rar am avut ocazia să folosesc ocularul de 5mm așa că l-am dat. În caz că am nevoie de focală mai scurtă pot pune inelul de prelungire la cel de 8mm și devine 6mm.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Ian 2016 05:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc. Sunt lamurit.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2016 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu M. a scris:
Ce inseamna rezonabil spre bine? Poate fi o apreciere subiectiva...

Pricepusi mai multe din observatiile de specialitate conjugate ale lui nobody si Zoth....profesori zgarciti in explicatii...de genul celor carora le faceam semne cand erau cu spatele la clasa:))


Ovidiu, ca sa nu mai faci semne dupa ce ma intorc cu spatele am sa detaliez putin de ce uneori sunt atat de laconic si ma refer in special la aspecte de ordin tehnic:
Imaginea data de un ocular are in general multe atribute de ordin subiectiv dupa cum bine ai remarcat.
Perceptia acestor atribute difera de la un subiect la altul si e normal ca nu pot fi impuse de cineva drept caracteristici fundamentale.
Iata cateva pentru cazul meu particular:
- nu-mi plac ocularele mari si grele. In sine pot avea prestanta de aspect si pot da "bine" in ochii publicului insa cand stiu ca un astfel de ocular imi trage de telescop si mi-l debalanseaza, imi trage de focuser si imi face probleme cu vizualizarea imaginilor in apropierea zenitului, mai bine ma lipsesc de el si caut unul mai mic.
- corectia campului: s-a mai discutat de multe ori acest aspect, pentru unii conteaza mai mult cat vad iar pentru altii ce vad. Personal prefer de 1000x un camp de 40, 50 sau 60 grade bine corectat decat un camp de 70 sau 80 grade slab corectat.
- virarea nuantei imaginii: in special la grosismente mari multe din oculare vireaza nuanta imaginii spre tonuri calde sau foarte calde. Este un aspect care pe mine ma deranjeaza profund dar iarasi spun: nu toata lumea e ca mine.
- efectul de genunchi iar ma deranjeaza la un ocular. Cand fac observatii nu sunt foarte atent la pozitionarea ochiului fata de ocular, imi place sa ma scalambai in toate felurile insa designurile mai complicate nu-ti dau voie sa faci asemenea lucruri, te sanctioneaza prin intunecarea zonala a imaginii.

Important este ca odata cu timpul petrecut la ocular se sedimenteaza si preferintele si dupa o vreme fiecare se poate centra cu alegerea ocularelor dupa pofta inimii lui. Este greu si inutil in acelasi timp sa faci recomandari altora dupa preferintele personale.

Legat de ocularele Hyperion: am avut intregul set si am apreciat (asa dupa cum spunea theogon) prestanta lor, transferul de lumina, contrastul imaginii, insa aspectele legate de greutatea ocularelor, volumul lor, cantitatea enorma de sticla, faptul ca lucreaza bine doar cu instrumente cu raport focal peste 8, prezenta efectului de genunchi, pentru mine le fac mai putin prietenoase. Dupa ce le-am vandut cred ca am scapat de 2kg de sticla per total Laughing
Nu pot sa spun insa ca nu sunt oculare apreciate si bune pentru altii.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 10 Ian 2016 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru deschidere și completare Smile Știi, as fi putut sapa pe topicuri vechi de ani de zile sau pe surse externe, însă sunt doua mari considerente pentru care nu fac ăsta. O data pentru ca în timp experiență colectiva se îmbogățește și punctele de vedere pot capătă noi valențe , iar al doilea considerent ar fi pentru ca o calitate indispensabila pentru prosperitatea unui forum este dinamica. Fără tópicuri noi, chiar și repetitive în limitele bunului simt, aceasta calitate dispare și automat, interesul vizitatorilor de a se alătură se diminuează.
Am simțit nevoia sa fac aceste precizări pentru a fi mai bine înțeleașa participarea mea la activitatea forumistica.

Scuze pt diacritice. Scriu de pe o tableta necunoscuta.

Later edit:
Mda....sunt greusoare Hyperioanele...bat spre 400 grame si paradoxal, focalele mai mici sunt mai grele. Dar ce sa i faci, nu se poate si camp larg si corectie buna si greutate de ortoscopic. In dobul meu ar sta bine cred, fara sa destabilizeze. Cel putin am un ocular de 330 grame care nu creeaza probleme in sensul asta.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut, ca sa nu mai deschid un thread pe acelasi subiect intreb aici.
Am vazut ca ocularele sunt modulare, practic poti obtine inca 4 distante focale cu acele inele de reglaj, insa pentru fiecare scadere de focala se reduce si campul vizual, corect?
Acum, am vazut ca exista si doua versiuni asferice, de 31mm si 36mm, despre care se spune ca sunt tot modulare insa nu am gasit nimic care sa-mi confirme ca functioneaza ca celelalte.
Se pot folosi inelele de reglaj si la ocularele asferice pwntru a modifica focala acestora?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit inelele de prelungire cu limitările specifice. Nu numai că se îngustează câmpul ci imaginea se degradează vizibil pe marginea lui. Inelul de 14mm este utilizabil însă cel de 28 sau amândouă strică mai mult la ocularele scurte care au barlow-ul mic. S-ar putea ca la cel de 13 sau 17mm să meargă mai bine dar nu am incercat, 13-le l-am dat inainte iar 17 nu l-am avut.

Nu am avut asfericele și am renunțat la ideea de a le cumpăra, așadar nu știu nimic despre prelungirea lor.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2016 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Tubul metalic ce gazduieste lentilele este modular: 1) lentila de camp poate fi desfiletata din tub, ocularul comportandu-se ca un ocular cu o distanta focala mai mare (cu exceptia ocularelor de 24mm, 31mm si 36mm); 2) prin folosirea unor inele de reglaj ce se infileteaza in tubul ocularului se poate micsora distanta focala a fiecarui ocular;


Din fraza de mai sus, de pe un site de specialitate, punctele 1 si 2 se bat cap in cap, o sa presupun ca de vreme ce nu se poate scoate "lentila de camp" la cele 3 oculare 24/31/36 nu mai sunt "modulare".
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact