Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nedumeriri Big Bang


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
voinicualin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Iul 2007
Mesaje: 7



Localitate: Hamburg

MesajTrimis: 25 Iul 2007 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Nedumeriri Big Bang
Raspunde cu citat (quote)

Salutari membrilor acestui forum, este foarte interesant, am dat peste acest forum si vad ca sunt destul de bine pregatite diferite persoane ce il acceseaza, in domeniul cosmologiei si nu numai. Eu sunt doar un amator asa ca o sa va rog sa imi scuzati exprimare care nu este mulata foarte bine pe acest domeniu si sper sa pot exprima cat mai bine ideile mele fara sa am experienta in domeniu.
Vreau sa va spun ca am citit si am vazut foarte multe documentare despre univers, multivers, pro Big Bang, contra Big Bang, teoria stringes(a corzlior cum mi-am tradus eu), despre universe paralele, si cam destul de multe altele si cred ca mai avem mult de aflat, si multe teorii au lucuri bune si altele lucrurii care palesc cat de cat in fata ratiuni zic eu, va rog sa ma corectati in daca am spus ceva gresit.
De exemplu un lucru care mi se pare mie ca paleste la teoria BB care este ceea mai acceptata mometan, este dupa parerea mea ideea ca noi(universul), ne-am nascut din o eroare si anume ca exista o asimetrie intre cantitatea primordiala de materie si antimaterie si la fel cum -3 +5= 2, si asa ne-am nascut noi.
Din cate am vazut eu in lumea asta nimic nu e intamplator, adica a trebuit sa fim in un sistem solar cu un soare de marimea celui pe care il avem, a trebuit sa fim pe o planeta solida situata in zona habitabila, a trebuit ca pamantul sa se ciocneasca cu un asteroid si sa aiba un miez de fier si nichel care e lichid si genereaza un camp magnetic, a trebuit sa avem o luna, pentru a ne poteja si a regla clima, a trebuit sa avem o racire planetara si o atmosfera, o planeta ca Jupiter ca scut, mai multe extinctii in masa de-a lungul existentei pamantului, si multe altele si toate astea s-au intamplat ca noi sa fim astazi pe planeta asta si totusi ne-am nascut dintr-o eroare reprezentata de diferenta dintre cantitatea de materie si antimaterie?(asta nu inseamna ca as crede ca nu exista animaterie). Wink Inca sunt multe lucruri peste intelegerea noastra.
Eu personal nu cred in asa ceva, si marturisesc ca personal am vazute multe documentare si idei dar prefer sa cred ceva din fiecare teorie, de exemplu cred in un univers dinamic, nicidecum static si probabil in continua expansiune. Probail inca mai sunt multe de descoperit si invatat, suntem probabil la fel ca oameni dupa ce au descoperit focul si au trecut la modelarea metalelor dar mai este mult pana la obtinerea aliajelor de calitate.
Acum ca sa vorbesc mai la subiect de tema pe care am propuso, desi poate am exagerat cu introducerea Very Happy , vreau sa va intreb daca ati vazut sau ati citit ceva legat de aceasta tema in care eu nu am gasit informatie. Tema pe care o propun este pentru toate tipurile de universuri, despre care sunt idei ca ar exista, fie el sub forma de sfera, sub forma de placi, de corzi, universuri paralele, este vreo ipoteza care sa spuna despre... Question Shocked (, acum e acum poate pare o prostie da ma gandesc la asta de mult), unde este acest univers, ca daca ne luam dupa treaba 3D + 1(timpul), ar trebui sa existe o localizare cat de cat nu in coordonate pentru el, sau ele, si daca exista cam cum este definita localizarea asta, daca universul se extinde ca o bula de sapun nu este oare intr-o oala cu asemenea bule Question , si atunci intrebarea mea e tampita dar ea exista ca si intrebare este: si unde e oala si asa mai departe Razz .
Adica sa presupunem ca universul nostru se extinde ca o bula de sapun, dupa cum sa vazut, in 2000 de ani am ajuns din centrul universului la partea opusa adica mai nimic. Crying or Very sad Avem un rang mai mic ca importanta pentru univers cum este o bacterie pentru noi ca oameni, totul tinde sa devina mai vast si mai inifinit, dar pana cand oare? o alta intrebare proasta dar totusi o intrebare. Si in infinitul asta cum sunt roiuri de galaxii porbabil ar putea exista roiuri de universe si asa mai departe la o scara mai mare sau ma insel aici? Confused
Sper ca nu am aberat prea mult, si astept sa vad idei asemanatoare pro sau contra, sau orice parere sau informatie despre tema propusa.

_________________
You don't need eyes to have vision.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Iul 2007 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bună dimineața. Very Happy
Haideți să-ncerc să le iau pe rând, că după câte văd, cosmologul de serviciu lipsește de-o vreme Laughing .

Citat:
De exemplu un lucru care mi se pare mie ca paleste la teoria BB care este ceea mai acceptata mometan, este dupa parerea mea ideea ca noi(universul), ne-am nascut din o eroare si anume ca exista o asimetrie
.

Teoria BB își face singură probleme pe care se chinuie după aceea să le descâlcească. Problema cu asimetria vine din cauza faptului BB-ul + variantele lui, adică Modelul Cosmologic Standard presupune apariția Universului nostru din fluctuații de vid, care înseamnă generare de perechi particulă/antiparticulă. Orice cosmolog cu mintea acasă se gândește că generarea fiind în perechi, materia / antimateria ar trebui să fie în raport de 1/1. Ei, nu-i așa. Materia e mai multă. De ce_ nu au reușit să dea un răspuns, înca.

Citat:
Din cate am vazut eu in lumea asta nimic nu e intamplator, adica a trebuit sa fim in un sistem solar cu un soare de marimea celui pe care il avem, a trebuit sa fim pe o planeta solida situata in zona habitabila, a trebuit ca pamantul sa se ciocneasca cu un asteroid si sa aiba un miez de fier si nichel care e lichid si genereaza un camp magnetic, a trebuit sa avem o luna, pentru a ne poteja si a regla clima, a trebuit sa avem o racire planetara si o atmosfera, o planeta ca Jupiter ca scut, mai multe extinctii in masa de-a lungul existentei pamantului, si multe altele si toate astea s-au intamplat ca noi sa fim astazi pe planeta asta


Principiul antropic susține că dacă toate aceste coincidențe n-ar fi existat, n-am fi existat nici noi ca să observăm ceva. Adică... e așa pentru că așa trebuie și nu mai întrebați atâta. Laughing Laughing (spun oamenii de știință)

Citat:
daca universul se extinde ca o bula de sapun nu este oare intr-o oala cu asemenea bule
.
și
Citat:
Si in infinitul asta cum sunt roiuri de galaxii porbabil ar putea exista roiuri de universe si asa mai departe la o scara mai mare sau ma insel aici?

Dacă universul nostru s-a născut prin degenerarea stării de vid, printr-o tranziție de fază, atunci există probabil o infinitate de alte universuri. Subiectul merită mai multe și o să-l tratez separat.


Citat:
Adica sa presupunem ca universul nostru se extinde ca o bula de sapun, dupa cum sa vazut, in 2000 de ani am ajuns din centrul universului la partea opusa adica mai nimic

Confused Confused Confused Confused Confused nu există centru al universului, nici parte opusă. Dacă vă referți la "drumul" parcurs de la începutul universului până acum, apoi asta înseamnă aproape 14 miliarde de ani. De unde 2000 ? Confused
În reprezentarea cu bula de săpun, spațiul tridimensional e suprafața bulei, timpul fiind raza acesteia.

Revin îndată cu chestia cu universurile.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Iul 2007 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UNIVERSURI GENERATE PRIN „FIERBEREA VIDULUI”
Conceptul de bază este că înainte de Big Bang nu a existat nimic. Ei bine, atunci din ce a apărut totul? Depinde cum se interpretează acest „nimic”. Termenul ne duce cu gândul la „ceva căruia i se asociază valoarea 0 (zero)”. Dar, așa cum în mecanica clasică este considerată energia potențială egală cu zero (reperul de energie potențială) la nivelul la care ne convine să-l considerăm, putem și aici să considerăm că acest „nimic” reprezintă de fapt un reper, care nu are în mod necesar valoarea zero pentru energie.
Ei bine, se asociază acestui „nimic” un câmp energetic numit câmp Higgs (notat cu „fi” pe figura de mai jos). Orice perturbație ar apărea în câmpul Higgs duce la un fel de „răcire” (îmi este imposibil să explic mai precis) devenind posibilă o tranziție de fază însoțită de ruperea simetriei (degenerarea) câmpului Higgs care ia astfel valoare diferită de zero. Viteza transformării de fază este suficient de mică pentru ca sistemul să sufere o suprarăcire, rezultând o stare de vid fals, de energie diferită de zero (figura de mai jos, potențialul „pălărie de mexican”).
În absența unei bariere energetice, densitatea de energie e aproape plată în regiunea în care câmpul Higgs se anulează astfel încât, perturbat din această stare, acesta evoluează, la început lent dar apoi din ce în ce mai rapid, spre starea de vid adevărat. Regiunea caracterizată de câmp Higgs își dublează raza la fiecare 10 la puterea -34 secunde, astfel încât la finalul inflației, când este atinsă starea de vid adevărat, factorul de inflație este de ordinul 10 la 50. Avem Universul-bulă intrat în expansiune cu inflație. Se ajunge la faza de simetrie ruptă, stabilă, care caracterizează o regiune mai întinsă decât Universul material, ceea conduce la justificarea omogenității sale la scară mare. Valoarea câmpului Higgs oscilează în jurul valorii de vid adevărat (ca o bila rostogolită de pe o căpiță într-un castron) situație corespunzătoare generării higgsonilor. Instabili, aceștia degenerează la rândul lor în alte tipuri de particule, ajungându-se astfel la generarea materiei.
De observat faptul că (formula de lângă figură) NU EXISTĂ NICI UN CRITERIU DE „ALEGERE” A FAZEI corespunzătoare stării de vid adevărat (dacă căpița e înconjurată de castroane, nu putem ști în care castron va ajunge bila), ceea ce înseamnă că numărul posibilelor universuri este infinit.



higgs.JPG
 Descriere:
mexican hat
 Marime fisier:  29.83 kb
 Vizualizat:  de 12471 ori

higgs.JPG



_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Iul 2007 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai voinicule, oricat ai fi de voinic nu poti s-o iei asa cu ruptul Smile. Discutiile despre cum a aparut Universul nu pot sa fie decat niste discutii si nu sentinte definitive si irevocabile. Primul lucru intr-o asemenea intreprindere este sa-ti dai seama de limitele proprii si sa te impaci cu ele. Nu esti decat un microb pe un fir de praf care se invarte in jurul unei stele medii dintr-o galaxie oarecare a acestui Univers. Dupa ce realizezi asta, iti dai seama ca un asemenea microb nu poate avea decat niste palide pretentii de a explica geneza si evolutia Universului. Totul este din punctul nostru de vedere intamplator doar ca avand in vedere dimensiunea Universului intamplarile sunt enorm de multe. Noi nu suntem aici ca rezultat al unor actiuni deliberate. Din foarte multe intamplari intamplatoare a aparut un microb care e convins ca el e buricul Universului si ca toate au convers pentru ca el sa apara. Dupa ce vei reusi sa lamuresti cam care e cantitatea totala de materie din acest Univers, cum a aparut el si incotro se indreapta, abia atunci vei putea sa pui urmatoarele intrebari. Toate pe rand, incetul cu incetul, din aproape in aproape. Very Happy Si inca o observatie, valabila pentru toti cei care posteaza pe aici. Atunci cand scriind, nu veti mai vedea primele randuri ale postului vostru, sa stiti ca va apropiati periculos de mult de limita de inteligibilitate a acestuia Laughing
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 25 Iul 2007 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... sorry, nu prea sunt lucruri care să fie povestite în câteva rânduri. Embarassed
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
voinicualin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Iul 2007
Mesaje: 7



Localitate: Hamburg

MesajTrimis: 26 Iul 2007 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului: pentru domnul D.
Raspunde cu citat (quote)

Ok stiu ca am exagerat acolo cu descrierea dar asta mi-a trecut prin cap atunci, nu zic ca a fost ceea mai buna idee sau descriere, probabil ca puteam sa fac una mai scurta dar eram in un fel de transa, si stiu ce microb sunt nici o problema, am constientizat acum cativa ani, dar ma joc de-a ganditul ca doar asta ne-a mai ramas noua microbilor Very Happy , asta e raspunsul pentru domnul D.

_________________
You don't need eyes to have vision.


Ultima modificare efectuata de catre voinicualin la 26 Iul 2007 11:14, modificat de 1 data in total
Sus
voinicualin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Iul 2007
Mesaje: 7



Localitate: Hamburg

MesajTrimis: 26 Iul 2007 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Merci Lucia.
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Lucia, da fain raspuns am mai aflat niste chestii noi da sincer nu ma satisface in totalitate, dar asta e o alta treaba, oricum merci. Si pentru treaba asta:

Citat:

' nu există centru al universului, nici parte opusă. Dacă vă referți la "drumul" parcurs de la începutul universului până acum, apoi asta înseamnă aproape 14 miliarde de ani. De unde 2000 ?
În reprezentarea cu bula de săpun, spațiul tridimensional e suprafața bulei, timpul fiind raza acesteia. '

, nu ma refeream ca am fi fost noi in centrul universului, stiu ca nu exista ma gandeam la noi oameni, cum vedeam lucrurile acum 2000 de ani, adica ne vedem in centrul universlui si cum ne vedem noi acum, cand am inceput sa aflam unde suntem de fapt, si cum am decazut in un fel din pozitia de unica creatie divina, in un alt microb din imensitatea, la asta ma refeream si nu la altceva. Wink

_________________
You don't need eyes to have vision.


Ultima modificare efectuata voinicualin la 26 Iul 2007 11:22, modificat de 2 ori in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iul 2007 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem niste microbi dar niste microbi liberi. ADEVARUL VA VA FACE LIBERI. E cu mult mai bine sa stii, chiar daca ceea ce afli nu-ti convine. Autopacaleala nu duce la nimic bun. Pe de alta parte smerenia e (din nou) un lucru bun. Ceea ce stiam acum 2000 de ani ii indreptatea pe unii sa se creada buricul Universului. Astazi stim exact (aproximativ Smile) ce suntem. Aia nu inseamna ca asa o sa si ramanem. Poate cu timpul, din colonia asta de microbi o sa iasa o musculita, sau un tantar ... sau un ... armasar Very Happy
Sus
voinicualin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Iul 2007
Mesaje: 7



Localitate: Hamburg

MesajTrimis: 26 Iul 2007 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Microb ---(Evolutin)--- Tantar = A lot of Time.
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar ar trebui TIMP(ceva la o scara foarte mare) ca sa iasa macar un tantar din microbii astia, dar dupa cum stim in acest univers timpul nu este de partea noastra. Confused In orice moment s-ar putea intampla orice cu mica noastra planeta, sau cu sistemul solar, sau asa mai departe ... , si TIMPUL necesar pentru o asemenea evolutie nu este gratuit, si sincer eu nu cred ca oamenirea Question a inceput macar sa constientizeze ca rolul ei este poate mult mai mult decat banala ei existenta.
_________________
You don't need eyes to have vision.
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 26 Iul 2007 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Universul ,aceast spatiu imens ale carui margini nu le cunoastem contine o cantitate uriasa de energie sub forma de fotoni.Acestia sunt cuante de energie fiind caracterizati prin frecventa si vector de deplasare.Deoarece fotonii au masa echivalenta m = E / C2 ei se supun legii gravitatiei universale.Astfel daca traectoriile a doi fotoni de energie suficient de mare (pentru a prezenta o masa echivalenta apreciabila) se intersecteaza ,acestia pot sa-si inchida reciproc traiectoriile formand o subparticula materiala.Aceasta sta la baza multitudinii de combinatii ce au format materia.Tendinta materiei este aceea de a se concentra in anumite puncte dand nastere la toate corpurile cunoscute din univers de la mici planete la stele si terminand cu supermasivele gauri negre.Universul luminos pe care noi il cunoastem mai bine are o viata relativ limitata de consumarea hidrogenului si heliului ,dupa care materia intunecata continua si ea sa se concentreze in gauri negre care pot fuziona intre ele devenind din ce in ce mai masive.Daca acest proces nu ar avea un revers atunci totul ar fi concentrat intr-o singura gaura neagra supermasiva.Cum aceasta nu s-a intamplat inseamna ca exista o masa critica a gaurilor negre la care gravitatia dispare permitind imensei mase sa se transforme in radiatii si sa reinceapa ciclul, (MAREA EXPLOZIE).
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Iul 2007 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos spus. Din pacate fara suport observational. Noua oamenilor ne place simetria (ar fi interesant de discutat, de ce). Iar atunci cand ni se arata ca aceasta nu exista avem un oarecare discomfort pe care-l compensam ... visand. Smile
Sus
voinicualin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Iul 2007
Mesaje: 7



Localitate: Hamburg

MesajTrimis: 26 Iul 2007 12:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Despre simetrie!
Raspunde cu citat (quote)

A vazut un documentar recent care arata ca noi oamnei suntem innebuniti dupa simetrie si de fapt asta este metoda dupa care ne alegem parteneri in viata. Se pare ca oameni isi aleg parteneri in functie de cat de simetrica este fata si corpul, acestea sunt semne clare dupa ultimele descoperiri ale sanatati si calitati deosebite a genelor pe care le ai, cu cat un om este mai simetric este considerat mai frumos si mai sanatos de mintea celorlanti. Si aveau masuratori facute pe corpurile diferitelor vedete considerate superbitati, care sunt perfect simetrici, deci s-ar putea sa fie o doza de adevar. Very Happy
_________________
You don't need eyes to have vision.
Sus
voinicualin
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Iul 2007
Mesaje: 7



Localitate: Hamburg

MesajTrimis: 26 Iul 2007 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului: pentru Cris!
Raspunde cu citat (quote)

Super raspunsul tau, merci mult, parca se potriveste foarte bine cu ciclul vieti asa in general, pare foarte realist, si e explicat pe intelesul tuturor. Poti sa imi spui daca ai niste surse pe internet sau ceva in care as putea sa gasesc mai multe despre tema discutiei.
_________________
You don't need eyes to have vision.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 01 Aug 2007 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simetrie, prin tine trăim. Trăim într-o epocă care-și poate permite să prolifice simetria. That's all. Astă epocă e în stare să te disprețuiască dacă nu ai bărbia SIMETRIC lucrată la... plasticianul X. Această simetrie nu are a face cu simetriile din fizică. Cel mult, discuția mă duce la:

ideea1. Există un trib, pe undeva - paremi-se prin Borneo - unde sexul frumos nu e frumos decât dacă are destule inele pe gât. Ca atare, apar individele cu gâturi de girafă. Strange fish...
ideea 2. în vechea Arabie erau considerate frumoase femeile... trupeșe (ca să nu spun grase). De ce: în crizele de hrană cu care se confruntau ăștia acolo, vorbim de 3000-6000 BC, ele aveau cele mai mari șanse să supraviețiuască (sau să ... hrănească comunitatea ?)
ideea 3. Există (și acum) un trib în Africa în care frumusețea e cântărită după... lungimea sânilor: pentru că drumurile pentru hrană sunt lungi, femeile poartă copiii în spate și-i alăptează din mers, peste umăr. Dacă-i trebuie plasture în loc de sutien, nu poate perpetua specia și e dată deoparte.
ideea 5: o mie de reclame promovează acum femeia suavă (ca să nu spun altfel, că mă bannează șeful Smile ) adică slabă de-o străvede și vântul. DE CE_ cred că, pentru că obezitatea a ajuns o obsesie, peste 70 % dinre acești destui obezi sunt stresați că vor muri. Cu 24 de ore -2 ani-20 de ani- mai devreme decât vecinu', vor muri.
ideea 4. În evul mediu, povestile tip Arthur sau așa ceva - Lulu știe, ei îi plac chestiile astea - au lansat ideea lighioanei subnutrite, crescută în vârful turnului la adăpost de zmee, mâncare și soare. Nimic mai fals: de fapt, dark-age-ul a fost o epocă sănătoasă, păcat că nu au scris prea multe cei care erau sănătoși Very Happy . Sau poate au scris, dar vezi, cenzura...

Treaba e relativă la percepția noastră, probabil toți ăștia găseau simetriile lor. În fizici e altă socoteală. Tot relativă. Wink

Că mi-am amintit între timp, mă uitam într-o vreme pe Discoverz la chestiile pe care le fac ăștia cu chirurgia plastică. Am avut neșansa să văd o maimutză-de-habar-n-am-cine era, care-și punea cu un snobism înfiorător problema: să facă un tur în jurul lumii sau o chirurgie plastică?
Moment care trebuie asociat cu copiii mai-mult-decât-subnutriți din alte părți.

Simetrie ... da, măria ta. Dar s-o știm și noi.

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 01 Aug 2007 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ciclul vieții, da. Verhulst.
Câtă simetrie există în asta n-o să putem noi, mici puncte de cretă pe tabla mare și neagră Laughing , duce.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact