Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
311014.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

KIC 8462852 - o megastructura misterioasa inconjoara steaua


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Noi 2015 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce imbecilitate de poster.
E facut pentru acel model de om care rade la glumele din serialul las fierbinti sau la bloc .

Incep sa cred ca fiecare om isi merita soarta.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 30 Noi 2015 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spune-mi, ai privit un fluviu drept in ochi ?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 30 Noi 2015 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma cu cateva luni , nu stia nici naiba ca Pluto are in ansamblul ei o culoare rosiatica.

Iar aia cu posterul vin cu niste pasteluri renascentiste ca sa ia piuitul la fraieri .

Cum au stabilit coloratura planetelor ? Si in care lumina solara , a noastra sau a stelelor in jurul carora orbiteaza ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Sunt tinere
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Calculele actuale arata ca pe o distanta de 50 de ani lumina sunt cel putin 25 000 de planete. Probabil in viitor se va vedea ca sunt mai multe, iar numarul celor ce pot sustine viata e probabil de cateva sute.


Da dar din cele cateva sute care pot sustine viata doar o foarte mica parte au vechimea Pamantului iar celalta parte probabil ar sustine viata dar nu ar genera-o . Pt ca viata sa apara si sa evolueze ai nevoie de 1/3 din varsta universului . Pentru ca sa ai o planeta cu miez metalic , ca sa te apare de radiatii ai nevoie de alte 2/3 din varsta universului cat sa se nasca si sa moara doua generatii de supernove care sa fabrice metalele respective .Suntem printre primii . In plus cred ca stiti ca Pamantul e special prin faptul ca am avut si avem des evenimente catastrofale ce distrug majoritatea speciilor . Sunt sigur ca e special si nu normal pt ca daca unul din evenimentele respective era un pic mai dur nu mai aveam viata deloc . Deci suntem niste norocosi , am scapat de 5 ori la rand de extinctie . Ca rezultat , de cinci ori evolutia a primit un boost , animale de nisa au primit cadou intreaga suprafata a pamantului si sansa de a evolua . In lipsa presiunii evolutia inceteaza , noi am avut presiune din belsug . In schimb probabil viata simpla este foarte comuna in Univers in acest moment , iar peste inca vre-o 5 bil ani o sa aiba loc si petrecerea civilizatiilor . Noi doar am ajuns prea devreme .Ma bazez pe faptul ca nasa estimeaza ca Pamantul este in primele 8% din planetele terrane ce se vor forma vreodata in univers . Asta + faptul ca avem o planeta dura (comete , supervulcani ,glaciatiuni ) = evolutie accelerata . Si nici asa nu e de ajuns , oamenii nu sunt chiar 100% inteligenti
Mr. Green

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 01 Dec 2015 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un punct de vedere. Dar daca evenimentul de la Roswel din 1947 a avut intr-adevar loc,
tot esafodajul gandirii tale se prabuseste ca un castel din carti de joc si plansa lui Teo devine mai
actuala ca oricand !



RoswellDailyRecordJuly8,1947.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  36.05 kb
 Vizualizat:  de 6772 ori

RoswellDailyRecordJuly8,1947.jpg


Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ma rog de ce ai impresia ca se prabuseste ceva din argumentatia mea ? Logica ar spune doar ca iata , pe langa pamantenii cei rapizi exista si reptilienii care sunt si mai rapizi , atat in evolutie cat si in transport Razz . Ce descriu eu mai sus explica linistea si pana nu o sa obtii ridicarea grevei galactice in materie de transport si comunicatii astfel incat galaxia sa semene cu piata universitatii la ora 17 nu o sa se prabuseasca nimic . Chiar si atunci concluzia va fi ca noi pamantenii am fost niste ghinionisti teribili , cu tot ca am avut factori favorizatori am generat foarte tarziu inteligenta si aia de o calitate indoielnica ... Faptul ca suntem in prima generatie de planete terrane nu se va schimba niciodata . Ce ramane e daca suntem fruntasi sau codasi in aceasta generatie pana acum indiciile stiintifice arata spre frunte .Tabloidele ma intereseaza mai putin .
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ne spune NASA, ca suntem printre primii, cu cei 4,5 miliarde ani ai pamantului, e cam in contradictie cu faptul ca majoritatea stelelor sunt pitice rosii, foarte batrane. Unele din ele se crede ca ar fi chiar mai batrane decat galaxia (adica 11 miliarde). Iar piticele rosii mai au o calitate. Sunt foarte stabile, spre deosebire de Soarele nostru, si deci acolo viata poate sa fi aparut si sa se fi dezvoltat in continuu, fara sincope, intr-un moment cand sistemul nostru de abia se forma. Asa incat, statistic, avem toate sansele sa fim printre ultimii.

Noi nu stim cum apare viata. Organismele extremofile de pe Pamant, descoperite in ultimii ani, ne arata ca acele conditii pe care noi le consideram strict necesare nu prea sunt reale, iar limitele sunt mult mai largi. Viata la 200 de grade Celsius, organisme care se hranesc cu arsenic, organisme care rezista in centrale nucleare si multe altele. Deocamdata nu avem nici macar o teorie a aparitiei omului care sa nu aiba gauri, zone fara raspuns.

Oricum, toate astea sunt deocamdata doar speculatii, si calcule statistice, care nu pot da decat indicii, nu si raspunsuri clare.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Dec 2015 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar avem teorii ale conspiratiei foarte bine puse la punct.

Unde exista "viata la 200 de grade Celsius" ? Shocked

Iar stelele "red dwarf" nu sunt deloc stabile si prietenoase.
NASA's Swift mission observes mega flares from nearby red dwarf star
On April 23, NASA's Swift satellite detected the strongest, hottest, and longest-lasting sequence of stellar flares ever seen from a nearby red dwarf star. The initial blast from this record-setting series of explosions was as much as 10,000 times more powerful than the largest solar flare ever recorded.
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140930171548.htm
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Ce ne spune NASA, ca suntem printre primii, cu cei 4,5 miliarde ani ai pamantului, e cam in contradictie cu faptul ca majoritatea stelelor sunt pitice rosii, foarte batrane.
.


Ai dreptate daca vorbesti de SORI . Dar ... atentie mare , eu si NASA vorbim de planete .Adica da , poti avea un soare stabil si o planeta in zona propice vietii acum 11 bil ani dar ... acea planeta nu are elemente grele . Tot ce este peste fier necesita o supernova - deci o stea la a doua generatie . Daca folosesti doar elementele pana la fier nu poti avea nici macar viata , de-apai o civilizatie tehnologica . Si din ce s-a calculat o supernova nu e deajuns , materialul de baza pt un Pamant trebuie trecut prin doua supernove (ca sa aiba densitate suficient de mare a elementelor necesare) . Asta cere timp si a ingustat mult posibilitatile LA INCEPUT .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Dec 2015 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si intre timp sa nu se fi produs vreun eveniment catastrofic prin apropiere care sa transforme planeta intr-una moarta, cum avem mai multe chiar in sistemul nostru solar.
Pe langa cantitate, mai trebuie si un pic de (mai multa) calitate.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect .Studiul asta recent al NASA mi-a dat apa la moara , dar de mai de mult am ajuns la concluzia ca nu avem prea multe civilizatii inaintase .Totul a plecat de la informatia ca sist solar e format din resturile a doua generatii de supernove .Cand adaugi 5 bil ani plus timp formare a doi sori (prima generatie s-a format f repede si a evoluat foarte repede dar urmatoarele au evoluat intr-un univers asemanator cu cel al nostru ) din praf varsta universului nu mai pare a fi foarte mare . La asta am adaugat cunostintele despre procesul de evolutie a speciilor si am observat ca si in domeniul asta Pamantul nu a dus lipsa de stimuli . In lipsa de factori de stress externi evolutia inceteaza .In cazul nostru acesti factori au fost atat numerosi cat si la limita desi e loc de interpretare . O extinctie tipica pamanteana se ocupa de 75% din specii . E loc de mai bine in sus dar nu prea mult ca incep sa apara sanse sa moara produsul rafinat ...si asa noi oamenii am trecut prin perioade in care intreaga populatie numara doar 2000 capete (pletoase)
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Dec 2015 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A cautat-o cineva prin cataloage ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Conform teoriilor actuale, o stea masiva are o durata de viata scurta in comparatie cu Soarele, mult mai scurta. Asa incat pe parcursul celor 11 miliarde de ani ai galaxiei se pot succeda chiar mai mult de 10 generatii de supernove succesive.

Oricum, teoriile in directia asta sunt de fapt doar ipoteze. Faptul ca observam stele in diferite faze, nu ne da garantia asupra evolutiei lor trecute sau viitoare. Pentru asta trebuie sa mai asteptam pana vom avea modele care sa nu fie niciodata contrazise de realitate, si care nu au gauri relevate de multi cercetatori.

Evident, fiecare poate sa creada ca ce vrea, poate sa vada realitatea prin orice filtru isi doreste. Si daca idea ca suntem primii, ca suntem unici, ca suntem chiar civilizati il face fericit, treaba lui.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Dec 2015 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://ocean.si.edu/ocean-videos/hydrothermal-vent-creatures

Daca un irlandez are parul rosu, toti irlandezii au parul rosu?

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Dec 2015 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ar vrea sa fie asta ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact