Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_20161204_112917_00000~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Din nou o problema


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 12 Dec 2009 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa folosesc ceva pentru a ecrana electronii si protonii in camp magnetic. Dupa cum am zis electronii au energii in medie de 30 MeV. Voiam sa stiu daca pe langa ecranare se poate obtine curent.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2009 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Curent din ce?
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2009 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ca să apară un curent electric trebuie să existe 2 zone cu încărcare electrostatică, una pozitivă și una negativă legate între ele printr-un conductor. Un câmp magnetic local, pe satelit, ar putea separa fluxul de particole încărcate diferit, conducându-le pe niște plăci captatoare... Rolling Eyes
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 13 Dec 2009 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Blakut a scris:
Curent din ce?

Ma surprinde intrebarea asta, sincer.
Mai repet o data totusi cateva indicii de unde eventual ar putea iesi ceva curent.
Toate planetele cu camp magnetic au ceva similar cu centurile Van Allen, care in general sunt alcatuite din particole incarcate electric (electroni, protoni, ioni ...din primele ce zici ar iesi ceva curent?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Dec 2009 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

a) Circuitele cu condensatori nu ecraneaza ci filtreaza.
b) Condensatorii nu se dispun (nu sunt umbrele).
c) Condensatorii nu sunt generatori de camp magnetic (in orice caz nu eficienti).
d) ...
...
f) slabiciunile in formularea problemei constau in faptul ca nu prea sti fizica si te exprimi confuz din aceasta cauza.
Sfatul ar fi sa inveti mai intai fizica, pe urma sa rezolvi cat mai multe probleme si abia dupa aceea sa incepi sa formulezi si sa propui probleme.
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 13 Dec 2009 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ma asteptam unul care isi arata muschii.
Da recunosc cu fizica si electricitatea nu stau chiar la maxim, cum nici tu nu stai in alte domenii pe care le stapanesc eu de exmplu. Daca stiam raspunsul nici nu postam aici.
Eu ce am intrebat era daca vreun aranjament (fie el de condensatori de "umbrele" sau alte chestii) poate fi folosit ca ecranare si in acelasi timp poate genera curent, iar raspunsul nu ma astept sa il gasesti in culegeri de probleme.
Ma astept ca cineva care stie fizica si e destul de inventiv sa gaseasca ceva nou... Apoi cu acel cineva voi incerca sa duc proiectul mai departe prin propunere de finantare.
Problema e destul de reala eu am dat un exemplu acolo similar cu mediul si conditiile in care un instrument (o camera de inalta rezolutie) va trebui sa orbiteze si sa opereze in conditiile planetei Jupiter.
Asadar curentul (electronii in campul magnetic Jovian)
Magnetismul (campul magnetic Jovian)
"Condensatorii" (materialul ce ecraneaza camera) care inca nu e definit in termeni de grosime, forma si rol precis.
Se poate intradevar ca acest scut de ecranare sa nu indeplineasca nici un rol de generator (atunci cererea de fata nu are nici un rost) insa masa si implicit grosimea acestuia vor fi destul de mari.
Problema de fata era propusa exact in scopul de a reduce masa scutului, prin introducurea de exemplu a unui scut ca de ex. un radiator, placile radiatorului sa fie folosite de exemplu ca o baterie de condensatori etc. etc.
Deci nu vreau raspunsuri pe care le stiti deja dupa ce ati rezolvat probleme din culegeri de probleme. Vreau raspuns dupa ce v-ati batut capul voi ca fizicieni si imi spuneti de ce un aranjament e mai favorabil fata de altul (daca sunt mai multe aranjamente) etc etc, in principal pentru a reduce masa scutului (sau eventual la aceeasi masa sa iasa ceva curent in plus).
Daca e posibil un astfel de aranjament (nu neaparat de generare de curent asta ar fi un caz ideal- dar macar de atenuare a energiei electronilor) vreau sa il justificati de ce si cum si daca unul iese in evidenta fata de alte solutii pe care incearca sa le gaseasca un grup specializat pentru asa ceva autorul se va incerca sa fie cooptat in proiect.
Deci voi fizicieni, eu altceva, voi propuneti solutii, eu incerc sa aleg optimul dupa ce vad justificarea.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Toate planetele cu camp magnetic au ceva similar cu centurile Van Allen, care in general sunt alcatuite din particole incarcate electric (electroni, protoni, ioni ...din primele ce zici ar iesi ceva curent?


Unele planete au camp magnetic. Din primele ... eu stiu? Daca circula printr-un conductor...da.

Citat:
Eu ce am intrebat era daca vreun aranjament (fie el de condensatori de "umbrele" sau alte chestii) poate fi folosit ca ecranare si in acelasi timp poate genera curent, iar raspunsul nu ma astept sa il gasesti in culegeri de probleme.


Eu cred ca nu. E mult mai eficient sa folosesti panouri solare si sa ecranezi cu niste tabla.
Citat:

Condensatorii" (materialul ce ecraneaza camera) care inca nu e definit in termeni de grosime, forma si rol precis.
Se poate intradevar ca acest scut de ecranare sa nu indeplineasca nici un rol de generator (atunci cererea de fata nu are nici un rost) insa masa si implicit grosimea acestuia vor fi destul de mari.


Condensatorii care inca nu e definiti mai trebuie sa astepte atunci...

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 13 Dec 2009 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e viata panourilor solare. Intr-un asa bombardament panourile solare nu rezista mai mult de 1 an. 50 MeV e accelerarea electronilor intr-un microscop electronic.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2009 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca e posibil un astfel de aranjament (nu neaparat de generare de curent asta ar fi un caz ideal- dar macar de atenuare a energiei electronilor) vreau sa il justificati de ce si cum si daca unul iese in evidenta fata de alte solutii pe care incearca sa le gaseasca un grup specializat pentru asa ceva autorul se va incerca sa fie cooptat in proiect.
Deci voi fizicieni, eu altceva, voi propuneti solutii, eu incerc sa aleg optimul dupa ce vad justificarea.


poți fi sigur că așa ceva (soluții tehnice) nu îți dă nimeni pe degeaba, darămite să le publice pe un forum.

dacă dorești, putem abera cu grație! Laughing

și e gratis! Laughing

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Dec 2009 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ccipp a scris:
Deci voi fizicieni, eu altceva...

Me Tarzan! You ... Jane? Shocked
Lasati investitorii sa vina la mine Laughing
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Dec 2009 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista un grup de astropsihologi romani care va poate ajuta la aceste probleme: http://www.arcaspace.ro/

Off-topic: LATEST NEWS

December 10, 2009 - RAMNICU-VALCEA
ARCA will organize on December 12, at George Tarnea primary school, a painting workshop on "First romanian rocket in space", addressed to the students of I-IV classes.

December 04, 2009 - BUCHAREST
"SPACE TOURISTS" is the new film of Christian Frei (OSCAR nominee), with Dumitru Popescu and Anouseh Ansari. The World Premiere was at the Zurich Film Festival, in October 2, 2009.

Cred ca s-au reprofilat baietii Laughing
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
ccipp a scris:
Deci voi fizicieni, eu altceva...

Me Tarzan! You ... Jane? Shocked
Lasati investitorii sa vina la mine Laughing


???
Trebuie totusi unul sa aiba un ton ofensiv si jignitor. Din partea unuia care se pretinde moderator nu prea ma asteptam la asa ceva.
Cautam totusi pe cineva sa modereze moderatorul.
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Citat:
Daca e posibil un astfel de aranjament (nu neaparat de generare de curent asta ar fi un caz ideal- dar macar de atenuare a energiei electronilor) vreau sa il justificati de ce si cum si daca unul iese in evidenta fata de alte solutii pe care incearca sa le gaseasca un grup specializat pentru asa ceva autorul se va incerca sa fie cooptat in proiect.
Deci voi fizicieni, eu altceva, voi propuneti solutii, eu incerc sa aleg optimul dupa ce vad justificarea.


poți fi sigur că așa ceva (soluții tehnice) nu îți dă nimeni pe degeaba, darămite să le publice pe un forum.
dacă dorești, putem abera cu grație! Laughing
și e gratis! Laughing


Daca e intradavar viabil, patenteaza, demonstreaza ca functioneaza si vei fi platit Wink. Asta dupa ce il punem intr-un sincrotron. Sa vad atunci cati destepti sunt. Ca de aberat stiu ca sunt multi aici. Forumul era numai de a descoperi cel care intradevar stie si face ceva, nu numai a bate din gura.


Ultima modificare efectuata de catre ccipp la 14 Dec 2009 01:01, modificat de 1 data in total
Sus
ccipp
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2007
Mesaje: 19



Localitate: pamant

MesajTrimis: 14 Dec 2009 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Muranca a scris:
Exista un grup de astropsihologi romani care va poate ajuta la aceste probleme: http://www.arcaspace.ro/
Off-topic: LATEST NEWS
December 10, 2009 - RAMNICU-VALCEA
ARCA will organize on December 12, at George Tarnea primary school, a painting workshop on "First romanian rocket in space", addressed to the students of I-IV classes.
December 04, 2009 - BUCHAREST
"SPACE TOURISTS" is the new film of Christian Frei (OSCAR nominee), with Dumitru Popescu and Anouseh Ansari. The World Premiere was at the Zurich Film Festival, in October 2, 2009.
Cred ca s-au reprofilat baietii Laughing

Sesizez un ton de ironie poate? Macar sunt vizibili prin ceva. Incearca si ei nu stau in spatele unei tastaturi si critica Smile. Ce-i drept comentariul pe youtube nu prea le face reclama buna, dar nu e de ici colea sa lansezi un astfel de balon. Inca va caut pe internet dupa nume si nu sunt sigur care e vizibilitatea dvs.
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2009 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici un pic de ironie, doar sarcasm. Laughing

Nu te mai obosi cu cautatul pe Internet ca vei gasi ceva de prin '98 cand inca ma mai chinuiam ca admin de ISP (al treilea la rand pe vremea aceea) prin Romania ... Cea mai proaspata informatie caut-o la KGB daca ai ceva pile p'acolo. Wink


Ultima modificare efectuata de catre Gabriel Muranca la 14 Dec 2009 02:48, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact