Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon+registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224493
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De-ale lui Radu - intrebari de incepator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2016 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, multumesc de raspuns. Observatiile le fac undeva pe langa Slanic Prahova, sat Bertea, 500m altitudine.
Urmatorul pas e sa trec de la dobson la ceva equatorial cu tracking, de unde si intrebarea cu greutatea pe eq6. Adica mi-as lua montura daca ar merge si un newton 12" pe ea. Planul este sa-mi fac o casuta gen backyard observatory in care sa ma pot retrage ljnistit cu juniorul in noptile de vara.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Apr 2016 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar si 10" e la limita pentru EQ6. 12 e deja prea mult. Poate doar pentru observatii vizuale, nu am vazut cum se comporta un EQ6 in atare conditii...
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2018 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari si cer senin!Smile)

Prin 2016 mi-am luat un o montura az-eq6 gt...
Si au trecut 2 ani pana sa apuc s-o folosesc Smile

Asadar am luat tubul de 200/1200 de pe montura dobson si l-am suit pe montura cu asteptarea sa pot face expuneri macar de 60s, ceea ce am si reusit cred. (sugestii/critici/etc)

Si acum intrebarile de incepator (mai avansate ca aia cu steaua prin plasa de tantari)

Nu mi-a placut deloc sa fac aliniera polara, statul pitic, nu prea am vazut, etc, nu exista vreun tool ceva care sa ma ajute ? O camera pusa peste polar scope sau chiar cu expunerile din camera principala ?

Dupa care am facut 2 star align si pentru ca nu aveam acces la stele de pe tot cerul am aliniat cu 2 stele de pe carul mare pe care le-am centrat in mijlocul aparatului foto pus pe telescop.
Nu stiu cat de bine am facut pentru ca la un slew catre m51 galaxia era undeva un coltul din stanga jos, adica a trebuit sa misc montura manual ca sa o incadrez, cum optimizez asta?

Fericit ca nu mi se alungesc stelele la 60 de secunde am zis sa incerc sa fac si expuneri mai lungi, expuneri pe care le-am facut de 5 si de 10 minute, in aceste expuneri stelele mi-au iesit dublate in cea de 5 si triplate in cea de 10, de ce ? Smile) Adica pare sa aiba un sughit period montura. Cum imbunatatesc asta?

Si ultima intrebare mai mult pentru jimao, am dat click pe link-ul din semnatura si am vazut ca folositi un mak/newt de 10kg pe un eq6, revenind la discutia din 2016 - cum se comporta montura cu un telescop asa greu/mare ?



60x60s_bilinear_kappa sigma_crop_resize.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  709.39 kb
 Vizualizat:  de 5973 ori

60x60s_bilinear_kappa sigma_crop_resize.jpg



P4070739.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  265.31 kb
 Vizualizat:  de 5973 ori

P4070739.jpg



P4070740.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  360.81 kb
 Vizualizat:  de 5973 ori

P4070740.jpg


Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2018 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DEC backlash?
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2018 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa-mi raspund singur, poate sunt de ajutor cuiva. Desi nu este complet necesar se pare ca ajuta mult un calculator la astrofotografie, si aici am avut o revelatie cu toata suita ekos din kstars.
De la alinierea polara, focusing, sesiuni, mozaice, devine totul foarte usor cu putin rasfoit. Fata de ascom + eqmod are avantajul ca nu o sa ai niciodata probleme cu instalatul driverelor sau cu versionarea diferita.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Sep 2018 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze, Radu, abia acum am vazut intrebarea ta din aprilie. Trebuia sa-mi dai un pm daca ai vazut ca nu raspund...
Da, montura merge aproape perfect la greutatea totala de 15 kg cat are tot set-up-ul meu. Producatorul zice ca merge 10 kg la foto si 20 la vizual. Multa lume a observat ca aceasta montura are un punct de stabilitate in jurul valorii de 14 kg dupa care se deterioreza mult trackingul la foto peste aceasta greutate. Depinde mult si de lungimea tubului folosit. Un tub lung are un moment de inertie mare si este usor influentat de vant, deci nu e indicat daca ajungi cu montura catre limita de sus.
Cat despre felul in care s-a comportat montura ta in primavara, greu de raspuns prin corespondenta, trebui vazut cum reactioneaza la diversi stimuli sau in diverse situatii ca sa obti o opinie corecta.

P.S. Nu cumva tie ti-am vandut acum multa vreme in urma o camera CCD Orion color? Parca asa imi aduc aminte. Ne-am intalnit in fata la Marriot...

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2018 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Mai bine mai tarziu decat niciodata Very Happy

p.s. nu, nu ne-am vazut
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2018 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu unde sa pun chestiile de mai jos si nu stiu daca sa deschid topic separat sau nu, asadar:

Am trecut de la newton de 200 cu focala de 1200 la un mak de 150 cu focala de 1800.

Pentru ca il am de 1 zi si doar astazi am reusit sa fac ceva o sa le arunc aici in speranta ca poate o sa-mi pot urmari eventualul progres.

Imaginile au fost facute din Bucuresti, cu montura pusa pe AZ si cu polaris in prim plan Smile

http://nova.astrometry.net/user_images/2328789#annotated cu reducer ~ 1400fl

http://nova.astrometry.net/user_images/2328799#annotated fara reducer ~ 1800 fl

Se observa steaua si fratele/sora mai mica Smile
Niste trial de ccdinspector care imi zice ca nu e colimat si ca e foarte curbat cu reducer https://www.it-embassy.ro/temp/ccd_inspect.png
Si decolimarea aratata de masca tri-bahtinov https://www.it-embassy.ro/temp/P9170438.JPG

Si cam atat ca mi-e somn Smile)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2018 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie răbdare și tutun, seeing bun și... ce să-ți mai spun? Very Happy

Decolimarea nu e greu de rezolvat la un mak. Corectorul e prins de tub, secundara aluminizată direct pe sticlă?, nu se reglează decât oglinda primară pe suportul ei mobil. Dacă ai secundară separată ai 3 șurubele de colimare. Dar trebuie să faci imagine la focală mare cu steaua ușor defocalizată (trebuie aliniată montura și cu urmărire) să vezi 1-2 inele de difracție. Nu se umblă prea mult la șuruburi, cel mult un sfert de tură odată și se notează deplasarea.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Sep 2018 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta-i monstruletul ? Smile
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=181177
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2018 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fix acela, între timp am mai facut ceva progrese la tilt-ul primarei și am abandonat pt azi ca ma enervează suruburile de la secundară

https://imgur.com/nWB4tbU
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2018 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oare nu merge colimarea cu capacel gaurit in centru, si centrezi cercurile/reflexiile primara-secundara?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Sep 2018 02:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi sa nu ai inclinare si de la camera/focuser. Cat despre curbura campului, ea este normala la sistemele Cassegrain, fiind dominata de curbura accentuata a oglinzii secundare.

Colimarea la Mak o poti verifica privind dinspre corector (din fata telescopului), de la o anumita distanta, pana iti apar mai multe cercuri mai mult sau mai putin concentrice. Trebuie un pic de antrenament, dar se vede orice mica deviere. Cam ca aici (dar mai complex, incearca de la mai multe distante): http://www.robincasady.com/Astro/collimation/
Cu capacelul gaurit nu vezi mai nimic la Mak.

In poza de mai jos se vede decolimare dintre primara si corector (la un SC).
La Mak efectul este mai puternic si de la distanta mai mare vezi mai multe reflexii.



post-254635-0-70109600-1478358780.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  41.33 kb
 Vizualizat:  de 5344 ori

post-254635-0-70109600-1478358780.jpg


Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2018 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat cu o cameră dinspre focuser, de la o oarece distanță ca sa pot face ajustări la primară. O sa incerc si invers. Problema e ca suruburile alea 3 de colimare a secundarei nu funcționează pe același principiu ca cele de la secundara unui newtonian.
Ele erau oricum libere (se miscau foarte ușor) când telescopul era colimat ca in imaginea cu masca bahtinov.
Nu am ocular ca sa il colimez pe stea, folosesc ori camera cu digital zoom ori autoguiderul.
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2018 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De orice surubel invart nu pot scapa de pozitia asta
https://imgur.com/GxV37wi

Colimarea frontala are 3 suruburi care pozitioneaza oglinda si 1 surub care fixeaza oglinda gata colimata (cred). Se pot scoate toate 4 si ansamblul nu cade peste primara (nu inteleg cum e prins, dar sta).
Ideea e ca daca strang surubul din centru degeaba mai reglez la celelalte, daca il desfac si incep sa reglez nu prea ies din ce se vede in poze.

La primara am facut acelasi lucru privind dinspre focuser si in urma unui flat se pare ca e mai bine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact