Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1318LRBGfwffklro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Imi puteti recomanda niste lucruri?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Noi 2015 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, got it, mersi, m-a ajutat mult. Si acum, daca vreau sa exprim ca am vazut steaua dubla in cer, si erau cam la juma de cm una de alta, sau la 8 lungimi de stea, asta cum pot sa spun mai oficial? In telescop cum masor?
_________________
Engage! Wink
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Noi 2015 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu confunda mărimile unghiulare cu cele care exprimă distanțele. Pe boltă diferențele de poziție ale obiectelor se măsoară în grade, minute și secunde de arc și nu centimetri. Apa caldă s-a inventat în antichitate, iar cei care sunt pasionați de astronomie încep să studieze questiunile de bază începînd cu manualele de geometrie și trigonometrie din școală dacă este nevoie

Ai un telescop de 130 mm. cu focala de 650 mm, ai un ocular cu focala de 10 mm cu un cîmp aparent de 50 de grade. Câmpul telescopului este egal cu câmpul aparent al ocularului supra grosisment -G (mărirea)obținută de telescop cu ocularul folosit - în cazul tău cel de 10 mm. G este egal cu focala telescopului supra focala ocularului, în cazul tău 650/10 =65X

Câmpul imaginii tale cu ocularul de 10 mm focală este 50 grade / 65 =0,76 grade sau 46 minute sexagesimale
Deci dintr-o margine în alta a imaginii ocularului ai 46 de minute. față de această mărime cauți să afli raportul dintre distanța dintre două stele și cîmpul total, vei avea să zicem acest raport de 10.
Distanta dintre stele este 46' : 10= 4' , 6= 4'36'' (aproximativ - pentru că faci aproximații grosiere=
Dacă metoda nu te satisface poți folosi oculare ce au trasate fire reticulare, sau micrometre optice și mai sunt multe alte metode. Nimeni nu s-a născut învățat și dacă vrei să te perfecționezi există și o bibliotecă astronomică pe forum pe care ți-o recomand multă căldură.

_________________
mihai
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Noi 2015 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ufff... mersi, chiar am inteles vreo 75%. Nu ma credeti prost, va rog, dar toata viata mea am avut creier de uman, nu real. Sad Mersi ca ai luat osteneala sa imi explici. Eu sunt doar amatorul amatorilor in acest domeniu, sunt filolog de specialitate, in acel domeniu ma puteti pune la incercare, ii invat pe copii, analizez opere literare, mai scriu, etc. Smile Aveti, va rog, rabdare cu mine in domeniul astronomiei. Mersi ca va obositi si incercati sa ma mai invatati cate ceva.
_________________
Engage! Wink
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 10 Noi 2015 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te necăji și eu sunt amatorul amatorilor în astronomie și dacă mă gândesc la câte lucruri nu știu mă apucă deznădejdea. De aceea apelez cu bucurie la bibliotecă și dacă n-am înțeles ceva (cum se întâmplă adesea) întreb.
În rest folosește telescopul în toate momentele când poți face asta și observînd și instruindu-te deschizi o fereastră magică spre spectacolul lumii celeste. Ia cuvintele mele doar ca un îndemn și o urare de bun venit pe forum.
Deci engage! .

_________________
mihai
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Noi 2015 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi pt. intelegere si urari. Very Happy
As mai avea niste intrebari... Cineva a zis ca Jupiter nu e foarte bine pozitionat acum, e mai aproape de Soare decat de Pamant. Cand ar fi mai bine de vazut atunci? Si tot pe aceasta tema: eu cu Celestron Firstscope am vazut deja discul luminos al lui Jupiter si lunile, la lentila de 4mm. Cu Heritage am vazut deja acelasi lucru la 25mm ocular, si pe cele de 10 si de 6mm s-a vazut din pacate doar ca prin lacrima, pt. ca inca nu aveam colimator si era cam out of focus. Deci dezamagire. Dar acum pot si colima, astept vreme buna sa ma scol la 6 din nou, dar mi-e si cam frica. Eu cu Heritage-ul ma asteptam sa vad si dungi de nori, macar 2, am citit pe net ca se vede deja asa ceva cu ce am eu. Ma pot astepta sa vad asa ceva cand am sa ma uit cu 6mm? Sau tot doar un disc luminos se va vedea, poate din cauza ca nu e pozitionata bine planeta? Sau luminozitatea sa incerc sa o iau jos cu sky filterul? Deci: ce sa fac sa vad si dungi? Very Happy

_________________
Engage! Wink
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 11 Noi 2015 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai scule excelente pentru inceput . Eu cu reflector 76mm / 700mm si ocular penal (alea standard care vin cu telescoapele ) is aur , am vazut cele doua benzi de nori si din balcon . E adevarat nu tot timpul si ca sa vad trebuie sa cobor in spatele blocului unde e intuneric si am Sudul . Deci eu am folosit ocular 4mm , grosisment 175x si imi parea la limita minim , dar nu pot urca mai sus ca nu-mi da voie principala 76mm x 2 = 152 deci depasire Crying or Very sad . Tu cu 108x folosind ocular 6mm vei vedea ceva mic luminos posibil ceva umbre . Pentru a vedea macar doua benzi trebuie sa ajungi la 175-200 x magnificatie , un barlow sau ocular 3mm si vei avea 216 x magnificatie . Daca alegi si un ocular cu eye relief mare si mai bine . Jupiter va fi mai aproape de Terra , de prin 15 . ian . 2016 pina la finele lui mai 2016 . Asta nu inseamna ca nu poti vedea si pina sau dupa tu au instrument f bun iti trebuie magnificatie
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Noi 2015 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns!
Domnul de la Starmax mi-a zis ca maxim 5-6mm pot sa folosesc, ca la 4 deja e aberatie, cum am mai spus asta. Daca imi cumpar un Barlow, si ajung la 3mm de la 6, nu ar fi prea mult pentru telescopul meu? As mai putea vedea k lumea? Sau cu ocular? M-ar interesa mult sa am magnificare pe la 175, avand in vedere ca am doar 108 acum. Dar ar mai suporta telescopul meu, zici?
Si as avea o intrebare si cu barlow-uri. La Starmax de ex. este de vanzare barlow sky watcher la 190 lei,, de 2x, e cel mai ieftin. Mai este la vreo 400 si ceva, care zicea domnul ca e mult mai bun, si ca trebuie sa fie de calitate. Dar Eu nu pot da atatia bani. Si nici nu mi-a recomandat sa iau barlow, a zis ca mai bine oculare ar trebui sa cumpar. Deci, ala de 190 nu merita? Sau sa incerc sa cumpar de la cineva de aici de pe site? Barlow sau ocular? Mi s-a spus ca barlow doar face imaginea mai mare, nu da multe detalii, deci Jupiter poate se va vedea doar ca un disc luminos mai mare. Asta nu mi-ar merita. Any thoughts?

_________________
Engage! Wink
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 11 Noi 2015 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În mod normal cu telescopul tău la grosismentul (măritrea) de 65X ar trebui să vezi două benzi ecuatoriale la Jupiter. Asta dacă l-ai colimat corect. Deocamdată folosește ocularele din dotare și vezi ce imagini obții cu ele în diferite condiții de trasparență și turbulență. Cu magnificația ai putea merge pînă la 130X fără probleme, dacă ai instrumentul colimat

Ar mai fi un aspect pe care îl respectăm pe forum pentru că iubim limba română. Ca absolvent de filologie ești desigur de acord cu noi, iar mesajele tale vor reflecta acest lucru.

_________________
mihai
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2015 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am vazut 2 benzi pe Jupiter si satelitii cu 46x marire (din oras din spatele blocului, nici macar nu erau conditii "de munte"), deci nu trebuie sa ajungi la 174-200x ca sa incepi sa vezi detalii dupa cum se spune undeva mai jos. la 80x deja se vede frumusel Jupiter.
Sigur ca daca ai un instrument SI un cer care sa-ti permita asta, e o incantare sa vezi Jupiter la 150-200x sau mai sus...dar conditiile astea (atmosferice mai ales) sunt destul de rare daca nu iesi din oras.

Inainte de a cumpara barlow-uri si alte avioane, scote instrumentul la cer, scoate ocularele la cer, pierde cateva nopti cu ele, du-te impreuna cu alti colegi la observatii, ai ocazia sa privesti prin mai multe instrumente/oculare/barlow-uri, si apoi o sa-ti dai seama singur ce ai nevoie... aci pe forum se zic multe...

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 11 Noi 2015 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai pot fi si urmatorii factori care sa stearga detaliile cu un contrast relativ slab (benzile):
- stralucirea lui Jupiter fata de fundal sa fie prea mare pentru un ochi neantrenat
- ocularul sa aiba reflexii interne parazite
- telescopul sa nu fie suficient aclimatizat
- aberatie sferica reziduala la f/5
- turbulentele de la etajul 10
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Noi 2015 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru sfaturi, tuturor! Abia astept sa se faca cerul senin. Very Happy Din pacate deplasarea in viitorul apropiat nu se va putea realiza, cum am mai spus, balconul si geamul scarii in cealalta parte va trebui sa ajunga deocamdata. Razz
Si cum sunt foarte nou in domeniu, am sa intreb deschis: ce inseamna reflexii interne parazite? sa intre alta lumina in tub? De din afara? Ce inseamna aberatie, mai ales aberatie sferica reziduala f/5? Pt. ca acum incep sa inteleg ca "aberatia" nu poate insemna ca sub un anumit nivel de mm "deja aberez" Razz SI aclimatizarea inseamna sa las telescopul vreo 10 minute sa se raceasca, ca aerul dinauntrul tubului sa fie la temperatura de afara?

_________________
Engage! Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact