Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008348.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Imi puteti recomanda niste lucruri?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Noi 2015 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Imi puteti recomanda niste lucruri?
Raspunde cu citat (quote)

Hey, am un SKyWatcher Heritage 130. Locuiesc langa mall, la etajul 10. Se vede cerul frumos, dar stiti cum e, luminile orasului Sad As dori sa va intreb, pe cei care sunt avansati in domeniu, daca mi-ati putea recomanda niste obiecte de vazut (Messier), care se pot gasi mai usor, sunt mai frumoase, etc. Pana acum am vazut galaxia Andromeda (doar un patch gri, dar yey, succes Very Happy , Pleiadele, dar astea se vad si cu ochiul liber, si planetele Venus, Jupiter, Marte, Saturn.
As vrea sa precizez ca am un ocular de 25 destul de buna, cred eu, dar cel de zece e cam caca, asa ca azi mi-am cumparat unul Plossl 6 mm wide range pt planete, si la recomandarea vanzatorului m-am luat si un moon and sky filter, zicea ca e bine ca sa mai dea jos din luminile orasului. A zis ca barlow de 190 lei nu are rost sa iau, si de 490 lei nu imi mai permiteam. Razz
Deci, ati putea sa ma ghidati un pic? Orice recomandare, idee e binevenita, nu am cu cine sa discut live. Sad Va multumesc anticipat!
A, da, si nu prea ma pot deplasa altundeva, in mediu rural sau oriunde, deci trebuie sa lucrez de la etajul 10. Rolling Eyes

_________________
Engage! Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2015 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Milan!

Pentru DSO (nebuloase, galaxii, roiuri) ar fi bun încă un ocular super-plossl de 32mm iar pentru planete un orthoscopic sau un super-plossl de 8-10mm. Nu te arunca la măriri mari, turbulența te va împiedica să observi multe detalii, mai ales din oraș și de la etajul unui bloc.

Fă un efort și ieși cu telescopul și în afara orașului de câte ori poți. Sunt mulți amatori în Cluj și te pot lua și pe tine dacă nu ai mașină personală, când ies ei pe dealul Feleacului sau de unde observă de obicei. Vei avea acces la mult mai multe obiecte și poți face și schimb de experiență cu colegii.

Cer senin și spor la observații!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Noi 2015 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspuns! Deci ocularul de 6 mm pe care l-am luat, nu e bun? M-am uitat pe net si spuneau ca asa au vazut lucruri. De ex. pana acum am vazut Jupiter cu lunile, dar planeta era doar un disc luminos. As vrea sa vad si ceva dungi... Saptamana asta am sa ma scol o data pe la 6 sa vad Jupiter, Venus si Marte cu ocularul nou. Si Moon &Sky Filterul e bun la ceva? Adica cum ar fi mai bine sa folosesc ceea ce am? Pt. ca bugetul deja a fost depasit de mult. Sad
DIn pacate rareori am sa ma pot deplasa, am copil mic, bine ca ma lasa sotia sa ies pe balcon dupa ce adoarme kinderelul. Smile Ati putea sa imi ziceti ceva lucruri concrete pt "arenalul" mmeu? Smile SI planetar vorbind, si DSO.

_________________
Engage! Wink
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Noi 2015 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Determinante pentru calitatea observatiilor sunt conditiile atmosferice. Aceste conditii determina anumite limitari cu privire la ocularele ce pot fi folosite. Cu cat conditiile sunt mai proaste, cu atat ocularele ce se pot folosi sunt cele care determina magnificatii mai mici, deorece la magnificatii mai mari turbulentele ar impiedica o imagine stabila si detalii. Daca Jupiter se vedea doar ca un disc luminos atunci este posibil ca si magnificatia sa fi fost prea mica.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Noi 2015 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt. precizari. O alta intrebare ar fi, ce as putea sa vad in urmatoarele saptamani? Vorbesc de DSO. Ce pot sa caut si fara multa experienta? P. ca am cautat galaxiile din jurul Carului Mare dar nu le-am gasit si nu am avut mult timp la dispozitie. Sa incerc M13? Ce se vede frumos, si e usor de gasit? Orice sfat ar fi util.
_________________
Engage! Wink
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 02 Noi 2015 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut . Este asta ? Aperture 130mm / Focal Length 650mm / Focal Ratio f/5 pentru inceput e foarte bun , dar cu ocularul de 6mm abia ajungi la 108 x putere marire iti trebuie obligatoriu un barlow bunicel cu care ajungi aproape de maximul posibil al instrumentului . Deci ce ai vazut este un Jupiter foarte mic , nu cunosc conditiile , iar Jupiter este acum mai aproape de soare decit de Terra 808milioane km - 888 milioane km , conteaza ca si marire inclusiv detalii + ca e jos pe cer la ora 6 apoi se lumineaza . Deci cu barlow nu e graba , cam toate planetele sint prost dispuse . Pentru DSO trebuie stiut ce directie ai in fata N,E,S,W . Si instalezi pe telefon sau tableta unu doua programe , unde iti da in functie de ora pozitia pe cer , setezi orasul iar coordonatele le gaseste singur . Iti trebuie smartphone cu AGPS si de ce nu senzor de directie . Citeva programe : Star Chart , SKEye , Google Sky Map . ...... Acolo ai si toate obiectele Messier cu detalii . etc
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Noi 2015 02:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan, din pacate DSO care se vad frumos si oras mare gen Cluj se cam exclud reciproc. Din oras frumos se pot vedea in nopti buna luna, planetele si unele roiuri spectaculoase gen double clouster din Perseus. In rest galaxii? Forget about it. In cel mai bun caz doar le vei recunoaste ca atare. Cam la fel si celelalte, nebuloase, roiuri globulare.Din pacat acesta sunt extrem d3 dependente de un cer negru, departe de oras. Cu cat mai negru, cu atat mai bine. In oras concentreaza te pe luna, planete, stele...si nori ziua;Smile De fapt ziua cu un filtru adecvat poti observa our middle class star, the sun:)
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Noi 2015 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a fi strict la subiect:
- la inceputul noptii (inainte de 19:00 incearca sa localizezi Bode's nebulae si Cigar Galaxy (sunt apropiate)
- Double Cluster-ul din Perseu (destul de usor de localizat plecand de la Mirphak)
- Spiral Cluster (ca si reper e aproximativ jumatatea distantei dintre Algol si Almaak) - te va ajuta Stellarium mult
- Nebuloasa din Orion pe la / dupa miezul noptii

- Uranus ar mai fi un obiectiv dar nu vei vedea mai mult decat o stea... usor mai altfel Smile. Eu am trait o satisfactie deosebita stiind ca ma uit la el, chiar daca nu aparea precum Jupiterul Wink

Spor, si nu uita : cea mai buna optica e benzina -> exit city.

_________________
Dob 8"
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Noi 2015 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-am atasat un articol.
Cauta si cartea:
The Urban Astronomer’s Guide
A Walking Tour of the Cosmos for City Sky Watchers
Rod Mollise - Editura Springer



Urban Astronomy, Observing The Messier Objects.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Urban Astronomy, Observing The Messier Objects.pdf
 Marime fisier:  445.77 kb
 Descarcat:  de 462 ori

Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Noi 2015 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow, va multumesc tuturor pentru raspunsuri, imi prind foarte bine!
@2sky: Da, asta e telescopul. Multumesc de informatii despre Jupiter. In dimineata asta am sa ma scol la 5.45 sa imi testez noua lentila, sper totusi sa vad macar 2 benzi pe Jupi, Pleease Smile Eu am vrut sa imi iau si Barlow, dar domnul de la Starmax a zis ca nu merita, mai bine un sky filter. A zis ca la scula mea daca am 6 mm e cam cel mai bun, un barlow ar face 3 mm care e aberatie, nu am sa mai vad nimic. Si a zis ca Barlow de 190 de lei nu merita, ci unul mai bun, dar pt ala nu am bani. Sad De gasit gasesc bine constelatiile, stelele, am star chart pe net, am Turn left from Orion printat. Cool O intrebare: Barlow pt ce mi-ar fi bun, concret, pt telescopul meu? Doar sa imi faca 25 mm-ul 12.5? sau este si pt altceva?
@Dyptorden si Ovidiu: Multumesc pentru sfaturi, chiar am sa incerc in zieele urmatoare sa gasesc niste lucruri mentionate. Dypto, si pe mine ma intereseaza mult Uranus, chiar daca e mic, doar sa stiu ca l-am vazut. Nu stii, pe telescopul meu ar aparea macar ca un disc, catusi de minuscul? Pt ca altcumva cum sa stiu exact ca nu ma uit la o stea? Nu cunosc asa de bine toate stelele ca sa stiu sigur ca nah, asta nu ar trebui sa fie acolo...
@nobody: Mersi mult pt. pdf, am sa-l studiez in detalii.
Orice altceva ce imi puteti zice pentru cerul din zilele astea, ce sa incerc sa fac, cu telescopul, orice ar fi binevenit. Va multumesc tuturor!

_________________
Engage! Wink
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Noi 2015 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici este alegerea , un Newtonian cu cit este mai mic raportul de luminozitate F , are aberatia de coma mai pronuntata . La vizual nu deranjeaza doar daca te uiti pe marginea cimpului si in functie de ocular respectiv barlow . Sint barlow - ri care corecteaza putin situatia si barlow -ri care nu strica mai rau . Ideal ar fi barlow ceva mai rasarit , unde apar niste specificatii garantate ca lucreaza acceptabil la F=5 . Daca nu te grabesti sa-l iei nou , poti urmari rubrica vinzari unde ai de ales , iar pretul este spre jumatate . Sint oculare de 2,5mm foarte tari , deci tu cu 3mm esti in grafic .
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Noi 2015 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

milanpicard a scris:
Barlow pt ce mi-ar fi bun, concret, pt telescopul meu? Doar sa imi faca 25 mm-ul 12.5? sau este si pt altceva?

Barlow-ul cam atat face... (bun) ... multiplica marirea. Reversul medaliei insa este ca scade Field of View. Drept urmare, o solutie mai buna (dar si <mult> mai scumpa) este un Powermate (TeleVue)

milanpicard a scris:
Dypto, si pe mine ma intereseaza mult Uranus, chiar daca e mic, doar sa stiu ca l-am vazut. Nu stii, pe telescopul meu ar aparea macar ca un disc, catusi de minuscul?

Cunosc foarte bine sentimentul pe care il traiesti cand stii ca vezi ceva chiar si fara detalii Smile
Eu am observat Uranusul acum 2 seri pe un cer decent la o marire de 192x cu un Newt de 8'. Nu am distins lunile (desi conform simularii din Stellarium ar fi trebuit sa le vad) si greu daca imi dadeam seama ca (datorita discului) pare a avea o forma eliptica. Comparativ cu o stea, e mai mare si conturul pare usor blurat... ca un efect de feathering. Dupa ce il privesti minute in sir, daca te muti pe orice stea apropiata vei observa diferenta. Am incercat si pe o marire de 282x dar turbulentele atmosferice mi-au spus ca ... NU. Smile

_________________
Dob 8"
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Noi 2015 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. Iar am intrebari noi, daca aveti rabdare cu mine Smile
Azi dimineata am vazut Jupiter, cu 25mm-ul am distins nu 4, ci 6 luni, patru cum trebuie si doua mai sus, parca in jurul lui, e posibil asa ceva? Sau erau stele in background?
Plossl 6 mm a fost un esec Sad tot nu il pot focusa, se vede mai mare, dar ca si cum l-as vedea prin ochi inlacrimati, nu se cristalizeaza. Aia inseamna ca nu e colimat bine telescopul? Si de aici urmatoarea intrebare: eu nu am colimator si nu imi permit iar sa dau 300 de lei pe unul nou, nu are cineva din Cluj de vanzare unul vechi, dar asa sub 100 de lei, ca ma omoara sotia? Ar putea sa ma ajute cineva?
La prospect la Heritage a scris ca pot sa imi fac eu colimator dintr-un tubulet de filme foto... e posibil asa ceva? Vai, ce frustrant e ca am tot dat banii si tot nu e bine.. Sad
HELP! Sad

_________________
Engage! Wink
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Noi 2015 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 108x cu relescopul tau ar trebui sa ai o imagine clara. Uite am gasit un link f bun in acest sens.Probabil ca este colimarea.
http://www.hoflink.com/~mkozma/collimation.html

Cat despre Jupiter sa stii ca si eu l am urmarit dimineata asta intre 5:30 si 5:45.
Ce ai vazut in afara celor 4 sateliti usor vizibili sunt stele sigur deoarece ceilalti sateliti au magnitudini f mari de peste 15, imposibil de vazut decat cu telescoape f performante, cu apertura mare, probabil cel putin 300 mm.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Noi 2015 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maan, cred ca am probleme mari... cu 6 mm se vede inca mai rau decat al patrulea grad de distorsiunee Sad din linkul pe care mi l-ai pus. La 25 mm e doar un pic neclar, dar e ok, sa zicem... Sper sa nu am problema ireparabila. Nu stiti cum pot colima fara sa dau 300 lei pe colimator cu laser? Mi-e frica sa fac ceva asa pe nestiute sa nu cumva sa fac ceva si mai rau Sad
_________________
Engage! Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact