Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_01-04-2006_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii de pe bloc?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Oct 2015 07:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii de pe bloc?
Raspunde cu citat (quote)

Fiind neindemanatic in utilizarea forumului imi cer scuze moderatorilor daca o asemenea intrebare nu si avea locul la sectiunea aceasta. Totusi, am ales "observatii - avansati" gandindu-ma ca trebuie sa fiu intr-o stare destul de "avansata" ca sa-mi treaca prin cap sa fac observatii de pe bloc...Ideea care este....balconul meu este cumplit de mic, eu sunt un fel de fachir cand stau in spatele instrumentului iar conditiile de observatie sunt jalnice....fereastra de cer disponibila este undeva de la 20-45 grade altitudine si azimuth cam tot la fel, deci o fereastra fixa....daca as putea roti blocul as avea un mic observator....dar nu se poate...Pe de alta parte stau la etajul 1, am in fata 3 lumini de strada fix a nivel si un bloc cu 10 etaje iluminat fix in fata....

Bun, date fiind conditiile m-am gandit ca ar fi o chestie sa ma urc pe bloc pentru observatii, insa am cateva intrebari.

1)Nu sunt probleme cu turbulentele cauzate de acumularile de caldura din timpul zilei, care se degaja?
2) Vecinii cum or sa reactioneze? Sincer aici e partea cea mai sensibila, pentru ca, sa recunoastem, cand este vorba de cultura stiinfica la nivel de amator, romanii sunt inca "cu vaca".
3) Mai practica cineva de pe forum aceasta metoda? Si daca da, sa impartaseasca din experiente, sa prind si eu curaj:)
4) S-a trezit cineva cu politia chemata "ca e hotii"?Smile)
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2015 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astronomia chinuita din bloc/balcon e ok din punctul meu de vedere .Daca nu o facem chinuit atunci nu o facem deloc , pur si simplu nu toti au posibilitatea ,timpul si dedicatia sa umble noaptea pe campuri .
Turbulente sunt dar mai ales iarna . In orasul meu de bastina era usor sa ajung pe bloc si n-ar fi fost nici o problema dar in Bucuresti n-am reusit sa obtin de la administrator verde pt operatiuni pe acoperis . Motivul principal a fost ca mai erau si alte aparaturi pe-acolo . Cu vecinii trebuie sa ai o singura grija - sa tropai deasupra casei scarilor si montura sa nu intepe hidroizolatia . Ba chiar sa faci niste picioare plate ca sa-i convingi ca esti benign din punctul asta de vedere . In rest distractie placuta bifand "asa nu"-uri ca mine . Apropo de astrofoto , mai rau ca mai jos n-ar cum sa fie (acromat 120mm F5 pe balcon la bulevard in centrul orasului ). Pana si mie mi-au crapat ochii dar tot consider ca e mai bine decat sa nu fac nimic.



120f5color.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  484.5 kb
 Vizualizat:  de 10403 ori

120f5color.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Oct 2015 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E adevărat ce spune Cătălin. Dar părerea mea este că e de preferat să ieși la câmp, la iarbă în parc sau în apropierea blocului dacă este vreo zonă liberă, urcatului pe acoperiș. De când s-au pus câte 2 felinare de 500W la colțurile garajelor din spatele blocului nu mai e chip să fac observații, nici măcar teste nu mai pot face de acolo. Așa că uneori car instrumente în spate la 2 străzi spre marginea orașului unde e mai întuneric. Acum 2 nopți m-am uitat la ocultație de vis-a-vis de pe trotuar. La Lună sau planete mai merge din oraș dar dacă vrei să te bucuri de o seară de observații cel mai cuminte este să ieși la câmp deschis, departe de oraș. Cu sacrificiile de rigoare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 31 Oct 2015 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-o ordine schimbată:

3. Uneori, din comoditate sau lipsă de timp mai fac observații din bloc prin geamul de la bucătărie sau de la baie. Uneori, da, sunt turbulențe enervante, care nu ar fi pe câmp deschis. Cu cât folosesc grosisment mai mare, cu atât ies ele în evidență.
Chiar pe acoperișul blocului nu vreau să încerc, fiindcă înțeleg îngrijorarea locatarilor de dedesubt că pot să aibă infiltrații de apă.
1. Ar putea fi turbulențe, da. Betonul acumulează căldură de la soare, apoi noaptea favorizează curenți de aer verticali. Dar trebuie încercat.
2. Depinde de vecini. O metodă de a le câștiga înțelegerea și eventual entuziasmul, este de a-i invita să privească în ocular, după ce s-a țintit un obiect ceresc suficient de spectaculos. Am constatat că inclusiv necunoscuți se dovedesc curioși să se uite prin telescop.
4. Dacă vine poliția, se va convinge că nu e vorba de hoți, atât.
Eu am fost interpelat de un paznic de câmp seara odată când eram cu telescopul afară. I-am spus pe scurt ce fac, după care l-am invitat să se uite prin telescop. Bănuiala s-a risipit astfel.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Oct 2015 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru punctele de vedere. Eu m-am gandit la posibilitatea asta ca la un rau mai mic prin comparatie cu balconul. Poluarea luminoasa tot este dar macar am aproape tot cerul deasupra, blocurile cu 10 etaje fiind destul de departe. Campul este bun si de dorit, numai ca personal, desi nu sunt chiar neajutorat asa, am totusi o aprehensiune sa ma duc singur in bezna pe camp. Tot felul de nebuni in ziua de azi, nu poti sti peste cine dai. Iar acopersiul blocului este mult mult mai la indemana. O sa vad ce si cum cu administratorul.
Sus
crash25
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2012
Mesaje: 102



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 31 Oct 2015 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu vecinii cred ca te poti intelege, daca mergi noaptea e bloc, sansele sunt ca nimeni sa nu stie ca esti acolo.
As vrea sa am si eu un vecin cu un reflector, sa mergem impreuna pe bloc Laughing

Apropo de turbulente, acum 2 zile m-am uitat la Luna, Venus si Jupiter cu un SW 70/900 de la fereastra, dar a fost groaznic. Nici Luna nu o puteam focaliza din cauza turbulentelor... ce sa mai zic de planete... si pe langa asta, in 10 minute cat am tinut geamul deschis, in camera mi-a scazut temperatura la 13 grade... Rolling Eyes
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Noi 2015 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Observatii de pe bloc?
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Fiind neindemanatic in utilizarea forumului imi cer scuze moderatorilor daca o asemenea intrebare nu si avea locul la sectiunea aceasta. Totusi, am ales "observatii - avansati" gandindu-ma ca trebuie sa fiu intr-o stare destul de "avansata" ca sa-mi treaca prin cap sa fac observatii de pe bloc...Ideea care este....balconul meu este cumplit de mic, eu sunt un fel de fachir cand stau in spatele instrumentului iar conditiile de observatie sunt jalnice....fereastra de cer disponibila este undeva de la 20-45 grade altitudine si azimuth cam tot la fel, deci o fereastra fixa....daca as putea roti blocul as avea un mic observator....dar nu se poate...Pe de alta parte stau la etajul 1, am in fata 3 lumini de strada fix a nivel si un bloc cu 10 etaje iluminat fix in fata....

Bun, date fiind conditiile m-am gandit ca ar fi o chestie sa ma urc pe bloc pentru observatii, insa am cateva intrebari.

1)Nu sunt probleme cu turbulentele cauzate de acumularile de caldura din timpul zilei, care se degaja?
2) Vecinii cum or sa reactioneze? Sincer aici e partea cea mai sensibila, pentru ca, sa recunoastem, cand este vorba de cultura stiinfica la nivel de amator, romanii sunt inca "cu vaca".
3) Mai practica cineva de pe forum aceasta metoda? Si daca da, sa impartaseasca din experiente, sa prind si eu curaj:)
4) S-a trezit cineva cu politia chemata "ca e hotii"?Smile)




E si asta o solutie Smile in lipsa unei alternative mai bune.

In termeni de foto, cu mici ajutoare (din partea filtrelor si post-procesarii), poti obtine ceva cat de cat, acolo, la limita decentei.
In termeni de vizual, observatiile deep-sky din oras, pe cer perfect transparent si fara Luna, seamana cu cele facute pe un cer decent (~6.5 magnitudine limita) dar cu luna in toata splendoarea - asta asa, calitativ, ca si ordin de comparatie. Cantitativ, un cer de oras, imbacsit cu vapori, gaze si muuuulta lumina, ne "ajuta" sa pierdem cam 3-4 magnitudini stelare. Adica cerul urban e cel putin de vreo 15-16 ori mai prost decat unul excelent (montan, desi am intalnit astfel de cer si in unele zone de ses), sau cam de 6-7 mai prost ori decat unul decent (rural, la vreo 40-50 km de orice oras mare), si tot asa. Asta doar raportandu-ne la cea mai slaba stea vizibila cu ochiul liber la zenit. Numeric, efectivul de stele pe care-l avem de pierdut poate fi regasit in acest tabel (se poate si calcula cu o formula care aproximeaza densitatea numerica raportata la magnitudine).

Trecand peste toate aceste aspecte negative si (presupun) cunoscute, si nearogandu-mi vreun statut de mare avansat in domeniu, voi incerca sa prezint perspectiva mea in legatura cu subiectul adus in discutie, atat cat am reusit sa experimentez:
- conditiile sunt ceva mai favorabile pe bloc decat de la balcon - exceptand turbulentele provocate de racirea betonului si de geamurile deschise de la toti vecinii de pe partea unde observi...
- ai nevoie sa te intelegi bine cu vecinul care sta imediat dedesubt si cu administratorul; o prezentare a scopului prezentei tale pe acoperis/terasa si a instrumentarului pe care-l folosesti va clarifica situatia - poate chiar un live session, cu ocazia asta mai castigi sustinere;
- daca blocul a fost reabilitat termic, mare grija daca are polistiren inclusiv sub hidroizolatie, pt ca pe muncitorii care fac astfel de lucrari nu prea ii intereseaza aspecte secundare, cum ar fi stabilitatea mecanica a stratului termoizolant (!) - orice incercare de a alinia montura va esua in ritm de "valurile Dunarii"...
- desi, la limita, se pot face si anumite observatii cu caracter stiintific (pe domenii restranse, corespunatoare conditiilor, totusi), observatiile foto sunt foarte vitregite de poluarea luminoasa;
- pentru rezultate estetice ceva mai bune (in cazul observatiilor foto) ai nevoie de filtre specializate;
- avantajul (daca se poate spune asa) e ca mai poti face observatii planetare, lunare si solare - desi nu la nivelul de calitate pe care l-ai fi putut obtine in absenta betoanelor - si ceva observatii vizuale, cu un anumit grad de confort, dar fara cine stie ce pretentii (daca te-mpaci bine cu extinctia atmosferica a magnitudinii, si ai un instrument generos ca apertura, poate deveni chiar aproape interesant).

Ca sa inchei cumva pledoaria - as zice mai degraba un "da" iesirilor la stele in regim "la bloc" (sau mai bine zis "pe bloc") daca nu ai cum sa iesi de fiecare data in afara orasului, insa cu rezervele de rigoare in ceea ce priveste calitatea observatiilor, neajunsurile specifice conditiilor si valoarea rezultatelor obtinute. Vei remarca imediat cat de mult se pierde din ceea ce ai putea observa si fotografia in clipa in care vei reusi sa iesi cu instrumentul pe camp, in the middle of f* nowhere, sub un cer cu adevarat bun; poate imaginile de-acolo nu sunt tocmai cel mai potrivit benchmark ('s doar niste poze in sus..), avem colegi care se pricep sa faca adevarate astro-fotografii, dar m-am gandit sa prezint doar ce-am reusit eu sa fac, pana-n momentul asta.

Cer senin si spor!
Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Noi 2015 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parca Valy facea observatii planetare de pe bloc, poate spune cateva cuvinte din experientele lui.
Oricum, apertura nu inlocuieste cerul bun. In primul rand, ochii se adapteaza foarte greu la vederea de noapte, intr-o zona poluata luminos, si o pierd repede.

Daca mergi noaptea pe bloc, si nimeni nu stie ca ai putea fi tu acolo, atunci ai sanse sa te trezesti luat la intrebari (deloc prietenoase), asta in cazul fericit in care cineva mai pune intrebari si nu trece direct la legitima aparare. Dar daca te intelegi in prealabil, si crezi ca merita, poti alege un loc care sa nu aiba umflaturi peste care sa pui (bucati dintr-)un covor de cauciuc, macar ca semn de buna-credinta.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2015 01:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu chiar pe bloc, ma gandesc ca chiar daca nu intepi tu hidroizolatia, la prima picatura de apa pe tavanul vecinului sigur tu o sa fii de vina Smile
Stau la 2, deasupra intrarii in bloc e o terasa, ies pe ea, e in aer liber, dar in general folosesc fereastrele balcoanelor, din comoditate. Pentru stele/planete e ok, insa obiectele difuze se ineaca in poluare luminoasa.
http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=...t=15#70065

Ideea e ca spatiile comune sunt spatii comune, daca le folsoesti, mai ales pe bloc, ar trebui sa iei "incuviintarea" vecinilor/administratiei. Cum te urci acolo, ce material este pe jos, banui ca nu rezista sa mergi pe el, sa nu dai in alte probleme.

Nu stiu cum e la etajele superioare, dar la 2 e ok cu turbulenta, cu o singura exceptie: cand in balcon sunt 15' iar afara -10'.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Noi 2015 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda...eu stau la 1. Nu am turbulente de jos. Intr adevar cea mai mare problema asta e, cu toate aprobarile luate. Daca se intampla ceva neplacut si sunt infiltratii eu sunt vinovat, clar. Am patit o cu o chestie, fara sa am cea mai mica vina, am fost luat la rost si culpabilizat. Am vazut cum gandesc oamenii. Mda...cred ca o las moarta cu pe bloc si ma descurc cu fereastra disponobila din balcon. Din punct de vedere almturbulentelor, fiind la 1 s ar putea sa fie chiar mai bine.
Mersi pentru sfaturimsi observatii.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Noi 2015 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A picat treaba cu "pe bloc". Inw primul rand ca accesul este sub lacat, ceea ce ar presupune, da mi cheia n ati cheia, iar unghiul de acces este f anevoios. Nu mai merita efortul, mai bine iesire la cer bun.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 06 Noi 2015 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merită ieșit într-adevăr în afara localității, sau măcar într-o zonă potrivită a acesteia.
Eu stau în Tg. Mureș și pentru observații cel mai adesea ies într-o pădure de agrement din oraș, sau pe un deal la vreo 12 km. Mă duce vreo cunoștință cu mașina, sau îmi încarc telescopul demontat pe bicicletă și mă duc pe ea. Pe poze se vede telescopul montat, precum și pregătit pentru plecare dintr-o tabără în vara ce a trecut. Bucățile sunt răspândite printre bagaje, iar tubul optic urma să îl iau în spate în rucsac.



DSC000371.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 10038 ori

DSC000371.JPG



DSC001071.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.23 MB
 Vizualizat:  de 10038 ori

DSC001071.jpg


Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Noi 2015 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci esti tare! Si simt un pic obrazul rosind, eu dispunand de autoturism. Personal simt un disconfort la ideea de a ma duce singur noaptea in pustietati. Poate mai gasesc vreun concitadin.

Edit: Chapeau in fata sistemului DIY de care dispui.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 06 Noi 2015 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ieșire cu telescopul, autoturismul este de un real folos.
Bicicleta e o soluție de nevoie, sau un exemplu "se poate și așa". Peste o anumită greutate/volum al echipamentului nu mai intră în discuție... Se mai pune și problema zdruncinăturilor la transport...
În plus, vine iarna. E riscant să facă omul echilibristică pe două roți, încărcat cu echipament scump, pe un drum lunecos...
În mașină te mai încălzești, ai spațiu la dispoziție pentru a-ți organiza lucrurile...
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2015 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La polul opus ...in dimineata asta am rontait in minte diverse modalitati de a actiona de la distanta butonelul de pe hand controller care face trecerea de la 2 la 32x (adica intre viteza care o folosesc la ghidare vs viteza pe care o folosesc la deplasarea intre obiecte ) . Totul ca sa evit sa ma duc pana in balcon ca sa il apas singur ... Cred ca trebuiesc impuscat Smile
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact