Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212747_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De la ochi la binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 03 Noi 2015 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru sfaturi Smile
am fost intr-o seara intr-un loc mai retras din oras si am luat in vizor nebuloasa Orion dar nu am vazut decat niste stele din formatiune, nimic altceva. ma asteptam sa se vada ceva mai mult totusi. Pleiadele se vad frumos. nu am reusit sa localizez Andromeda, stiu unde este pe cer dar in binoclu nu am reusit s-o vad... poate gresesc eu pe undeva... chiar si pe trepied imaginea tremura un pic daca tin mana pe binoclu, probabil montura parallelogram ar fi mai buna (totusi vad ca sunt foarte scumpe ???)
un lucru neplacut sunt cupele ocularelor care nu au forma anatomica si daca este lumina parazita, deranjeaza- asta in oras.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Noi 2015 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andromeda ar trebui sa o poti vedea din oras cu binoclul de 70mm.
Numai ca nu va arata ca in poze ci va fi o mica pata cetoasa usor ovala. Ceva foarte diafan.

Nebuloasa din Orion nu cred ca poti sa o vezi din oras cu doar 70mm apertura, dar poate ma insel totusi.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 03 Noi 2015 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nebuloasa Orion din oras, pe un cer moonless bun, ar trebui sa se vada un pic cu vedere periferica. Totusi nu te astepta la imagini WoW. In general, chiar si cu telescoape cu apertura, si sa ma raportez la un 200mm pe care l am avut, prea mult la DSO n o sa vezi. Astea taxeaza poluarea lumin la maxim.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Noi 2015 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zona trapezului din Orion ar trebui sa se vada bine si din oras. Cel putin eu o vad si cu luneta cautatoare, iar daca e mai sus pe cer si stau ferit de lumini directe, merge si cu instrumentul "ochi de broasca". E important sa ai o pozitie stabila si comoda (fara, iti taie cateva magnitudini bune la perceptie). Si eventual, un pic de rabdare. Nu sta unde vezi lumini directe sau zone iluminate relativ puternic (de ex. o cladire sau un zid iluminat de becurile stradale). Daca te deranjeaza lumina laterala, inseamna ca esti intr-un asemenea loc.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Noi 2015 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colegul Orion zicea ca vede "niste stele din formatiune".
Am presupus ca este vorba de trapezium care intr-adevar se vede si in cautatoare.

Cum spuneam si mai jos, nebuloasa in sine nu cred ca o poti vedea din oras cu doar 70mm apertura, fie ea si binoculara.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 04 Noi 2015 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, probabil am avut eu asteptari prea mari alimentate de tot ce scrie pe net Smile dar dupa o portie serioasa de realitata din teren data de ultimele observari, incep sa fiu mai iertator Smile
da, asa este, vorbeam de stelele associate zonei nebuloasei. pe ele le-am observat. zona trapezului o vad si de la geam. voi incerca si cu vederea periferica, pana acum m-am uitat cu sete direct la ea Smile De obicei nebuloasesle contin H-alfa care nu e vizibil cu ochiul liber de aceea cele mai mari sanse de a fi vazute sunt prin fotografiere fara filtru low pass. spre deosebire de observarea cu ochul liber care nu poare "inmagazina " lumina , camera fotoa poate face asta prin expunerea lunga.
La Andromeda mai am de lucrat Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Noi 2015 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut nebuloasa din Orion din Brasov, cu un 10x50. Eventual mai aveti un pic de rabdare, sa nu va chinuiti cat tim constelatia e jos, catre orizont. Incercati dupa 12 noaptea.

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 09 Noi 2015 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salutare,
dupa cateva zile si nopti in care am testat binoclul Celestron 15x70, am ajuns la concluzia ca nu ma impac bine cu el, erau diverse chestii la el deranjante: cupele ocularelor sunt prea dure si interferau negative cu nasul, capacele obiectivelor sunt largi si nu stau locului nicicum, observarea din mana era greoaie din cauza greutatii lui asa ca am folosit doar trepiedul. dar de cate ori il atingeam cu fruntea sau ochii pe trepied, tremura destul de mult imaginea. poate o montura parallelogram ar fi rezolvat problema. dar e prea scumpa si s-ar justifica la un binoclu mai puternic daca tot e sa fie.
asa ca am profitat de politica de returnare si l-am inapoiat.
ca sa nu raman cu buza umflata am luat un 10x50 fara mari pretentii (Lacerta) si aseara l-am testat in afara orasului, in intuneric total. Pleiadele, nebuloasa Orion, Andromeda si o alta galaxie au devenit vizibile Smile de data asta nu am mai avut asteptari prea mari si m-am multumit sa vad galaxiile ca niste pete sterse de lumina si marginile subtil intuite ale nebuloasei Orion. Steaua Sirius din Canis Majoris parea ca pulseaza ritmic. era prea frig ca sa caut obiecte cosmice cu telefonul si apoi sa le observ asa ca m-am multumit doar sa explorez ce stiam. nu mi-au inghetat mainile degeaba Smile Majoritatea observatiilor le-am facut din mana, fara trepied, deja cand urca unghiul de observare mult deasupra, observarea pe trepied nu mai e fezabila. un scaun de plaja ar fi o idee.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Noi 2015 02:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mai mult, iti cam trebuie un telescop.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 10 Noi 2015 03:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut in specificatiile binoclului ca are un eye relief ( http://www.eagleoptics.com/articles/techni...loser-look ) destul de mare de 18mm: http://www.celestron.com/browse-shop/sport...binocular.
Cupele ocularelor se pot plia in exterior ca sa poti privi mai aproape de lentilele ocularelor (reducerea distantei aproape la jumatate fata de lentile). Cat despre experienta fara trepied cred ca era necesara ca sa te convingi ca la marimea asta a binoclurilor nu prea poti fara el sau un alt suport. In plus reglarea corecta a focalizarii face de multe ori diferenta intre a vedea sau nu ceva. Poate ca la inceput iti va fi putin mai greu cu el dar in perspectiva merita mult mai mult decat un 10x50. De asemenea trebuie sa inveti cum sa-ti relaxezi ochii, sa folosesti adverted vision ( https://en.wikipedia.org/wiki/Averted_vision ) si sa eviti tinerea binoclului in mana pentru ca vei obosi destul de repede.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 23 Aug 2016 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Servus din nou!
dupa luni bune in care am folosit 10x50-ul ma gandesc la ceva mai puternic gen 20x80 + trepied paralelogram. ma gandesc ca ar fi mai bun un parallelogram decat unul de asta obisnuit pt ca atunci cand am pus 15x70-ul pe trepiedul meu foto e incomod de urmarit si impractic.
ma gandeam si la 25x100 dar parca e prea scump si are peste 4 kg si singurul trepied parallelogram pe care l-am gasit pe site romanesc nu tine decat 2.7 kg.
cei care aveti experienta cu aceste echipamente, ce sugestii si combinatii binoclu+ trepied ati avea pt mine ?
multumesc ! Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 23 Aug 2016 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Mai e o treaba de luat in calcul: o sa iti ia sa montezi binoclu + trepied + montura cam la fel de mult cat ti-ar lua sa montezi un telescop + montura. Asa ca ia un calcul si un telescop ca instrument complementar (si mai versatil decat un 20x50) pentru 10x50-ul tau.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 23 Aug 2016 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dar parca ma incanta mai mult vederea binoculara (vs imagine upside down si mirror a telescopului) si simplitatea de folosire a binoclului. cel putin asa am citit pe net.
nu am privit niciodata prin telescop ca sa fim intelesi. nu am nici un cunoscut care are asa ceva ca sa ma pot familiariza deci sunt nevoit sa testez totul singur.
si apoi cat de greu poate sa fie sa montez un binoclu pe un trepied? momentan imi Montez binoclul meu pe trepied si mi se pare simplu, e drept ca e binoclu mic si trepied foto .....
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2016 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Celestron 15x70 Calvary (armura verde cauciucata)- as dori sa atrag atentia ca cel putin in tara noastra acest binoclu trebuie evitat. Este de preferat sa luati varianta simpla 15x70 (acoperit cu cauciuc normal negru) fara mentiunea Calvary. Au patruns pe piata modele Cavalry care sunt extrem de slabe optic si sunt BK7 (un Bk7 de toata jena un fel de sticla de borcan, caci altfel nu imi explic cum de este atat de putin luminos si definitie slabuta!) desi toata lumea scrie pe siteuri BaK4. Prost lucrat mecanic, chinezarae de ultima speta.
Deci mare atentie nu cumparati "blind" si verificati ca sticla este BaK4 !!! In caz contrar refuzati binoclul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2016 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un telescop se poate pune un binoviewer. Nu e chiar aceeași experiență ca și cu binoclul dar pentru astro chiar nu contează orientarea obiectelor în ocular, odată ce le-ai găsit.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact