Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_9526_171.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De la ochi la binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Oct 2015 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, intr-adevar, binoclul Celestron modelul Cavalry 15x70 nu are reticul (era o descriere generala a modelelor Cavalry care m-a derutat, imi cer scuze). Pai daca e asa atunci pare a fi o alegere castigatoare. Nu vreau sa te influentez dar parerea mea este ca binoclul 9x63 mentionat de tine imi pare de magnificatie totusi prea mica indiferent cat de portabil este pe langa 15x70 (diferenta nesemnificativa de volum in cazul transportului). In final, o chestiune de bransa: nu poti pretinde ca ai binoclu astronomic cu magnificatia sub 15x indiferent de tehnologia si/sau calitatea lui ! Smile Nu e nici un snobism sau vanitate, e realitate. Faptul ca binoclurile de magnificatie mai mica de 15x sunt folosite frecvent in astronomie datorita accesibilitatii acest fapt nu le confera nici statutul si nici specificul constructiv al binoclurilor construite in scopuri astronomice incepand de la magnificatia marita, acoperirea optica specifica observatiilor nocturne, configuratia structurala a carcasei si pana la accesorii disponibile la unele modele (filtre, oculare interschimbabile, lentile Barlow) la fel ca la un telescop chiar daca la o scara mai limitata decat in cazul unui telescop. Poate ca mai sunt si unele exceptii cum sunt unele modele relativ noi ( de ex. Celestron 9x63 SkyMaster DX ) dar per ansamblu cam asta este situatia.
Distractie placuta si sa ne mai zici cum decurge aventura ta in astronomie !
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2015 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
1. sunt interesat in principal de observatii astronomice deci caut un binoclu cu astfel de inclinatii.
Am trepied care se lauda ca poate sustine 4 kg deci voi folosi binoclul montat pe trepied pt observatii nocturne dar totusi vreau sa fie suficient de usor incat sa-l pot tine in mana perioade scurte.
2. de aceea in finala au ajuns urmatorii: 8x56, 9x63 si 11x70 (as fi vrut 10x70 dar e rar si scump).

Mi se par a fi o alegere corecta cele de la punctul 2, luand in calcul 1.

Am avut 20x80 si 15x70, si cand se punea problema de ales intre ele, din momentul in care am avut 15x70 la indemana, l-am ales in aproape 90% dintre cazuri. Drept pentru care am si vandut 20x80.
Si nu-i simt lipsa.

Daca mi s-ar ivi ocazia, as lua si un 11x70 sau un 12x80, pe care sa-l pot testa in paralel cu 15x70 de-a lungul timpului. Un binoclu pe care sa-l poti folosi si ziua, din mana, pentru perioade scurte este si in cazul meu un musai.

De pe la 15x in sus un trepied bun si stabil e musai. Pentru observatii indelungate cu un asemenea binoclu e recomandata o montura paralelogram.
Cu un 15x mai poti face observatii sprijinit sau culcat. Cu un 20x nu. Sau poate ca da, dar eu nu cunosc pe nimeni care sa fi avut unul si sa fi fost capabil de asa ceva Very Happy

In alta ordine de idei, cunosc multi astronomi amatori, dintre care unii au ajuns profesionisti, si care si-au inceput observatiile cu un banal 10x50 porro. Dintre care unele erau din epoci in care termenul de binoclu 'astronomic' era probabil o gluma sau o pedanterie.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2015 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu ca musca in laptele batut deja Smile
Eu as spune sa iti iei un 10x50 (eventual Lacerta). Astfel economisesti niste bani pentru telescop, ai un instrument universal care il vei folosi inclusiv alaturi de viitorul telescop. Apoi am sesizat notiunea de munte. La munte fiecare gram si metru de trepied conteaza. Si un 10 x 50 din mana, pe varful muntelui, pe un cer instelat face minuni.
Astfel te vei decide daca pe viitor vei merge pe ideea de binocluri sau telescoape pentru a admira cerul. Si daca totusi iti vor placea mai mult viziunile binoculare, abia atunci te-as indemna sa cumperi binocluri gigant 15x70 >>>25x100. Pana atunci as merge pe clasicul 10x50, universal si oricum de neinlocuit in nici o structura de observatii folosita.
Si inca ceva: peste 10x50 , oricat de indemanatic sau abil fizic ai fi nu poti face observatii corecte nici macar pe perioade scurte de timp. Si nici nu merita, caci a privi prin binoclu trebuie sa fie o placere, o relaxare si nicidecum o inclestare musculara generatoare de discomfort.


Ultima modificare efectuata de catre Dbird la 26 Oct 2015 15:42, modificat de 1 data in total
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Oct 2015 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
In final, o chestiune de bransa: nu poti pretinde ca ai binoclu astronomic cu magnificatia sub 15x indiferent de tehnologia si/sau calitatea lui ! Smile Nu e nici un snobism sau vanitate, e realitate. Faptul ca binoclurile de magnificatie mai mica de 15x sunt folosite frecvent in astronomie datorita accesibilitatii acest fapt nu le confera nici statutul si nici specificul constructiv al binoclurilor construite in scopuri astronomice incepand de la magnificatia marita, acoperirea optica specifica observatiilor nocturne, configuratia structurala a carcasei si pana la accesorii disponibile la unele modele (filtre, oculare interschimbabile, lentile Barlow) la fel ca la un telescop chiar daca la o scara mai limitata decat in cazul unui telescop. Poate ca mai sunt si unele exceptii cum sunt unele modele relativ noi ( de ex. Celestron 9x63 SkyMaster DX ) dar per ansamblu cam asta este situatia.


Nu Laughing

"Form follows function". Daca "function" e tipul de observatie cerut, si "form" este instrumentul optic, poti ajunge la concluzii surprinzatoare (teoretic!) dar perfect validate de practica Shocked

Un exemplu: exista situatii in care se cer observatii astronomice in care:
- obiectul monitorizat este la limita vizibilitatii cu ochii liberi (m=4 - 5)
- pe langa obiectul de observat, trebuie sa gasesti si stele de referinta, situate cateodata la distante unghiulare de 10 grade sau mai mult.

Pentru o astfel de campanie de observatii ( https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-506 ) instrumentul ideal ar trebui deci sa dea un camp de 10 - 15 - 20 de grade, si un castig de magnitudine de o magnitudine, maxim doua.

Si uite asa, un banal binoclu galilean de teatru (3x30) devine instrument astronomic Wink ...

Form follows function. Iti alegi instrumentele in functie de tipul de observatie. Sau reciproca, in functie de ce instrumente de observatie ai, o sa poti sa faci (eficient) doar anumite tipuri de observatii.
Daca te intereseaza observatii astronomice unde e nevoie de camp larg, mai renunti la puterea de marire tipic astro, si mergi pe una atipica astro. (care e referinta pentru ce e tipic, pana la urma?)

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 26 Oct 2015 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor va mutumesc pt interes si sfaturi. sunteti camarazi Very Happy Am scris un raspuns mai detaliat dar mi s-a restartat calculatorul si am pierdut tot Sad
incerc sa Fac un rezumat chiar daca nu atat de detaliat cum era mesajul initial :
1. Celestron Cavalry ofera cel mai mult la cel mai bun pret- 744 lei- din categoria lui. Chiar daca nu e de carat cu spatele pe munte-trekking- avand 1.4 kg este de luat in calcul . m-am informat mai bine si nu are reticul, in plus vine cu adaptor si transport gratuit.
2. ceva mai mic dar totusi cu obiectiv mai mare este 9x63 dar in afara de Tasco Essentials la preturi incepand de la 450 lei (nu stiu daca are acoperire full, scrie doar multi) restul din categoria asta sunt peste 1100 lei (calitatea mai buna, azot, waterproof, etc)
3. ceva si mai mic ar fi 10x50 sau 12x50 aici sunt mai multe modele la preturi modeste/acceptabile 350-500 lei (ca si calitatea lor probabil), sunt cele mai portabile-1 kg- dar ma intreb daca dupa cateva utilizari nu voi dori ceva mai mult, pe care as fi putut sa il iau din prima. avantajul e ca daca iau acest binoclu, marimea si greuattea lui ma vor face sa il iau cu mine mai des si asta poate si interesant...iar daca mare dilema...
ca sa imi raspund singur la intrebare Smile cred ca ma voi orienta la un 10sau12x50 cu cel mai bun raport calitate pret pe care il gasesc.
M-am uitat pe linkul trimis de un binevoitor de pe forum Smile despre un tip care a facut schite/poze cu ce se vedea prin 11x70 si 15x70 parca... si rezultatele pt DSO nu erau impresionante (parere de neprofesionist !) cred ca pt DSO, ori mergi de la 20x80 in sus ori stai acasa.... cand si daca voi vrea un binoclu mare, vreau sa iau unul mai bun si de asta nu as vrea sa iau ceva mare de compromise acum.
ce spuneti ? e bun rationamentul sau ma las de astronomie inainte de a incepe ?
multumesc inca o data pt ca va rupeti din timpul vostru ca sa ma ajutati sa iau o decizie cat mai buna.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 26 Oct 2015 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acestia ar fi finalistii :

BTC 10x60- 360 lei- http://astromagazin.ro/binocluri/1751-bino...10x60.html
Lacerta 10x50- 385 lei- http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=LA10x50EXP
BTC- 12x56- 405 lei- http://astromagazin.ro/binocluri/1750-bino...12x56.html
Lacerta 12x50- 465 lei- http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=LA12x50EXP
Omegon 10x50- 520 lei- http://astromagazin.ro/binocluri/127-binoc...10x50.html (antisoc, waterproof, umplut cu azot si eyerelief foarte mare special pt purtatori de ochelari ca mine Smile)
Bresser 10x50- 581 lei- http://astromagazin.ro/binocluri/103-binoc...10x50.html
Bresser 11x56- 641 lei- http://astromagazin.ro/binocluri/106-binoc...porro.html
Pentax 10x50- 660 lei- http://www.astroshop.ro/pentax-binoclu-xcf-10x50/p,12516
Orion 10x50- 873 lei- http://www.astroshop.ro/orion-binoclu-ultraview-10x50/p,14531

ce a-ti alege voi considerand toate caracteristicile vs. pret? nu ma deranjeaza sa mai economisesc ceva daca se poate.
multumesc Smile
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2015 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa iei in considerare si bresserul cel ieftin
http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=81151050

Este mai usor decat Lacerta 10x50 si aproape la jumatate de pret.
Daca in timp te decizi ca vrei ceva mai mare sau mai bun, il vei vinde mai usor si cu o pierdere mai mica.

Ca sa nu mai spun ca il poti testa in paralel cu Lacerta.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Oct 2015 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa te apuci de astronomie , il iei pe cel mai ieftin si daca nu sti functionarea unui telescop sau tie greu , alegi o luneta pentru a vedea totusi ceva . Binoclu este mai mult orientativ si nu conteaza asa mult . Cu cit e mai mare , il vei folosi pe viitor mai putin .
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2015 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ce a-ti alege voi considerand toate caracteristicile vs. pret? nu ma deranjeaza sa mai economisesc ceva daca se poate.
multumesc Smile


Citat:
Bresser 11x56- 641 lei- http://astromagazin.ro/binocluri/106-binoc...porro.html


So, there...
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 26 Oct 2015 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi mentin parerea legata de clasa binoclurilor astronomice, bine atestata in constructia de binocluri. Cu tot respectul pentru interlocutori, orice argument impotriva acestui fapt il consider pura divagatie forumista.

George, ziceai ca dispui de un anumit buget. In cazul asta, oricare binoclu ti-ai lua din lista aia de jucarii (imi pare rau ca nu le pot numi binocluri astro) iti doresc sa te bucuri de el cu conditia sa nu ai ocazia de a incerca un binoclu fie si 15x70 de inceput pentru ca din acel moment binoclul pe care-l ai nu va mai avea aproape nici o valoare. E ca si cum ai schimba bicicleta cu masina. In fine, poate ai totusi nevoie sa te convingi pe banii tai. Ceea ce iti pot spune este ca binoclurile mele 8x42 si 10x50 au ajuns simple colectoare de praf, singurul pe care imi place sa-l folosesc este cel de 20x80 (am avut si BTC 15x70 dar dupa ce l-am scapat din mana si l-am decolimat iremediabil l-am reutilizat in chestii ATM).
Constelatiile le poti invata si cu ochiul liber, nu ai nevoie de un binoclu de magnificatie mica pentru asta. Daca tot vrei sa treci la observatii astro atunci fa-o ca lumea ! Pentru mine "ca lumea" la binocluri inseamna cel putin un binoclu 15x70. Parerea mea. Inca odata, distractie placuta ! Smile
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 27 Oct 2015 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e grea decizia... cati oameni, atatea pareri Smile mai citesc niste review-uri si apoi ma decid. va tin la curent cu ce am luat si cum se comporta la prima observare nocturna.
va multumesc inca o data !
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2015 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara sa vreau sa il contrazic pe starbuck, eu folosesc astro atat 20x80 cat si 25x100 dupa cum simt eu ca mi-ar face placere. Dar niciodata nu ma despart de un 10x50 care sta mereu la gat. Chiar daca in locul celor doua binocluri mari este micul meu telescop monocular, 10x50 sta tot acolo. Si in toate cazurile prezentate il folosesc.
Acesta este motivul pentru care il recomandam.
Din lista ta recomand Lacerta 10x50.
Si sa iti spun un alt secret... cel mai sigur este sa cumperi versiunea care tie personal iti face ce mai mult cu ochiul. Daca virusul iti intra in sange...experienta isi va spune cuvantul si panoplia de echipamente se va completa de la sine cu exact ceea ce iti trebuie.
Sus
Orion
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2015
Mesaje: 16



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 30 Oct 2015 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu hotararea luata. Dupa inca 2 zile de citit review-uri si dupa ce am reusit sa pun mana pe un 10x50 de la cineva din zona ca sa-l testez mi-am dat seama ca nu e sufficient pentru observatii in afara atmosferei terestre. Asa ca mi-am luat un 15x70 Celestron Cavalry care are specificatii destul de bune pt. pretul la care l-am gasit. E adevarat ca se preteaza trepied pt. el dar m-am gandit la cum fac eu observatiile nocturne. adica merg cu masina in afara orasului, il instalez pe un camp sau deal si asta e. Deci marimea si greutatea nu sunt o problema avand in vedere ce vreau sa fac eu cu el. De asta m-am hotarat asupra lui sarind peste etapa 10x50. Din marturiile voastre, un 10x50 ar fi trebuit sa fie primul si apoi unul mai mare daca vreau mai mult. IN cazul meu daca voi crede ca e necesar unul mai mic, pot oricand sa il iau.... acelasi lucru doar ordinea inversa.

Aseara am testat binoclul imediat ce mi-a venit. Pare a fi o constructie de calitate, momentan nimic de reprosat dpdv fizic. Am observat luna (de la geam, nu am fost pe camp) pe trepied si din mana. NU ma pricep inca prea bine la evaluarea caracteristicilor optice, dar ce am vazut pana acum nu mi-a ridicat semne de intrebare. Astept acum nopti mai intunecate ca sa ies in afara orasului sa il indrept care stele si DSO. Sunt curios sa vad daca un 15x70 poate reda ceva din categoria asta.
revin cu update dupa asta.
Multumesc pt sfaturi si camaraderie !
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 30 Oct 2015 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum sa nu redea? Pe cer negru vezi o multime de DSO uri. Am vazut cu un 10x50 Andromeda umplandu mi campul vizual de mi au picat plombele. Problema o sa fie starhopping. Adica cel putin mie mi se pare ca 10x este maximum pt star hopping, cel putin la nivel de incepator.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 30 Oct 2015 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitia acelui binoclu ! Dupa ce vei folosi un trepied sau alt suport si te vei satura de Luna (cel putin in prima faza Smile ), poti trece la celelalte planete observabile cu acest binoclu: Jupiter si satelitii sai, Venus si inca putin Saturn cat mai e vizibil in aceasta perioada. Apoi sunt sute de obiecte deep-sky mari si mici.
Un alt lucru important este reglarea binoclului:
Daca porti ochelari atunci renunta la ei pe timpul observatiilor prin binoclu. Iti va fi mult mai comod fara ei. Luand o stea mai stralucitoare in vizor, prima data reglezi ocularul stang. Acoperi cu ceva ocularul drept (chiar cu protectia sa) si deoarece ocularul stang este fix din reglajul central vei seta corect focalizarea. Apoi acoperi ocularul stang si faci reglarea ocularului drept. Acesta este mobil si prin rasucirea lui vei regla focalizarea acestuia (fara a atinge reglajul central). Apoi relaxezi cateva secunde privirea si verifici precizia focalizarii cu ambii ochi, reluand eventual procesul descris anterior.
Atentie, planetele si stelele nu au focalizare identica. Va fi normal sa ajustezi focalizarea din reglajul central atunci cand le observi. Uneori sunt necesare focalizari diferite pentru aceleasi obiecte in functie de dinamica atmosferei sau capacitatea ta de adaptare oculara (in functie de varsta sau oboseala).

Pentru orientare atat la planete cat si la obiecte deep-sky poti folosi aplicatia gratis Stellarium (la care va trebui sa ai setate corect timezone (GMT+2) din sistem si apoi locatia din aplicatie). Vei gasi multa documentatie online despre folosirea acestei aplicatii. La obiecte deep-sky poti incepe cu M31 (galaxia Andromeda) sau M42 (Marea Nebuloasa din Orion), acestea fiind cele mai mari si mai stralucitoare obiecte deep-sky de pe cer.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact